آموزش آیلتسآموزش لیسنینگ آیلتس

نکات مهمی که باید در مورد لیسنینگ آیلتس بدانید!

سردبیر نویسنده
1096 0
07 فروردین 1401
نکات مهم در مورد لیسنینگ آیلتس که باید بدانید! - مجله استادبانک

آشنایی با مهارت شنیداری آزمون آیلتس در کنار سه مهارت دیگر( خواندن، نوشتن و صحبت کردن) از مهم‌ترین مراحل یادگیری زبان انگلیسی برای شرکت در آزمون‌ آیلتس است. منتها برای یادگیری و تقویت لیسنینگ آیلتس، علاوه بر داشتن بهترین مدرس زبان در کنار خود، لازم است از مهم‌ترین نکات این مهارت در آزمون آیلتس و نحوه مطالعه آن آگاهی داشته باشید.

بنابراین می‌توانید در این محتوا علاوه بر دسترسی به اساتید برتر تدریس خصوصی برای یادگیری زبان و آیلتس، نکات مهم بخش آشنایی با مهارت شنیداری آزمون آیلتس را نیز مطالعه کنید.

نکات ریز و مهم در مورد آشنایی با مهارت شنیداری آزمون‌ آیلتس

در این بخش از آزمون آیلتس، که اولین بخش از قسمت امتحانات کتبی است، تسلط شما در مهارت شنیداری مورد سنجش قرار می‌گیرد. اما زمان پاسخ‌گویی به سوالات آزمون و نحوه طراحی سوالات آزمون به چه صورت است؟

زمان آزمون شنیداری آیلتس چقدر است؟

تقریباً ۳۰ دقیقه (به علاوه ۱۰ دقیقه زمان انتقال پاسخ ها به پاسخ نامه) فرصت پاسخ‌گویی به سوالات آزمون مهارت شنیداری وقت است.

سوالات آزمون شنیداری آیلتس به چه صورت است؟

در  آزمون لیسنینگ آیلتس، ۴۰ سوال وجود دارد. انواع مختلفی از سوالات که ممکن است در جلسه آزمون شنیداری با آن‌ها برخورد کنید عبارتند از: سوالات چند گزینه ای، تطبیقی، پرکردن برچسب‌ها در طرح/ نقشه/ نمودار، تکمیل فرم، تکمیل یادداشت، تکمیل جدول، تکمیل نمودار، تکمیل خلاصه بحث، تکمیل جمله، سوالات با پاسخ کوتاه.

بخش‌های مختلف آزمون شنیداری آیلتس

مهارت شنیداری آزمون آیلتس از چهار بخش تشکیل می‌شود که شامل موارد زیر است:

بخش اول مهارت شنیداری آزمون آیلتس:

مکالمه ای بین دو نفر در رابطه با موضوعات روزمره و موقعیت‌های معمول اجتماعی است. (به عنوان مثال مکالمه در یک آژانس اقامتی)

بخش دوم مهارت لیسنینگ آیلتس:

این بخش به صورت یک مونولوگ در رابطه با موضوعات روزمره و موقعیت‌های اجتماعی روتین تنظیم شده است. (به عنوان مثال سخنرانی در مورد امکانات محلی یا صحبت در مورد ترکیب منو غذا در طول یک کنفرانس)

بخش سوم مهارت شنیداری آیلتس:

یک مکالمه بین حداکثر چهار نفر است که مرتبط با موضوعات آموزشی  یا دانشگاهی تنظیم شده است. (به عنوان مثال معلم دانشگاه و دانشجویی که در مورد انجام یک پروژه بحث می‌کنند، یا گروهی از دانشجویان که در حال برنامه ریزی برای انجام یک پروژه تحقیقاتی هستند)

بخش چهارم مهارت شنیداری آزمون آیلتس: 

یک مونولوگ در رابطه با یک موضوع دانشگاهی است. (به عنوان مثال یک سخنرانی در محیط دانشگاه)

نکات مهم در رابطه با هر چهار بخش مهارت شنیداری آزمون‌ آیلتس

 • قبل از پخش فایل صوتی فرصت دارید تا سوال‌ها را مرور کنید.
  نکته: در این زمان می‌توانید دور کلمات کلیدی هر سوال خط بکشید تا در زمان پخش فایل گیج نشوید و بتوانید روی پیدا کردن پاسخ درست تمرکز کنید.
 • فایل‌های بخش شنیداری امتحان آیلتس تنها یک بار پخش می‌شوند و تکرار نخواهند شد.
 • در هر ۴ بخش آزمون، امکان استفاده از انواع لهجه‌های زبان انگلیسی مانند: بریتیش، امریکن و یا حتی انگلیسی با لهجه هندی و یا عربی هم وجود دارد.
 • پاسخ‌ها در ابتدا باید در دفترچه سوالات نوشته شود. با پایان گرفتن پخش هر ۴ فایل صوتی، ده دقیقه فرصت دارید تا جواب‌ها را از دفترچه سوالات به پاسخنامه منتقل نمایید.

سنجش مهارت‌های داوطلب در بخش شنیداری آزمون آیلتس بر چه اساسی است؟

در این بخش طیف گسترده‌ای از مهارت‌های زبان آموز در Listening ارزیابی می‌شود، از جمله:
• درک ایده‌های اصلی و موضوع دیالوگ یا مونولوگ
• درک و تشخیص اطلاعات مرتبط با سوالات مطرح شده
• شناخت نظرات، نگرش‌ها و اهداف سخنران
• توانایی دنبال کردن بحث و تشخیص پاسخ درست از بین تمام گزینه‌های مطرح شده در بحث

نحوه نمره‌دهی در بخش شنیداری آیلتس به چه صورت است؟

هر پاسخ صحیح ۱ نمره می گیرد. نمرات از ۴۰ به مقیاس ۹ تبدیل می شود. نمره کلی این بخش به صورت عد کامل و یا با اعشار ۰.۵ محاسبه می شود. مانند: ۷ یا ۶.۵
(جدول نمرات)

آشنایی با پاسخ‌نامه بخش شنیداری آزمون آیلتس

• در قسمت پاسخ‌نامه آزمون، تاریخ آزمون را وارد می‌کنید.
• در این قسمت شماره مرکز امتحان را می‌نویسید. که قبل از شروع آزمون در بلندگو اعلام می‌کنند، پس جای نگرانی نیست.
• نام و نام خانوادگی‌تان را به طور کامل با حروف بزرگ در پاسخ‌نامه بنویسید.
• شماره‌ی داوطلبی شما باید در این قسمت پاسخ‌نامه شود. ( یک شماره‌ی ۶ رقمی )
• پاسخ‌ها را جلوی هر شماره و در قسمت مشخص با خط خوانا وارد می‌کنید.
• اگر پاسخی که نوشته‌اید اشتباه است، هم می‌توانید آن‌ را با پاک کن، پاک کرده و هم می‌توانید بر روی پاسخ اشتباه خط بزنید و پاسخ صحیح را در کنار آن بنویسید.
• خارج از فضای اختصاص داده شده به خصوص در ستون‌های‌ پاسخ‌نامه، چیزی ننوشته و  علامت‌گذاری نکنید.

دقت کنید از لحظه اتمام آزمون listening تا توزیع برگه‌های بخش reading آزمون حدود ۱۰ دقیقه زمان دارید. طبق قانون امتحان شما در این مدت زمانی نمی‌توانید از سالن خارج شده و با افراد دیگر صحبت کنید. بهتر است در این زمان به خود استراحت داده و چند نفس عمیق بکشید.
می‌توانید روش‌ها و تکنیک‌هایی که قرار است در آزمون reading برای پاسخ دادن به سوالات استفاده کرده را در ذهن‌تان مرور کنید.

نکات تکمیلی در بخش مهارت‌های شنیداری آزمون آیلتس

 •  پاسخ‌ها باید حتماً با مداد در پاسخ‌نامه نوشته شوند.
 •  به محدودیت کلمه در سوال توجه کنید. به عنوان مثال، اگر از شما خواسته شود که یک جمله را حداکثر با دو کلمه تکمیل کنید و پاسخ صحیح “leather coat” باشد، پاسخ “coat made of leather” نادرست خواهد بود.
 •  فقط کلمه (های) که در متن سوال وجود ندارند را به پاسخ‌نامه منتقل کنید. به عنوان مثال ، اگر بخواهید “in the …” را تکمیل کنید ، و پاسخ صحیح “morning” باشد ، پاسخ “in the morning” نادرست خواهد بود.
 •  دقیقاً کلمه‌ای را که در فایل صوتی شنیده‌اید، یادداشت کنید، نیازی به تغییر فرم کلمه یا زمان افعال نیست.
 • به املاء صحیح کلمات و گرامر توجه کنید: عدم توجه به این موضوعات می‌تواند باعث از دست رفتن نمره این بخش شود.
 • می‌توانید پاسخ‌های خود را با حروف کوچک یا بزرگ بنویسید.

بهترین مدرسین زبان استادبانک برای تقویت مهارت listening زبان

گوش دادن به پادکست برای تقویت لیسنینگ زبان یا حتی مطالعه بهترین کتاب برای تقویت مهارت شنیداری آزمون آیلتس از بهترین روش‌های تقویت زبان انگلیسی در خانه است که زبان‌آموز برای آمادگی در آزمون آیلتس به کار می‌برد.

منتها برای آمادگی در آزمون آیلتس در هر چهار مهارت زبان، زمان مهم‌ترین فاکتور داوطلبان شرکت کننده در این آزمون است. فرصت و زمانی که خیلی از این داوطلبان در اختیار دارند، به قدری محدود است که نمی‌توانند تنها با اتکاء به منابع تقویت آیلتس، آمادگی صد در صد برای شرکت در این آزمون پیدا کنند.

اما شرکت در کلاس معلم خصوصی خوب که توانایی بالایی در هر چهار مهارت زبان انگلیسی دارد، می‌تواند زبان‌آموز را در فرصت محدودی که دارد، به تسلط بالا برای شرکت در آزمون برساند. چون کلاس معلم خصوصی براساس نیاز شاگرد تشکیل می‌شود و به دلیل اینکه یک آموزش متمرکز و شخصی سازی شده می‌باشد، بهترین و سریع‌ترین روش تقویت لیسنینگ و سایر مهارت‌های زبان انگلیسی است.

بنابراین برای برگزاری کلاس خصوصی زبان می‌توانید از اساتید برتر استادبانک که توانایی و صلاحیت‌شان در تدریس سنجیده شده است، استفاده کنید. برای ثبت‌ درخواست می‌توانید وارد سایت معلم خصوصی آیلتس  استادبانک شوید یا با شماره 02191005343 جهت مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر تماس بگیرید.