معرفی رشته های انسانی

بازار کار رشته حقوق – معرفی رشته حقوق در مصاحبه با محمد رستمی

استادبانک نویسنده
4765 4
22 اردیبهشت 1398

بازار کار رشته حقوق – معرفی رشته حقوق در گفتگو با اقای محمد رستمی (دانشجو دکتری حقوق خصوصی)

در این مطلب و در مصاحبه با آقای محمد رستمی (دانشجو دکتری حقوق خصوصی) به بررسی بازار کار رشته حقوق، معرفی رشته حقوق، شاخه های حقوق، آینده شغلی رشته حقوق، درآمد رشته حقوق و همچنین به طبقه بندی گرایش های رشته حقوق میپردازیم.

مقدمه مصاحبه:

رشته حقوق یکی از  پرطرفدار ترین رشته های گروه انسانی است. اما همیشه برای داوطلبانی که قصد انتخاب رشته را دارند سوال ها و چالش هایی مانند بازار کار رشته حقوق، شاخه های حقوق، اینده شغلی رشته حقوق برای خانم ها و شرایط ورود به رشته حقوق پیش میاید که منابع کمتری برای پاسخ به  این سوال ها از زبان اساتید و افرادی که وارد بازارکار آن شده اند وجود دارد.

مصاحبه با آقای محمد رستمی ( دانشجو دکترا حقوق خصوص) به جهت تامین پاسخ همین سوالات درباره رشته حقوق ترتیب داده شده است. تا داوطلبین را ضمن معرفی رشته حقوق و بازار کار رشته حقوق با فضای این رشته آشنا سازند. و همچنین دیگر سوالاتی که ممکن است برایشان مطرح شود پاسخ بدهند.

در ادامه این مطلب نیز خواهیم خواند:

 • پردرآمدترین شغل رشته حقوق کدام است؟
 • واحد های رشته حقوق چند تاست؟
 • گرایش های رشته حقوق چه چیزهایی هستند؟
 • اینده شغلی رشته حقوق برای خانم ها روشن است؟

معرفی رشته حقوق در مصاحبه با محمد رستمی

1- لطفا خودتون رو به طور کامل معرفی کنید و نحوه آشناییتون با رشته حقوق رو به ما بگید.

سلام. من محمد رستمی، دانشجوی دکتری حقوق هستم. از اونجایی که من در خانواده ای بزرگ شدم که بیشتر اعضای اون در رشته حقوق و بازارکار حقوق فعالیت داشتن؛ همین موضوع باعث درباره رشته حقوق آشنایی قبلی داشته باشم و به آن مرور علاقه مند شم.

2- میتونید گرایش ها و شاخه های حقوق رو به ما معرفی کنید.

گرایش ها و شاخه های حقوق به 4 گرایش اصلی و کلی تقسیم میشه. و در مقطع ارشد، ما حدود 20 گرایش مختلف داریم. 4 گرایش اصلی در مقطع کارشناسی شامل موارد زیر است:

 رشته حقوق خصوصی

این گرایش بیشتر در زمینه ی حقوق قرارداد ها، حقوق شرکت ها و حقوق خرید و فروش و تجارت و از همین قبیل کارها صحبت میکنه.

 رشته حقوق جزا و جرم شناسی

در این گرایش همینطوری که از اسمش پیداست به حل اختلاقات مردمی و جرم و جزای اونها میپردازه.

 رشته حقوق بین الملل

این گرایش درمورد دولت ها و کلا حقوق های بین المللی و ملیتی صحبت میکنه.

رشته حقوق عمومی

این گرایش، در مورد رابطه ی اشخاص با دولت هست. یعنی مربوط به افرادی هست  که با دولت یا شهرداری  به مشکل میخورن.

به طور کل گرایش های حقوق خصوصی، جزا و رشته حقوق عمومی یکی از بهترین گرایش رشته حقوق در داخل ایران هستن. اما رشته حقوق بین الملل یا حقوق بشر درخارج از کشور درخواست بیشتر و درآمد رشته حقوق در این گرایش ها  مطلوب تر هست.

بازار کار رشته حقوق و معرفی ان از زبان اقای محمد رستمی

3- بازار کار رشته حقوق و درآمد رشته حقوق به چه صورت هست؟

اصلی ترین نکته در خصوص ورود به بازار کار رشته حقوق و همچنین افزایش درآمد رشته حقوق این هست که مدرک به تنهایی هیچ ارزشی نداره و تلاش و کسب مهارت هست که باعث موفقیت در زمینه های کاری مختلف میشه.

 • بازار کار رشته حقوق و آینده شغلی رشته حقوق تا به امروز که هستیم خوب هست. البته اصلی ترین شغل این رشته وکالت هست که ورود به اون کمی مسیر سخت و پیچیده داره.
 • همونطور که گفتم مدرک تحصیلی به تنهایی به هیچ وجه کمک کننده نیست. برای ورود به شغل وکالت و بازار کار رشته حقوق باید در آزمون وکالت شرکت کنن که قبولی  در این آزمون خیلی راحت نیست. از طرفی هم با قبول شدن در آزمون وکالت، راه برای ورود به بازار کار رشته حقوق هموار نشده و فضای رقابتی زیادی وجود داره.
 • بازار کار رشته حقوق و اینده شغلی رشته حقوق برای خانم ها با آقایون یکسان هست. بازار کار و درآمد رشته حقوق تنها به میزان مهارت های اونها بستگی داره. در واقع دادگاه به دفاعیه وکلا توجه داره و به جنسیتشون توجهی نداره.
 • به طور کل در مورد بازار کار رشته حقوق و درآمد رشته حقوق باید بگم که سالیانه 17 هزار پرونده به دادگاه ها ارجاع داده میشه که حداقل حدود 5 تا 6 هزارتای آنها نیازمند حضور وکیل هست. پس  به همین ترتیب میشه گفت که بازار کار رشته حقوق در شاخه های حقوق و گرایش های آن خوب هست.

4- شما کار کردن حین تحصیل رو به بچه ها پیشنهاد میدید؟

کار کردن در حین تحصیل بخصوص در دوره ی کارشناسی، با توجه به اینکه میزان  واحد های رشته حقوق در این دوره بسیار زیاد هست  به هیچ عنوان پیشنهاد نمیشه و همچنین به طور کل زمانی برای کار کردن باقی نمیزاره.

در ضمن این رشته در دوره ی کارشناسی بیشتر به مباحث عمومی حقوق و معرفی رشته حقوق میپردازه که بچه ها علم ورود به بازار کار رو نخواهند داشت.اما در دوره ارشد و دکترا با توجه به اینکه اکثر بچه ها آزمون وکالت رو هم دادن میتونن وارد بازار کار رشته حقوق بشن و درآمد خوبی رو هم کسب کنن.

5- شاخه های حقوق و بازار کار رشته حقوق چه روحیه ای رو میطلبه؟

 • از اونجایی که حقوق شغل پراسترسی هست، باید توانایی کنترل اضطراب رو داشته باشن.
 • از اونجایی که فارغ التحصیلای این رشته با افراد مختلفی در ارتباط هستن با میزان صبر و تحملشون بالا باشه.
 • بخاطر تعاملی که با افراد مختلف وجود داره، باید روابط اجتماعی بالایی داشته باشن تا بتونن با افراد ارتباط برقرار کنن.
 • داشتن هوش هیجانی و کنترل خشم و اضطراب از اصلی ترین روحیه هایی است که باید وکلا داشته باشن.

6- هر  فردی باید قبل از ورود به دانشگاه یا در حین تحصیل یک سری مهارت عمومی رو باید داشته باشه. به نظر شما این مهارت ها چه چیز هایی هستن؟

 • به نگارش فارسی مسلط باشه. یک وکیل بیشتر از هر چیز دیگه ای به قدرت نوشتاری خوب احتیاج داره و میتونه این مهارت رو با خوندن کتاب های مختلف افزایش بده.
 • همچنین باید فن بیان خوبی هم داشته. نحوه ی انتقال مسائل از اصلی ترین مهارت هایی هست که باید وکلا و دانش آموخته های وکالت باشن.
 • زبان اول دنیا، زبان انگلیسی هست، و دونستنش کمک بسزایی در کسب مهارت های اونها میکنه.البته برحسب علاقه میتونن زبان هایی مثل فرانسه و آلمانی رو یاد بگیرند.

7- به نظر شما چه دانشگاه هایی در زمینه‌ی ارائه و معرفی رشته حقوق پیشرو هستن و چرا این دانشگاه ها بهترین شدند؟

 ورودی ها و خروجی های دانشگاه، همایش هایی که برگزار میکنه، سطح معدل و علمی دانشگاه و هم چنین اساتیدی که در این دانشگاه ها فعالیت میکنند بیر روی سطح و رتبه بندی دانشگاه تاثیر مستقیم میذاره.

 • دانشگاه شهید بهشتی در حال حاضر بهترین دانشگاه در زمینه ی گرایش های رشته حقوق است.
 • از جمله دانشگاه های دیگری که در  خصوص رشته حقوق به خوبی عمل میکنند میشه از دانشگاه های تهران، علامه ، خوارزمی ، دانشگاه قزوین یاد کرد.

معرفی رشته حقوق و بهترین دانشگاه های ارائه دهنده ان

8- چقدر امکان کارآفرینی برای دانشجویان حقوق وجود دارد؟

کارآفرینی در زمینه حقوق نسبت به بقیه رشته های دیگر دشوار تر هست. و شاید امکان کارآفرینی وجود نداشته باشه.

اما در حوزه ی تولید کسب و کار در بازار کار رشته حقوق و شاخه های حقوق دست بچه ها کمی بازتر هست و میتونن با کار در دفاتر وکالت به خوبی درآمد مناسبی رو کسب کنن.

9- چقدر امکان مهاجرت در شاخه های حقوق هست؟

واحد های رشته حقوق و به طورکل دروس رشته حقوق در ایران با دیگر کشورها به خصوص کشورهای اروپایی متفاوت هست. به همین ترتیب مهاجرت تحصیلی در این رشته شاید کمی سخت باشه. اما در گرایش هایی مثل رشته حقوق بین الملل و یا حقوق بشر امکان مهاجرت بیشتر فراهم هست.

10- حرف یا توصیه اخری هست که بخواهید به بچه ها بگید؟

بچه ها در دوره های کارشناسی و یا مقاطع بالاتر به هیچ عنوان تک بعدی نباشند. یعنی تمام تمرکزشون روی درس نباشه و مطالعات عمومی مثل تاریخ یا روانشناسی و مطالعات اجتماعی داشته باشن تا بتونن مهارت هاشون رو افزایش بدن.

لیست کامل مصاحبه ها