انتخاب رشته کنکور انسانی

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۱

استادبانک نویسنده
1949 0
09 فروردین 1398
بهترین راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۰ توسط مجموعه استادبانک

راهنمای انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۱ با اساتید و مشاوران با تجربه استادبانک، رشته انسانی از آن دسته رشته‌هایی است که بازار کار بسیار خوبی خواهد داشت. دورس پایه این رشته شامل عربی و ادبیات است که به هرکسی نمی‌سازد.

شخصی که به دنبال رشته انسانی می‌رود باید این دو درس را به خوبی یاد بگیرد. همان‌طور که می‌دانید رشته‌های مختلفی برای انسانی وجود دارد که در مقاله انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۱ از مجله استادبانک به آن می‌پردازیم. در قدم اول اجازه دهید تا کمی بیشتر با نکات مهم انتخاب رشته انسانی آشنا شویم.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی و درخواست تدریس خصوصی در منزل یا آنلاین است و دانش آموزان بهترین معلم برای تدریس خصوصی آمار در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۱

1. رتبه شما از آنچه میبینید کمتر است

حتما تابحال اصطلاح حباب رتبه های کنکور را شنیده اید، کارشناسان معتقدند به دلیل وجود دو نوع سهمیه متفاوت مناطق و ایثارگران و اینکه قبل از اعلام نتایج نهایی کنکور ممکن است هر دوی این سهمیه ها برای یک نفر اعمال شود اما یکی از آن ها در نتیجه نهایی تاثیر دارد، ممکن است رتبه های اولیه اعلام شده دارای درصدی حباب باشد.

ممکن است رتبه شما 20% حباب داشته باشد!

بدین ترتیب رتبه نهایی و واقعی داوطلبان از آنچه در کارنامه اولیه شان دیده اند کمتر است این میزان در کنکور ۹۸ و ۹۹ حدود 13 تا 20 درصد بوده است، یعنی کسی که رتبه ای حدود 13000 دارد ممکن است رتبه ی واقعی اش حدود 10000 باشد.

2. شانستان را امتحان کنید و فرصت را از دست ندهید

طبق اعلام سازمان سنجش در سال ۹۹ حدود 46% داوطلبان مجاز انتخاب رشته نکرده اند. احتمالا رتبه آن ها انتظاراتشان را برآورده نکرده و میدانستند با این رتبه دانشگاه و رشته مورد علاقه شان را به دست نمی آورند پس قید انتخاب رشته را زده اند.

اما بهتر است این کار را نکنید و حتی اگر فکر می کنید رتبه شما به اندازه کافی خوب نیست دانشکاه و رشته های مورد علاقه تان را انتخاب کنید، خدا را چه دیدی شاید قبول شدید.

3. بالاخره رتبه من چند است؟

کارنامه اولیه کنکور پر است از رتبه های مختلف با اعداد و رقم های مختلف اما رتبه ای که باید برای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ مورد توجه قرار دهید رتبه زیر هر کدام از زیر گروه های گروه آزمایشی شماست آن هم رتبه ی سهمیه شما در هر کدام از این زیر گروه ها.

وقتی به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱مراجعه می کنید متوجه می شوید که هر کدام از رشته های دانشگاهی در یکی از زیرگروه های اشاره شده قرار دارد و رتبه شما در هر زیر گروه کمتر باشد شانس قبولی در رشته های آن زیرگروه برای شما بیشتر است.

رتبه ای که باید برای انتخاب رشته به آن توجه کنید رتبه سهمیه هر کدام از زیرگروه هاست.

4. گر صبر کنی ز غوره حلوا سازی!

یکی از مهم‌ترین مشکل داوطلبان کنکور این است که در انتخاب رشته بسیار عجله می‌کنند و رشته‌ای را انتخاب می‌کنند که هیچ آشنایی با آن ندارند. بهتر است از در زمان حدفاصل کنکور انسانی و اعلام نتایج اولیه تحقیقات مفیدی انجام دهید.

این تحقیقات می‌تواند با مراجعه به دانشگاه و صحبت با اساتید یا دانشجویان رشته مورد نظر باشد. شما با این کار ضمن بررسی دانشگاه‌های مختلف با افرادی که در این حوزه فعالیت دارند نیز به تعامل می‌پردازید.

برای همین دوست یا آشنایی که در این زمینه در بازار کار مشغول است می‌تواند اطلاعات بسیار مهمی به شما ارائه کند. بنابراین تلفن همراه خود را برداشته و همین حالا با آن‌ها تماس بگیرید!

5. چرا انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۱ گام بزرگی در زندگی شماست؟

در روزهای پس از کنکور انسانی ۱۴۰۱، انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۱ گامی دیگر در مرحله ورود شما به دانشگاه های رشته انسانی می باشد. در بعضی رشته ها مانند ریاضی، صد درصد داوطلبان آن رشته تنها به دلیل مازاد ظرفیتی که دانشگاه ها با آن مواجه هستند پذیرفته می شوند. در واقع میتوان رقابت اصلی را در گروه آزمایشی علوم تجربی و انسانی دانست که در سالهای اخیر داوطلبان آنها بیشتر از ظرفیت پذیرشی رشته های این گروه هستند.

انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۱ از این باب برای شما حائز اهمیت خواهد بود که  قرار است چندین سال از زیستن و زمان جوانی خود را صرف تحصیل آن رشته کنید. سالهایی که به راحتی می تواند به فعالیت و کوشش های دیگری اختصاص یابند. چه بسیار هستند کسانی که با رتبه های بسیار عالی پس از چندین ترم تحصیل در یک رشته انسانی ، به اشتباه خود در انتخاب رشته انسانی پی برده و برای بار دوم تصمیم به شرکت در کنکور انسانی گرفته اند.انتخاب رشته انسانی 98 - انتخاب رشته کنکور انسانی - انتخاب رشته کنکور 98 انسانی - رتبه لازم برای روانشناسی در رشته انسانی - دفترچه انتخاب رشته انسانی 98

6. به نظرتان برای چه کاری مناسب هستید؟

میتوان گفت از بخت بد بیشتر داوطلبین در زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ انسانی نسبت به علائق شخصی خود بی توجهی میکنند. این موضوع را میتوا به دو شکل بررسی کرد. حالت 1 اینکه داوطلب نسبت به علائق خود ناآگاه بوده و دوم اینکه فرد به دلیل احتماب قبولی در رشته ای پرتقاضا یا معروف در دانشگاهی خوب، علاقه های خود را در نظر نمیگیرد.

هر دوی این مثال مطرح شده در شکل گیری یک انتخاب رشته کنکور بد میتواند داوطلبین را به سمت انتخاب های بد بکشاند.
همچنین در صورتی که فرد علائقش را در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ انسانی به روشنی نشناسد، مشاور انتخاب رشته او می تواند از طریق مثلا آزمون شخصیت شناسی MBTI تیپ شخصیتی، او را  تا حدود خوبی استخراج نمایند و با کمک آن رشته های مناسب را به او پیشنهاد بدهد.

همچنین در صورتی که داوطلب برای قبولی در یک دانشگاه یا رشته ای خاص بر علاقه های خود سرپوش بگذارد، مشاور انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ انسانی  می تواند به او در این زمینه کمک کند و او را نسبت به اهمیت این موضوع آگاه کند.
لذا در فرایند انتخاب رشته ی انسانی علاقه های فردی شما به یه حوزه تحضیلی و یکی از رشته های دانشگاهی انسانی از بالاترین سطح اهمیت و اولویت برخوردار خواهد بود.

7. همه گزینه‌های روی میز را انتخاب کنید

یکی دیگر از نکات راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۱ این است که بعضی از داوطلبان تمامی گزینه‌های فرم انتخاب رشته را پر نمی‌کنند، چراکه شنیده‌اند کسی که شرایط مشابه آن‌ها را داشته در کد رشته مشابه و در همان دانشگاه قبول‌ شده است. اما این متقاضیان به این نکته توجه ندارد که سازمان سنجش ممکن است هرسال قوانین کنکور را تغییر دهد.

یا ممکن است تغییراتی در دفترچه آزمون به وجود آید که تصور شما را بر هم بزند. بنابراین بهتر است ریسک نکنید و هر 150 گزینه انتخاب رشته را پرکنید.

در انتخاب رشته انسانی شماری از داوطبین به فرمی کاملا احساسی و تحت تاثیر دیگران و سایرین اقدام به راهنمای انتخاب رشته انسانی  از طریق افرادی ناصحیح می نمایند.

اگر یک راهنمای انتخاب رشته انسانی معتقد است که بازار کار این رشته زیر گروه انسانی خیلی خوب است یا اینکه فلان شغل جذابیت های زیادی دارد نبایستی این نکته را  فراموش کنید که علاقه شما با دیگر افراد تفاوت دارد. اگر این رشته مورد علاقه شما نباشد.

حتی اگر بازار کار مناسبی هم داشته باشد، به سختی می توانید در آن از بعد مالی موفق باشید و در نتیجه بازار کار آن رشته دانشگاهی هم برای شما به خاطر ویژگی های فردی که در شماست نمی تواند تاثیری بر رضایت شغلی و تحصیلی در فرد داشته باشد.

8. در زمان انتخاب رشته انسانی از شک دوری کنید

میتوان داوطلبان کنکور انسانی را  به چند دسته تقسیم کرد:

دسته اول آن افرادی اند که از نتیجه آزمون خود رضایت ندارند!

این گروه پس از کنکور انسانی و چند روز استراحت داشتن، بایستی به فکر انتخاب رشته کنکور انسانی باشند. همچنین با توجه به اهمیت این انتخاب در مسیر شغلی، تحصیلی و حتی خانوادگی این افراد، بایستی از فرصت بعد از آزمون کنکور انسانی تا زمان اعلام نتایج در اواسط ماه مرداد ، اطلاعات عمومی خود را درباره رشته های مختلف و علاقه مندی های مربوط به شخص خود را تکمیل تر نمایند.
دومین گروه داوطلبان انسانی آنهایی هستند که نسبت به نتیجه آزمون خود تردید دارند!

این دسته نیز درست مثل دسته 1 بایستی اصل را بر قبولی در آزمون گذاشته و نسبت به جمع آوری اطلاعات پس از کنکور انسانی اقدام کنند
دسته سوم  هم کسانی اند که به هیچ وجه از کنکور انسانی راضی نیستند

آن ها تصمیم دارند در سال آینده برای بار دوم در آزمون شرکت کنند. این دسته می توانند تا زمان اعلام نتیجه اولیه صبر کرده و در آن زمان در خصوص انتخاب رشته کنکور انسانی و ورود یا عدم ورود به دانشگاه های رشته انسانی تصمیم گیری کنند.
دلیل توصیه ما در خصوص شروع انتخاب رشته و تحقیق برای دو دسته اول از داوطلبان بلافاصله بعد از آزمون از این روست که، اگر انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۱ را صرفا به چند روز پس از اعلام نتایج اولیه کنکور موکول نمایید، این احتمال نیز وجود دارد که نظر افراد دیگر بدون در نظر گرفتن علائق و استعدادهای شخصیتی که دارید، در انتخاب رشته انسانی شما اثر گذار باشد.

معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران

معرفی انواع دانشگاه‌ها در ایران، دانشگاه‌های ایران را بهتر بشناسید!

راهنمای انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۱ با اساتید و مشاوران با تجربه استادبانک، رشته انسانی از آن دسته رشته‌هایی است که بازار کار بسیار خوبی خواهد داشت. دورس پایه این رشته شامل عربی و ادبیات است که به هرکسی نمی‌سازد. شخصی که به دنبال رشته انسانی می‌رود باید این دو درس را به خوبی یاد بگیرد. همان‌طور که می‌دانید رشته‌های مختلفی ...

9. انتخاب رشته کنکور انسانی صبر و زمان میخواهد

شماری از کنکوری های رشته انسانی به خاطر عجله ای که در تکمیل فرمهای انتخاب رشته دارند، دقت و  صبر لازم را به خرج نمیدهند و ممکن است رشته های انسانی را در لیست قرار دهند که اطلاعات دقیقی و شفافی نسبت به آن نیست. توصیه ما  در این مواقع این است که با شروع فرایند انتخاب رشته کنکور انسانی پس از کنکور، استفاده درستی از زمان بین کنکور انسانی و اعلام نتیجه اولیه داشته باشند. برای مثال میتوانید به دانشگاه های انسانی مطرح شهر خود سری زده و با اساتید و دانشجوها و فارغ التحصیل های رشته های انسانی آن دانشگاه در رشته های مختلف مشورت بگیرید.
یا اگر در اطرافیان خود افرادی تحصیل کرده در رشته های مختلف انسانی می شناسید که این روزها در بازار کار فعالند، می توانید با آنها در خصوص رشته مورد علاقه خود مشورت کنید. این قشر به دلیل اینکه با واقعیات بازار کار در آن رشته های خاص آشنایی خوبی دارند، می توانند کمک بسیاری  در انتخاب رشته شما داشته باشند.

منبع بعدی برای آشنایی بهتر با رشته ها پیش از انتخاب رشته کنکور انسانی، مطالعه و بررسی مصاحبه های انجام شده توسط سایت استادبانک با دانشگاهیان رشته های انسانی در رشته های مختلف می باشد. ما در این مصاحبه ها به اصلی ترین سوالات و دغدغه هایی که شما در زمان انتخاب رشته کنکور انسانی 99 بایستی به آن توجه کنید پرداخته ایم. مطالعه این مصاحبه ها در روشنتر شدن ذهن شما درباره رشته های انسانی کمک بسیاری می کند.

10. توجه به استعدادها در انتخاب رشته انسانی

در کنار علاقه ها اولویت اول انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۱ بایستی توجه به استعدادهای داوطلب در یک رشته خاص باشد . نه تنها اینکه عده زیادی در حال حاضر آن را انتخاب کرده اند.

همانطور که اشاره کردیم، اولویت اول انتخاب رشته انسانی با بررسی علاقه مندی و استعداد شما صورت میگیرد. موفقیت شما در هر رشته دانشگاهی انسانی به این دو موضوع وابسته است. شک نداشته باشید که در همه حوزه ها نیاز به افرادی متخصص وجود دارد. پس کافی ست به سراغ آن کاری رفته که اولا در آن استعداد دارید و به آن علاقه مند شده اید.

انتخاب رشته انسانی 98 - انتخاب رشته کنکور انسانی - انتخاب رشته کنکور 98 انسانی - رتبه لازم برای روانشناسی در رشته انسانی - دفترچه انتخاب رشته انسانی 9811. حالا موقع عجله کردن است!

زمانی که نتایج اولیه کنکور انسانی ۱۴۰۱ اعلام شد باید سریعا نسبت به انتخاب رشته اقدام کنید. چراکه اگر این کار را به روزهای آخر موکول کنید ممکن است به دلیل حجم ترافیک بالا سایت سازمان سنجش با مشکل رو به رو شود.

تا اینجا با مهم‌ترین نکات راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۱ آشنا شدید. در ادامه رشته‌های پرطرفدار انسانی را برای شما نام می‌بریم:

 • آمار
 • ادبیات داستانی
 • الهیات و معارف اسلامی
 • تاریخ
 • باستان شناسی
 • حقوق
 • رشد و پرورش کودکان پیش‌دبستانی
 • روانشناسی
 • زبان و ادبیات عربی
 • زبان و ادبیات فارسی
 • زبان و ادبیات کردی
 • علوم اجتماعی
 • علوم اقتصادی
 • علوم سیاسی
 • علوم حدیث
 • فلسفه
 • علوم انتظامی
 • کتابداری
 • مدیریت
 • مدیریت مالی
 • هتلداری
 • مطالعات خانواده

برخی از داوطلبین در هنگام انتخاب رشته انسانی به این نکته اهمیتی نمیدهند که بهتر این است که تمام گزینه های انتخاب رشته را در فرم انتخاب رشته وبسایت سنجش پر کنند. این اشکال از اینجاست که شنیده اند مثلا فردی با رتبه و شرایطی مشابه در آن کدرشته  و در همان دانشگاه قبول شده است.

این را یک خطر و ریسک بزرگ در نظر داشته  باشید چون امکان دارد به دلیل تغییر در شرایط دفترچه انتخاب رشته انسانی  سال قبل، فرد در هیچ رشته ای قبول نشده باشد. بنابراین سعی کنید هر 150 کدرشته دفترچه انتخاب رشته انسانی را در فرم پر کنید.

پس نتیجه گرفتیم اینکه در سال گذشته یک داوطلب با شرایط یکسان با شما در کدام کدرشته انسانی قبول شده، نمی تواند معیار درستی برای قبولی شما در همان سال باشد.

12. لیستی انتخاب رشته انسانی سنجش را روی برگه بنویسید

برای کاهش خطای احتمالی در انتخاب رشته و همچنین بالاتر بردن دقت در ورود اطلاعات به فرم سازمان سنجش  و آموزش بهتر است تا لیستی را که در نهایت با مشاور انتخاب رشته کنکور انسانی خود تعیین کرده اید و بر روی یک برگه به صورت دقیق بنویسید و آماده وارد کردن داشته باشید.

انتخاب رشته انسانی 98 - انتخاب رشته کنکور انسانی - انتخاب رشته کنکور 98 انسانی - رتبه لازم برای روانشناسی در رشته انسانی - دفترچه انتخاب رشته انسانی 9813. پس از اعلام نتایج کنکور انسانی دست به کار شوید

ما به شما توصیه میکنیم که در چند روز ابتدایی پس از اعلام نتایج کنکور انسانی پس از کمی استراحت اقدام به جمع آوری مطالب درباره رشته ها و راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی نموده و فرایند انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۱ شروع کنید.

توصیه ما این است که انتخاب رشته کنکور انسانی را به روز آخر آن مهلت آن موکول نکنید. زیرا به دلیل ازدحام برای انتخاب رشته کنکور انسانی در روز آخر، ممکن است مشکلی در خدمات دهی سایت سازمان سنجش و آموزش ایجاد شده  و در فرایند انتخاب رشته شما، اتفاق تلخی حادث شود.

14. به شهری که برای تحصیل دانشگاهی انتخاب می‌کنید دقت داشته باشید

تحصیل در شهرهای دیگری جز شهر محل زندگی شما مشکلات خاصی را با خود به همراه داشته و دارد. در این خصوص حتما لازم است با دیگر افراد و خصوصا خانواده و مشاورهایتان مشورت کنید. هزینه های مالی رفت و آمد بین شهرتان تا شهر محل تحصیل دانشگاهی، اقامت در خوابگاه ها یا پیدا کردن مکانی برای اسکان، اختلاف فرهنگی بین استان های ایران، جدا شدن از محیط خانواده تان و امکاناتی و رفاهی که قبلا در خانواده فراهم بوده است و همچنین مسائل مربوط به تنهایی بودن و اینگونه زندگی کردن و سایر موارد، از جمله نکاتی است که باید در هنگام انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۱ درنظر بگیرید.

این مسئله به خصوص وقتی رشته شما در دانشگاه روزانه است از اهمیت بیشتری برخوردار میباشد. زیرا در صورتی که در آن دانشگاه روزانه شهری قبول شوید و تصمیم بگیرید ثبت نام نکنید، سال بعد از شرکت در کنکور سراسری انسانی و  انتخاب رشته انسانی محروم می شوید.
پس فراموش نشود که با بررسی دقیق واقعیت های تحصیل در یک شهر نسبت به دیگر شهرها و سنجش شرایط خود، اقدام به انتخاب کدرشته منطقی و مطمئنی نمایید.

انتخاب رشته انسانی 98 - انتخاب رشته کنکور انسانی - انتخاب رشته کنکور 98 انسانی - رتبه لازم برای روانشناسی در رشته انسانی - دفترچه انتخاب رشته انسانی 9815. احتیاط در استفاده از انواع نرم افزار انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۱

تاکید ما در این پست بر این بود که در صورت شناخت کافی از علایق و استعدادهاتان و با راهنمایی از یک مشاور میتوانید تجربه انتخاب رشته خوبی را رقم بزنید. این مساله  باعث میشود با احتمال بسیار زیاد و با اعتماد به نفس کافی اقدام به انتخاب رشته انسانی ۱۴۰۱ نمایید. در این میان استفاده از نرم افزار انتخاب رشته انسانی هرچند که سودمند است اما نبایستی باعث شود انتخاب رشته شما مبتنی بر اولویت های پیشنهادی آن نرم افزار ها باشد.

همچنین بایستی دقت لازم را داشته باشید که پیشنهادهای رشته این نرم افزارها بدون تحلیل آنها توسط مشاورین کنکور انسانی باتجربه میتواند موجب سوبرداشت غلط و تصمیم گیری به دور از حقیقت در انتخاب شما شود.

در نهایت ترکیبی از تمام ابزارها و روش ها به کمک یک مشاوره کنکور خوب، بدون تردید  درست همان چیزی است که موجب خواهد شد پس از سالها همچنان از رشته دانشگاهی انسانی و تصمیم خود در تابستان  ۱۴۰۱ به خوبی یاد کنید.

 

چگونه در رابطه با رشته‌های مختلف اطلاعات جمع‌آوری کنیم؟ ?

بهترین منبعی که می‌توانید استفاده کنید افرادی هستند که در رشته ریاضی تحصیل‌کرده و اکنون در بازار کار هستند و همینطور مشاورین انتخاب رشته باتجربه و مجرب. ?‍?

فردی با شرایط مشابه من در همان کد رشته و در همان دانشگاه قبول‌شده است،من هم می‌توانم؟ ?

هرساله ممکن است قوانین سازمان سنجش تغییر کند.بنابراین این دلیل مناسبی نیست. بهتر است هر 150 گزینه موجود را در فرم انتخاب رشته پرکنید و از یک مشاور کمک بگیرید. ?

چطور مشاوره انتخاب رشته کنکور انسانی ۱۴۰۱ دریافت کنم؟ ?‍?

با مرکز مشاوره استادبانک با شماره 5343-9100-021 تماس بگیرید و مشاوره انتخاب رشته انسانی۱۴۰۱ دریافت کنید. ?