روش مطالعه کنکور انسانی

چگونه روانشناسی را 100 بزنیم ؟

ملیحه فراهانی نویسنده
6494 1
02 فروردین 1402
چگونه روانشناسی را 100 بزنیم؟

درس روانشناسی از جمله دروسی است که بواسطه تک درس بودن آن، توجه خاصی به این درس می‌شود. و به همین دلیل است که خیلی از داوطلبان کنکور انسانی این درس را بالا می‌زنند. اما در سال های اخیر به دلیل تغییر سبک سوالات رشته روانشناسی خیلی از داوطلبان نمی‌توانند این درس را 100 بزنند. بنابراین باید بدانید که با چه روشی درس بخوانید تا بتوانید از پس سوال‌های مفهومی کنکور انسانی بربیایید. ابتدا باید بدانید که بودجه‌بندی سوالات کنکور از درس روانشناسی چگونه است. همچنین چطور می‌توانید این درس را مفهومی بخوانید. در این مقاله قصد داریم تمام این نکات را بررسی کنیم.

چرا درس روانشناسی کنکور مهم است؟

درس روانشناسی کنکور یکی از دروس مهم و پرطرفدار در آزمون کنکور سراسری و کارشناسی ارشد است. در این درس، دانشجویان با مباحث و نظریات پایه روانشناسی آشنا می‌شوند و مهارت‌های لازم برای تحلیل و بررسی رفتار و عملکرد انسان‌ها را به دست می‌آورند. در این درس، مباحثی مانند شخصیت‌شناسی، روان‌شناسی اجتماعی، روان‌شناسی تحصیلی، روان‌شناسی بالینی و … مورد بررسی قرار می‌گیرد. این درس برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌های روان‌شناسی، علوم تربیتی و جامعه‌شناسی دارند، بسیار مهم و حائز اهمیت است. اما در سال‌های اخیر سوالات درس روانشناسی، بنا به دلایلی، دستخوش تغییراتی شده‌اند. این دلایل به شرح زیر است:

  • مفهومی‌تر شدن سوالات نسبت به گذشته
  • تلقین حس سادگی این درس به داوطلب و کم‌اهمیت انگاشتن داوطلب
  • آخرین درس دفترچه انسانی کنکور سراسری بودن و خستگی هنگام پاسخ دادن به آخرین سوالات دفترچه

بنابراین بسیار مهم است که برای خواندن این درس، برنامه‌ریزی ویژه‌ای داشته باشید. با کمک گرفتن از خدمات مشاوره تحصیلی قطعا می‌توانید برای خواندن و کسب نمره از درس روانشناسی، بهتر برنامه‌ریزی کنید. در ادامه درباره روش‌های خواندن روانشناسی بیشتر صحبت می‌کنیم. همچنین مي‌توانید برای بهتر آماده شدن برای کنکور از کمک یک معلم خصوصی روانشناسی کمک بگیرید.مشاوره تحصیلی استادبانک

کنکور انسانی استادبانک

بودجه‌بندی سوالات کنکور روانشناسی

قبل از هرچیز بیایید ببینیم بودجه‌بندی سوالات درس روانشناسی در کنکور انسانی به چه صورت است. جالب است بدانید که سوالات روانشناسی در کنکور بودجه‌بندی دقیقی ندارد.

حتما بخوانید: چگونه ریاضی را برای کنکور بخوانیم؟

اما معمولا در بخش‌های زیر سوالات بیشتری مطرح می‌شود:

  • بخش رشد و فرآیند های شناختی
  • سلامت روان و اختلال روانی

ضرایب درس روانشناسی در کنکور سراسری

درس روانشناسی در زیر گروه‌های زیر این ضرایب را دارد:

  • درس روانشناسی در زیر گروه یک، ضریب سه دارد.
  • درس روانشناسی در زیر گروه دو، ضریب 6 را دارد.
  • درس روانشناسی در زیر گروه سه و چهار، ضریب 3 است.
  • اما در زیر گروه پنج که یکی از درس‌ها، روانشناسی است ضریب 9 را دارد.

به همین خاطر کسانی که می‌خواهند این رشته را در دانشگاه قبول شوند باید این درس را در کنکور بالای 70 بزنند. برای اینکه بتوانید به این درصد برسید، بهتر است حتما در برنامه ریزی درسی کنکور خود اهمیت ویژه‌ای برای درس روانشناسی قائل شوید.

روش مطالعه درس روانشناسی کنکور چیست؟

برای مطالعه درس روانشناسی در کنکور انسانی، می‌توانید از منابع مختلفی استفاده کنید. در این راستا، مطالعه کتاب‌های درسی دانشگاه و منابع آموزشی آنلاین، شرکت در کلاس‌های تدریس خصوصی و حل تست‌های گذشته می‌تواند به شما در یادگیری مفاهیم کلیدی و درک بهتر موضوع کمک کند. همچنین، برای مطالعه درس روانشناسی، باید به دانش عمومی خود اهمیت دهید و با مطالعه کتب فلسفه و علوم اجتماعی، دانش فراوانی کسب کنید. به یاد داشته باشید که برای موفقیت در کنکور انسانی، تلاش و پشتکار شما در مطالعه و یادگیری، بسیار مهم است.

انتخاب منابع برای مطالعه هم اهمیت بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال سعی کنید منابع معتبری برای حل سوال و تست‌ زدن پیدا کنید. کمک گرفتن از یک معلم خصوصی هم می‌تواند بسیار موثر باشد. یک معلم خصوصی روانشناسی کنکور می‌داند که چه بخش‌هایی را باید بیشتر بخوانید. همچنین با آنالیز کردن سوال‌های سال‌های قبل می‌تواند به شما کمک کند تا با نحوه طراحی سوال‌ها بیشتر آشنا شوید.

برنامه‌ریزی برای خواندن کنکور انسانی

 چگونه روانشناسی را 100 بزنیم ؟

در ادامه چند راهکار برای مطالعه درس روانشناسی را توضیح داده‌ایم. همچنین می‌توانید مقاله روش مطالعه کنکور انسانی را بخوانید تا با نکات بیشتری برای مطالعه دروس آشنا شوید.

1- یک مطالعه اجمالی از کل مطالب کتاب داشته باشید

در ابتدا برای شروع یک مطالعه خوب، بهتر است یک مطالعه اجمالی و کلی از مطالب کتاب داشته باشید تا متوجه شوید در چه زمینه‌ای می خواهید مطالب را به خاطر بسپارید.

این کار به این خاطر است که بیشتر مطالب درس روانشناسی حفظی بوده و باید همه آنها را بخوبی در حافظه ضبط کنید. اگر قبل از مطالعه تان یک دید کلی از مطالب داشته باشید راحت‌تر می‌توانید عبارت‌ها را حفظ کنید

2- هر فصل را با صبر و تمرکز زیاد مطالعه کنید

بعد از یک مطالعه اجمالی روی مطالب، وقتش شده که با صبر و تمرکز زیاد سطر به سطر هر فصل را بخوانید. از هیچ نکته‌ای در کتاب غافل نشوید. تمام متن های کتاب را با جزئیات کامل بخوانید. همچنین سعی کنید از بین همه منابع کنکور انسانی ، کتاب‌های روانشناسی که سوال‌هایشان به سوال‌های سال‌های اخیر کنکور شبیه‌ترند را انتخاب کرده و مطالعه کنید.

3-  خلاصه‌نویسی را فراموش نکنید

در درسی مثل روانشناسی که یک درس حفظی است باید در حین مطالعه نکات مهم را یادداشت کنید. این عمل در زمان مرور و جمع‌بندی روش کاملا موثری است. هم از اتلاف وقت در زمان جمع‌بندی، جلوگیری می‌کند و هم دیگر لازم نیست خود کتاب را دوباره بخوانید. در جواب اینکه چگونه خلاصه نویسی و یادداشت برداری کنیم؟ باید گفت که این روش برای هرکس می‌تواند به صورت خلاقانه و با توجه به نیاز‌های درسی، انجام شود. بنابراین خودتان هم باید برای پیدا کردن یک روش خلاصه‌نویسی تلاش کنید.

4- تست زدن را شروع کنید

در ابتدا بهتر است بعد از مطالعه هر فصل کتاب، از تست های طبقه‌بندی شده هر فصل استفاده کنید. بعد از یک دور، مرور کامل کتاب و کار کردن تست‌های همه فصل‌ها، به سراغ تست‌های جامع در روانشناسی بروید و در نهایت سوالات کنکورهای سال‌های گذشته را کار کنید.

5- از سوالات کنکورهای سال های گذشته غافل نشوید

حتما در دوران جمع‌بندی برای کنکور، مهم‌ترین منبع‌تان دفتر خلاصه‌نویسی به همراه سوالات دوره‌های مختلف کنکور باشد. در این دوران طلایی از طریق حل سوالات دوره‌های مختلف متوجه ضعف و اشکالات خود در درس روانشناسی می‌شوید و با رفع آنها خود را برای کنکور آماده می‌کنید.

6- برای درس روانشناسی مرور پیوسته داشته باشید

به دلیل اینکه درس روانشناسی در کنکور انسانی اهمیت دارد و هم درس فرار و حفظی است بهتر است برای بخاطر سپردن، مرور پیوسته‌ای داشته باشید. اگر موضوع مدیریت زمان برای درس خواندن را رعایت کنید، می‌توانید برای مرور کردن هم زمان کافی پیدا کنید.

استادبانک چطور می‌تواند در کنکور انسانی همراه شما باشد؟

برای برخی از افراد هزینه تدریس خصوصی درس روانشناسی بعد از کیفیت تدریس معلم، دومین مسئله مهم در زمان درخواست معلم خصوصی است. اما ما به شما با معرفی مجموعه تدریس خصوصی استادبانک این اطمینان را می‌دهیم که هر دو مسئله بسیار مهم یعنی کیفیت معلم و هزینه کلاس تضمین شده است.

کیفیت تدریس معلم در همان ابتدای ورود به استادبانک و قبل از همکاری با این مجموعه بررسی می‌شود. همچنین در طول جلسات معلم با شاگرد نیز عملکرد ایشان مورد ارزیابی کارشناسان استادبانک قرار می‌گیرد. قیمت تدریس خصوصی اساتید استادبانک نیز براساس توانایی‌ها و صلاحیت‌های تدریس معلم در جلسات مشخص می‌شود. یعنی اگر شما هزینه‌ای قرار بوده که صرف کلاس خود کنید، بابت ارزش‌های  استاد و مهارت‌های تدریس او می‌پردازید.

بنابراین با ورود به لینک تدریس خصوصی استادبانک به راحتی می‌توانید بهترین معلم خصوصی روانشناسی را براساس معیارهای خود انتخاب کرده و کلاس‌تان را برگزار کنید. اگر هم در زمینه ثبت درخواست کلاس خصوصی نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس گرفته و تمام ابهامات خود را برطرف کنید.

تعداد سوالات روانشناسی در کنکور سراسری چقدر است؟

درس روانشناسی در کنکور انسانی از 20 سوال تشکیل شده است. این سوالات در دفترچه تخصصی به عنوان آخرین درس و هشتمین درس قرار دارند. داوطلبان باید به سوالات از شماره 261 الی 280 پاسخ دهند. مدت زمان پاسخگویی به سوالات روانشناسی در کنکور سراسری 15 دقیقه است

آیا با توجه به بودجه بندی روانشناسی می‌توان برخی از فصل‌ها را حذف کرد؟

اگر زمان کافی برای مطالعه کل مباحث روان‌شناسی کنکور سراسری ندارید، می‌توانید بعضی از مباحث که سوالی از آنها طرح نمی‌شود را حذف کرده و به سراغ مباحث مهم‌تر بروید.