برنامه ریزی درسی ابتداییکلاس چهارم ابتدایی استادبانک

معرفی بهترین کتاب های کمک درسی چهارم ابتدایی

استادبانک نویسنده
5769 0
23 دی 1399
معرفی بهترین کتاب های کمک درسی چهارم ابتدایی

چهارمین سال از تحصیلِ فرزندتان در حال سپری شدن است و حالا او به خوبی با مدرسه و حال و هوای آن اُخت شده است. دوران تحصیل فراز و نشیب‌های زیادی دارد و شما به عنوان پدر یا مادر، خونِ دل‌های زیادی می‌خورید تا فرزند یا فرزندانتان به موفقیت برسند. یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های شما به عنوانِ والدین، آینده تحصیلی فرزندانتان است.

در این شکی نیست که والدین همیشه بهترین‌ها را برای فرزند خود می‌خواهند. بهترین معلم خصوصی، بهترین مدرسه و بهترین منابع آموزشی. بعد از مقاله بهترین کتاب‌های زیست کنکور و به درخواست شما در این مقاله آموزشی قرار است بهترین کتاب‌های کمک درسی چهارم دبستان را معرفی کرده و به شما کمک کنیم بهترین انتخاب را داشته باشید.


در انتخاب روش آموزشی مناسب برای فرزندتان، ریسک نکنید!

می‌دانستید بسته‌های آموزشی مقطع ابتدایی چقدر آینده تحصیلی فرزندتان را به خطر می‌اندارند؟ کودکِ شما نیاز به ارتباط مستقیم با معلم دارد، ارتباطِ حضوری. دی‌وی‌دی‌های آموزشی او را از تجربۀ شیرین شاگرد-استادی محروم می‌کنند. توصیه می‌کنم بیشتر دربارۀ این موضوع مطالعه کنید:

چرا نباید سراغِ بسته‌های آموزشی مقطع ابتدایی برویم؟


در مقطع چهارم ابتدایی چه دروسی تدریس می‌شود؟

کتاب‌های مقطع چهارم ابتدایی از نظر تعداد و عنوان‌های کتاب درسی فرقی با مقطع سوم ندارند و دانش‌آموز با همان عناوین سال قبل مواجه می‌شود. در این سال تحصیلی 7 کتاب درسی در نظر گرفته شده که از لحاظ سطح دشواری کمی سخت‌تر از مقطع قبل به نظر می‌رسند. طبق روال سال‌های قبل، کتاب هدیه‌های آسمان چهارم هم در 2 نسخه ویژه اهل سنت و ویژه اقلیت‌های دینی چاپ می‌شود تا این عزیزان هم مسائل مربوط به دین خود را پیگیری کنند. کتاب‌های درسی پایه چهارم ابتدایی عبارتند از:

 1. ریاضی
 2. علوم تجربی
 3. فارسی
 4. نگارش فارسی
 5. مطالعات اجتماعی
 6. آموزش قرآن
 7. هدیه‌های آسمان

بهترین کتاب های کمک درسی چهارم دبستان

1 – کتاب کمک آموزشی ریاضی چهارم سری سیر تا پیاز

کتاب کمک آموزشی ریاضی چهارم سری سیر تا پیاز

سیر تا پیاز گاچ، همانطور که از اسمش پیداست یک کتاب جامع و کامل می‌باشد که تمام نیاز دانش‌آموز در درس ریاضی چهارم دبستان را برآورده می‌کند. این کتاب یکی از کامل‌ترین منابع موجود در بازار است. سیر تا پیاز گاج با استانداردهای مشخصی طراحی می‌شود. در بخش اول کتاب درس‌نامه‌های مفصلی آورده شده تا دانش‌آموز به شکلِ ساده مفاهیم کتاب درسی را یاد بگیرد. بعد از یادگیری درس، برای تثبیت مطالب در ذهنِ دانش‌آموز نوبت به حل نمونه‌سوالات مختلف می‌رسد. در گام سوم و قدم پایانی پرسش‌های چهارگزینه‌ای یا همان تست‌ها را دارد تا دانش‎آموز از همین مقطع ابتدایی با تست‌زنی آشنا شود.

دانش‌آموزان رضایت بالایی از کتاب ریاضی چهارم سری سیر تا پیاز داشته‌اند.

2 – کتاب فارسی چهارم سری کارپوچینو

بهترین کتاب های کمک درسی چهارم دبستان فارسی گاج

این کتاب هم از محصولات انتشارات گاج است. کارپوچینو فارسی چهارم دبستان، کتاب جذابی است و در بخش‌های مختلف آن خلاقیت را مشاهده می‌کنیم. بعد از تهیه کتاب با درسنامه‌های مختلفی مواجه می‌شوید که به شکلِ جامع مطالب درسی را پوشش داده است. معنی واژه‌ها به شکلِ مفصل پوشش داده و تاریخ ادبیات را خودِ شاعران و نویسندگان روایت می‌کنند. (برای دانش‌آموز جذاب‌تر است!) می‌دانید که کتاب فارسی چهارم بخش‌های مختلفی دارد، گاهی دانش‌آموز واژه‌ای جدید یاد می‌گیرد، یا با املای صحیح کلمات آشنا می‌شود، یا نگارش فارسی را می‌فهمد یا غیره. کارپوچینو فارسی چهارم نمونه سوالات متنوعی برای بخش‌های مختلف کتاب در نظر گرفته است.

فارسی چهارم سری کارپوچینو با کارهایی خلاقانه، در تلاش است خلاقیت دانش‌آموز را افزایش دهد.

تجربیاتِ خانم زینب اسفندیار یکی از اساتیدِ ابتدایی استادبانک در رابطه با آمادگی‌های قبل از کلاس خصوصی:

Ostadbank Quotes
استاد زینب اسفندیار؛ یکی از اساتید برتر استادبانک
 • بنده سعی میکنم حتما جزوه و کتاب مربوط به درس موردنظر را قبل از شروع کلاس همراه داشته باشم. زیرا فقط اکتفا کردن به کتاب درسی نمی‌تواند ارزیابی درستی از شاگرد را به ما بدهد و همچنین پیشنهاد چند کتاب معتبر و جامع و کامل برای حل تمرینات و مسائل به شاگرد که در صورت امکان آن‌ها را فراهم کند که در ساعت غیر از کلاس بتواند کمکی در جهت تثبیت مطالب آموخته شده باشد.
  به نظر بنده تسلط بر کتاب‌های آموزشی معتبر توسط استاد میتواند حاکی از تسلط استاد بر تدریس درس مربوطه باشد.

برای دیدن لیست اساتید چهارم ابتدایی استادبانک کلیک کنید.


3 – کارآموز علوم چهارم دبستان مهر و ماه

بهترین کتاب های کمک درسی چهارم دبستان علوم مهر و ماهمهر و ماه یکی از انتشارات قدیمی و مطرح صنعت آموزش است. در این کتاب کمک‌آموزشی برای هر درس، یک درسنامۀ حرفه‌ای و قدرتمند طراحی شده و با نکات مفیدی که ارائه می‌کند، یادگیری دانش‌آموز را تقویت می‌کند. بعد از درسنامه، پرسش‌هایی مطرح می‌شود که دانش‌آموز با یادگیری مبحث مطرح شده به آسانی می‌تواند به آنها جواب بدهد. ترتیب سوالات از آسان به دشوار می‌باشند. گرافیک کار شده در این کتاب کمک‌درسی جذاب بوده و دانش‌آموز مقطع چهارم می‌تواند ارتباط مناسبی با آن برقرار کند.

4 – ماجراهای من و درسام مطالعات اجتماعی چهارم خیلی سبز

بهترین کتاب های کمک درسی چهارم دبستان مطالعات اجتماعی خیلی سبز

یکی از کتاب‌های موفقِ بازار برای درسِ مطالعات اجتماعی چهارم. در این کتاب دانش‌آموز اول یک درسنامه مفید و جامع، همراه با مثال‌های کاربردی را مطالعه می‌کند، نمونه سوالات مختلف در تیپ‌های مختلف داخل کتاب قرار گرفته‌اند و پاسخ‌های تشریحی به شکلِ کامل سوالات را تحلیل کردند. آخر هر فصل تست‌هایی گنجانده شده که یادگیری دانش‌آموز را بیشتر محک می‌زند. رنگ‌بندی کتاب و گرافیک آن اجازه نمی‌دهد دانش‌آموز خسته شود.

5 – هدیه های آسمان چهارم دبستان اسفندیار

هدیه های آسمان چهارم دبستان اسفندیار

بیشتر کتاب‌های انتشارات اسفندیار کم‌حجم و امتحانی هستند. این قانون در کتاب کمک درسی هدیه‌های آسمان چهارم هم به چشم می‌خورد. دانش‌آموز با یک کتاب تقریبا 30 صفحه‌ای طرف حساب است که برای شبِ امتحان بسیار مفید می‌باشد. در این کتاب امتحانات فصل به فصل و میان دوره‌ای گنجانده شده و پاسخنامه‌های آن جامع و مفید می‌باشد. همچین برای افزایش یادگیری و کارایی دانش‌آموز خلاصه‌ای از نکات مفید درس در کتاب گردآوری شده است.

این کتاب برای آمادگی در آزمون‌های مدرسه مناسب است.

آیا قرآن چهارم دبستان کتابِ کمک آموزشی می‌خواهد؟

برای درسِ قرآن بهتر است دانش‌آموز از کتاب درسی خود و کتاب‌های صوتی (گویا) استفاده کند. گوش دادن به صوت قرآن و تمرین آن توسط دانش‌آموز به او کمک می‌کند روخوانی خود را تقویت کند. تقریبا هیچ کتاب کمک‌درسی خاصی برای درس قرآن چهارم در بازار وجود ندارد و توصیه نمی‌کنیم که برای این درس به دنبال کتاب کمک‌آموزشی بگردید.

آیا مقطع چهارم ابتدایی نیاز به کتاب‌های کمک آموزشی دارد؟

ابزارهای آموزشی متنوعی برای یادگیری دانش‌آموزان طراحی شده است. هر دانش‌آموز با توجه به روحیات خود و سبک یادگیری‌ای که دارد سراغ یک یا چند تا از این منابع می‌رود. بعضی از ابزارهای آموزشی عبارتند از:

 • دی‌وی‌دی‌های آموزشی: شامل فیلم‌های ضبط‌شده یا انیمیشن‌های مختلف هستند که دانش‌آموز می‌تواند آنها را در دستگاه‌های دیجیتال مثل کامپیوتر مشاهده کند.
 • فلش‌کارت: کارت‌هایی حاوی اطلاعات مختلف هستند که برای دروس حفظ کردنی، مرورِ فرمول‌ها و غیره بسیار مناسب هستند.
 • کتاب‌های کمک آموزشی: از سال‌های دور و زمانی که روش‌های دیگر آموزشی رایج نشده بودند، کتاب‌ها حضور پررنگی بین دانش‌آموزان داشتند. این ابزار یادگیری هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد.
 • آموزش شخصی‌سازی شده (معلم خصوصی): یکی از روش‌های تاثیرگذار و 100% مفید در آموزش و یادگیری است. تاریخچه معلم خصوصی در جهان به هزاران سال قبل برمی‌گردد و امروزه به شکل و شمایل نوین ارائه می‌شود. معلم خصوصی به دانش‌آموز کمک می‌کند یادگیری را با توجه به نیازهای خودش دنبال کند.
✒️ شما برای فرزند چهارم ابتدایی خود، کدام کتاب کمک آموزشی را تهیه کرده‌اید؟
به نظر شما کدام انتشارات و کتاب‌های کمک آموزشی برای فرزندتان مفیدتر بوده است؟
استفاده از این کتاب‌ها چه تاثیری روی درس فرزندتان گذاشته است؟
نظرات و تجربیات خود را برای ما و دیگر خوانندگان این مقاله بنویسید.

با بهترین قیمت، بهترین کلاس خصوصی را برای فرزندتان بگیرید!

سیستم قیمت‌گذاری کلاس‌های خصوصی باید عادلانه و منصفانه باشد. ما در استادبانک این اصل را به شکلِ کامل رعایت کردیم و یک سیستمِ قیمت‌گذاری شفاف و عادلانه داریم. برای آشنایی بیشتر با نحوه تعیین قیمت کلاس‌های خصوصی پایۀ ابتدایی مقالۀ زیر را مطالعه کنید:

قیمت کلاس خصوصی ابتدایی چطور محاسبه می شود؟


یک معلم خصوصی توانمند و حرفه‌ای چطور روی موفقیت تحصیلی و طرز فکر فرزندتان تاثیر می‌گذارد؟

یک معلم خصوصی حرفه‌ای علاوه بر آموزش مباحث درسی در شکل‌گیری شخصیت دانش‌آموز هم نقش موثری دارد. یک معلم خصوصی حرفه‌ای در مقطع ابتدایی می‌تواند توانایی‌ها و استعدادهای نهفته کودک را کشف کرده و به رشد آنها کمک کند. همچنین معلم خصوصی حرفه‌ای با رعایت اصول روانشناسی و آموزشِ استاندارد می‌تواند عزت‌نفس کودکِ شما را بالا ببرد. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع مقاله زیر را مطالعه بفرمایید:

اهمیت انتخاب معلم خصوصی توانمند و حرفه ای در تدریس و تاثیر آن بر روان فرزندان

استادبانک | بزرگترین سامانۀ انتخاب معلم خصوصی در ایران

استادبانک یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشدِ دانشگاه شریف است و خدمتِ اصلی آن درخواست معلم خصوصی به شکل حضوری و آنلاین در سراسر ایران می‌باشد. انتخاب و تایید اساتید در استادبانک با دقت بسیار بالا انجام شده و اساتیدی که اجازه تدریس می‌گیرند جزو بهترین‌های رشته خودشان به حساب می‌آیند.

از هر 30 استاد فقط یک استاد اجازه تدریس در استاد بانک را پیدا میکند

 

آکادمی اساتید استابانک، یک واحد مستقل در این شرکت می‌باشد که وظیفه آن آموزش مستمر به اساتید گلچین‌شده در سامانه است. بعضی از مباحثی که در آکادمی به اساتیدِ استادبانک آموزش داده می‌شوند عبارتند از:

 • مشخص کردن هدف کلاس
 • تعیین سطح شاگرد به صورت اصولی
 • تقویت حس اعتماد به نفس در شاگرد
 • انتخاب بهترین روش تدریس
 • نحوه سنجش میزان یادگیری شاگرد
 • تناسب حجم تکالیف با زمان و توان شاگرد
 • جمع بندی مطالب در پایان هر جلسه
 • گزارش دهی از روند برگزاری کلاس به والدین
 • و…