روش مطالعه کنکور ریاضی

روش مطالعه حسابان برای کنکور

استادبانک نویسنده
5559 1
01 اردیبهشت 1402

پیدا کردن یک روش مطالعه حسابان مفهومی برای 100 زدن حسابان کنکور ضروری است. راه حلی که به عنوان روش مطالعه حسابان پیدا می‌کنید، باید فرمول‌های درس را در ذهنتان نهادینه کند. نهادینه شدن مطالب درسی در ذهن دانش‌آموز، اتکای او به حفظ مطالب را کاهش می‌دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله انواع روش های مطالعه را بخوانید.

لازمه نهادینه شدن مطالب در ذهن دانش‌آموزان، شروع مطالعه با حل سوالات از روش تشریحی و ادامه روند آن با نت برداری مداوم است. اما روش حل تشریحی مطالب حسابان به چه شکل است و چگونه باید از مطالب آن نت برداری کرد؟

روش مطالعه مفهومی، روشی برای فهم کامل مطالب حسابان

پیش از هر کاری، لازم است مطالب کتاب و جزوه را با دقت مرور کنید. فرمول‌ها از هوا نیامده‌اند و به یک باره در کتاب درسی شما ظاهر نشده‌اند. مطالب کتاب درسی را از نظر بگذرانید تا متوجه منبع و مفهوم هر فرمول شوید. بعد از این که فرمول‌های پایه را یاد گرفتید، سعی کنید تمرین‌های کتاب را درسی را بدون هیچ فرمول فرعی و میانبری حل کنید.مشاوره کنکور استادبانک

تمامی مسائل، از طریق فرمول‌های اصلی حل می‌شوند. جدا از این مسئله، هر ساله بیش از پنجاه و سه در صد سوالات کنکور حسابان، به طور مستقیم از روی سوالات کتاب درسی طرح می‌شوند. چه بخواهید و چه نخواهید، این که بدون هیچ آمادگی قبلی سراغ کتاب تست بروید، مثل این می‌ماند که زحماتتان را به توپ ببندید. تا به تمارین کتاب درسی مسلط نباشید، نمی‌توانید تست‌ها را حل کنید. پس میان بر زدن به کتاب‌های کمک آموزشی، نه تنها اعتماد به نفستان را با خاک یکسان می‌کند، بلکه وقتتان را نیز می‌گیرد. بعد از این که تمارین کتاب درسی را حل کردید، مجاز می‌شوید کتاب تستتان را باز کنید.

همچنین بخاطر داشته باشید که گاهی وقت‌ها برای اینکه بتوانید بهترین راهکار برای مطالعه را پیدا کنید، باید از مشاوره تحصیلی کمک بگیرید. مثلا مشاور می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید بهترین سبک یادگیری شما چیست و چطور باید برای خواندن مباحث حسابان برنامه‌ریزی کنید.

حین زدن تست‌های آموزشی با فرمول‌های اصلی است که فرمول‌های فرعی را کشف خواهید کرد. آن وقت نه تنها دیگر هرگز فرمول‌های فرعی را از باد نمی‌برید، بلکه کاربرد آن‌ها را در سایر مباحث را نیز خواهید فهمید.

راه حل نت‌برداری در روش مطالعه حسابان

خوب است بدانید که به عنوان داوطلب کنکور ریاضی بایدنت برداری از درس حسابان شیوه خاص خود را دارد. در این روش مطالعه حسابان ، قرار است برای نت برداری به فرمول‌های اصلی تکیه کنیم. قضیه این است که در گام اول باید سخت‌ترین و ترکیبی‌ترین سوالی که در هر مبحث به آن برخورد می‌کنید را یادداشت کنید. سعی کنید تعداد سوالاتتان از 4 سوال بیشتر نشود. این چهار سوال باید تمامی مفاهیم موجود در یک فصل را در خود جای داده باشند. وقتی که زمان مرور فرا می‌رسد، کافی است سوالاتتان را یک بار ذهنی مرور کنید. بنابراین در ادامه با بهترین روش مطالعه کنکور ریاضی آشنا می‌شویم.

چگونه سوالات ترکیبی حسابان را از پا دربیاوریم؟

درس حسابان پر است از سوالت ترکیبی، بنابراین روش مطالعه حسابان باید به گونه‌ای باشد که شما را برای حل این سوالات ترکیبی آماده کتد. روش مطالعه درس حسابان برای دانش آموزان یازدهم بسیار مهم است. درس حسابان یکی از درس های نهایی با ضریب 4 است.

شناخت کلی کتاب‌های حسابان

چرا باید از شناخت کتاب حسابان 1 شروع کنیم؟ قضیه این است که حسابان یک کتاب درسی یازدهم ریاضی، مادر تمام دروس رشته‌های ریاضی است. قرار است سر و کله این درس به وفور در همه جا پیدا شود. پس بهترین کار این است که سرفصل‌های این کتاب را بشناسید و هر جا نیاز به حل سوالات ترکیبی شد، به نت‌هایی که از این کتاب برداشته‌اید رجوع کنید.

 • فصل 1: محاسبات جبری، معادلات، نامعادلات که در امتحان نهایی 4 نمره دارد.
 • فصل 2: مبحث تابع که در امتحان 4 نمره دارد.
 • فصل 3: مبحث مثلثات که در امتحان 4 نمره دارد.
 • فصل 4: مبحث حد و پیوستگی توابع که در امتحان 4 نمره دارد.
 • فصل 5: مبحث مشتق توابع که در امتحان 5 نمره دارد.

و اما دروس حسابان 2 دوازدهم ریاضی، کتاب حسابان دو نیز دارای پنج فصل است. این پنج فصل از نظر ماهیت آسان‌تر از فصل‌های کتاب حسابان یک هستند اما دست و پنجه نرم کردن بچه‌ها با کنکور ریاضی، باعث سختی نسبی محتوای این کتاب برای دانش‌آموزان می‌شود.

برای ایجاد توازن بین روش مطالعه حسابان تشریحی و کنکوری، کارتان را از تمرین‌های کتاب شروع کنید. انجام چنین کاری هم پایه‌تان را قوی‌تر می‌کند و هم آمادگیتان برای امتحان نهایی را افزایش می‌دهد.

سرفصل‌های کتاب حسابان دو عبارتند از:

 • فصل 1: تابع
 • فصل 2: مثلثات
 • فصل 3: حدهای نا متناهی – حد در بی نهایت
 • فصل 4: مشتق
 • فصل 5: کاربردهای مشتق

تاکتیک‌های نهایی برای دریبل کردن سوالات ترکیبی حسابان

 • ابتدا باید ابزارهای آموزشی را در این درس اولویت بندی کنید.
  اولویت بندی ابزار آموزشی در درس حسابان به این صورت است: کلاس، جزوه معلم، کتاب درسی و کتاب کمک درسی!
 • درس حسابان را از همان اول سال در کلاس درس به خوبی یاد بگیرید.
  در همه جلسات کلاس شرکت کنیدو با معلم پیش بروید.
 • پس از یادگیری مطالب در همان روز تمرین های مربوط به مباحث را حل کنید.
 • تا زمانی که مبحثی را کامل یاد نگرفته اید، تمرین حل نکنید.
 • مثال های داخل متن را بدون نگاه کردن به پاسخ آن حل کنید. سپس با جواب کتاب مقایسه کنید.
 • مسائل و تمرین های کتاب را بدون نگاه کردن به پاسخ آن حل کنید. توجه داشته باشید هیچ تمرینی را حذف نکنید.
 • در درس حسابان فرمول و روش های فراوانی وجود دارد. بنابراین برای حل آن فقط از یک روش استفاده نکنید.
 • برای بالا بردن سرعت عمل خود در حل مسائل باید تعداد زیادی تمرین حل کنید.
 • دفترچه ای برای یادداشت نکات، فرمول ها و راه حل های مناسب در نظر بگیرید.
 • درس حسابان را مفهومی بخوانید. فرمول ها را حفظ نکنید.
  زیرا راه حل مسائل حسابان بسیار متنوع است و هنگام حل مسئله با مشکل مواجه می شوید.
 • برای تمرین از نمونه سوالات سال های قبل استفاده کنید.
 • به دو فصل آخر توجه ویژه داشته باشید.
  دو فصل آخر 9 نمره در امتحان نهایی دارد. اگر این دو فصل را کامل مطالعه کنید با توجه به تیپ سوالاتی آن به راحتی می توانید نمره بگیرید.
 • فصل 1 و 2 و 3 دارای گستردگی مطالب است.
  این مطالب را باید در طی سال دوره کنید، زیرا سریع فراموش می شوند.روش مطالعه درس حسابان در کل با سایر دروس متفاوت است.
 • برای مطالعه هر درس، روش های متفاوتی را امتحان کنید.
  زیرا هر شخصی دارای تفاوت های فردی است.

کمک گرفتن از معلم خصوصی

همیشه یادتان باشد که کمک گرفتن از یک معلم خصوصی، به ویژه برای درس‌هایی که اهمیت زیادی در کنکور دارند، بهترین راهکار است. یک معلم خصوصی حسابان کنکور می‌تواند به شما کمک کند ظرف مدت کوتاهی همه نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید. همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا بهتر برنامه‌ریزی کنید و روش‌های مطالعه خود را بهبود بدهید.

یاد گرفتن فنون تست‌زنی مرتبط با حسابان

به عنوان یک داوطلب کنکور حتما چیزهای زیادی درباره فنون تست‌ زنی شنیده‌اید. این مهارت برای کسانی که می‌خواهند نتیجه خوبی در کنکور بگیرند بسیار ضروری است. اما مهارت تست زدن دقیقا چیست؟ این موارد بعضی از مهم‌ترین فنون تست زنی هستند:

 • تکنیک تصمیم گیری (ضربدر و منها)
 •  تکنیک مدیریت زمان
 • مهارت تصمیم‌گیری و کنترل هیجانی
 • مقابله با وسوسه
 • تکنیک فهمیدن سوال

این موارد بخشی از فنون تست‌زنی هستند که باید برای حل کردن تست‌های کنکور در خودتان تقویت کنید.

برنامه‌ریزی و مدیریت زمان

اگر می‌خواهید در درس حسابان درصد خوبی بدست بیاورید، باید حتما برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید. مدیریت زمان برای درس خواندن از هرچیز دیگری برای رسیدن به موفقیت مهم‌تر است. روش‌های مختلفی برای برنامه‌ریزی درسی وجود دارد. مثلا برنامه‌ریزی حجمی یا برنامه ریزی زمانی. با کمک یک مشاور می‌توانید بفهمید که کدام روش برنامه‌ریزی می‌تواند برای خواندن درس حسابان مفید‌تر باشد و شما را به نتیجه دلخواه برساند.

یادداشت برداری و جزوه‌نویسی

همه ما به نوعی علاقه زیادی به یادداشت کردن نکته‌های مهم داریم. بنابراین یکی از سوال‌های مهم‌ شما این است که چگونه یادداشت برداری و خلاصه نویسی کنیم؟ بهترین روش یادداشت برداری برای درس حسابان و به طور کلی ریاضیات این است که فرمول‌های مهم و کاربرد آنها را در سوال‌ها برای خودتان کدگذاری کنید. به این ترتیب با دیدن هر سوالی می‌فهمید که برای حل کردن این سوال باید از کدام فرمول استفاده کنید.

بنابراین می‌توانید یک دفتر نکات حسابان داشته باشید. با حل کردن هر تست و سوال، نکته‌هایی که راجع به آن را نمی‌دانید برای خودتان یادداشت کنید. همچنین فرمول‌های مهم مربوط به هر سوال را کدگذاری کنید.

معلم خصوصی حسابان با استادبانک

استادبانک به عنوان سامانه آموزش خصوصی برتر کشور شرایطی را فراهم کرده تا دانش‌آموزان بتوانند با شرکت در جلسات مشاوره مجرب‌ترین مشاوران تحصیلی کشور هرآنچه که درمورد بهترین روش های یادگیری نیاز دارند را آموزش ببینند. مشاوران تحصیلی مجرب استادبانک طی جلسات مشاوره‌ای که برگزار می‌کنند، شرایط شاگردان را سنجیده و برای کمک به پیشرفت تحصیلی آنان از روش‌های اصولی استفاده می‌کنند. همچنین با کمک استادبانک می‌توانید با بهترین اساتید حسابان آشنا شوید و موفقیت خود را تضمین کنید.

البته در سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک علاوه بر مشاوره تحصیلی، خدمات آموزشی دیگری نیز ارائه می‌شوند. تدریس خصوصی استادبانک در اختیار دانش‌آموزان و دانشجویان همه مقاطع تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه قرار می‌گیرد. بنابراین با مراجعه به وب سایت استادبانک می‌توانید از خدمات مشاوره تحصیلی و تدریس خصوصی در کنار یکدیگر استفاده کرده و زمان رسیدن به اهداف تحصیلی خود را کمتر کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از طریق شماره 91005343 – 021 با استادبانک در ارتباط باشید.

چگونه فرمول‌های فرعی حسابان را کشف کنیم؟

حین زدن تست‌های آموزشی با فرمول‌های اصلی که فرمول‌های فرعی را کشف خواهید کرد.

چگونه مطالب حسابان را به صورت عمقی یاد بگیریم؟

لازمه نهادینه شدن مطالب در ذهن دانش‌آموزان، شروع مطالعه با حل سوالات از روش تشریحی و ادامه روند آن با نت برداری مداوم است.

چگونه سرعتمان در حل تمارین حسابان را بالا ببریم؟

برای بالا بردن سرعت عمل خود در حل مسائل باید تعداد زیادی تمرین حل کنید. دفترچه ای برای یادداشت نکات، فرمول ها و راه حل های مناسب در نظر بگیرید

مشاوره کنکور استادبانک
از درس حسابان چند سوال در کنکور سراسری طرح می‌شود؟

با توجه به بودجه بندی ریاضی کنکور نظام جدید، داوطلبان باید به 20 سوال حسابان در کنکور سراسری پاسخ دهند

چطور حسابان را برای کنکور بخوانیم؟

بهترین روش خواندن درس حسابان کنکور آن روشی است که بتواند هم تست‌های تالیفی و آموزشی را پوشش دهد و هم تست کنکور سال‌های قبل را. تست‌های آموزشی با هدف یادگیری عمیق مطالب درسی، بعد از مطالعه درسنامه و جزوه حل می‌شوند.