آموزش زبانبرنامه ریزی درسی استادبانکمعرفی رشته های زبان

پول‌سازترین زبان‌های خارجی در ایران را بشناسید! | معرفی راه‌های کسب درآمد

1677 0
05 تیر 1401
پول‌سازترین زبان‌های خارجی در ایران را بشناسید! | معرفی راه‌های کسب درآمد

شش هزار و هفتصد! حدود 6700 زبان در دنیا وجود دارد که نام بسیاری از آن‌ها را ما حتی نشنیده‌ایم و شاید هرگز نشنویم! زبان‌ها، راه‌های ارتباطی میان ملل مختلف هستند و انسان‌ها به واسطه‌ی آن‌ها تماس برقرار می‌کنند و به یکدیگر نزدیک می‌شوند. اگر زبان را به چشم یک ابزار و نیاز نگاه کنیم، بدون تردید با ابزاری بسیار مهم و مفید و کاربردی طرف هستیم. این شکل از اهمیت، باعث می‌شود تا دانستن زبان خارجی تبدیل به یک مهارت پول‌ساز شود که به راحتی در چرخه‌ی اقتصادی هر کشور قرار می‌گیرد.

اما پول‌سازترین زبان‌های خارجی در ایران را می‌شناسید؟ مردم ایران در طبقات مختلف اجتماعی و اقتصادی به فکر یادگیری زبان‌های خارجی هستند تا نیازشان را برطرف کنند. بنابراین فضای آموزشی زبان خارجی در کشور ما بسیار وسیع است و فرصت‌های درآمدزایی خوبی برای مدرسان باکیفیت و کاربلد وجود دارد. مجله استادبانک در یکی دیگر از مجموعه مقالات برنامه ریزی درسی و مشاوره تحصیلی خود به سراغ زبان‌های پرطرفدار در ایران رفته است. در ادامه شما زبان‌های پول‌ساز در ایران را می‌شناسید و با عوامل مهم رشد تقاضا برای یادگیری زبان‌های خارجی آشنا می‌شوید.

مشاوره تحصیلی راهی برای پیدا کردن پول‌سازترین زبان‌های خارجی در ایران

به نظر شما پول‌سازترین زبان در ایران کدام است؟ به احتمال زیاد اولین پاسخ در ذهن‌تان زبان انگلیسی است که پاسخ نادرستی نیست و تدریس زبان انگلیسی همچنان یک شغل پردرآمد محسوب می‌شود. اما نکته در این است که در سال‌های گذشته، زبان‌های دیگری نیز به لیست پول‌سازترین زبان‌های خارجی در ایران اضافه شده‌اند. همه‌ی این زبان‌ها شرایط خوبی را برای یادگیری دارند و می‌توانند به شغلی درآمدزا تبدیل شوند.

اگر فرض کنیم شما به دنبال یادگیری یک زبان هستید تا در مدت زمان مناسب به سطح تدریس برسید به جز از علاقه، باید میزان نیاز و بازارکار آن زبان را هم در نظر بگیرید. برای اینکه در شروع کار و آغاز یادگیری بهترین انتخاب را داشته باشید، مشورت با یک فرد متخصص و مشاور تحصیلی اقدامی هوشمندانه است. مشاور ابتدا استعداد و علاقه‌های شما را در نظر می‌گیرد، سپس براساس فرصت‌ها و نیازهای موجود جامعه چند پیشنهاد برتر را پیش‌‌روی‌تان می‌گذارد.

چه عواملی روی پول‌ساز بودن یک زبان موثر هستند؟

پول‌ساز بودن هر مهارت یا شغلی یا به طور کلی هر محصولی به عوامل مختلفی بستگی دارد که برخی از آن‌ها با گذشت زمان تغییر پیدا می‌کنند و بعضی از آن‌ها عمر طولانی‌تر دارند و یک فاکتور اصلی محسوب می‌شوند. اما در مورد زبان‌های خارجی چند معیار مهم را می‌توان به عنوان عومل اصلی پول‌ساز بودن در نظر گرفت. این موضوع در ایران رنگ‌وبویی جدی‌تر و خاص‌تر هم می‌گیرد. به هرحال فضای اجتماعی – سیاسی متغیر هر کشور به طور مستقیم روی استقبال از یادگیری زبان‌های دوم و سوم تاثیر می‌گذارد.

در زیر، لیست کوتاه عوامل مهمی که روی درآمدزایی یک زبان اثر دارند را مشاهده می‌کنید:

  • اعتبار جهانی زبان
  • فراگیری زبان در سراسر جهان
  • مهاجرت تحصیلی (میزان پذیرش کشور مقصد)
  • میزان مهاجر پذیری کشور مقصد (هر طریقی از مهاجرت)
  • عوامل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی داخل کشور

این چند معیار نشان می‌دهد که تا چه میزان می‌توان روی کسب درآمد از یک زبان حساب کرد. البته، عوامل دیگری هم وجود دارند که پول‌ساز بودن زبان را تحت شعاع قرار می‌دهند. گاهی موج یادگیری یک زبان فراگیر می‌شود و در بازده زمانی خاص استقبال چشم‌گیری از یک زبان می‌شود. اما در هنگام بررسی فاکتورهای پول‌سازی، باید عوامل اصلی و پایدار را در نظر گرفت. برای مثال رشته مترجمی زبان انگلیسی مدت زمان طولانی است که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود و همیشه طرفدران ویژه‌ی خود را دارد. دلیل این پایداری، نیاز همیشگی کشورها به افرادی مسلط روی زبان انگلیسی و ادبیات انگلیسی است.

در ادامه پول‌سازترین زبان‌های خارجی در ایران را به شما معرفی می‌کنیم که در چند سال گذشته، حجم تقاضا برای یادگیری آن‌ها رو افزایش بوده است و پایداری خوبی در بازار آموزشی کشور داشته‌اند.

زبان‌های پرطرفدار در ایران؛ رتبه یک برای زبان انگلیسی!

1.زبان‌های پرطرفدار در ایران؛ رتبه یک برای زبان انگلیسی!

محبوب‌ترین، شناخته‌شده‌ترین و پول‌سازترین زبان خارجی در ایران و جهان، زبان انگلیسی است. زبانی که از دوران کودکی یا نوجوانی، بسیاری از افراد به توصیه‌ی والدینشان قصد یادگیری آن را دارند. اهمیت این زبان به خوبی میان جامعه ایرانی جا افتاده است و به نوعی آغازگر یادگیری زبان دوم در کشور شناخته می‌شود. زبان انگلیسی از چند جنبه می‌تواند موجبات کسب درآمد را برای مدرس در ایران فراهم کند. انگلیسی یکی از دروسی است که در سیستم آموزشی کشور قرار دارد و دانش‌آموزان از پایه هفتم با آن سروکار دارند و این ارتباط تا سال‌های دانشگاه نیز ادامه دارد.

معلم زبان انگلیسی در ایران اگر سطح کیفی و آموزشی خوبی داشته باشد، دانش‌‌آموزان و زبان‌آموزان مقاطع مختلف، فرصت کافی را برای درآمد و ایجاد اشتغال حتی به صورت خوداشتغالی – پیش پای او قرار می‌دهند. اما، جامعه آماری بزرگ‌تری برای متقاضیان یادگیری زبان انگلیسی در سال‌های گذشته ایجاد شده است. تمایل به انواع مهاجرت (تحصیلی، کاری و غیره) باعث شده است تا طیف سنی زبان‌آموزان گسترده‌تر شود و دیگر محدود به دانش‌پژوهای مدرسه و دانشگاه نباشد.

اگر زبان انگلیسی درحال حاضر پردرآمدترین زبان در ایران نباشد، بدون شک یکی از پول‌سازترین زبان‌های خارجی است. نیاز به گرفتن مدرک‌ آزمون‌های بین‌المللی (تافل، آیلتس، GRE و غیره) و کسب مهارت‌های چهارگانه‌ی مکالمه، شنیدار، نوشتن و خواندن، چهارچوب آموزش زبان انگلیسی را وسیع‌تر کرده است. جدا از مسائل درسی یا مهاجرتی نیز این زبان اهمیت فراوانی برای تجارت، سیاست، روابط خارجی و حتی موفقیت در حوزه‌های مختلفی مثل بازی‌های کامپیوتری دارد. بنابراین اگر به دنبال پول‌سازترین زبان خارجی در ایران هستید، انگلیسی جدی‌ترین گزینه‌ی شما است.

یادگیری زبان باید از بهترین راه و اصولی‌ترین روش‌ها انجام بگیرد. استادبانک بهترین اساتید تدریس خصوصی زبان برای همه‌ی بخش‌های انگلیسی مانند: آیلتس، تافل، آزمون GRE و مهارت‌های چهارگانه در دسترس شما قرار داده است.

تدریس خصوصی زبان انگلیسی

2.آلمانی؛ یکی از پول‌سازترین زبان‌های خارجی در ایران

 در مورد رشد استقبال از زبان‌های خارجی در ایران صحبت کردیم. زبان آلمانی یکی از همین زبان‌ها است که در چند سال گذشته رشد چشمگیری میان متقاضیان داشته است. طبق آخرین مطالعات زبان‌شناسی نیز، آلمانی در سطح جهانی یکی از پول‌سازترین زبان‌ها مطرح شده است. صنایع اتومبیل‌سازی قدرتمند، جذب دانشجو و افزایش مهاجرپذیری باعث شده است تا بسیاری از ایرانی هم به فکر یادگیری زبان آلمانی باشند و تا مقدمات ادامه تحصیل یا پیشرفت کسب‌وکار خود را فراهم کنند.

هرچند اصلی‌ترین دلایل یادگیری آلمانی توسط متقاضیان ایرانی، مهاجرت کاری و تحصیلی است. اما بررسی و معرفی رشته‌ های زبان کنکور نشان می‌دهد که میان طرفداران آموزش آلمانی، دانش‌آموزان و داوطلبین کنکور نیز وجود دارند. در هر صورت، آلمانی یکی از رشته‌های کنکور زبان است که دانش‌آموزان می‌توانند آن را انتخاب کنند. بنابراین در کنار افراد خواستار مهاجرت، دانش‌آموزان نیز بخشی از جامعه‌ی هدف معلمان زبان آلمانی را تشکیل می‌دهند. به همین دلیل است که آلمانی یکی از پول‌سازترین زبان‌های خارجی در ایران است.

از نظر سختی و ساختار زبان، آلمانی قواعد سخت‌تری دارد که یادگیری آن را به مراتب دشوارتر از زبان انگلیسی می‌کند. داشتن معلم زبان‌های خارجه باکیفیت، می‌تواند فرآیند یادگیری این زبان را آسان‌تر کند تا در مدت زمان کمتری به تسلط کافی برسید و آماده‌ی تدریس و کسب درآمد شوید.

3. زبان فرانسه؛ از زبان‌های پرطرفدار در ایران

فرانسوی، زبان زیبا و جذابی است که در کنار همه‌ی دلایل اقتصادی، آموزشی و سیاسی، همیشه طرفداران خاص خود را داشته است. همین دلیل کافی است تا زبان فرانسه را یکی از زبان‌های پول‌ساز در ایران معرفی کنیم. از دیدگاه اجتماعی و اقتصادی نیز، زبان فرانسه اهمیت خاصی دارد. فرانسوی علاوه بر فرانسه، در کشور مهاجرپذیر کانادا هم از زبان‌های اصلی محسوب می‌شود و بعد از انگلیسی، رایج‌ترین زبان است. بنابراین کسی که روی زبان فرانسوی تسلط پیدا می‌کند در هنگام مهاجرت به کانادا، دیگر نیازی به یادگیری انگلیسی ندارد.

از دلایل دیگری که زبان فرانسوی را به یکی از زبان‌های پرطرفدار در ایران تبدیل کرده است، علاقه‌ به ادامه تحصیل در رشته‌های دانشگاهی این کشور است. مهاجرت تحصیلی در چند سال گذشته از انتخاب‌های اصلی قشر دانشجو بوده است و آن‌ها این فرصت برای پیشرفت استفاده می‌کنند. بنابراین تدریس فرانسه و کسب درآمد از آموزش فرانسه، شرایط خوبی در ایران دارد و به نظر می‌رسد متقاضیان یادگیری این زبان رو به افزایش باشد.

اما یادگیری فرانسوی به سادگی انگلیسی نیست. شخصی که قصد فراگیری زبان فرانسه را دارد باید از معلم فرانسه کاربلد و دقیقی کمک بگیرد. سامانه استادبانک جمعی از اساتید تدریس خصوصی فرانسه را در دسترس شما قرار داده است که با بهترین قیمت آماده‌ی برگزاری کلاس آنلاین فرانسوی هستند.

کلاس آنلاین زبان فرانسه

4.زبان روسی از زبان‌های پول‌ساز در ایران

زبان روسی در کنکور سراسری ایران وجود دارد و دانش‌آموزان و داوطلبین کنکور می‌توانند این زبان را برای آزمون سراسری انتخاب کنند. به همین دلیل، پیش‌زمینه‌ی یادگیری زبان روسی در ایران وجود دارد. اما زبان روسی علاوه بر کشور روسیه در آسیای مرکزی و اروپای شرقی هم گسترش دارد و جمعیت قابل‌توجه‌ای در جهان، روسی صحبت می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت برخلاف تصور اولیه، زبان روسی یکی از پول‌سازترین زبان‌های خارجی در ایران است.

تدریس روسی به داوطلبین کنکور و آموزش به آن‌ها، مهم‌ترین فرصب کسب درآمد از این زبان در ایران است. ولی باید به توریست‌های فراوان اهل روسیه یا روس‌زبانان دیگر کشورها هم توجه داشت که سالانه وارد ایران می‌شوند و تسلط چندانی به زبان انگلیسی ندارند. به همین دلایل است روسی از زبان‌های پول‌سازی در ایران معرفی می‌شود. داشتن معلم روسی خوب، امکانی که هر شادگردی به آن نیاز دارد تا به سرعت به مرحله‌ی تدریس و درآمدزایی برسد.

بهترین معلم زبان روسی

5.زبان چینی؛ جدیدترین زبان پول‌ساز در ایران

زبان چینی (ماندارین)، تازه‌واردترین زبان پول‌ساز و پرطرفدار در ایران است که تقاضا برای یادگیری آن در چند سال گذشته بسیار بالا رفته است. دلیل اصلی این رشد، داد و ستد و گسترش اقتصاد چین در سراسر دنیا و ایران است. دانشگاه‌ها به تازگی زبان چینی را هم ارائه می‌دهند که نشان از نفوذ و اهمیت پیدا کردن این زبان میان مردم است. البته، باید بدانید که سخت‌ترین و پیچیده‌ترین فرآیند یادگیری زبان‌های خارجی پول‌ساز در ایران را زبان چینی دارد. اما چشم‌انداز این زبان در ایران خوب است و فرصت‌های شغلی مانند: تدریس زبان چینی ماندارین، مترجمی زبان و تور لیدری وجود دارند که شرایط مناسبی را برای پول‌ساز بودن این زبان در کشور فراهم می‌کنند.

زبان چینی؛ جدیدترین زبان پول‌ساز در ایران

6.زبان کره‌ای؛ آینده‌دار در مسیر پردرآمدرترین زبان‌های خارجی در ایران

نقش تجارت و تحصیل در یادگیری زبان‌ها بسیار پررنگ است و در طول این مقاله هم چندین بار به آن تاکید شد. زبان‌ کره‌ای یکی از جدیدترین زبان‌های خارجی پول‌ساز در ایران است که ابتدا به دلیل پیشرفت صنایع تجاری و سپس شرایط تحصیلی، گسترش قابل‌توجه‌ای میان مردم ایران داشته است. هرچند استقبال از این زبان به اندازه‌ی زبان‌های انگلیسی یا آلمانی نیست، ولی کره‌ای طرفداران خاص خود را دارد و پیش‌بینی می‌شود بازار کار مترجمین و مدرسین کره‌ای در آینده بهتر شود.

در حال حاضر نیز بسیاری از محصلین در پایه‌های مختلف (کارشناسی تا دکترا) به فکر تحصیل در کره یا بورسیه کره جنوبی هستند. همین مسئله باعث می‌شود تا تقاضا برای گرفتن معلم کره‌ای رو به افزایش باشد. بنابراین کره‌ای را باید از پول‌سازترین زبان‌های خارجی در ایران دانست که تازه در ابتدای راه قرار دارد و مدرسین این زبان فرصت‌های درآمدزایی خوبی در پیش دارند.

راه‌های کسب درآمد از زبان‌های پول‌ساز در ایران و اهمیت معلم خصوصی زبان

درآمدن داشتن از راه هر مهارتی، قبل از هرچیز بستگی به توانایی‌ها و میزان تسط فرد دارد. زبان هم یک مهارت است که با تمرین و تکرار و داشتن ممارست، می‌توان روی آن تسلط پیدا کرد و به اصطلاح ماهر شد و به مرور زمان به درآمدی قابل‌توجه رسید. راه‌های کسب درآمد از زبان‌های پول‌ساز در ایران به چند کلی تقسیم می‌شود که در لیست زیر به آن‌‌ها اشاره شده است:

  • تدریس زبان خصوصی / آموزش آنلاین زبان یا حضوری
  • مترجمی زبان در شرکت‌ها، سازمان یا به صورت آزاد
  • ترجمه کتاب، متن و هر محتوایی دیگر از زبان مقصد
  • تور لیدر و فعالیت در زمینه‌ی توریسم

این مشاغل، مهم‌ترین حوزه‌های کاری فردی است که روی یکی از پردرآمدترین زبان‌های خارجی در ایران سرمایه‌گذاری کرده است و  تسلط کافی دارد. نکته مهم این است که اگر به فکر یادگیری زبان با هدف تدریس یا معلم زبان شدن هستید، باید اصولی و دقیق زبان خارجه را یادبگیرید. معلم خصوصی زبان باید سواد، تسلط و قدرت بیان خوبی را داشته باشد. بنابراین به سراغ معلمی بروید که به همه‌ی این جنبه‌های آموزشی توجه کند و به تعبیری از شما یک مدرس زبان خوب بسازد. تیم استادبانک بهترین اساتید زبان‌های خارجه را با مناسب‌ترین قیمت در دسترس شما قرار می‌دهد.

تدریس خصوصی زبان های خارجی

پول‌سازترین زبان‌های خارجی در ایران را با اساتید زبان استادبانک یاد بگیرید

وقتی به لیست پول‌سازترین زبان‌های خارجی در ایران نگاه می‌کنیم، متوجه برخی تغییرات و ورود تازه‌واردها می‌شویم. در این مقاله مهم‌ترین زبان‌های پرطرفدار ایران که تقاضای بالایی برای آن‌ها وجود دارد؛ معرفی شد. زبان انگلیسی و آلمانی طبق انتطار از بهترین زبان‌های برای یادگیری و کسب درآمد در ایران هستند.

از طرفی دیگر، زبان چینی و کره‌ای هم پا به میدان گذاشته‌اند و آرام آرام باتوجه به شرایط اقتصادی، تجاری و سیاسی کشور، میان مردم ایران طرفدار پیدا می‌کنند. درحالی که به دلیل سخت‌تر شدن تحصیل در کشوری مانند ایتالیا، میزان تقاضا برای آموزش ایتالیایی رو به کاهش است یا حداقل سیر صعودی چند سال قبل را ندارد. این مقاله به شما کمک می‌کند تا زبان مناسبی را برای یادگیری انتخاب کنید. بهترین معلم خصوصی استادبانک برای آموزش انواع زبان‌های خارجی در دسترس شما قرار دارد تا این مسیر را راحت‌تر و مطمئن‌تر پشت‌سر بگذارید.

کلاس‌های زبان استادبانک به دو صورت آنلاین و حضوری برگزار می‌شود و محدودیت برای زبان‌آموزان سراسر کشور وجود دارد. اگر برای انتخاب معلم زبان نیاز به راهنمایی دارید یا در صورت داشتن هرگونه مشکل با تیم پشتیبانی سامانه جامع آموزشی استادبانک به شماره 91005343 021 تماس بگیرید.

پول‌سازترین زبان‌های خارجی در ایران کدام‌ها هستند؟

انگلیسی و آلمانی از زبان‌های پرطرفدار در ایران هستند که از سالیان گذشته تا امروز همیشه متقاضیان فراوانی داشته‌اند. اما در چند سال گذشته زبان چینی و چند زبان دیگر هم به این لیست اضافه شده است که در این مقاله به آن‌ها پرداختیم.

زبان‌های پول‌ساز در ایران از چه طریقی باعث درآمدزایی می‌شوند؟

تدریس و آموزش، مهم‌ترین راه‌های کسب درآمد به واسطه‌ی پول‌سازترین زبان‌های خارحی در ایران هستند. اما تور لیدری، مترجمی و ترجمه متون نیز فرصت‌های خوبی برای پول درآوردن از طریق زبان خارجی هستند.