معرفی رشته های ریاضی

معرفی کامل رشته مهندسی معدن

استادبانک نویسنده
1983 0
02 تیر 1395
معرفی رشته مهندسی معدن

خیلی از ماها معمولا تا سن انتخاب رشته یکبارهم یک معدن را از نزدیک ندیده‌ایم. شنیده‌های ما درباره مهندسی معدن هم محدود به این است که کار معدن سخت ترین شغل دنیاست. یا فیلم‌هایی که با یک زمین خوردن اتفاقی، کاراکتر اول داستان وارد معدن طلا می‌شود!

بد نیست بدانید که بسیاری از مدیران کشور ما موفقیت خود را پس ذخائر عظیم و معادن غنی کشور ما کسب کرده اند. استخراج کانی ها از معادن و تبدیل آنها به فلزات یا مواد ارزشمند دیگر و استفاده از آنها در داخل یا خارج کشور همگی جزئی از این حوزه اند. نمونه برداری‌های سطحی و نقشه‌های ماهواره‌ای در تشخیص ذخایر معادن و یا شناسائی معادن نقش اساسی ایفا می کنند. مهندسی معدن از رشته های دانشگاهی ریاضی با رشته‌های زمین شناسی، شیمی و جغرافیا ارتباط نزدیک دارد و دانش آموزی که این رشته را انتخاب می کند باید در دروس فیزیک و ریاضی پایه قوی داشته باشد.

اما این رشته‌ که به زعم خیلی از مهندسین از جذاب ترین و پولسازترین رشته‌های مهندسی است چه ویژگی‌هایی دارد؟ باهم می‌بینیم.

مهندسی معدن یعنی چه: معرفی ابتدایی رشته مهندسی معدن

مهندسی معدن (Mining engineering) مجموعه‌ای از علوم و فنونی است که از اکتشاف یک کانسار (مواد معدنی با ارزش) آغاز و تا فرآوری آن ادامه پیدا می‌کند. همانطور که از نام رشته مهندسی معدن برمی آید، رشته مهندسی معدن مجموعه ای از دانش‌ها است که ناظر به همه بخش‌های کار در معدن شامل جستجو، اکتشاف، تاسیس معدن، استخراج، تهیه و فرآوری مواد معدنی می شود.

مهندسی معدن به عنوان نخستین رشته مهندسی آکادمیک تاریخ برای اولین بار در انگلستان پایه‌گذاری شده‌است و البته به علت شرایط سخت کاری، یکی از ۱۰ حرفه دشوار جهان شناخته شده‌است.

 آیا رشته مهندسی معدن خوب است؟ مهندس معدن چه کارهایی می‌کند؟

برخی از کارهایی که یک مهندس معدن می‌تواند انجام دهد به ترتیب زیر است:

 • مشاهده و بررسی محیط‌های جغرافیایی برای اکتشاف معدن
 • بررسی روش‌های استخراج بهینه
 • طراحی و ترسیم طرح جغرافیایی معادن
 • کنترل بر ساخت تونل‌ها در حین عملیات حفاری
 • تهیه نمونه از سنگ و خاک برای انجام آزمایش روی آن ها
 • تعیین نحوه انتقال مواد معدنی به کارخانه ها جهت فرآوری
 • ساخت مدل‌های کامپیوتری از معدن و مواد داخل آن
 • نظارت بر کارگران در معادن و ارائه گزارش به مسئولان مافوق
 • انجام اقدامات لازم برای افزایش ایمنی کارگران در معادن در مقابل حوادث فنی چون ریزش تونل
 • افزایش بهره‌وری منابع معدنی جبران ناپذیر

اگر بخواهیم کاری که بچه‌های معدن انجام می‌دهند خلاصه کنیم باید بدانیم اولین قدم بر عهده مهندسین معدن با گرایش اکتشاف است که با بهره گیری از دانش تخصصی خود مناطق مستعدی را که دارای پتانسیل برای استخراج هستند را شناسایی می‌کنند؛ این بخش از مهندسی معدن نیاز به عملیات میدانی دارد.

هر چند این دانش یکی از دشوارترین دانش‌ها به لحاظ کاربرد است، اما به علت ارتباط نزدیک با طبیعت و در عین حال بهره‌گیری از فنون مهندسی از جذابترین علوم می‌باشد.

پس از مطالعات امکان‌سنجی و اقتصادی بیشتر اگر امکان استخراج معدن فراهم باشد برای استخراج ماده معدنی مهندسین معدن با گرایش استخراج اقدام به طراحی معدن می‌کنند و همواره باید بتوانند بین طراحی ایمن و پایدار از یک طرف و اقتصادی بودن آن از طرف دیگر یک تعادل بهینه ایجاد بکنند که خود بسیار حساس‌ است و شکست یا پیروزی یک معدن را تعیین می‌کند.

ماده معدنی پس از استخراج وارد کارخانه فرآوری می‌گردد تا عیار و خلوص آن افزایش یابد. طراحی کارخانه فرآوری و سیستم‌های خردایش(خردکردن) برعهده مهندسین معدن با گرایش فرآوری مواد معدنی است.

رشته مهندسی معدن مناسب چه کسانی است؟

باید بدانید که این رشته رشته سختی است و دانش‌پذیران آن باید نیرو و توان کافی برای عملیات‌های میدانی گاها وسیع داشته باشند. برای همین این رشته معمولا برای خانم‌ها جز در موارد آزمایشگاهی- توصیه نمی‌شود. مهندسی معدن و صنعت معدنکاری به عنوان یک صنعت بالادستی محسوب می‌شود که تامین کننده نیاز اصلی و عمده تمدن بشر از دیرباز تا امروز بوده است.

موادی از قبیل مس، سرب، روی، طلا، سنگ‌های ساختمانی و غیره. امروزه با گسترش تکنولوژی و صنعت نیاز به مواد استراتژیک معدنی روزبه‌روز بیشتر می‌شود و این موضوع نیاز به طراحی معادن بزرگتر و عمیق‌تر را بیشتر می‌کند که با بزرگتر شدن معادن پیچیدگی‌های مهندسی و طراحی آن‌ها نیز افزایش می‌یابد.

مزایا و معایب

مهندسین معدن در تمام مراحل عمر یک معدن همواره با چالش‌های فنی و مهندسی از یک طرف و چالش‌های اقتصادی از طرف دیگر روبه‌رو هستند. پس بدانید که بدلیل شرایط کاری سخت و چالش‌های متعدد دیگر، برای کسانی مناسب‌تر است که دارای روحیه تسلیم ناپذیری و حوصله و پشتکار در مقابل مشکلات محیط طبیعی و مسائل مهندسی هستند.

کسانی که این رشته را برای ادامه تحصیل انتخاب می کنند، باید پرطاقت و باانگیزه و علاقه باشند چراکه دشواری‌های رشته مهندسی معدن آنها را زود از پا در می آورد. به همین دلیل بسیاری از افراد بعد از اطلاع از شرایط رشته مهندسی معدن، از انتخاب آن منصرف می شوند.

اما از طرفی هم با توجه به این که کشور ایران به لحاظ مواد معدنی بسیار غنی است، رشته مهندسی معدن بازار کار خوبی دارد و فارغ التحصیلان رشته مهندسی معدن می توانند در بخش های مرتبط به معادن متناسب با گرایش خود مشغول به کار شوند.

بدانید که برای موفقیت در این رشته داشتن توانایی هایی نظیر مهارت بودجه ریزی، توان بدنی مناسب، مهارت استفاده از برنامه‌های طراحی کامپیوتری، مهارت کار تیمی، دانش و توانمندی های مورد نیاز مهندس معدن مثل دانش کافی در زمینه سنگ ها و کانی ها و معادن، توانایی مدیریت و نظارت بر معدن و هماهنگی افراد در کارتیمی نیز لازم است. هم چنین برخلاف گذشته، امروزه مهندسان معدن در کارهای خود از نرم افزارهای کامپیوتری نظیر نرم افزار GEMS، نرم افزار MineX، نرم افزار Rockworks و … استفاده می کنند و دانشجویان رشته مهندسی معدن باید با این نرم افزارها و زبان انگلیسی آشنایی نسبی را داشته باشند.

مهندسی معدن

آیا مهندسی معدن توی بورس است؟ وضعیت بازار کار رشته مهندسی معدن

در انتخاب رشته علاقه حرف اول را می‌زند اما برای انتخابی دقیق باید علاوه بر توجه به علاقه نگاهی هم به بازارکار آن رشته بیندازید. طبیعتا هرچقدرهم که به کاری علاقه داشته باشید اگر بازارکار آن رشته رونقی نداشته باشد انگیزه شما را کم می‌کند و شاید فرصت موفقیت را هم از شما بگیرد.این موضوع در انتخاب رشته مهندسی معدن بسیار مهم است چون معمولا ورود به این رشته حوزه کاری شما در آینده را محدود به صنایع معدنی می‌کند و به راحتی نخواهید توانست در حوزه دیگری مشغول به کار شوید. پس حتما دو فاکتور علاقه و شرایط بازارکار را جدی بگیرید.

کشور ایران با دارا بودن 7 درصد از معادن جهان و 68 نوع ماده معدنی (غیرنفتی) یکی از کشورهای بسیار غنی از حیث ذخایر معدنی است.

برخی از معادن ایران در کلاس جهانی قرار دارند که از جمله آنها معدن مس سرچشمه، معدن سنگ آهن گل گهر سیرجان، معادن سنگ آهن سنگان را می‌توان نام برد. هم چنین باید بدانیم صنایع معدنی پس از صنعت نفت و گاز یک چهارم اقتصاد ایران را تشکیل می‌دهد و با توجه به سیاست‌های توسعه‌ای دولت‌ها در این زمینه و برنامه‌ریزی برای افزایش صادرات غیرنفتی، صنعت معدنکاری به یکی از محورهای اصلی توسعه اقتصادی کشور تبدیل شده.

در نتیجه می‌توان چنین استنباط کرد که برای فارغ التحصیلان این رشته امکان اشتغال هم در بخش‌های خصوصی و هم بخش‌های دولتی این صنعت وجود دارد و در آینده نیز با افزایش بهره‌برداری از ظرفیت معادن و استخراج معادن جدید، بستر شغلی برای فارغ التحصیلان به شکل مطلوبی وجود خواهد داشت.

مهندسی معدن

چه کارهایی می‌توان انجام داد: مشاغل و صنایع مربوط به رشته مهندسی معدن

برخی از اصلی‌ترین مشاغل و صنایعی که یک فارغ التحصیل رشته مهندسی معدن می‌تواند در آن‌ها مشغول به کار شود، عبارت هستند از:

 • مدیریت معدن
 • وزارت صنعت، معدن و تجارت
 • مسئولین فنی معادن
 • مهندسین مشاور در زمینه تونل و فضاهای زیر زمینی و طراحی سیستم‌های حفاری
 • مهندسین مشاور در امور صنایع معدنی و معدنکاری
 • طراحی روش‌های اکتشافی و پهنه‌بندی‌های اکتشافی
 • طراحی معادن روباز و زیر زمینی و طراحی باطله برداری
 • سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی

تمامی بخش‌های صنعت و معدن و صنایع معدنی که نیاز به مهندس معدن باشد می‌توانند بازارکار رشته مهندسی معدن با توجه به گرایش تخصصی او به حساب آیند.

هم چنین دانش آموختگان رشته مهندسی معدن با توجه به اینکه در این زمینه تخصص لازم را دارا هستند در صورت داشتن توانایی مالی و با بهره‌گیری از سیاست‌های حمایتی دولت از قبیل وام‌های بلند مدت کم بهره، می‌توانند خود اقدام به تاسیس و بهره‌برداری از معادنی همانند سنگ‌های ساختمانی، زغال‌سنگ، مس، پوکه معدنی، شن و ماسه و … نمایند. هم چنین عضویت در نظام مهندسی معدن جزء فرصت‌های باارزش این رشته است.

با مدرک مهندسی معدن چقدر میتوانم دربیاورم؟ درآمد و حقوق رشته مهندسی معدن

مهندسان معدنی که در سازمان‌های دولتی استخدام می شوند، مطابق با عرف این سازمان‌ها حقوق دریافت می کنند. مهندسان معدنی هم که در بخش خصوصی فعال است، با توجه به میزان مهارت، توانمندی، تجربه و نوع توافق صورت گرفته با کارفرما، درآمدهای مختلفی دارند. اما در کل حقوق مهندس معدن در گروههای مختلف شغلی به طور متوسط بین دو میلیون تومان تا هشت میلیون تومان می‌باشد.

البته توجه داشته باشید که این تفاوت درآمدها به میزان سابقه کاری، تجربه و تخصص افراد، حوزه های مختلف کاری، نوع شرکت، شهر محل کار و …. بستگی دارد. از طرفی نوع کار و بخشی که مهندس معدن در آن مشغول به کار می شود نیز در میزان درآمد آنها تاثیرگذار است. به عنوان مثال شرایط کار و درآمد در شرکت‌هایی که در حوزه سیستم‌های حفاری فعالیت می کنند با شرکت‌هایی که در کار اکتشاف معادن هستند، متفاوت است.

این حدود برای کسانی است که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

لازم به ذکر است در برخی از کشورهای دیگر به خصوص آنهایی که معادن زیادی داشته و نیروی کاری کافی در حوزه معدن ندارند، مانند استرالیا، شرایط کاری و درآمدی مناسبی پیش روی مهندسان معدن قرار دارد.

با چه رتبه‌ای می‌توانیم مهندسی معدن بخوانیم؟

رشته مهندسی معدن در زیرگروه2 رشته ریاضی قرار دارد و درس های ریاضی، شیمی و فیزیک مهم ترین درس‌های تخصصی برای رشته مهندسی معدن هستند. ضریب دروس اختصاصی کنکور ریاضی برای رشته مهندسی معدن عبارتند از؛ ریاضی با ضریب 4، فیزیک با ضریب 3، شیمی با ضریب 3

رتبه‌ی مورد نیاز برای قبولی در رشته مهندسی معدن را می توان تا رتبه‌های حدود 70 هزار دانست.

نکته‌ی دیگر اینکه با وجود اینکه درس زمین شناسی در گروه ریاضی – فیزیک وجود ندارد اما مطالعه آن به دانش آموزان قبل انتخاب رشته مهندسی معدن بینشی را درباره این رشته می دهد. البته در صورتی که پذیرفته شدگان هیچ آشنایی درباره درس زمین‌شناسی نداشته باشند، مشکلی در دوره دانشگاه نخواهند داشت؛ چون دروس مختلف زمین شناسی را از مباحث کاملا ابتدایی تا مباحث پیشرفته تخصصی در دانشگاه خواهند آموخت. هم چنین زبان انگلیسی که برای تمامی رشته‌های دانشگاهی از ضروریات بدیهی است و مهندسی معدن هم از این قاعده مستثنی نیست.

کجا بخوانم بهتر است: بهترین دانشگاه‌ برای رشته مهندسی معدن

برای یافتن دانشگاهی که رشته مهندسی معدن را داشته باشد حتما به دفترچه انتخاب رشته امسال مراجعه کنید.    لینک   اما در اینجا به برخی از بهترین دانشگاه‌هایی که می‌توانید در آنها رشته مهندسی معدن را بخوانید اشاره می‌کنیم:

 • دانشگاه تهران
 • دانشگاه صنعتی اصفهان
 • دانشگاه صنعتی امیرکبیر
 • دانشگاه صنعتی همدان
 • دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)
 • دانشگاه صنعتی اراک
 • دانشگاه صنعتی شاهرود
 • دانشگاه صنعتی سهند
 • برخی واحدهای دانشگاه آزاد
 • دانشگاه تربیت مدرس (فقط مقاطع ارشد و دکترا)

رشته معدن در هنرستان: از پایه معدنکار شوید!

هم چنین علاقمندان به این رشته می‌توانند رشته معدن را از همان سال دهم با ورود به هنرستان‌ها آغاز کنند. هنرستانی‌های رشته معدن در کنار دیگر درس‌های عمومی و پایه خود کتاب‌هایی در حوزه تخصصی معدن می‌خوانند. از جمله این کتاب‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایمنی، جاده‌سازی و خدمات در معدن
 • حفاری اکتشافی و استخراجی در معدن
 • نقشه‌کشی فنی رایانه‌ای
 • خرد کردن، تفکیک و آماده‌سازی مواد معدنی
 • عملیات خواص‌سنجی و پرعیارسازی مواد معدنی

چه خواهید خواند: مهمترین دروس دانشگاهی رشته مهندسی معدن

دوره تحصیل رشته مهندسی معدن 4 ساله و معادل 8 ترم تحصیلی است و 16 هفته را شامل می شود. دانشجویان دوره کارشناسی رشته مهندسی معدن موظف به گذراندن 140 واحد درسی هستند.

برخی از مهم‌ترین دروسی که در رابطه با رشته مهندسی معدن در دانشگاه تدریس می‌شوند عبارت هستند از:

 • ریاضیات عمومی 1 و 2
 • زمین شناسی عمومی
 • معادلات دیفرانسیل
 • آمار و احتمالات مهندسی
 • زمین آمار
 • ریاضیات مهندسی
 • استاتیک
 • مقاومت مصالح
 • دینامیک
 • مکانیک سیالات
 • سنگ شناسی
 • زمین شناسی ساختمانی
 • زمین شناسی اقتصادی
 • طراحی و استخراج معادن روباز
 • طراحی و استخراج معادن زیرزمینی
 • ترابری (طراحی سیستم و ناوگان ترابری برای حمل مواد استخراج شده از معادن)
 • آتشکاری در معادن (مهندسی انفجار و طراحی روش‌های انفجار در معادن روباز و زیر زمینی)
 • طراحی تهویه در معادن (طراحی سیستم‌های هوارسانی برای معادن زیر زمینی)
 • آبکشی در معادن (طراحی شبکه انتقال آب از معادن روباز و زیر زمینی براساس دانش هیدرولیک)
 • مکانیک سنگ
 • نگهداری در معادن (تحلیل پایداری معادن زیر زمینی و طراحی سیستم‌های پایداری)
 • کانه آرایی و فلوتاسیون
 • اصول اکتشاف و ارزیابی ذخایر معدنی

مهندسی معدن

گرایش های مختلف مهندسی کشاورزی: بهترین گرایش رشته مهندسی کشاورزی کدام است؟

گرایش های ارشد رشته مهندسی معدن

 • گرایش فرآوری مواد معدنی
 • گرایش اکتشاف معدن
 • گرایش استخراج معدن
 • گرایش مکانیک سنگ
 • تونل و فضاهای زیرزمینی
 • مهندسی معدن گرایش معدن و محیط زیست

گرایش های دکترای رشته مهندسی معدن

 • گرایش اکتشاف مواد معدنی
 • گرایش استخراج مواد معدنی
 • گرایش فراوری مواد معدنی
 • گرایش مکانیک سنگ

گرایش اکتشاف معدن‌: سفر به طبیعت

گرایش اکتشاف رشته مهندسی معدن به بحث های زمین شناسی معدنی، مکانیک سنگ، ژئوفیزیک، و زمین شناسی ساختمانی می پردازند. هدف اصلی تربیت مهندسان معدن در گرایش اکتشاف، یافتن معادن و منابع معدنی جدید است و دانش آموختگان این گرایش مهندسی معدن می توانند با استفاده از علم آمار و طراحی‌های رایانه ای به این هدف دست یابند

این گرایش از دوره کارشناسی تا دوره دکترا ارائه می‌شود. یک مهندس معدن در گرایش اکتشاف پس از کشف معدن، نوع و شکل مواد معدنی را تعیین کرده و به ارزیابی اقتصادی، میزان ذخیره و همچنین چگونگی استخراج منابع معدنی می‌پردازد. برخی از مهندسین معدن این گرایش را بهترین گرایش مهندسی معدن می‌دانند.

گرایش استخراج معدن‌: راه و چاه!

در گرایش استخراج رشته مهندسی معدن عملیات حفاری، آتشباری برای خرد کردن سنگ ها، بارگیری و باربری، و فرآیند سنگ شکنی(به منظور رساندن ابعاد “کان‌سنگ‌” به اندازه مناسب) به دانشجویان مهندسی معدن آموزش داده می شود. این گرایش از دوره کارشناسی تا دوره دکترا ارائه می‌شود. تخصصی اصلی دانش آموختگان این گرایش طراحی معادن روباز و معادن زیر زمینی بر اساس عمق قرارگیری ماده معدنی و هم چنین شکل توده معدنی است

گرایش استخراج شامل عملیات حفاری و آتشباری به منظور خردکردن سنگ، بارگیری و باربری و در اغلب اوقات سنگ‌شکنی است. این عملیات می‌تواند در معادن روباز، زیرزمینی و در موارد محدودی در دریا انجام گیرد. مهندسان معدن در گرایش استخراج در فضای باز کار می کنند، به همین علت داشتن توانایی بدنی برای آن ها بسیار ضروری است.

گرایش فرآوری مواد معدنی: کیمیاگری!

اکثر مواد معدنی استخراج شده را نمی‌توان مستقیماً در صنایع مختلف پایین دستی استفاده کرد، بلکه باید مواد معدنی برای هر صنعتی دارای مشخصات خاصی مانند دانه‌بندی، عیار، میزان رطوبت، میزان ناخالصی و … باشند. فرایندی که باعث می‌شود تا ماده معدنی دارای مشخصات یاد شده شوند، فرآوری مواد معدنی نام دارد.

تخصص اصلی دانش آموختگان این رشته، طراحی کارخانه‌های فرآوری مواد معدنی و مدارهای خردایش است که مواد پس از استخراج به منظور پرعیارسازی وارد این کارخانه‌ها می‌شوند. همچنین دانش آموختگان این گرایش می‌توانند در زمینه‌های آزمایشگاهی، صنایع سرامیک و… نیز فعالیت کنند. این گرایش از دوره کارشناسی ارشد تا دکترا ارائه می‌شود. دانش آموختگان دوره کارشناسی گرایش اکتشاف و استخراج، براساس علاقه و بسته به میزان دانش خود می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشد در گرایش فرآوری مواد معدنی شرکت کنند.

گرایش مکانیک سنگ: اول ایمنی بعد کار!

در گرایش مکانیک سنگ مهندسی معدن چگونگی رفتار سنگ در برابر عوامل بیرونی و درونی بررسی می شود. درواقع گرایش مکانیک سنگ، علم مطالعه اثر نیروها بر سنگ هاست و مهم ترین هدف مکانیک سنگ تجزیه و تحلیل اطلاعاتی است که توسط آن ها بتوان سازه های مهندسی را در داخل یا بر روی سنگ ها به صورت کاملاً ایمن طراحی و بنا نمود.

این گرایش از دوره کارشناسی ارشد تا دوره دکترا ارائه می‌شود. دانش آموختگان دوره کارشناسی، گرایش اکتشاف یا استخراج، براساس علاقه و بسته به میزان دانش خود، می‌توانند در آزمون کارشناسی ارشدِ گرایش مکانیک سنگ شرکت کنند. تخصص اصلی دانش آموختگان این گرایش طراحی و تحلیل پایداری حفریات و سازه‌های زیرزمینی از جمله معادن زیرزمینی، تونل‌های عمیق و تونل‌های شهری، حفریات رو زمینی از قبیل معادن روباز و تحلیل پایداری سطوح شیبدار سنگی و خاکی و … است.

کاربرد‌های مکانیک سنگ بسیار وسیع است و در حوزه‌های مختلف مثال‌های متعددی دارد. کارهایی همچون پروژه‌های سطحی(که شامل مواردی چون احداث نیروگاه‌ها در داخل سنگ و احداث سد‌ها بر روی سنگ است)، گودبرداری‌های سطحی(مانند معادن روباز و ایجاد ترانشه در داخل سنگ برای احداث جاده‌ها)، کار در فضا‌های زیرزمینی (مانند معادن زیر زمینی، تونل‌ها، مغار‌ها برای تاسیسات دفاعی) و در بخش‌های مختلف صنعت نفت (موضوعاتی نظیر حفاری‌های نفتی، شکافت هیدرولیکی، ذخیره سازی زیرزمینی گاز، ماسه دهی چاهها، نشست سطح زمین یا کف دریا، فعال شدن گسل‌ها، تغییر تراوائی، بهره دهی چاهها، ازدیاد برداشت در مخازن نفت سنگین)

قصد مهاجرت دارید:ادامه تحصیل و بورسیه خارج از کشور در رشته مهندسی معدن

بهترین کشورها برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی معدن، آمریکا و استرالیا هستند که یکی از قطب‌های معدنکاری دنیا بشمار می‌روند. کانادا، سوئد، انگلستان، جمهوری چک، آلمان، فرانسه، اتریش، روسیه، چین و هند را نیز می‌توان در این زمینه نام برد. در برخی از این کشورها مراکز تحقیقاتی و آموزشی مختص مهندسی معدن تاسیس شده‌اند که در بعضی از آن‌ها تخصص‌های ویژه‌ای از این رشته تدریس می‌شود؛ از جمله این مراکز می‌توان به مدرسه عالی معدنکاری پاریس و دانشگاه فنی معدن فرایبورگ آلمان اشاره کرد.

بازار کار رشته مهندسی معدن چگونه است؟ ⚒️

تمامی بخش‌های صنعت معدن و صنایع معدنی که نیاز به مهندس معدن باشد، همگی می‌توانند زمینه کاری وی با توجه به گرایش تخصصی او به حساب آیند. دانش آموختگان رشته مهندسی معدن با توجه به اینکه در این زمینه تخصص لازم را دارا هستند در صورت داشتن توانایی مالی و با بهره‌گیری از سیاست‌های حمایتی دولت از قبیل وام‌های بلند مدت کم بهره، می‌توانند خود اقدام به تاسیس و بهره‌برداری از معادن مختلف کنند. فرصت‌های کاری برای یک مهندس معدن بسیارزیاد است که به آنها می‌پردازیم. ?

درآمد رشته مهندسی معدن چگونه است؟ ?

در کل حقوق مهندس معدن در گروههای مختلف شغلی به طور متوسط بین دو میلیون تومان تا هشت میلیون تومان می‌باشد. البته توجه داشته باشید که این تفاوت درآمدها به میزان سابقه کاری، تجربه و تخصص افراد، حوزه های مختلف کاری، نوع شرکت، شهر محل کار و .... بستگی دارد.