معرفی رشته های زبان

رشته زبان آلمانی را انتخاب کنیم یا نه ؟ بازارکار و موقعیت شغلی رشته زبان آلمانی

ملیحه فراهانی نویسنده
5912 9
07 مهر 1399
معرفی رشته زبان آلمانی

رشته زبان آلمانی در ظاهر سخت و پیچیده به نظر می‌رسد. شاید فکر کنید این زبان خیلی سخت‌تر از زبان انگلیسی است و یاد گرفتن آن مثل شکستن شاخ غول دردسر دارد. خیلی هم بیراه فکر نمی‌کنید! مثلا در این زبان کلمه‌ها جزو یکی از موارد مذکر، مونث و خنثی هستند و هیچ کلمه‌ای بدون پیشوند بیان نمی‌شود.

برخی کلمه‌ها هم خیلی طولانی هستند و تلفظشان سخت است. مثل کلمه Lebensabschnittsgefährte که حتی به نظر می‌رسد خواندنی نباشد! اما وقتی بحث علاقه در میان باشد، سختی دیگر معنایی ندارد.

شاید آلمانی کمی سخت‌تر از زبان انگلیسی باشد، اما اگر انگلیسی را به خوبی بدانید، می‌توانید زبان آلمانی را هم یاد بگیرید. این زبان خیلی پرکاربرد است و غیر از کشور آلمان زبان اصلی کشورهای اتریش، سوئیس، تیرول جنوبی و بخش‌هایی از بلژیک محسوب می‌شود.

به طور کلی 220 میلیون نفر در دنیا به این زبان صحبت می‌کنند. پس شاید یادگرفتن آن خیلی هم دور از ذهن نیست و برای مهاجرت یا ارتباط برقرار کردن با افراد آلمانی ضروری است. با من در مجله استادبانک و معرفی رشته زبان آلمانی همراه شوید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی است و دانش آموزان بهترین معلم برای کلاس خصوصی زبان در تهران و شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

گرایش‌های رشته زبان آلمانی

گرایش مترجمی زبان آلمانی

برای تحصیل در رشته مترجمی زبان آلمانی از رشته های دانشگاهی زبان علاقه و انگیزه کافی برای ادامه تحصیل حرف اول را می‌زند. خیلی از افراد بدون هیچ زمینه‌ای وارد این رشته می‌شوند و حتی یادگیری حروف آن را هم در دانشگاه آموزش می‌بینند.

چنین افرادی باید تلاش کنند و برای یادگیری زبان آلمانی وقت زیادی بگذارند تا بتوانند یک مترجم با اطلاعات بالا باشند. در این رشته مکالمه، گرامر و نگارش را به طور کامل می‌آموزید و بعد از 4 سال به یک مترجم تبدیل می‌شوید.

تعدادی از دروس تخصصی این گرایش:

 • زبان‌شناسی‌ همگاني
 • جمله‌نويسی و مقدمات‌ انشا
 • ترجمه‌ ساده‌
 • ترجمه‌ متون‌ علوم‌ انساني
 • ترجمه‌ متون‌ مطبوعاتی و …

می باشد.

گرایش زبان و ادبیات آلمانی

اگر دوست دارید با فرهنگ و ادبیات کشور آلمان و زبان آلمانی آشنا شوید، رشته زبان و ادبیات آلمانی را انتخاب کنید. آن وقت است که می‌توانید کتاب‌های زبان اصلی شاعران و نویسندگان معروف این کشور مثل “گوته” یا “برتولت برشت” را بخوانید و تحلیل کنید.

درس های بااهمیت این گرایش به قرار زیر است:

 • خواندن‌ متون‌ پيشرفته‌
 • ترجمه‌ پيشرفته‌
 • خواندن‌ با تفسير
 • تلخيص‌ متون‌
 • بررسی‌ چند نمايشنامه‌
 • بررسی‌ آثار منثور و …

رشته زبان و ادبیات آلمانی | رشته زبان آلمانی

دانشگاههای دارای رشته زبان آلمانی کدام‌اند؟

دو راه برای ورود به رشته زبان آلمانی وجود دارد.

 • ثبت نام در کنکور سراسری
 • ثبت نام بدون کنکور

اگر کنکور زبان می‌دهید، می‌توانید در دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، اصفهان یا دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی درس بخوانید. اما موسساتی هم هستند که پذیرش بدون کنکور رد رشته زبان آلمانی دارند و امکان ثبت نام در آن‌ها بدون آزمون و کنکور وجود دارد.

 • گرایش زبان و ادبیات آلمانی تنها در دانشگاه‌های شهید بهشتی، علامه طباطبایی و آزاد واحد تهران مرکزی ارائه می‌شود. 
 • گرایش مترجمی زبان آلمانی در دانشگاه‌های تهران، اصفهان و آزاد واحد تهران مرکزی ارائه می‌شود.

می‌توان رشته زبان آلمانی دانشگاه شهید بهشتی را بهترین انتخاب برای ادامه تحصیل در این رشته عنوان کرد؛ البته قبولی در آن به رتبه‌ سه رقمی در کنکور زبان نیاز دارد.

ظرفیت دانشگاه‌ها در رشته زبان آلمانی

این رشته سالانه به طور میانگین 120 دانشجو در سراسر کشور می‌پذیرد؛ پس می‌توان گفت قبولی در آن خیلی هم راحت نیست و تلاش زیادی می‌خواهد.

ظرفیت گرایش‌های مترجمی زبان آلمانی و زبان و ادبیات آلمانی به طور کلی 125 نفر است. از این مقدار:

 • 105 نفر در دوره روزانه
 • بین 15ـ20 نفر در دوره شبانه

مشغول به تحصیل می‌شوند. همچنین ظرفیت دانشگاه آزاد در هر گرایش 60 نفر است.

آخرین رتبه قبولی رشته زبان آلمانی چقدر است؟

رتبه لازم برای قبولی در رشته زبان آلمانی به انتخاب سایر داوطلبان کنکور ارتباط دارد. اما می‌توان با توجه به نتایج سال‌های قبل یک سری آمار کلی ارائه داد. مثلا رتبه لازم برای رشته زبان آلمانی دانشگاه تهران حداقل 120 منطقه 1 و حداکثر 2000 منطقه 3 است. اما افرادی که سهمیه دارند، می‌توانند با رتبه‌های بالاتری هم در این رشته قبول شوند.

مترجمی زبان آلمانی دانشگاه اصفهان هم حداقل 1100 و حداکثر رتبه 3000 لازم دارد. البته شما سعی کنید رتبه بهتری کسب کنید تا شانس قبول خود را به 100% برسانید.

دانشگاههای دارای رشته زبان آلمانی

بازارکار رشته زبان آلمانی چطور است؟

موفقیت در این رشته مانند هر رشته دیگری به علاقه، استعداد و تلاش بستگی دارد. اگر جزو افراد شب امتحانی و فقط به دنبال گرفتن یک نمره هستید، در زبان آلمانی موفق نمی‌شوید.

بعضی افراد هم از همان اول دوست دارند ترجمه متون را یاد بگیرند و کار ترجمه را شروع کنند. این موضوع خیلی اشتباه است و از یادگیری صحیح و اصولی جلوگیری می‌کند. پس اول از همه مطالعه و تحقیق را در اولویت قرار دهید و بعد به فکر کسب درآمد باشید.

این رشته در ایران وضعیت تقریبا خوبی دارد. اگر مترجم خوبی باشید، در مطبوعات، صداوسيما، شرکت‌های مختلف یا حتی صنعت توریسم مشغول می‌شوید.

یا می‌توانید آزادانه کار کنید و ترجمه فیلم، کتاب و … انجام دهید. حتی امکان آموزش این زبان را در آموزشگاه‌های مختلف سطح شهر را هم دارید. پس به هر حال می‌توانید یک کار برای خودتان دست و پا کنید.

چقدر روی درآمد رشته زبان آلمانی حساب کنیم؟

درآمدی که می‌توانید از این راه داشته باشید ثابت نیست و به توانایی خودتان و اطلاعاتی که در اختیار مخاطب یا کارتان قرار می‌دهید، ارتباط دارد. حتما غیر از زبان آلمانی یک زبان دیگر مثلا انگلیسی را به خوبی یاد بگیرید که در کارتان موفق‌تر باشید. حتی این کار یادگیری آلمانی را برایتان راحت‌تر می‌کند.

 • اگر در یک آموزشگاه آموزش زبان مشغول به کار باشید، درآمد متوسطی خواهید داشت. اما می‌توانید این زبان را به صورت خصوصی هم آموزش بدهید و درآمدتان را افزایش دهید. هزینه دریافتی برای تدریس خصوصی بین 40ـ120 هزار تومان به ازای هر ساعت است. اگر به تعداد کافی دانش‌آموز داشته باشید، بین 4-5 میلیون درآمد ماهانه خواهید داشت.
 • اگر بتوانید به عنوان مترجم در یکی از سازمان‌های دولتی کار کنید، درآمد نسبتا بالایی خواهید داشت.
 • کار در سفارت امور خارجه هم بسیار عالی است که البته توانایی‌های بسیار بالایی می‌طلبد.
 • ترجمه کتاب درآمد زیادی در پی ندارد و به فروش و تیراژ کتاب بستگی دارد. اما می‌توانید با ترجمه فیلم‌های آلمانی و ساخت زیرنویس و فروش آن به سایت‌ها شروع کنید و کم کم معروف‌تر و حرفه‌ای‌تر شوید.

من مطمئن هستم اگر علاقه در میان باشد، هر فردی به بهترین جایگاه‌ در این رشته می‌رسد. شما چطور فکر می‌کنید؟ آیا این زبان آلمانی را به عنوان رشته تحصیلی انتخاب می‌کنید؟ به کدام گرایش علاقه بیشتری دارید؟ نظرات و تجربیاتتان را با من و دوستانم در استادبانک به اشتراک بگذارید.

برای وارد شدن به رشته آلمانی باید پیش‌زمینه‌ای در مورد این زبان داشته باشیم؟ ??‍?

خیر لازم نیست از قبل زبان آلمانی را بدانید. ولی اگر اطلاعات ابتدایی را داشته باشید بهتر است. در ضمن تسلط به زبان انگیلسی برای پیشرفت بهتر توصیه می‌شود.

وضعیت کار و درآمد این رشته به چه صورت است؟ ?

اگر توانایی کافی در زمینه ترجمه، آموزش و مکالمه داشته باشید، در زمینه های مختلفی میتوانید کار کنید

ظرفیت دانشگاه ها برای رشته زبان آلمانی چطور است؟ ??‍?

ظرفیت دانشگاه‌های سراسری خیلی کمتر از زبان انگلیسی است. معمولا این رشته در کل کشور 80-85 نفر ظرفیت دارد.