معرفی رشته های زبان

معرفی زبان فرانسه – بررسی بازار کار زبان فرانسه در مصاحبه با خانم مرضیه حسین پور

استادبانک نویسنده
2829 0
04 تیر 1398
معرفی زبان فرانسه و بازار کار آن

آنچه مطالعه خواهید کرد

معرفی زبان فرانسه – بررسی بازار کار زبان فرانسه در مصاحبه با خانم مرضیه حسین پور

در این مطلب و در مصاحبه با مرضیه حسین پور در مورد موضوعاتی مثل معرفی زبان فرانسه، بازار کار زبان فرانسه، درامد زبان فرانسه، دانشگاه های دارای رشته زبان فرانسه و  همچنین  در باره ‌ی گرایش های زبان فرانسه صحبت خواهیم کرد.

مقدمه مصاحبه:

رشته های زبان خارجه از جذاب ترین و کاربردی ترین رشته های دانشگاهی در زیر شاخه رشته های زبان هستند. زبان فرانسه یکی از زبان های مهم بین المللی است و این روزها نیز طرفدار بسیاری پیدا کرده است. اما علاقه داشتن به یک موضوع هرچند که تاثیر مثبتی دارد اما کافی نیست و فرد باید اطلاعات کافی از رشته ای که قصد دارد انتخاب کند بدست بیاورد.

ما برای انتشار اطلاعات درست و کاربردی در خصوص انتخاب رشته کنکور سراسری تصمیم گرفتیم تا مصاحبه ‌ای با سرکار خانم مرضیه حسین پور ترتیب دهیم و از تجارب ایشان برای اطلاع رسانی به داوطلبین کنکور در رشته های زبان استفاده نماییم.

در ادامه و در این مصاحبه به ارائه مطالب ذیل پرداخته خوهد شد:

 • دانشگاههایی که رشته زبان فرانسه دارند کدام ها هستند؟
 • معرفی زبان فرانسه و بازار کار زبان فرانسه به طور کامل
 • رشته ادبیات فرانسه دانشگاه تهران خوب هست؟
 • درامد زبان فرانسه به چه صورت افزایش میابد؟

معرفی زبان فرانسه در مصاحبه با مرضیه حسن پور

1- لطفا خودتون رو به طور کامل معرفی کنید و نحوه‌ی آشناییتون با رشته زبان فرانسه رو بفرمایید

سلام من مرضیه حسین پور هستم فارغ التحصیل رشته زبان و ادبیات فرانسه. در دوره دبیرستان، رشته من ریاضی فیزیک بود و تصمیم گرفتم کنکور زبان هم شرکت کنم. متاسفانه شرایط طوری نبود که یکی از رشته های مهندسی ریاضی رو قبول شم و رشته زبان فرانسه رو قبول شدم. از اونجایی که پدرم در دوران تحصیلش زبان فرانسه رو مطالعه کرده بودن برای همین من هم به زبان فرانسه علاقه خاصی پیدا کردم.

2- گرایش های زبان فرانسه به چند دسته تقسیم میشن و هر کدوم رو برای بچه ها توضیح بدید.

درست مثل باقی زبان های خارجی، گرایش های زبان فرانسه هم به سه دسته تقسیم میشود.

گرایش زبان و ادبیات فرانسه

در مورد ادبیات زبان فرانسه و هرچیزی که مربوط به اون هست صحبت میکنه.

گرایش مترجمی زبان فرانسه

ترجمه ی کلیه متون فارسی به فرانسوی و فرانسوی به فارسی بر عهده ی مترجمان زبان فرانسه است.

گرایش آموزش زبان فرانسه

نحوه تربیت زبان آموز فرانسه با استفاده از متود های اموزشی از جمله کارهایی است که در این گرایش دانشجویان با آن مواجه میشوند.

در مقطع دکتری هم گرایش های ادبیات تطبیقی ، فرهنگی تقسیم میشه که معمولا اکثر دانشجو ها به سمت ادبیات تطبیقی بخاطر بازار کار خوب به سمت آن کشش پیدا میکنن.

3- بازار کار زبان فرانسه خوب هست؟ درامد زبان فرانسه چطور افزایش پیدا میکنه؟

رشته زبان فرانسه از جمله رشته هایی است که اکثر بچه ها بخاطر مهاجرت به سراغ یادگیری اون میرن. بنابراین اگر میخوان که تو این زمینه موفق بشن اگر سراغ شغل هایی که در زمینه مهاجرتی فعالیت دارن برن موفق تر میشن.

پیش تر که رونق اقتصادی  در ایران جریان داشت، خیلی از مترجم های شفاهی و کتبی میتونستن در شرکت های صادر کننده و یا وارد کننده اجناس از فرانسه فعالیت داشته باشند اما در این زمینه کمی کار کردن محدود شده.

اما در حوزه ترجمه کتب بازار کار فرانسه مقبول هست و امکان ایفای نقش در این حوزه وجود داره. پس به طور کل بازار کار زبان فرانسه با ترجمه کتب و آموزش در این چند سال اخیر اجین شده و باعث میشه تا افراد درآمد خوبی کسب کنن.

در خصوص افزایش درآمد فرانسه باید ایبن نکته رو بگم که فرد نباید تنها به علمی که از دانشگاه را بدست میارن افاقه کنن و باید به دنبال افزایش علم دانش خودشون برن. در این صورت هست که میتونن در بازار کار معماری موفق شوند و درآمد خوبی کسب کنند.

بازار کار فرانسه - گرایش ترجمه

4- رشته زبان فرانسه چه روحیه و چه تیپ شخصیتی رو میطلبه؟

تمام این سوال بستگی به این موضوع داره که وارد کدوم محیط شغلی میخوان بشن. ومعرفی زبان فرانسه تا چه حد براشون انجام گرفته.

 • اگر میخوان وارد حوزه تدریس بشن حتما باید روحیه معلمی رو داشته باشن. چه بسا ما هممون معلم هایی داشتیم که بار علمی خیلی بالایی داشتن اما قدرت انتقال مباحث رو نداذشتن و نتونستن به خوبی آموزش رو برای ما میسر کنن. بنابراین اگر کسی میخواد که وارد گرایش آموزش زبان فرانسه بشه باید روحیه هایی مثل ، صبر، تسلط بر روی جمع داشته باشن
 • اما رشته هایی مثل ترجمه که کار ساکنی هست، نیاز به ادمی که روحیه ای آرام و توانایی نشستن در مدت زمان بالا و قدرت صبر و تحمل زیاد داره

5- هر فردی قبل از اینکه وارد رشته ای میشه باید خصوصیت اخلاقی و مهارت های عمومی بخصوصی داشته  باشه. به نظر شما این مهارت ها چه چیز هایی هستن؟

 • باید که خلاقیت استفاده از هرچیزی که در هنگام تدریس در دسترس داره استفاده کنه در واقع بهتر هست که این موضوع رو اینجوری مطرح کنم، داشتن مهارت یک بحث است، خلاقیت استفاده از ون مهارت یک بحث دیگه هست.  پس داشتن خلاقیت اصلی ترین و مهم ترین مهارتی است که فرد باید داشته باشه.
 • در بحث ترجمه باید سرعت تایپ بالا و نحوه استفاده از نرم افزار های دیکشنری و ماشین های ترجمه ای رو داشته باشید.

6- با توجه نحوه معرفی زبان فرانسه و شرایط بازار کار آن، شما به بچه ها پیشنهاد میکنید که در حین کار تحصیل کنند؟

اگر بخواد درحوزه تدریس وارد بازار کار بشه، میتونه از همون دوران دانشجویی مشغول کار بشه، اما در خصوص ترجمه کمی مشکل تر هسـت و زمان میبره تا بچه ها با زیر و بم این شغل آشنا بشه.
بنابراین پیشنهاد نمیکنم که در حوزه ترجمه تا وقتی که حداقل ترم های  پایین تر هستن واردش بشن. ولی به طور کل معمولا در ایران در این رشته باید مدرک لیسانس رو داشته باشی تا بتونی وارد بازار کار بشی.

7- به نظر شما چه دانشگاه هایی در زمینه ی ارائه و معرفی رشته معماری پیشرو هستن و چرا این دانشگاه ها بهترین شدند؟

 • دانشگاه شهید بهشتی در رده ی اول در حوزه معرفی زبان فرانسه قرار دارد. در رده دوم دانشگاه الزهرا خیلی خوب عمل میکنـه. و در رتبه سوم دانشگاه علامه طباطبایی بخاطر نیرو های جوان و خوبی که اورده خیلی خوب عمل میکنه.
 • در مورد رشته ترجمه ـزبان فرانسه دانشگاه فردوسی مشهد خیلی تخصصی و خوب روی اون کار میکنه.
 • دانشگاه تربیت مدرس روی قسمت آموزش زبان فرانسه خیلی خوب کار میکنه. در مرحله دوم الزهرا در حوزه آموزش فعالیت چشمگیری داره.
 • دانشگاه تهران بار علمـی تخصصی رو به بچه ها منتقل نمیکنه و فقط به صورت عمومی این رشته رو ارائه میده و برای همین دانشگاه خوبی در این زمینه نیست.

8- چقدر امکان کارآفرینی و ایجاد کسب و کار در رشته زبان فرانسه وجود داره؟

کار آفرینی و ایجاد کسب و کار در حوزه زبان  فرانسه، به سه صورت تاسیس آموزشگاه زبان و کسب جواز نشریات و تاسیس دارالترجمه امکان پذیر هست.

 • تاسیس اموزشگـاه زبان نیاز به سرمایه ی اولیه زیادی داره ولی اگه تو شهر های کوچیک این اموززشگاه رو تاسیس کنن میتونن موفق تر بشن.
 • با کسب جواز نشریه میتونن به طور تخصصی وارد حوزه ترجمه کتاب  بشن و کسب درآمد داشته باشن.
 • تاسیس دارالترجمه کمی دشوار هست، یعنی باید آزمون ورودی بدن و پروانه مترجم دادگستری داشته باشن، البته که این کار هم به سرمایه اول هنگفتی نیاز داره.

اگر بخواهیم یکم خلاقیت رو پیش بکشیم بچه ها میتونن یک سامانه ی انلاین تدریس یا ترجمه راه اندازی کنن و میتونن خیلی تو این زمینه موفق بشن.

معرفی زبان فرانسه و بازار کار آن

9- چقدر امکان مهاجرت در رشته زبان فرانسه وجود داره؟

کسایی که مدرک زبان دارن به راحتی میتونن برن کانادا و به راحتی اونا میتونن اپلای تحصیلی بگیرن. البته اقامت در کشور هایی مثل خود فرانسه خیلی سخت هست و مدتت زمان زیادی را برای اقامت دائم گرفتن نیاز داره.

10- حرف یا توصیه آخری هست که بخواهید به بچه ها بگید؟

حتما کسی براشون انتخاب رشته بکنه که به روحیه اونها آشنایی داره. یا حداقل خانوده داوطلب از روحیه اون به مشاور اطلاع بدن. بدون دونستن روحیه نمیشه انتخاب رشته ای درست و اصولی انجام داد.

لیست کامل مصاحبه ها