انتخاب رشته کنکور زبان

انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲ با توصیه‌های استادبانک

استادبانک نویسنده
2629 1
09 خرداد 1401
راهنمای انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲

جمعیت کم زیرگروه زبان که یکی از زیرگروه‌های فرعی هم محسوب می‌شود، باعث شده که کنکوری‌های زبان همیشه مورد کم توجهی مشاورین انتخاب رشته و مراجع اطلاع رسانی واقع شوند. از طرفی انتخاب رشته مهم‌ترین مرحله ورود به دانشگاه پس از کنکور است و باید مراقب باشید که این مرحله را بدون اطلاعات کافی و دقیق طی نکنید.

مشاوره تحصیلی کنکور یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که در زمان انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲، باید به آن توجه شود. اما به صورت کلی چطور می‌توان یک انتخاب رشته موفق در کنکور زبان داشت؟

شانس قبولی در کنکور زبان ۱۴۰۲ با کمک مشاوره انتخاب رشته کنکور

در زمان انتخاب رشته کنکور زبان، داوطلبین باید به جوانب مختلف انتخاب رشته فکر کنند. برای مثال زمان‌‌های خاص و مهم اعلام نتایج اولیه کنکور، زمان ثبت‌نام و انتخاب رشته و همچنین اعلام نتایج نهایی را به خاطر بسپارند.  همچنین باید از شرایط دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری نظیر قوانین و ضوابط انتخاب رشته‌ها، میزان ظرفیت هر دانشگاه برای پذیرش دانشجو و غیره نیز اطلاع داشته باشند.مشاوره کنکور استادبانک

داوطلب کنکور در کنار حواس جمعی بابت این عوامل و به دست آوردن اطلاعات لازم، استرس و نگرانی قبول شدن یا نشدن را نیز به دوش می‌کشد. در این شرایط حضوری و همراهی مشاوره انتخاب رشته کنکور بسیار ضروری و موثر است.

 

راهنمای انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲

بنابراین شما به عنوان دانش‌آموخته کنکور زبان می‌توانید برای یک انتخاب رشته موفق روی لینک زیر کلیک کنید:

مشاوره انتخاب رشته کنکور

نکاتی که باید در زمان انتخاب رشته زبان هرگز نباید فراموش کنید!

نکات زیر می‌تواند راهنمای شما برای انتخاب رشته کنکور زبان و سایر رشته‌ها در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری باشد. پس با دقت این موارد را رعایت کنید:

۱. حباب رتبه‌تان را در نظر بگیرید!

سازمان سنجش دو نوع سهمیه مناطق و ایثارگران را برای داوطلبان کنکور اعمال می‌کند و هنگامی که یک داوطلب از خانواده شاهد و ایثارگران باشد و همزمان از سهمیه مناطق نیز برخوردار باشد، در اعلام نتایج اولیه یعنی اعلام رتبه‌های کنکور هر دو این سهمیه‌ها در رتبه او موثر خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر راجع به سهمیه‌ها در کنکور و حباب رتبه پیشنهاد می‌شود مقاله ماجرای ۲۰درصدی حباب کنکور را نیز مطالعه کنید. 

اما هنگام اعلام نتایج نهایی یکی از آن‌ها اعمال می‌شود، بنابراین هنگام اعلام نتایج نهایی با بسیاری از داوطلبان بر اساس رتبه‌های کمتری نسبت به رتبه‌ای که کسب کرده‌اند رفتار خواهد شد. به بیان دیگر می‌توان در نظر گرفت که رتبه‌هایی که داوطلبان کسب می‌کنند، بیشتر از رتبه واقعی‌شان است و در اصل به میزانی حباب دارد. برای مثال میزان این حباب طبق محاسبات در سال‌های ۹۷  و ۹۸ کنکور سراسری، میانگین در حدود ۱۳ تا ۲۰ درصد بوده است.

۲. هرجا که بخواهید قبول می‌شوید

همانطور که می‌دانید، در کارنامه کنکور زبان انگلیسی ۱۴۰۲ اطلاعاتی همچون نوع سهمیه و استان بومی در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ تاثیر‌گذار خواهد بود. در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی بیش از ۸۵ درصد رشته محل‌ها گزینش کشوری دارند و در این رشته محل‌ها بومی گزینی صورت نمی‌گیرد. اما این موضوع چه معنی‌ای دارد؟ بومی گزینی یعنی اینکه بخشی از ظرفیت دانشگاه را به قبولی‌های همان استان یا منطقه می‌دهند.

بطور مثال اگر ظرفیت دانشگاهی ۳۰ درصد بومی گزینی منطقه‌ای داشته باشد و صد نفر ظرفیت بابت یک کدرشته، سی نفر از این ظرفیت صدتایی را فقط از همان منطقه جذب می‌کند (بسته به رتبه‌هایشان و انتخاب‌های افراد همان منطقه) و هفتاد نفر دیگر را مثلاً از بقیه مناطق (البته انواع مختلفی سهمیه داریم و هرکدام از دانش‌آموزان برحسب سهمیه خود و ظرفیت دانشگاه برای آن سهمیه جذب می‌شوند) جذب می‌کنند.

اما در زیرگروه زبان اکثر رشته‌ها گزینش کشوری دارند و منطقه، استان و شهر شما در قبولی‌تان تاثیری ندارد. به این نکته حتماً در انتخاب رشته توجه کنید و اگر شهری غیر از شهر بومی‌تان را در ذهن دارید، می‌توانید با خیال راحت آن را انتخاب کنید.

دقت کنید این موضوع جدایِ از بحث سهمیه‌های مناطق است که شما را در انتخاب رشته با دانش‌آموزان هم منطقه‌ی خودتان وارد رقابت می‌کند.

داوطلبان کنکور سراسری طبق الگوی سازمان سنجش آموزش کشور از نظر نوع سهمیه به گروه‌های مختلفی تقسیم‌بندی می شوند. سهمیه مناطق برای داوطلبانی است که سهمیه‌هایی مانند سهمیه ایثارگران و جانبازان و غیره ندارند.

۳. حرف اول و آخر را رتبه‌ی شما می‌زند

اولویت‌بندی انتخاب رشته سازمان سنجش یک نکته بسیار مهم دارد و آن این است که حتماً باید براساس علاقمندی باشد و بالاتر گذاشتن یک انتخاب باعث افزایش شانس قبولی شما در آن انتخاب نیست.

دلیل این امر این است که سازمان سنجش در زمان انتخاب رشته کنکور زبان به ترتیب رتبه‌ها، انتخاب رشته‌ها را چک می کند. مثلاً رتبه ۵۰۰ مورد بررسی قرار نمی‌گیرد تا زمانی که ۴۹۹ نفر قبل از آن انتخاب‌شان مشخص شود. حالا اگر رتبه ۴۹۹، مثلاً یک کد رشته را در اواخر لیست خود انتخاب کرده باشد که رتبه ۵۰۰ آن را در انتخاب اول خود گنجانده باشد تفاوتی در شانس قبولی آن کد رشته محل برای رتبه ۵۰۰ ایجاد نمی‌شود.

اگر رتبه ۴۹۹، آخرین قبولی آن کد رشته محل باشد و ظرفیت را پر کند رتبه ۵۰۰ که آن را در انتخاب یک گذاشته است قبول نمی‌شود؛ چرا که در رتبه ۴۹۹، ظرفیت آن کد رشته تکمیل شده است. البته که اگر رتبه ۴۹۹ رشته‌ای را در اولویت‌های بالاتر خود قبول بشود دیگر آن ظرفیت خالی می‌ماند و به نفر ۵۰۰ می‌رسد.

در ستون های مربوط به هر کدام از این زیرگروه ها رتبه ی سهمیه نهایی شما در آن زیرگروه قرار دارد و شما باید این رتبه را برای انتخاب رشته خود درنظر بگیرید.

۴. اولویت‌بندی فقط برای خودتان است

اولویت‌بندی ارزشش جایی است که فرم انتخاب رشته هر فرد نسبت به خودش بررسی شود. مثلاً اگر همین داوطلب رتبه ۵۰۰، بتواند در دوره روزانه قبول بشود، ولی انتخاب اولش را دانشگاه آزاد گذاشته باشد، در همان انتخاب اول قبول می‌شود و دیگر بقیه انتخاب‌های او اصلاً بررسی نمی‌شوند.

در واقع اولویت‌بندی غلط در فرم انتخاب رشته هر شخص است که در انتخاب رشته باید بطور صحیح انجام شود. پس بهتر است اولویت‌بندی انتخاب رشته براساس کیفیت رشته، دوره و دانشگاه و همچنین علاقه باشد تا هیچوقت از آن پشیمان نشوید.

 • همان طور که در مقاله راهنمای انتخاب رشته توضیح دادیم، بهتر است انتخاب‌های اولیه شما رشته‌ها و دانشگاه‌هایی باشد که شما بسیار به آن‌ها علاقه دارید حتی اگر شانس قبولی شما در آن‌ها صفر باشد. (انتخاب‌های خوش بینانه)
 •  به همین ترتیب که پایین‌تر می‌آیید، رفته رفته کد رشته‌هایی را بزنید که شانس قبولی شما در آن‌ها بیشتر است. (انتخاب واقع بینانه)
 •  در نهایت در انتهای فرم انتخاب رشته ۱۵۰ تایی، کد رشته دانشگاه‌هایی را قرار دهید که قبولی شما در آن‌ها قطعی است. (انتخاب‌های بدبینانه)

اما نهایتاً در اولویت‌بندی خود علاقه را نسبت به شانس قبولی اولویت دهید. در ضمن در زمان اولویت‌بندی علاوه برعلاقه، استعداد و توانایی خود را هم مد نظر داشته باشید. در این زمینه می‌توانید از دیگر مطالب استادبانک درباره انتخاب رشته استفاده کنید.

راهنمای انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲

 چگونه برای انتخاب رشته زبان اولویت‌بندی کنیم؟

ابتدا رویایی‌ترین و خوشبینانه‌ترین انتخاب‌های خود را در فرم انتخاب رشته کنکور زبان وارد کنید. می‌توان گفت که بهتر است از ۱۵۰ انتخاب حداقل ۳۰ انتخاب، انتخاب‌های رویایی باشد که شما احتمالاً شانس قبولی در آن‌ها را ندارید. یعنی رشته‌های پرطرفدار  در دانشگاه‌هایی خوب. سعی کنید ۵۰ گزینه انتخاب خود را انتخاب‌های خوشبینانه بچینید. انتخاب‌هایی که اگر خوش‌شانس باشید در آن‌ها قبول می‌شوید.

۵۰ گزینه انتخاب بعدی خود را در دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲، انتخاب‌هایی با احتمال قوی در قبولی را قرار دهید و ۲۰ انتخاب آخر مخصوص انتخاب‌هایی باشد که می‌دانید صددرصد در آن‌ها قبول می‌شوید.

بیشتر بخوانید: معرفی رشته‌های زبان

۵. رتبه‌های لازم برای قبولی در رشته‌های کنکور زبان

برای یک انتخاب رشته صحیح و خوب در گروه زبان‌های خارجی باید بدانید که آخرین رتبه قبولی رشته‌های مختلف چند است. بطور مثال پیگیر باشید که آخرین رتبه قبولی مترجمی زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی و غیره چند است؟ یا آخرین رتبه قبولی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه تهران، آخرین رتبه قبولی زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه تهران؟ و سایر دانشگاه‌ها نظیر علامه طباطبایی، شهید بهشتی، خوارزمی و سایر دانشگاه‌ها چقدر بوده است؟

همچنین بهتر است ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها در دوره‌های روزانه، شبانه و سایر دوره‌های نیمه خصوصی و غیر دولتی را نیز بدانید. این آگاهی دید خوبی به شما برای انتخاب رشته کنکور زبان می‌دهد. در این مرحله مشاوره انتخاب رشته زبان می‌تواند کمک شایانی به شما کند. زیرا او اطلاعات کافی از آخرین رتبه‌های قبولی سال‌های قبل داشته و می‌تواند بهترین راهنما در این زمینه برای شما باشد.

راهنمای انتخاب رشته زبان کنکور ۱۴۰۲ دانشگاه آزاد

با ادغام کنکور دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد این امکان در اختیار متقاضیان قرار گرفته است که با شرکت در یک آزمون بتوانند هم در دانشگاه سراسری و هم در دانشگاه آزاد انتخاب رشته نمایند.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ شامل رشته‌های با آزمون و بدون آزمون این دانشگاه می‌شود و کلیه داوطلبانی که در کنکور ۱۴۰۲ ثبت‌نام کرده‌ نیز قادر خواهند بود تا در انتخاب رشته این دانشگاه شرکت کنند.

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد داوطلبین در سه سهمیه دسته‌بندی می‌شوند که عبارت‌اند از سهمیه عادی، سهمیه بسیج فعال، سهمیه ایثارگران. در این بین دیگر بحثی از سهمیه مناطق در میان نخواهد بود اما بومی‌گزینی نیز در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تاثیر‌گذار است.

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد نمره آزمون (تراز) شما مورد توجه است و داوطلبان می‌بایست اولویت‌هایشان را با توجه به تراز کسب‌ شده‌شان در هر زیر گروه قرار دهند. انتخاب رشته زبان دانشگاه آزاد از انتخاب رشته زبان سازمان سنجش یا همان انتخاب رشته کنکور زبان سراسری، ساده‌تر است. زیرا  تعداد کد رشته‌های آن تنها ۲۰ عدد است.

دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲

برای انتخاب رشته زبان حتماً لازم است که یکبار دفترچه انتخاب رشته را دقیق بخوانید. دفترچه انتخاب رشته زبان ۱۴۰۲ توسط سازمان سنجش منتشر می‌شود و برای انتخاب رشته باید کد رشته‌های درج شده در این دفترچه را در فرم انتخاب رشته زبان سازمان سنجش وارد کنید.

دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲ هنوز توسط سازمان سنجش منتشر نشده است. به محض انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲، در همین بخش لینک دانلود آن قرار داده می‌شود.

رشته‌های گروه زبان ۱۴۰۲

گروه زبان دارای 4 زیر گروه بوده که در هر زیر گروه، لیست رشته محل‌ها و ضرایب هر درس اختصاصی با سایر زیر گروه‌ها متفاوت است.

در این بخش لیست رشته‌های کنکور زبان ۱۴۰۱ به تفکیک زیرگروه را قرار داده‌ایم، اطلاعات تکمیلی بعد از انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲، اینجا قرار داده می‌شود.

زیرگروه یک زبان

دروس اختصاصی در زیر گروه یک:

 • زبان تخصصی انگلیسی با ضریب ۴

رشته‌های زیر گروه یک زبان:

 • آموزش زبان انگليسی
 • زبان و ادبيات انگليسی
 • مترجمي زبان انگليسی
 • كاردانی آموزش زبان انگليسی
 • كاردانی مترجمی زبان انگليسی

زیر گروه دو زبان

دروس اختصاصی در زیر گروه دو:

 • زبان تخصصی آلمانی با ضریب ۴

رشته‌های زیر گروه دو زبان:

 • زبان و ادبيات آلمانی
 • مترجمی زبان آلمانی

زیر گروه سه زبان

دروس اختصاصی در زیر گروه سه:

 • زبان تخصصی فرانسه با ضریب ۴

رشته‌های زیر گروه سه زبان:

 • زبان و ادبيات فرانسه
 • مترجمی زبان فرانسه

زیر گروه چهار زبان

دروس اختصاصی در زیر گروه چهار:

این زیر گروه درس تخصصی ندارد.

رشته‌های زیر گروه چهار زبان:

 • زبان ايتاليایی
 • زبان چينی
 • زبان روسی
 • زبان و ادبيات اردو
 • زبان و ادبيات ارمنی
 • زبان و ادبيات اسپانيایی
 • زبان و ادبيات تركـي اسـتانبولی
 • زبان و ادبيات ژاپنی

افزایش شانس قبولی در کنکور زبان ۱۴۰۲ توسط مشاورین استادبانک

شانس قبولی در کنکور زبان ۱۴۰۲ بستگی به رعایت نکات گفته شده در این محتوا دارد. اگر به هر دلیلی نتوانستید خودتان انتخاب رشته موفقی داشته باشید حتماً از یک مشاوره تحصیلی کمک بگیرید یا برای مشاوره و سایر خدمات آموزشی به شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس بگیرید.

همچنین برای بالا بردن اطلاعات‌تان راجع به قوانین سازمان سنجش، نتایج کنکور ۱۴۰۲ و نکات مهم در باب انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ و انتخاب رشته کنکور زبان، می‌توانید با سرچ عبارت‌های مربوط به کنکور در مجله استادبانک به سایر محتواهای کنکوری ما دسترسی پیدا کنید.

همچنین برای کسب تراز و رتبه بالا می‌توانید در بخش تدریس خصوصی استادبانک، بهترین اساتید تدریس خصوصی ریاضی، زبان، زیست و سایر درس‌ها را انتخاب کنید. استادبانک همراه شما در بخش تقویت دروس کنکوری با بهترین اساتید تدریس خصوصی و همچنین بهترین مشاورین انتخاب رشته در بخش انتخاب رشته موفق است. تنها کافیست روی لینک معلم خصوصی استادبانک کلیک کنید یا با شماره درج شده در این بخش تماس بگیرید.

چگونه در زمان انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲، در رابطه با رشته‌های مختلف اطلاعات جمع‌آوری کنیم؟

بهترین منبعی که می‌توانید استفاده کنید افرادی بوده که در رشته زبان تحصیل‌کرده و اکنون در بازار کار مشغول هستند. همینطور مشاورین انتخاب رشته باتجربه و مجرب از مهم‌ترین افراد برای مشورت گرفتن هستند.

مهم‌ترین نکات در زمان انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲ چیست؟
 • توجه به علاقه و استعداد در انتخاب رشته زبان
 • توجه و اهمیت به نظر مشاوره انتخاب رشته کنکور
 • بررسی رشته‌‌های پرطرف‌دار و پردرآمد در دانشگاه‌ها و بازار کار آن‌ها
چطور مشاوره انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲ را دریافت کنیم؟

برای دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۲، می‌توانید وارد سایت استادبانک شده یا روی لینک مشاوره انتخاب رشته کنکور کلیک کنید.

همچنین شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ جهت راهنمایی و مشاوره با شما عزیزان فعال است.