انتخاب رشته کنکور زبان

انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۱ با توصیه‌های استادبانک

استادبانک نویسنده
1820 1
09 خرداد 1401
انتخاب رشته کنکور زبان

جمعیت کم زیرگروه زبان که یکی از زیرگروه‌های فرعی هم محسوب می‌شود باعث شده است که کنکوری‌های زبان همیشه مورد کم توجهی مشاورین انتخاب رشته و مراجع اطلاع رسانی واقع شوند.

از طرفی انتخاب رشته مهم‌ترین مرحله ورود به دانشگاه پس از کنکور است و باید مراقب باشید که این مرحله را بدون اطلاعات کافی و دقیق طی نکنید.

بنابراین بهتر است این محتوا را که راجع به انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ زبان است را بخوبی مطالعه کنید تا بدانید باید در زمان انتخاب رشته زبان چه نکاتی را رعایت کنید. همچنین می‌توانید برای اطلاع از رشته های دانشگاهی زبان، بازار کار و درآمد آن ها مقاله مربوط به آن را بخوانید.

شانس قبولی در کنکور زبان ۱۴۰۱ با رعایت نکات زیر

۱. حباب رتبه تان را در نظر بگیرید

سنجش دو نوع سهمیه مناطق و ایثارگران را برای داوطلبان کنکور اعمال می کند و هنگامی که یک داوطلب از خانواده شاهد و ایثارگران باشد و همزمان از سهمیه مناطق نیز برخوردار باشد، در اعلام نتایج اولیه یعنی اعلام رتبه‌های کنکور هر دوی این سهمیه ها در رتبه او موثر خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر راجع به سهمیه ها در کنکور و حباب رتبه پیشنهاد می‌شود مقاله ماجرای ۲۰درصدی حباب کنکور را نیز مطالعه کنید. 

اما هنگام اعلام نتایج نهایی یکی از آن‌ها اعمال می‌شود، بنابراین هنگام اعلام نتایج نهایی با بسیاری از داوطلبان بر اساس رتبه‌های کمتری نسبت به رتبه‌ای که کسب کرده‌اند رفتار خواهد شد.

به بیان دیگر می توان در نظر گرفت که رتبه هایی که داوطلبان کسب می کنند بیشتر از رتبه واقعی شان است و در اصل به میزانی حباب دارد. با توجه به محاسباتی که انجام شده است میزان این حباب در سال 97 و 98 میانگین در حدود 13 تا 20 درصد بوده است.

۲. هرجا که بخواهید قبول می‌شوید

همانطور که می‌دانید، از کارنامه کنکور زبان ۱۴۰۱ اطلاعاتی همچون نوع سهمیه و استان بومی در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ تاثیر گذار خواهند بود. در گروه آزمایشی زبان های خارجی بیش از ۸۵ درصد رشته محل‌ها گزینش کشوری دارند و در این رشته محل‌ها بومی گزینی صورت نمی‌گیرد.

اما این موضوع چه معنی‌ای دارد؟ ببینید بومی گزینی یعنی اینکه بخشی از ظرفیت دانشگاه را به قبولی‌های همان استان یا منطقه می‌دهند.

بطور مثال اگر ظرفیت دانشگاهی ۳۰ درصد بومی گزینی منطقه‌ای داشته باشد و صد نفر ظرفیت بابت یک کدرشته، سی نفر از این ظرفیت صدتایی را فقط از همان منطقه جذب می‌کند (بسته به رتبه‌هایشان و انتخاب‌های افراد همان منطقه) و هفتاد نفر دیگر را مثلا از بقیه مناطق (البته انواع مختلفی سهمیه داریم و هرکدام از دانش آموزان برحسب سهمیه شان و ظرفیت دانشگاه برای آن سهمیه جذب می‌شوند) جذب می‌کنند.

اما در زیرگروه زبان اکثر رشته‌ها گزینش کشوری دارند و منطقه، استان و شهر شما در قبولی‌تان تاثیری ندارد. به این نکته حتما در انتخاب رشته توجه کنید و اگر شهری غیر از شهر بومی‌تان را در ذهن دارید می‌توانید با خیال راحت آن را انتخاب کنید.

دقت کنید این موضوع جدایِ از بحث سهمیه‌های مناطق است که شما را در انتخاب رشته با دانش آموزان هم منطقه‌ی خودتان وارد رقابت می‌کند.

داوطلبان کنکور سراسری طبق الگوی سازمان سنجش آموزش کشور از نظر نوع سهمیه به گروه‌های مختلفی تقسیم بندی می شوند. بیشترین نوع سهمیه برای داوطلبان کنکور سراسری 99، سهمیه مناطق می‌باشد که ۹۵ درصد متقاضیان کنکور سراسری را شامل می‌شود.

سهمیه مناطق برای داوطلبانی است که سهمیه‌هایی مانند سهمیه ایثارگران و جانبازان و… ندارند.

۳. حرف اول و آخر را رتبه‌ی شما می‌زند

اولویت بندی انتخاب رشته سازمان سنجش یک نکته بسیار مهم دارد و آن این است که حتماً باید براساس علاقمندی باشد و بالاتر گذاشتن یک انتخاب باعث افزایش شانس قبولی شما در آن انتخاب نیست.

دلیل این امر این است که سازمان سنجش به ترتیب رتبه‌ها، انتخاب رشته‌ها را چک می کند. مثلاً رتبه ۵۰۰ مورد بررسی قرار نمی‌گیرد تا زمانی که ۴۹۹ نفر قبل از آن انتخاب‌شان مشخص شود.

حالا اگر رتبه ۴۹۹، مثلاً یک کد رشته را در اواخر لیست خود انتخاب کرده باشد که رتبه ۵۰۰ آن را در انتخاب اول خود گنجانده باشد تفاوتی در شانس قبولی آن کد رشته محل برای رتبه ۵۰۰ ایجاد نمی‌شود.

اگر رتبه ۴۹۹، آخرین قبولی آن کد رشته محل باشد و ظرفیت را پر کند رتبه ۵۰۰ که آن را در انتخاب یک گذاشته است قبول نمی‌شود؛ چرا که در رتبه ۴۹۹، ظرفیت آن کد رشته تکمیل شده است.

البته که اگر رتبه ۴۹۹ رشته‌ای را در اولویت‌های بالاتر خود قبول بشود دیگر آن ظرفیت خالی می‌ماند و به نفر ۵۰۰ می‌رسد.

در ستون های مربوط به هر کدام از این زیرگروه ها رتبه ی سهمیه نهایی شما در آن زیرگروه قرار دارد و شما باید این رتبه را برای انتخاب رشته خود درنظر بگیرید.

۴. اولویت بندی فقط برای خودتان است

اولویت بندی ارزشش جایی است که فرم انتخاب رشته هر فرد نسبت به خودش بررسی شود. مثلاً اگر همین داوطلب رتبه ۵۰۰، بتواند در دوره روزانه قبول بشود ولی انتخاب اولش را دانشگاه آزاد گذاشته باشد، در همان انتخاب اول قبول می‌شود و دیگر بقیه انتخاب‌های او اصلاً بررسی نمی‌شوند.

در واقع اولویت بندی غلط در فرم انتخاب رشته هر شخص است که در انتخاب رشته باید بطور صحیح انجام شود. پس بهتر است اولویت بندی انتخاب رشته براساس کیفیت رشته، دوره و دانشگاه و همچنین علاقه باشد تا هیچوقت از آن پشیمان نشوید.

 • همان طور که در مقاله راهنمای انتخاب رشته توضیح دادیم، بهتر است انتخاب‌های اولیه شما رشته‌ها و دانشگاه‌هایی باشد که شما بسیار به آنها علاقه دارید حتی اگر شانس قبولی شما در آنها صفر باشد. (انتخاب‌های خوش بینانه)
 •  به همین ترتیب که پایین‌تر می‌آیید، رفته رفته کد رشته‌هایی را بزنید که شانس قبولی شما در آنها بیشتر است. (انتخاب واقع بینانه)
 •  در نهایت در انتهای فرم انتخاب رشته ۱۵۰ تایی، کد رشته دانشگاه‌هایی را قرار دهید که قبولی شما در آنها قطعی است. (انتخاب‌های بدبینانه)

اما نهایتاً در اولویت بندی خود علاقه را نسبت به شانس قبولی اولویت دهید. در ضمن در اولویت بندی خود علاوه برعلاقه، استعداد و توانایی خود را هم مد نظر داشته باشید. در این زمینه می‌توانید از دیگر مطالب استادبانک درباره انتخاب رشته استفاده کنید.

 چگونه برای انتخاب رشته زبان اولویت‌بندی کنیم؟

ابتدا رویایی‌ترین و خوش بینانه ترین انتخاب‌های خود را در فرم انتخاب رشته کنکور زبان وارد کنید. می توان گفت که بهتر است از ۱۵۰ انتخاب حداقل ۳۰ انتخاب، انتخاب‌های رویایی باشد که شما احتمالاً شانس قبولی در آنها را ندارید.

یعنی رشته‌هایی پرطرفدار  در دانشگاه‌هایی خوب. سعی کنید ۵۰ گزینه انتخاب خود را انتخاب‌های خوشبینانه بچینید. انتخاب‌هایی که اگر خوش شانس باشید در آنها قبول می‌شوید.

۵۰ گزینه انتخاب بعدی خود را در دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۱ انتخاب‌هایی با احتمال قوی در قبولی را قرار دهید و ۲۰ انتخاب آخر مخصوص انتخاب‌هایی باشد که می‌دانید صددرصد در آن ها قبول می‌شوید.

۵. رتبه‌های لازم برای قبولی در رشته‌های کنکور زبان

برای یک انتخاب رشته صحیح و خوب در گروه زبان های خارجی باید بدانید که آخرین رتبه قبولی رشته‌های مختلف چند است.

بطور مثال پیگیر باشید که آخرین رتبه قبولی مترجمی زبان انگلیسی، زبان و ادبیات انگلیسی و… چند است؟ یا آخرین رتبه قبولی مترجمی زبان انگلیسی دانشگاه  تهران؟ آخرین رتبه قبولی زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه تهران؟ و سایر دانشگاه‌ها علامه، بهشتی، خوارزمی و…

همچنین بهتر است ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها در دوره های روزانه، شبانه و سایر دوره‌های نیمه خصوصی و غیر دولتی را نیز بدانید. این آگاهی دید خوبی به شما برای انتخاب رشته کنکور زبان می‌دهد.

در ادامه جدول ظرفيت پذيرش رشته های تحصيلی گروه آزمايشی زبان در دوره های مختلف کنکور ۹۹ گذاشته شده است که بررسی کنید در سال گذشته هر دوره چندنفر پذیرش داشته است.

ظرفیت پذیرش رشته ها در کنکور زبان ۱۴۰۰ در مجله استادبانک

طبق آماری که در جدول بالا مشاهده می‌کنید، ظرفیت کل پذیرش در رشته‌های گروه آزمایشی زبان ۴۲۳۷ نفر بوده است. با این آمار براحتی می‌توان فهمید که تقریباً برای هر شرکت کننده کنکور ۴ صندلی برای پذیرش در رشته محل های بدون آزمون و با آزمون در کنکور زبان وجود داشته است.

راهنمای انتخاب رشته زبان کنکور ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد

با ادغام کنکور دانشگاه سراسری و دانشگاه آزاد این امکان در اختیار متقاضیان قرار گرفته است که با شرکت در یک آزمون بتوانند هم در دانشگاه سراسری و هم در دانشگاه آزاد انتخاب رشته نمایند.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۱۴۰۱ شامل رشته‌های با آزمون و بدون آزمون این دانشگاه می‌شود و کلیه داوطلبانی که در کنکور ۱۴۰۱ ثبت نام کرده‌اند قادر خواهند بود تا در انتخاب رشته این دانشگاه شرکت کنند.

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد داوطلبین در سه سهمیه دسته بندی می شوند که عبارت اند از سهمیه عادی، سهمیه بسیج فعال، سهمیه ایثارگران. در این بین دیگر بحثی از سهمیه مناطق در میان نخواهد بود اما بومی گزینی نیز در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تاثیر گذار است.

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد نمره آزمون (تراز) شما مورد توجه است و داوطلبان می‌بایست اولویت‌هایشان را با توجه به تراز کسب‌ شده‌شان در هر زیر گروه قرار دهند.

انتخاب رشته زبان دانشگاه آزاد از انتخاب رشته زبان سازمان سنجش یا همان انتخاب رشته کنکور زبان سراسری، ساده‌تر است. زیرا  تعداد کد رشته‌های آن تنها ۲۰ عدد است.

دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۱

برای انتخاب رشته زبان حتماً لازم است که یکبار دفترچه انتخاب رشته را دقیق بخوانید. دفترچه انتخاب رشته زبان توسط سازمان سنجش منتشر می‌شود و برای انتخاب رشته باید کد رشته‌های درج شده در این دفترچه را در فرم انتخاب رشته زبان سازمان سنجش وارد کنید.

دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۱ هنوز توسط سازمان سنجش منتشر نشده است. می‌توانید تا زمان انتشار دفترچه کنکور ۱۴۰۱، دفترچه کنکور زبان سال ۹۹ را از لینک زیر دانلود کنید.

دفترچه انتخاب رشته زبان سال 99

رشته‌های گروه زبان 99

گروه زبان دارای 4 زیر گروه می باشد که در هر زیر گروه لیست رشته محل ها و ضرایب هر درس اختصاصی با سایر زیر گروه ها متفاوت است.

در این بخش لیست رشته های کنکور زبان ۱۴۰۱ به تفکیک زیرگروه را قرار داده ایم:

زیرگروه یک زبان

دروس اختصاصی در زیر گروه یک:

 • زبان تخصصی انگلیسی با ضریب ۴

رشته های زیر گروه یک زبان:

 • آموزش زبان انگليسی
 • زبان و ادبيات انگليسی
 • مترجمي زبان انگليسی
 • كاردانی آموزش زبان انگليسی
 • كاردانی مترجمی زبان انگليسی

زیر گروه دو زبان

دروس اختصاصی در زیر گروه دو:

 • زبان تخصصی آلمانی با ضریب ۴

رشته های زیر گروه دو زبان:

 • زبان و ادبيات آلمانی
 • مترجمی زبان آلمانی

زیر گروه سه زبان

دروس اختصاصی در زیر گروه سه:

 • زبان تخصصی فرانسه با ضریب ۴

رشته های زیر گروه سه زبان:

 • زبان و ادبيات فرانسه
 • مترجمی زبان فرانسه

زیر گروه چهار زبان

دروس اختصاصی در زیر گروه چهار:

این زیر گروه درس تخصصی ندارد.

رشته های زیر گروه چهار زبان:

 • زبان ايتاليایی
 • زبان چينی
 • زبان روسی
 • زبان و ادبيات اردو
 • زبان و ادبيات ارمنی
 • زبان و ادبيات اسپانيایی
 • زبان و ادبيات تركـي اسـتانبولی
 • زبان و ادبيات ژاپنی

افزایش شانس قبولی در کنکور زبان ۱۴۰۱ توسط نکات گفته شده مشاورین استادبانک

شانس قبولی در کنکور زبان ۱۴۰۱ بستگی به رعایت نکات گفته شده در این محتوا دارد. اگر به هر دلیلی نتوانستید خودتان انتخاب رشته موفقی داشته باشید حتماً از یک مشاوره تحصیلی کمک بگیرید یا برای مشاوره و سایر خدمات آموزشی به شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس بگیرید.

همچنین برای بالا بردن اطلاعات‌تان راجع به قوانین سازمان سنجش، نتایج کنکور ۱۴۰۱ و نکات مهمی در باب انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ و انتخاب رشته کنکور زبان، می‌توانید با سرچ عبارت‌های مربوط به کنکور در مجله استادبانک به سایر محتواهای کنکوری ما دسترسی پیدا کنید.

چگونه در رابطه با رشته‌های مختلف اطلاعات جمع‌آوری کنیم؟ ?

بهترین منبعی که می‌توانید استفاده کنید افرادی هستند که در رشته ریاضی تحصیل‌کرده و اکنون در بازار کار هستند و همینطور مشاورین انتخاب رشته باتجربه و مجرب. ?‍?

فردی با شرایط مشابه من در همان کد رشته و در همان دانشگاه قبول‌شده است،من هم می‌توانم؟ ?

هرساله ممکن است قوانین سازمان سنجش تغییر کند.بنابراین این دلیل مناسبی نیست. بهتر است هر ۱۵۰ گزینه موجود را در فرم انتخاب رشته پرکنید و از یک مشاور کمک بگیرید. ?

چطور مشاوره انتخاب رشته کنکور زبان ۱۴۰۱ دریافت کنم؟ ?‍?

با مرکز مشاوره استادبانک با شماره 5343-9100-021 تماس بگیرید و مشاوره انتخاب رشته زبان ۱۴۰۱ دریافت کنید. ?