مشاوره تحصیلی

چگونه یک مشاور تحصیلی خوب پیدا کنیم؟ | 10 گام برای داشتن مشاوره تحصیلی عالی

2247 0
29 تیر 1401
چگونه یک مشاور تحصیلی خوب پیدا کنیم؟ | جسله مشاوره تحصیلی میان مشاور و دانش‌آموز

مشاور تحصیلی خوب، حامی و هدایتگر دانش‌آموز در مسیر درس خواندن و موفقیت است. مشاوران، افرادی متخصص و کاردان هستند که با در نظر گرفتن معیارهای مختلف و متعدد، کمک می‌کنند دانش‌آموز از چالش‌های تحصیلی عبور کند و با بهترین روش‌ها درس بخواند و پیشرفت کند. مشاوره تحصیلی در همه‌ی مقاطع دوران مدرسه، می‌تواند به کمک دانش‌آموز بیاید و باید به آن به چشم فرصت و امکانی ویژه نگاه کرد که مسیر تحصیلی را برای دانش‌پژوه امن می‌کند.

اما چگونه یک مشاور تحصیلی خوب پیدا کنیم؟ ویژگی‌های مشاور تحصیلی خوب چیست؟ مانند هر خدمات و منابع دیگری، مشاوران و گروه‌های مشاوره مختلفی در دسترس دانش‌آموز و والدین قرار دارد. طبیعی است که سطح و کیفیت همه‌ی آن‌ها یکسان نیست و باید در انتخاب یک مشاور تحصیلی باتجربه و کاربلد، دقت به خرج داد و حساس بود. مجله استادبانک در این مقاله از مجموعه مقالات برنامه ریزی درسی و مشاوره تحصیلی خود، به سراغ بررسی ویژگی‌های اصلی و حیاتی مشاور تحصیلی باکیفیت رفته است تا بدانید چگونه یک مشاور تحصیلی خوب پیدا کنید.

اهمیت پیدا کردن یک مشاور تحصیلی خوب؛ راهنمای موفقیت و پیشرفت

درس خواندن برای باهوش‌ترین و مستعدترین دانش‌آموزان نیز می‌تواند همراه با چالش باشد. مفهومی که به عنوان موفقیت تحصیلی می‌شناسیم، فرآیندی طولانی و سخت است. روزهای متوالی در مدرسه و انواع کلاس‌های خصوصی شرکت کردن، برنامه‌ریزی داشتن و مطالعه، کار ساده‌ای نیست و امکان بروز مشکلاتی مانند افت تحصیلی، افسردگی، بی‌نظمی و بی‌انگیزگی وجود دارد. در هر صورت دانش‌آموز در یک محدوده‌ی سنی خاص قرار دارد که انواع افکار و هیجانات او را احاصه کرده است.

مدیریت و راهنمایی چنین فردی در بیشتر موارد از عهده‌ی والدین خارج است و نیاز به فردی متخصص دارد که براساس دانش و با کمک مهارتش، دانش‌آموز را در مسیری درست هدایت کند. مشاور تحصیلی خوب، همین نقش را ایفا می‌کند تا دانش‌پژوه در هر سن و مقطعی با کمترین آسیب و به بهترین شکل درس بخواند و پیشرفت کند. مشاوران باید کیفیت و خدماتی عالی را ارائه دهند تا جواب اعتماد والدین و دانش‌آموز به درستی داده شود. بنابراین بسیار مهم است که از مشاوری کاردان، کاربلد و باتجربه کمک گرفته شود که ارزش زمان، انرژی و هزینه صرف‌شده را داشته باشد.

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک، جمعی از بهترین مشاوران تحصیلی کشور را با مناسبت‌ترین قیمت در دسترس دانش‌آموزان همه‌ی مقاطع تحصیلی قرار داده است.

ضرورت مشاوره تحصیلی؛ تکمیل چرخه‌ی حمایت!

دانش‌آموز برای درس خواندن نیازهای مختلفی دارد. کتاب کمک آموزشی و کلاس‌های خصوصی در صدر لیست قرار دارند و والدین نیز به طور کامل این هزینه‌ها را پذیرفته‌اند. اگر دانش‌‌آموز برای یک درس معلم خصوصی بخواهد یا فهرستی طولانی از کتاب‌ها و پکیج‌های آموزشی تهیه کند، والدین برای حمایت از فرزندشان شروع به تامین خواسته‌هایش می‌کنند. در هر صورت، منابع‌ کمک آموزشی و کلاس‌های خصوصی سال‌هاست دانش‌آموزان را همراهی می‌کنند و این موضوع توسط والدین نیز پذیرفته شده است.

اما زمانی که صحبت از مشاوره تحصیلی می‌شود، امکان مقاومت کردن توسط هر دو طرف وجود دارد. دانش‌آموز حس می‌کند نیازی به مشاور تحصیلی ندارد و برخی از والدین نیز آگاهی کافی از ضرورت مشاوره تحصیلی و کارایی آن ندارند. در حالی‌که، وقتی دانش‌آموز دچار افت تحصیلی و معضلات روحی – روانی می‌شود، بهترین و باکیفیت‌ترین منابع کمک آموزشی و معلمان نیز دردی از او دوا نمی‌کنند. در این شرایط باید دانش‌آموز را با یک مشاور تحصیلی خوب همراه کرد.

مشاور خوب، شانس بروز افت تحصیلی را به حداقل می‌رساند و در صورت به وجود آمدن مشکلاتی از این نوع با بهترین راهکارها و در مدت زمانی مناسب، مشکلات را رفع کرده و دانش‌آموز را به مسیر طبیعی تحصیل و یادگیری برمی‌گرداند. بنابراین با کمک گرفتن از مشاور تحصیلی خوب، چرخه‌ی حمایت از دانش‌آموز تکمیل می‌شود تا مطمئن و با خیالی آسوده به سمت موفقیت گام بردارد. برای اینکه درک بهتری از ضرورت مشاوره تحصیلی داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله‌ی اهمیت مشاوره تحصیلی از ابتدایی تا دانشگاه مجله استادبانک را مطالعه کنید.

ویژگی‌های مشاور تحصیلی خوب چیست؟ مشاور و دانش‌آموز در حال صحبت

ویژگی‌های مشاور تحصیلی خوب چیست؟ 10 گام تا مشاوره تحصیلی عالی

هر تخصصی از معیارها و راهبردهای خاصی برای انجام کار استفاده می‌کند تا متقاضی یا مراجعه‌کننده را به هدفش برساند یا به تعبیری دیگر، مشکلش را رفع کند. مشاوره نیز به عنوان یک تخصص از عوامل و ملاک‌های مختلفی برای راهنمایی و ارائه مشورت کاربردی استفاده می‌کند. در واقع وقتی والدین و دانش‌آموز به سراغ یک مشاور تحصیلی خوب می‌روند، انتظار دارند با فردی کاربلد مواجه شوند که ارزش صرف هزینه و زمان را داشته باشد.

اما ویژگی‌های مشاور تحصیلی خوب چیست؟ در واقع چه معیارهایی باعث ارتقاء و سطح کیفی کار یک مشاور می‌شود؟ در ادامه با 10 ویژگی مهم، یک مشاور تحصیلی خوب آشنا می‌شوید:

1.شناخت دقیق دانش‌آموز، توجه به جزئیات؛ ویژگی خاص مشاور تحصیلی خوب

مشاور برای انتقال توصیه‌های درست و اصولی به دانش‌آموز، نیاز به شناخت کافی او دارد. مشاور تحصیلی خوب باید ابتدا به صحبت‌های دانش‌آموز و در صورت نیاز والدین گوش دهد تا به تحلیلی دقیق از دانش‌آموز برسد و اطلاعات کافی از همه‌ی ابعاد زندگیش داشته باشد. مهم‌ترین بخش‌هایی که مشاور باید خوب روی آن‌ها تمرکز کند تا بیشترین اطلاعات ممکن را به دست آورد، شامل موارد زیر است:

  • شرایط تحصیلی دانش‌آموز
  • روحیات و علایق دانش‌آموز
  • شرایط خانوادگی دانش‌آموز

هرکدام از این قسمت‌های زندگی دانش‌آموز، اهمیت خاص خود را دارند و اجازه می‌دهند تا مشاور تحصیلی با ذهنی آگاه‌تر و برمبنای زندگی واقعی دانش‌آموز، جلسات مشاوره تحصیلی را پیش ببرد. شناخت کافی از دانش‌آموز، اولین گام مشاور برای کمک به دانش‌آموز در مسیر پیشرفت تحصیلی و رفع مشکلات احتمالی است.

2.بررسی و شناخت عادت‌های روزمره دانش‌آموز

خرده عادت‌ها، روی همه‌ی جنبه‌های زندگی و رفتارهای انسان تاثیر می‌گذارند و به مرور زمان شخصیت او را می‌سازند. هر دانش‌آموز عادات رفتاری خاص خود را دارد. برخی از این عادت‌ها، مثبت و سازنده هستند و برخی دیگر منفی و مخرب. دانش‌آموز امروزی، تحت تاثیر عوامل بیرونی متعددی است و به طور مشخص، بیشترین تاثیر را از شبکه‌های اجتماعی می‌گیرد. این شبکه‌های به راحتی روی روتین روزانه محصل اثر منفی می‌گذارند و گاهی موجب اعتیاد و وسواس نیز می‌شوند.

البته که شبکه‌های اجتماعی فقط یک مثال است و می‌توان لیستی از این نوع عوامل عادت‌ساز را تهیه کرد. در هر صورت یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک مشاور تحصیلی خوب، بررسی و شناسایی عادت‌های روزمره دانش‌آموز است. با شناخت این عادات، مشاورین می‌توانند ریشه بسیاری از مشکلات تحصیلی نوجوانان را پیدا کنند و راه‌حلی عمیق و اصولی ارائه دهند.

3.برنامه‌ریزی جامع و مناسب با توانایی‌های دانش‌آموز از وظایف مشاور تحصیلی خوب

یکی از پرکاربردترین وظایف مشاورین تحصیلی، چیدمان برنامه‌ریزی درسی برای دانش‌آموزان است و بسیاری از محصلان با هدف دریافت برنامه درسی به مشاور مراجعه می‌کنند. این برنامه باید با در نظر گرفتن برخی از مهم‌ترین معیارها نوشته یا تهیه شود. مشاور تحصیلی خوب به توانایی‌ها، استعداد، اهداف و امکانات دانش‌آموز نگاه می‌کند و سپس یک برنامه‌ی اصولی و قابل اجرا را به دانش‌آموز ارائه می‌دهد. برنامه‌ای که موجب پیشرفت محصل باشد.

نوشتن برنام با در نظر گرفتن همه‌ی این جوانب، کار ساده‌ای نیست و گاهی برخی مشاورین با چیدن یک جدول برنامه‌ریزی درسی سنگین و فشرده، موجب دل‌زدگی و عقب‌نشینی تحصیلی دانش‌آموز می‌شوند. بنابراین باید به این نکته در زمان انتخاب مشاور تحصیلی دقت کرد و برخی از سوابق او را در طراحی برنامه درسی، مورد بررسی قرار داد.

4.تعیین هدف بلندمدت مناسب از ویژگی‌های یک مشاور خوب و واقع‌بین

مشاور تحصیلی باید واقع‌بین باشد و امید واهی یا رویاهای محال را وارد ذهن دانش‌آموز نکند. توجه نمایید که داشتن ذهنیت مثبت و امید دادن به محصل، متفاوت از رویاپردازی‌های بیهوده و اهداف خیالی است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک مشاور خوب، ابتدا تعیین یک هدف شفاف و مشخص براساس توانایی‌ها و داشته‌های دانش‌آموز است تا به همه‌ی تلاش‌ها، برنامه‌ریزی و هزینه‌های او جهت دهد و ذهن دانش‌آموز را روی یک نقطه متمرکز کند.

این هنر و مهارت مشاور را نشان می‌دهد که تا چه انداز می‌تواند روی ذهنیت و تمرکز دانش‌آموزش تاثیر بگذارد. تعیین هدف به نظر ساده می‌رسد، ولی اثری عالی و مثبت روی عملکرد دانش‌آموز دارد و سرچشمه‌ی انگیزه و تلاش بیشتر می‌شود. در مرحله‌ی بعد این بخش نیز، مشاور تحصیلی خوب و باتجربه، مسیر رسیدن به هدف یا اهداف مشخص شده را برای متقاضی شفاف می‌کند.

5.تعیین اهداف و مقاصد کوتاه‌مدت برای ایجاد انگیزه

هدف بلندمدت، مانند یک مسافرت در یک جاده طولانی است که امکان خستگی و درجازدن در آن وجود دارد. مشاور باهوش و کاردان، می‌داند که باید در زمان تعیین هدف بلندمدت به فکر، هدف‌های کوچک‌تر و مقاصد کوتاه‌مدت نیز باشد. به کمک این روش، دانش‌آموز به طور پیوسته حس موفقیت و دستیابی دارد و در عین‌حال در حال قدم برداشتن به سوی هدفی بزرگ‌تر و مهم‌تر است.

در واقع، مشاور تحصیلی خوب با تقسیم‌بندی مناسب هدف اصلی به چند هدف کوچک، فرآیند موفقیت تحصیلی را ساده‌تر جلوه می‌دهد. ذهن دانش‌آموز به این نوع از ساختار نیاز دارد و نباید حس تکرار و روزمرگی بدون نتیجه به آن القاء شود. بنابراین در زمان انتخاب مشاور به این نکته توجه کنید که تا چه میزان به جزئیات تعیین هدف / اهداف دقت می‌کند تا جلسه یا جلسات مشاوره تحصیلی خوب و نتیجه‌بخشی را تجربه کنید.

تغییر طرز تفکر و ذهنیت مثبت از مهارت‌های مهم مشاور تحصیلی خوب

6.تغییر طرز تفکر و ذهنیت مثبت از مهارت‌های مهم مشاور تحصیلی خوب

ذهن منفی‌نگر از پیش بازنده است. همان میزان که امید واهی و خیال‌های بی‌اساس موجب شکست دانش‌آموز می‌شود، داشتن ذهنیت ضعیف و منفی چندین برابر خطرناک و مهلک است. بسیاری از والدین و دانش‌آموز برای رفع همین مشکل به مشاورین مراجعه می‌کنند و دغدغه‌ی داشتن معظل منفی‌نگری یا عدم باوربه‌خود را دارند. مشاور کاردان و حرفه‌ای، مبنای یکی از مهم‌ترین مهارت‌های خود را رفع ذهنیت منفی و ایجاد مثبت‌نگری آگاهانه می‌گذارد.

دقت کنید که این مهارت با ایجاد انگیزه‌ی بی‌خود و فریادهای انگیزشی متفاوت است! مشاور با توضیح‌دادن شرایط و شفاف کردن موقعیت هر دانش‌آموز، بهانه‌ای موجه و عوامل کافی برای مثبت‌اندیشی را به دانش‌آموز می‌دهد تا او به اختیار و به مرور زمان به ذهنیتی قوی و مثبت برسد. این، توانایی ارزشمند یک مشاور تحصیلی خوب است و حتی برخی از مشاورین به طور تخصصی روی این موضوع کار می‌کنند. برای آشنایی بیشتر این موضوع و درک بهتر حوزه‌ی کاری مشاورین تحصیلی، مقاله‌ی انواع مشاوره تحصیلی آکادمی اساتید استادبانک را مطالعه کنید.

7.بررسی عملکرد دانش‌آموز و ارائه نتایج

دانش‌آموز با هدف پیشرفت تحصیلی و رفع مشکلات به مشاور مراجعه می‌کند. مشاورین طی یک یا چند جلسه، توصیه‌های مختلفی به دانش‌آموز می‌کنند و عملکرد او را زیرنظر می‌گیرند. یکی از وظایف مشاور تحصیلی خوب، برررسی دقیق راندمان کاری دانش‌آموز براساس اهداف تعیین شده است. مشاور باید عملکرد دانش‌آموز موشکافی کند و نتیجه‌ی آن را در قالب یک کارنامه به او ارائه دهد. دیدن این نتایج ذهنیت بهتری برای دانش‌آموز نسبت به نتیجه‌ی تلاش‌ها و صرف زمانش  ایجاد می‌کند.

8.مشاور تحصیلی خوب به دانش‌آموز ایده جذاب و خلاقانه می‌دهد

داشتن ذهنی خلاق، برای هرکسی یک موهبت است. مشاورین برجسته و کاربلد، همیشه آماده‌ی ارائه ایده‌های جالب و خلاقانه به دانش‌آموزان هستند. توصیه‌های علمی برای رفع مشکلات و تکنیک‌های روانشناسی، بدون شک اهمیت و جایگاه خاص خودشان را دارند. اما، گاهی باید از فضای آکادمیک خارج شد و برخی از مشکلات روحی یا درسی دانش‌آموز را با دادن ایده‌های خلاقانه رفع کرد.

هرچند، روال ارائه دادن ایده و پیشنهادهای متنوع به دانش‌آموزان به طور معمول میان مشاورین رواج دارد. مشاورین خوش‌ذوق از این روش برای شکستن روتین‌ها یا عادات بد روزانه دانش‌آموزان یا ایجاد تنوع در اجرا برنامه درسی استفاده می‌کنند.

مشاور تحصیلی خوب در حال صحبت با دانش‌آموزان

9.تسلط روی همه‌ی دروس دانش‌آموزان

چیدن برنامه‌ریزی درسی جامع و کامل یا رفع مشکلات درسی و مشخص کردن دلایل افت تحصیلی، فقط از عهده‌ی کسی برمی‌آید که به طور دقیق روی کتاب‌های درسی، حجم و میزان اهمیت‌شان در هر رشته و پایه تسلط داشته باشد. مشاور تحصیلی خوب کسی است که بهتر از دانش‌آموز و مانند یک معلم از محتوا و سطح کتاب‌های درسی خبر داشته باشد. این توانایی کمک می‌کند تا مشاور، درک عمیقی از هر درسی و هر دانش‌آموز به دست آورد.

بدون داشتن این مهارت، چطور ممکن است یک مشاور از عهده‌ی کار حساس و بسیار مهمی مانند برنامه ریزی درسی کنکور بربیاید و نقشه راه مهم‌ترین سال تحصیلی دانش‌آموز را بچیند؟ بنابراین، داشتن احاطه روی منابع آموزشی و کتاب‌های درسی از ویژگی‌های مهم مشاورین تحصیلی است.

10.ایجاد استقلال و افزایش توانایی خودآگاهی دانش‌آموز

هدف مشاور باید این باشد که دانش‌آموز به استقلال شخصیتی برسد و به مرور زمان وابستگی او را کاهش داده و از بین ببرد. البته این فرآیند طولانی‌ترین قسمت مشاوره تحصیلی است و نیاز به گذر زمان و صبر دارد. دانش‌‌آموز باید با کمک مشاور تحصیلی خوب، توانایی‌هایش را گسترش دهد تا به خودآگاهی کافی از قدرت و اعتمادبه‌نفس خود برسد.

خودشناسی و مستقل شدن به دانش‌آموز این اجازه را می‌دهد تا واکنشی بسیار بهتر و منطقی در مقابل مشکلات تحصیلی داشته باشد و با ذهنی خودآگاه و آماده برای رفع آن‌ها تلاش کند. ایجاد این مهارت در دانش‌آموز، یکی از مهم‌ترین و پیچیده‌ترین اهداف مشاوره تحصیلی است که فقط از یک مشاور کاربلد و کاردان برمی‌آید.

چگونه یک مشاوره تحصیلی خوب پیدا کنیم؟ توجه به حس و ارتباط محصل و مشاور

لیستی تقریبا طولانی از ویژگی‌های یک مشاور تحصیلی خوب را مطالعه کردید. مجموع این ویژگی‌ها از یک مشاور، فردی متخصص و کاربلد می‌سازد که ارزش صرف هزینه و انرژی را دارد و می‌توان برای اصلاح مشکلات دانش‌آموز یا سرعت بخشیدن به پیشرفت تحصیلی روی او حساب کرد. طبیعی است که برخی از این معیارها مانند: برنامه‌ریزی درسی، تسلط روی کتاب‌ها، تعیین هدف و ایجاد ذهنیت مثبت، مهم‌تر و حیاتی‌تر هستند از ارکان اصلی مهارت یک مشاور محسوب می‌شوند.

اما جدا از این مسائل و معیارهایی که برای انتخاب اصولی یک مشاور تحصیلی باید در نظر داشت، یک نکته مهم و حساس دیگر هم وجود دارد. دانش‌آموز باید حس و ارتباط خوبی با مشاور برقرار کند. این موضوع در بسیاری از موارد مشکل دو طرف (مشاور- دانش‌آموز) نیست و بیشتر به حس و حال یا سلیقه محصل برمی‌گردد. ممکن است به بهترین و مشهورترین مشاور تحصیلی نیز مراجعه کنید، ولی دانش‌آموز (به خصوص در سنین پایین) علاقه به برخورد یا ارتباط با او را نداشته باشد. بنابراین بهتر است برای پیدا کردن مشاور تحصیلی خوب به این نکته نیز توجه داشته باشید.

انتخاب مشاور تحصیلی خوب از میان مشاوران استادبانک

مشاور تحصیلی خوب باید با دقت و وسواس انتخاب شود. در هر صورت، دانش‌آموز با امید رفع مشکل و موفقیت تحصیلی به مشاور مراجعه می‌کند و در بسیاری از ابعاد زندگی شخصی و تحصیلی، مشاور را امین و فرد مورداطمینان خود می‌داند. برای پیدا کردن مشاور تحصیلی خوب، می‌توانید از مراجع مطمئن و قابل اطمینان کمک بگیرید.

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک، جمعی از برترین مشاوران تحصیلی کشور را در دسترس والدین و دانش‌آموزان سراسر ایران قرار داده است. مشاوره تحصیلی استادبانک در بهترین و بالاترین سطح کیفی و آموزشی انجام می‌شود تا دانش‌آموز و والدین تجربه‌ای خوب را پشت‌سر بگذارند.

اگر برای انتخاب مشاور تحصیلی نیاز به راهنمایی دارید یا در صورت داشتن هرگونه سوال یا مشکل، می‌توانید با شماره 91005343 021 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک آماده پاسخگویی به شما کاربران عزیز است.

چگونه یک مشاور تحصیلی خوب پیدا کنیم؟

پیدا کردن یک مشاور تحصیلی خوب به عوامل مختلفی بستگی دارد. داشتن تسلط روی کتاب درسی، دانستن برنامه‌ریزی جامع و شناخت عمیق از دانش‌آموز برخی از این عوامل هستند. اما این لیست شامل 10 نکته مهم است که به طور کامل در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

ویژگی‌های مشاور تحصیلی خوب برای همه‌ی مقاطع تحصیلی یکسان است؟

مهم‌ترین ویژگی‌های یک مشاوره تحصیلی خوب برای همه مقاطع یکسان است و مشاور کاربلد باید بتواند حوزه‌ی وسیعی از دانش‌آموزان را پوشش دهد. البته برخی از مشاورین در حوزه خاص، مانند کودک فعالیت می‌کنند که این موضوع مربوط به انواع مشاوره است و ربطی به کیفیت مشاور ندارد.