انتخاب رشته کنکور هنر

چند توصیه مهم در زمان انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲

استادبانک نویسنده
1590 2
20 شهریور 1399
راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲

رشته هنر از آن دسته رشته‌هایی است که داوطلبان کمتری نسبت به سایر رشته‌ها مثل ریاضی یا تجربی دارد؛ بنابراین اگر قرار است در این رشته تحصیل کنید، کار نسبتا ساده‌تری دارید.

اما بازهم باید برای موفقیت و رسیدن به رشته و دانشگاه مورد نظر خود، نکات مهمی را در زمان انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲ رعایت کنید. به طور مثال باید برای شناخت و انتخاب مشاوره تحصیلی کنکور و مشورت با او با هدف یک انتخاب رشته موفق، اقدام کنید. باید از قوانین و ضوابط راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری اطلاعات کافی را به دست بیاورید. بنابراین در زمان انتخاب رشته کنکور، شما هیچ فرقی با دیگر داوطلبان سایر رشته‌ها نخواهید داشت. زیرا همه مراحل و نکاتی که آن‌ها بایستی هنگام انتخاب رشته کنکور رعایت کنند را، شما نیز باید رعایت کرده و انجام دهید.

بنابراین در این مقاله به مهم‌ترین نکاتی که بهتر است در زمان انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲، همانند سال‌های قبل توجه شود، اشاره شده است.

 انتخاب رشته کنکور هنر با کمک مشاوره انتخاب رشته کنکور

در زمان انتخاب رشته کنکور هنر، شما باید به جوانب مختلف انتخاب رشته کنکور فکر کنید. برای مثال برخی از زمان‌های کنکور نظیر زمان اعلام نتایج اولیه کنکور، شروع ثبت‌نام و انتخاب رشته و همچنین اعلام نتایج نهایی کنکور ۱۴۰۲، بسیار حساس است. اگر در هر کدام از این زمان‌ها و یادآوری تاریخ‌شان برای خود کوتاهی کرده، ممکن است که دچار مشکل شوید.مشاوره کنکور استادبانک

در عین توجه به زمان‌های خاص و حساس برهه کنکور، استرس و نگرانی قبول شدن یا نشدن در رشته مورد علاقه خود را نیز به همراه دارید. اطلاع از مهم‌ترین ضوابط دفترچه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲، سهمیه‌بندی مناطق، ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها و دیگر شرایط خاص دفترچه راهنما این استرس و نگرانی را درون شما مضاعف می‌کند. در چنین شرایطی حضور و همراهی مشاوره انتخاب رشته کنکور بسیار ضروری و موثر است. زیرا او با علم بر همه این نکات مهم و سال‌ها تجربه در زمینه راهنمای و مشاورهِ داوطلبان کنکوری در امر انتخاب رشته، می‌تواند بهترین پیشنهاد ممکن برای کمک به شما در قدم اول باشد.

بنابراین شما به عنوان دانش‌آموخته کنکور هنر ۱۴۰۲ می‌توانید برای یک انتخاب رشته موفق در رشته هنر روی لینک زیر کلیک کنید:

راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲

 

مشاوره انتخاب رشته کنکور 

راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲

در زمان انتخاب رشته کنکور هنر باید به سه عامل مهم یعنی کارنامه انتخاب رشته کنکور هنر، ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها و تاثیر سهمیه در انتخاب رشته هنر توجه کنید.

 • کارنامه انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲

کارنامه انتخاب رشته کنکور هنر شامل رتبه، تراز و سایر اطلاعات هویتی شما است که این رتبه و تراز تعیین می‌کند که شما مجاز به انتخاب چه رشته‌‌های کنکور هنر بوده و در چه دانشگاه‌هایی می‌توانید پذیرش شوید.

 • ظرفیت پذیرش و رتبه قبولی کنکور هنر ۱۴۰۲

ظرفیت پذیریش هر دانشگاه شامل حد معینی از پذیرش داوطلبان کنکور هنر است که هر دانشگاه هر سال برای هر رشته تحصیلی خودش تعیین می‌کند. ظرفیت‌های پذیرش شامل دوره‌های روزانه، شبانه، سهمیه مناطق و موسسات غیردولتی و نیمه خصوصی است.

البته به دلیل تعداد رقابت پایین بین داوطلبان کنکور هنر، اگر دانش‌آموختگان رشته‌های مختلف هنر به خوبی و با کمک مشاور انتخاب رشته هنر، دست به اقدام بزنند، می‌توانند در رشته مورد نظر خود به راحتی قبول شوند.

البته باید دقت کنید برای برخی از رشته‌‌های کنکور هنر پذیرش با شرایط خاص امکان‌پذیر است. یعنی داوطلبان علاوه بر شرکت در آزمون علمی کنکور هنر، باید در آزمون عملی این رشته‌ها نیز شرکت کرده تا شرایط قبولی‌شان ممکن شود. نمره قبولی این رشته‌ها مجموع نمرات آزمون علمی و عملی خواهد بود.

 • تاثیر سهمیه در انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۲

در کنار رتبه و ترازی که داوطلب از شرکت در کنکور هنر کسب می‌کند، نوع سهمیه هم بشدت تاثیرگذار است. اکثر داوطلبان کنکور سراسری مشمول سهمیه مناطق می‌شوند بجز آن دسته از شرکت‌کنندگان کنکور سراسری که از سهمیه‌های خاص مثل ایثارگران، شهدا و جانبازان و غیره استفاده می‌کنند.

به طور دقیق‌تر بخواهیم توضیح دهیم، مهم‌ترین سهمیه کنکور سراسری، سهمیه مناطق‌بندی است که به سه منطقه شماره۱، منطقه ۲ و منطقه ۳ تقسیم می‌شود. سهمیه مناطق به دواطلبانی تعلق می‌گیرد که نمی‌توانند از سهمیه‌های خاص کنکور سراسری استفاده کنند. در‌واقع بیش از ۹۵ درصد دواطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری از سهمیه مناطق استفاده می کنند.

مهم‌ترین سهمیه‌های خاص شامل سهمیه بهیاران، ایثارگران و جانبازان است که لحاظ کردن این سهمیه‌‌ها در زمان انتخاب رشته کنکور هنر تاثیری روی رتبه قبولی داوطلب ندارد اما چون تراز آخرین نفر قبولی برای داوطلبی که از سهمیه ایثارگران استفاده می‌کند ۷۰ درصدِ تراز آخرین نفر قبولی یک فرد عادی است، پس شانس قبولی‌اش با وجود با رتبه و تراز پایین‌تر بیشتر می‌شود. بنابراین در زمان انتخاب رشته نباید از تاثیر سهمیه بندی مناطق و اطلاع از سهمیه‌های خاص غافل شوید.

نکته‌ای که نباید فراموش کنید در زمان انتخاب رشته کنکور هنر نباید رتبه قبولی دو داوطلب با سهمیه‌های متفاوت را با یکدیگر مقایسه کرده و براساس آن انتخاب رشته نمایید.

نکات مهم و ضروری در انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲

از مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام انتخاب رشته کنکور هنر رعایت شود، مواردی است که در ادامه توضیح داده‌ایم:

۱. توجه به حباب‌ رتبه

حتماً تابحال اصطلاح حباب رتبه‌های کنکور را شنیده‌اید؛ کارشناسان معتقدند به دلیل وجود دو نوع سهمیه متفاوت مناطق و سهمیه‌‌های خاص و اینکه قبل از اعلام نتایج نهایی کنکور احتمال داشته که هر دوی این سهمیه‌ها برای یک نفر اعمال شود، اما یکی از آن‌ها در نتیجه نهایی تاثیر باشد، ممکن است رتبه‌های اولیه اعلام شده دارای درصدی حباب باشد. بدین ترتیب رتبه نهایی و واقعی داوطلبان از آنچه در کارنامه اولیه شان دیده‌ می‌شود، کمتر است.

برای مثال این میزان حباب رتبه در کنکور‌های سال ۹۸ و ۹۹ حدود ۱۳ تا۲۰ درصد بوده است. یعنی کسی که رتبه‌ای حدود ۱۳۰۰۰ دارد ممکن است رتبه واقعی او حدود ۱۰۰۰۰ باشد. حتما در این خصوص با مشاوره کنکور خود صحبت کنید. ایشان بهتر از هر فردی در این زمینه می‌تواند شما را راهنمایی کند.

۲. داشتن صبر و حوصله در زمان انتخاب رشته کنکور هنر

بسیاری از داوطلبان زیادی عجله می‌کنند و همین امر باعث می‌شود اشتباهاً رشته‌ای را انتخاب کرده که هیچ آشنایی با آن ندارند. بهتر است قبل از اینکه با عجله کردن آینده خود را به خطر بیندازید، درباره رشته‌های مختلف اطلاعات جمع کنید.

یکی از راه‌حل‌های این مشکل این است که به دانشگاه شهرتان مراجعه کرده و با اساتید و دانشجویان رشته موردنظر صحبت کنید. همچنین با این کار در واقع با یک تیر دو نشان می‌زنید، علاوه بر اینکه راجع به رشته دلخواه خود، اطلاعاتی جمع‌آوری کرده، دانشگاه مورد نظر را نیز می‌توانید بررسی کنید.

اما مهم‌ترین منبع شما می‌تواند کسانی باشد که در رشته‌های دانشگاهی هنر تحصیل کرده و اکنون در بازار کار هستند. از آن‌ها می‌تواند سوال کنید که در دوران انتخاب رشته که شرایط شما را داشته‌، چه اشتباهاتی مرتکب شده‌ یا بهتر بود چه رشته‌هایی را انتخاب کنند؟ آیا از بازار کار و درآمد خود در رشته انتخابی‌شان راضی هستند؟ یا اکنون بازار کار کدام رشته بهتر است؟

بیشتر بخوانید: معرفی رشته‌های هنر

۳. توجه به ذوق و استعداد درونی در زمان انتخاب رشته

سومین نکته از راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲ این است که رشته‌های بسیار زیادی وجود دارد که بازار کار بسیار خوبی دارند؛ اما نکته‌ای که از بازار مالی آن رشته مهم‌تر است علاقه، ذوق و استعداد شما نسبت به آن رشته‌ها است.

اینکه آن رشته چقدر سخت است یا اینکه باید چه مهارت‌هایی را برای کار در آن رشته یاد بگیرید چندان مهم نیست. زیرا اگر به آن علاقه داشته باشید، همه این‌ها بهانه‌ای بیش نیست. همچنین به افراد موفقی نگاه کنید که در این رشته فعالیت دارند. اگر خواندن این حجم از درس نشدنی بود، این افراد اکنون در این جایگاه وجود نداشتند.

راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲

بیشتر بخوانید: معرفی رشته سینما

۴. تکمیل فرم دفترچه انتخاب رشته هنر

بعضی از داوطلبان طبق شنیده‌هایشان انتخاب رشته می‌کنند که بعضی اوقات همه چیز خوب پیش نمی‌رود. بطور مثال شنیده‌اند شخصی با شرایط مشابه آن‌ها در همان کد رشته و در همان دانشگاه قبول شده است. نکته اساسی که در اینجا وجود دارد این است که هرساله قوانین سازمان سنجش تغییر می‌کند؛ بنابراین نمی‌توان به این شنیده‌ها اعتماد و یا به آن‌ها تکیه کرد.

معمولاً طبق اعلام سازمان سنجش در هر سال، حدود ۴۶٪ داوطلبان مجاز، انتخاب رشته نمی‌کنند. احتمالاً رتبه آن‌ها انتظاراتشان را برآورده نکرده و می‌دانند با این رتبه، دانشگاه و رشته مورد علاقه‌شان را به دست نمی‌آورند. بنابراین قید انتخاب رشته را می‌زنند.

اما بهتر است این کار را نکنید و حتی اگر فکر کرده که رتبه شما به اندازه کافی خوب نیست، دانشگاه و رشته‌های مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. بهتر است ریسک نکرده و  همه ۱۵۰ کد رشته محل خود را پر نمایید.

۵. اقدام سریع بعد از اعلام نتایج کنکور

یکی دیگر از نکات راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲ این است که هر زمانی نتایج اولیه اعلام شد، سریع وارد سایت سازمان سنجش شده و کار‌های تکمیلی را انجام دهید. باید سرعت عمل‌تان در این مرحله بسیار زیاد باشد؛ زیرا اگر این کار را به روزهای آخر موکول کنید، ممکن است سایت سازمان سنجش به دلیل ترافیک زیاد با مشکل رو به رو شود.

زمانی که به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲ مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که هر کدام از رشته‌های دانشگاهی در یکی از زیرگروه‌های اشاره شده قرار دارد. اگر رتبه شما در هر زیر گروه کمتر باشد، شانس قبولی در رشته‌های آن زیرگروه برای شما بیشتر است. رتبه‌ای که باید برای انتخاب رشته به آن توجه کنید رتبه سهمیه هر کدام از زیرگروه‌ها است.

لیست محبوب‌ترین رشته‌های کنکور هنر

در ادامه محبوب‌ترین رشته‌های هنر را برای شما لیست کرده‌ایم:

 • معماری داخلی
 • فیلمسازی-کمک کارگردانی
 • طراحی لباس
 • فیلمسازی-عکاسی و فیلم‌برداری
 • فیلمسازی-تدوین
 • طراحی و دوخت
 • طراحی پارچه
 • هنرهای تجسمی-چاپ دستی
 • هنرهای تجسمی-نقاشی
 • معماری
 • گرافیک
 • معماری شهری
 • فیلمسازی-نقاشی متحرک
 • شهرسازی
 • تئاتر-بازیگری
 • چاپ
 • تئاتر-ادبیات نمایشی
 • تصویربرداری

 نکات مهم انتخاب رشته کنکور هنر با کمک استادبانک

با رعایت نکاتی که در این مقاله راجع به نحوه انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲ توضیح داده شد، می‌توانید رشته بسیار خوب و مناسبی را که به آن علاقه داشته انتخاب کنید. دقت کنید که انتخاب رشته مناسبی انجام دهید و اگر در این زمینه شک و تردید داشته از یک معلم خصوصی یا استاد راهنما یا مشاوره تحصیلی و مشاور انتخاب رشته کمک بگیرید. در این زمینه استادبانک می‌تواند پیشنهاد مناسبی برای درخواست بهترین اساتید تدریس خصوصی کنکور و مشاورین متخصص باشد.

مقالات و محتواهای مجله استادبانک نیز می‌تواند به شما کمک کند که تا زمان اعلام نتایج اولیه کنکور، اطلاعات خودتان را نسبت به نحوه انتخاب رشته، نسبت به قوانین سازمان سنجش، آشنایی با رشته‌های دانشگاهی و غیره بالا ببرید. بنابراین با کلیک روی لینک تدریس خصوصی استادبانک می‌توانید وارد صفحه اساتید و مشاورین مورد نظر خود شوید.

اگر در زمینه انتخاب رشته کنکور یا نحوه درخواست معلم خصوصی از سایت دچار مشکل شده، با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس گرفته و از تیم پشتیبانی این مجموعه راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

چگونه در زمان انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲، در رابطه با رشته‌های مختلف اطلاعات جمع‌آوری کنیم؟

بهترین منبعی که می‌توانید استفاده کنید افرادی بوده که در رشته هنر تحصیل‌کرده و اکنون در بازار کار مشغول هستند. همینطور مشاورین انتخاب رشته باتجربه و مجرب از مهم‌ترین افراد برای مشورت گرفتن هستند.

مهم‌ترین نکات در زمان انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲ چیست؟
 • توجه به علاقه و استعداد در انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲
 • توجه و اهمیت به نظر مشاوره انتخاب رشته کنکور
 • بررسی رشته‌‌های پرطرف‌دار و پردرآمد در دانشگاه‌ها و بازار کار آن‌ها
چطور مشاوره انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲ را دریافت کنیم؟

برای دریافت مشاوره انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۲، می‌توانید وارد سایت استادبانک شده یا روی لینک مشاوره انتخاب رشته کنکور کلیک کنید.

همچنین شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ جهت راهنمایی و مشاوره با شما عزیزان فعال است.