انتخاب رشته کنکور هنر

چند توصیه مهم در زمان انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۰

استادبانک نویسنده
1163 2
20 شهریور 1399
کامل‌ترین راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۰توسط سایت تدریس خصوصی استادبانک

رشته هنر از آن دسته رشته‌هایی است که داوطلبان کمتری نسبت به سایر رشته‌ها مثل ریاضی یا تجربی دارد؛ بنابراین اگر قرار است در این رشته تحصیل کنید کار نسبتا ساده‌تری دارید.

اما بازهم باید برای موفقیت و رسیدن به اهداف موردنظر باید نکات مهمی را در زمان انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۰ رعایت کنید. بر همین اساس ما در مجله استادبانک تحت مقاله‌ای با عنوان راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۰ این نکات را برای شما توضیح داده‌ایم.

راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۰

در زمان انتخاب رشته کنکور هنر باید به سه عامل مهم یعنی کارنامه انتخاب رشته کنکور هنر، ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها و تاثیر سهمیه در انتخاب رشته هنر توجه کنید.

 • کارنامه انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۰

کارنامه انتخاب رشته کنکور هنر شامل رتبه، تراز و سایر اطلاعات هویتی شما می‌باشد که این رتبه و تراز تعیین می کند که شما مجاز به انتخاب چه رشته‌ های کنکور هنر هستید و در چه دانشگاه‌هایی می‌توانید پذیرش شوید.

 • ظرفیت پذیرش و رتبه قبولی کنکور هنر ۱۴۰۰

ظرفیت پذیریش هر دانشگاه شامل حد معینی از پذیرش داوطلبان کنکور هنر است که هر دانشگاه هر سال برای هر رشته تحصیلی خودش تعیین می‌کند.

ظرفیت‌های پذیرش شامل دوره‌های روزانه، شبانه، سهمیه مناطق و موسسات غیردولتی و نیمه خصوصی می‌باشد.

به دلیل اینکه جزئیات نتایج کنکور هنر ۱۴۰۰ هنوز در دسترس نمی‌باشد، ما جدول ظرفيت پذيرش رشته های تحصيلی گروه آزمايشی هنر در دوره‌های مختلف کنکور 99 را در ادامه قرار داده‌ایم تا بدانید مجموع ظرفیت پذیرش دانشجویان کنکور هنر ۹۹ در دوره‌های روزانه، شبانه و سایر دوره‌ها چقدر بوده است.

میزان ظرفیت پذیرش کنکور هنر ۱۴۰۰ در سایت استادبانک

با توجه به جدول بالا و تعداد شرکت کنندگان کنکور هنر می‌توان متوجه شد که برای هر داوطلب کنکور هنر تقریباً دو صندلی در دانشگاه وجود داشته است. به‌عبارتی برای همه داوطلبان کنکور هنر امکان قبولی در دانشگاه وجود دارد.

البته باید دقت کنید برای برخی از رشته‌ های کنکور هنر پذیرش با شرایط خاص امکانپذیر است. یعنی داوطلبان علاوه بر شرکت در آزمون علمی کنکور هنر باید در آزمون عملی این رشته‌ها نیز شرکت کنند تا شرایط قبولی‌شان ممکن شود. نمره قبولی این رشته‌ها مجموع نمرات آزمون علمی و عملی خواهد بود.

 • تاثیر سهمیه در انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۰

در کنار رتبه و ترازی که داوطلب از شرکت در کنکور هنر کسب می‌کند، نوع سهمیه هم بشدت تاثیرگذار است.

اکثر داوطلبان کنکور سراسری مشمول سهمیه مناطق می‌شوند بجز آن دسته از شرکت‌کنندگان کنکور سراسری که از سهمیه‌های خاص مثل ایثارگران، شهدا و جانبازان و غیره استفاده می‌کنند.

می‌توانید در محتوا انتخاب رشته کنکور تجربی راجع به نوع سهمیه ها و تاثیرشان بیشتر بدانید.

نکته ای که نباید فراموش کنید در زمان انتخاب رشته کنکور هنر نباید رتبه قبولی دو داوطلب با سهمیه‌های متفاوت را با یکدیگر مقایسه کنید و براساس آن انتخاب رشته نمایید.

نکات مهم و ضروری در انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۰

۱. توجه به حباب‌ رتبه

حتما تابحال اصطلاح حباب رتبه های کنکور را شنیده‌اید؛ کارشناسان معتقدند به دلیل وجود دو نوع سهمیه متفاوت مناطق و سهمیه‌ های خاص و اینکه قبل از اعلام نتایج نهایی کنکور ممکن است هر دوی این سهمیه ها برای یک نفر اعمال شود اما یکی از آن‌ها در نتیجه نهایی تاثیر می‌گذارد، ممکن است رتبه‌های اولیه اعلام شده دارای درصدی حباب باشد.

ممکن است رتبه شما ۲۰% حباب داشته باشد!

بدین ترتیب رتبه نهایی و واقعی داوطلبان از آنچه در کارنامه اولیه شان دیده‌اند کمتر است. این میزان در کنکور ۹۸ و ۹۹ حدود ۱۳ تا۲۰ درصد بوده است. یعنی کسی که رتبه ای حدود ۱۳۰۰۰ دارد ممکن است رتبه ی واقعی اش حدود ۱۰۰۰۰ باشد.

2. داشتن صبر و حوصله در زمان انتخاب رشته کنکور هنر

بسیاری از داوطلبان زیادی عجله می‌کنند و همین امر باعث می‌شود اشتباهاً رشته‌ای را انتخاب کنند که هیچ آشنایی با آن ندارند. بهتر است قبل از اینکه با عجله کردن آینده خود را به خطر بیندازید درباره رشته‌های مختلف اطلاعات جمع کنید.

یکی از راه‌حل‌های این مشکل این است که به دانشگاه شهرتان مراجعه کنید و با اساتید و دانشجویان رشته موردنظر صحبت کنید.

همچنین با این کار در واقع با یک تیر دو نشان می‌زنید، علاوه بر اینکه راجع به رشته دلخواه خود اطلاعاتی جمع آوری می‌کنید دانشگاه مورد نظر را نیز می‌توانید بررسی کنید.

اما مهم‌ترین منبع شما می‌تواند کسانی باشد که در رشته های دانشگاهی هنر تحصیل کرده و اکنون در بازار کار هستند.

از آن‌ها بپرسید که در دوران انتخاب رشته که شرایط شما را داشته‌اند چه اشتباهاتی مرتکب شده‌اند؟ یا اکنون بازار کار کدام رشته بهتر است؟

۳. توجه به ذوق و استعداد درونی در زمان انتخاب رشته

سومین نکته از راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۰ این است که رشته‌های بسیار زیادی وجود دارد که بازار کار بسیار خوبی دارند؛ اما نکته‌ای که از بازار مالی آن رشته مهم‌تر است علاقه، ذوق و استعداد شما نسبت به آن است.

اینکه آن رشته چقدر سخت است یا اینکه باید چه مهارت‌هایی را برای کار در آن رشته یاد بگیرید چندان مهم نیست. چراکه اگر به آن علاقه داشته باشید همه این‌ها بهانه‌ای بیش نیست.

همچنین به افراد موفقی نگاه کنید که در این رشته فعالیت دارند. اگر خواندن این حجم از درس نشدنی بود این افراد اکنون در این جایگاه وجود نداشتند.

۴. تکمیل فرم دفترچه انتخاب رشته هنر

بعضی از داوطلبان طبق شنیده‌هایشان انتخاب رشته می‌کنند که بعضی اوقات همه چیز خوب پیش نمی‌رود.

بطور مثال شنیده‌اند شخصی با شرایط مشابه آن‌ها در همان کد رشته و در همان دانشگاه قبول شده است.

نکته اساسی که در اینجا وجود دارد این است که هرساله قوانین سازمان سنجش تغییر می‌کند؛ بنابراین نمی‌توان به این شنیده‌ها اعتماد و یا به آن‌ها تکیه کرد.

طبق اعلام سازمان سنجش در سال ۹۹ حدود ۴۶٪ داوطلبان مجاز، انتخاب رشته نکرده اند. احتمالاً رتبه آن ها انتظاراتشان را برآورده نکرده و می‌دانستند با این رتبه دانشگاه و رشته مورد علاقه شان را به دست نمی‌آورند بنابراین قید انتخاب رشته را زده اند.

اما بهتر است این کار را نکنید و حتی اگر فکر می‌کنید رتبه شما به اندازه کافی خوب نیست دانشگاه و رشته‌های مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. بهتر است ریسک نکنید و همه گزینه‌های فرم انتخاب رشته و تمام رشته‌های کنکور هنر را پر کنید.

۵. مطالعه کامل دفترچه راهنمای انتخاب رشته هنر ۱۴۰۰

ممکن است دفترچه انتخاب رشته هنر ۱۴۰۰ کمی تغییر کرده باشد یا دانشگاه جدیدی اقدام به پذیرش دانشجو کند. بر همین اساس باید دفترچه را کامل بخوانید و هیچ نکته‌ای را از قلم نیاندازید.

۶. اقدام سریع بعد از اعلام نتایج کنکور

یکی دیگر از نکات راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۰ این است که هر زمانی نتایج اولیه اعلام شد سریع وارد سایت سازمان سنجش شوید و کار‌های تکمیلی را انجام دهید.

سرعت عمل‌تان در این مرحله باید بسیار زیاد باشد؛ چراکه اگر این کار را به روزهای آخر موکول کنید ممکن است سایت سازمان سنجش به دلیل ترافیک زیاد با مشکل رو به رو شود.

وقتی به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰ مراجعه کنید متوجه خواهید شد که هر کدام از رشته های دانشگاهی در یکی از زیرگروه‌های اشاره شده قرار دارد. اگر رتبه شما در هر زیر گروه کمتر باشد شانس قبولی در رشته‌های آن زیرگروه برای شما بیشتر است.

رتبه‌ای که باید برای انتخاب رشته به آن توجه کنید رتبه سهمیه هر کدام از زیرگروه‌ها است.

لیست محبوب‌ترین رشته های کنکور هنر

در ادامه محبوب‌ترین رشته‌های هنر را برای شما لیست کرده‌ایم:

 • معماری داخلی
 • فیلمسازی-کمک کارگردانی
 • طراحی لباس
 • فیلمسازی-عکاسی و فیلم‌برداری
 • فیلمسازی-تدوین
 • طراحی و دوخت
 • طراحی پارچه
 • هنرهای تجسمی-چاپ دستی
 • هنرهای تجسمی-نقاشی
 • معماری
 • گرافیک
 • معماری شهری
 • فیلمسازی-نقاشی متحرک
 • شهرسازی
 • تئاتر-بازیگری
 • چاپ
 • تئاتر-ادبیات نمایشی
 • تصویربرداری

 نکات مهم انتخاب رشته کنکور هنر با کمک استادبانک

با رعایت نکاتی که در این مقاله راجع به نحوه انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۰ گفته‌ایم می‌توانید رشته بسیار خوب و مناسبی را که به آن علاقه دارید انتخاب کنید.

دقت کنید که انتخاب رشته مناسبی انجام دهید و اگر در این زمینه شک و تردید دارید از یک معلم خصوصی یا استاد راهنما یا مشاوره تحصیلی و مشاور انتخاب رشته کمک بگیرید.

مقالات و محتواهای مجله استادبانک هم می‌تواند به شما کمک کند که تا زمان اعلام نتایج اولیه کنکور اطلاعات خودتان را نسبت به نحوه انتخاب رشته، نسبت به قوانین سازمان سنجش، آشنایی با رشته‌های دانشگاهی و غیره بالا ببرید.

می‌توانید با کلیک روی لینک‌های داخل این متن و سرچ محتوا‌های مربوط به کنکور به تمام این مقالات با موضوعات کنکوری دسترسی پیدا کنید.

اگر هم در زمینه خدمات آموزشی و معلم خصوصی نیاز به راهنمایی دارید حتماً با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس بگیرید.

چگونه در رابطه با رشته‌های مختلف اطلاعات جمع‌آوری کنیم؟ ?

بهترین منبعی که می‌توانید استفاده کنید افرادی هستند که در رشته ریاضی تحصیل‌کرده و اکنون در بازار کار هستند و همینطور مشاورین انتخاب رشته باتجربه و مجرب. ?‍?

فردی با شرایط مشابه من در همان کد رشته و در همان دانشگاه قبول‌شده است،من هم می‌توانم؟ ?

هرساله ممکن است قوانین سازمان سنجش تغییر کند.بنابراین این دلیل مناسبی نیست. بهتر است هر ۱۵۰ گزینه موجود را در فرم انتخاب رشته پرکنید و از یک مشاور کمک بگیرید. ?

چطور مشاوره انتخاب رشته کنکور هنر ۱۴۰۰ دریافت کنم؟ ?‍?

با مرکز مشاوره استادبانک با شماره 02191005343 تماس بگیرید و مشاوره انتخاب رشته هنر ۱۴۰۰ دریافت کنید. ?