رپورتاژ آگهی

مزایا و معایب پشت کنکور ماندن؛ با تندخوانی در سال دوم موفق میشویم؟

استادبانک نویسنده
199 0
08 خرداد 1402

هر ساله داوطلبان زیادی در امتحان سرنوشت ساز کنکور شرکت می‌کنند که از این تعداد، عده‌ای همان سال اول به نتیجه دلخواه خود می‌رسند. اما نتایج اعلام شده برای تعدادی دیگر مطلوب نبوده و آنان تلاش می‌کنند که با افزایش سرعت مطالعه خود در سال آینده، به هدف نهایی خود برسند. گاهی اوقات نیز عده ای پس از گذراندن چند سال از عمر خود در پشت کنکور، به ناچار در رشته‌ ای پذیرفته می‌‌شوند

که شاید در سال اول نیز قبول می‌شدند.

در این مطلب به بررسی مزایا و معایب ماندن پشت کنکور و همچنین اهمیت آموزش تندخوانی در خواندن دروس می‌پردازیم.

مزایای ماندن در پشت کنکور

از مزایای ماندن در پشت کنکور می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

داشتن زمان بیشتر برای مطالعه

افرادی که پشت کنکور هستند در مقایسه با بچه‌های کنکور آن سال، یک فرصت بسیار بیشتر برای مطالعه و خواندن دروس دارند.

نداشتن امتحانات نهایی

اگر شما پشت کنکوری هستید، دیگر نیازی ندارید مانند بچه‌های سال آخر تحصیلی به مدرسه بروید و یا امتحان نهایی بدهید. پس زمان شما با مطالعه تشریحی که برخلاف روش تستی کنکور است، تلف نخواهد شد.

داشتن فرصت تمرین و تکرار بیشتر

فرصت شما برای تکرار و تمرین دروس برای کنکور سال آینده در مقایسه با دیگران بیشتر بوده و کتاب‌های بیشتری را می‌توانید مطالعه کرده و تست بزنید. شما در این فرصت خواهید توانست نقاط ضعف خودتان را به نقاط قوت تبدیل کرده و فرصت خوبی برای مطالعه هر چه بیشتر داشته باشید.

کسب تجربه بیشتر پشت کنکوری‌ها

تجربه و آمادگی شما در طول این زمان، بیشتر خواهد شد؛ چون در سال دوم تعداد آزمون‌های تمرینی شما بیشتر بوده و مشکلات احتمالی شما در جلسه کنکور کاهش می‌یابد.

شناخت عادات و خطاهای مطالعاتی

شما می‌توانید از اشتباهات گذشته درس بگیرید و با اشتباهات و خطاهای خود آشنا شده و به این ترتیب مشکلات درس خواندن شما کمتر شود. از طرفی نیز اصلاحاتی در عادات مطالعاتی خود انجام دهید که باعث به وجود آمدن شیوه درست مطالعه مانند افزایش سرعت مطالعه می‌شود.

نیاز کمتر به شرکت در کلاس‌های تقویتی

اگر شما در سال اول کنکور از کلاس‌های تقویتی استفاده می‌کردید، در سال دوم می‌توانید از این کلاس‌ها کمتر استفاده کرده و از مطالب و جزوه‌هایی که از این کلاس‌ها دارید، استفاده کنید. بنابراین از لحاظ رفت و آمد و شرکت در کلاس، زمان شما ذخیره می‌شود.

معایب ماندن در پشت کنکور

همان طور که ماندن پشت کنکور از مزایایی برخوردار است، معایب و مشکلات خاصی نیز دارد که عبارتند از:

تحت تاثیر حرف‌های دیگران نبودن

تعدادی از دوستان شما به دانشگاه رفتند و بعضی دیگر شرایطی مانند شما دارند. باید یاد بگیرید که رفتار و حرف‌های اطرافیان و اقوام، تاثیرات منفی بر روی شما نگذارد.

احتمال شکست دوباره

گاهی اوقات پیشرفت چندانی در نتایج کنکور سال دوم مشاهده نمی‌شود و حتی ممکن است پسرفت و افت رتبه نیز داشته باشید. زیرا امکان دارد تعداد افراد شرکت کننده در سال دوم بیشتر شود و یا انگیزه شما برای درس خواندن کاهش یابد.

مشکلات غیر قابل پیش بینی

گاهی در سال دوم شرکت در کنکور، مشکلات پیش بینی نشده‌ای برای شما رخ می‌دهد که لازم است برای تمامی آن‌ها آمادگی داشته باشید.

افزایش استرس و بحران‌های عاطفی

ممکن است برای شما مشکلات شخصی مانند موقعیت ازدواج، بحران عاطفی، بیماری و… اتفاق بیفتد. شما در این مواقع نمی‌توانید از زمان پیش بینی شده خودتان بهره برده و مطالعه کافی داشته باشید؛ چون همیشه اوضاع مطابق میل ما پیش نمی‌رود.

تغییرات در سهمیه‌ها و ظرفیت رشته‌ها

گاهی ممکن است در سال بعد، ظرفیت پذیرش رشته‌های مورد علاقه شما، کم یا زیاد شود. گاهی نیز سهمیه‌های موجود افزایش و کاهش می‌یابند.

مزایای کنکور دادن در سال آخر تحصیل چیست؟

کنکور به عنوان سیستمی ارزشمند جهت ارزیابی مهارت، دانش و هوش دانش آموزان می‌باشد. شرکت در کنکور در سال آخر تحصیل، از مزایای زیادی برخوردار است که از آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ارزیابی جامع

در امتحان کنکور، همه مباحث و دروس سال آخر تحصیلی به شکل کلی و جامع پوشش داده می‌شود و این اجازه به دانش آموزان داده می‌شود که نقاط ضعف و قوت خود را در دروس مختلف بشناسند.

تقویت مهارت‌های آزمون

دانش آموزان با شرکت در کنکور، می‌توانند مهارت‌های آزمون نویسی خود را تقویت کرده و این فرصت را داشته باشند که با نحوه پاسخگویی به سوالات و ساختار کلی آزمون آشنا شوند.

رقابت

با شرکت در کنکور سال آخر تحصیلی، دانش آموزان فرصت رقابت با هم را پیدا کرده و این رقابت، محرکی برای تلاش بیشتر و بهبود عملکرد آن‌ها می‌باشد.

ایجاد فرصت برابر

کنکور سال آخر تحصیلی، فرصت برابری به همه دانش آموزان جهت نمایش استعدادها و توانایی‌هایشان می‌دهد، زیرا همه دانش آموزان در این سیستم، از فرصتی برابر و  یکسان برخوردارند.

پذیرش در دانشگاه

نتیجه کنکور سال آخر تحصیل، در پذیرش دانش آموزان در موسسات آموزش عالی و دانشگاه‌ها بسیار تاثیرگذار است و کسب نتایج خوب در کنکور به دانش آموزان کمک می‌کند تا به رشته‌های مورد علاقه خود در دانشگاه‌ها تحصیل کنند.

به صورت کلی، شرکت در کنکور سال آخر تحصیلی، به دانش آموزان در بهبود و ارزیابی عملکرد تحصیلی شان کمک کرده و در شکوفایی و پیشرفت آن‌ها در سایر مراحل تحصیلی، موثر می‌باشد.

نتیجه گیری بهتر در کنکور با آموزش تندخوانی

زمان عاملی تعیین کننده و مهم در قبولی افراد در امتحاناتی نظیر کنکور است. این زمان شامل زمان مطالعه مطالب پیش از کنکور و نیز زمان برای پاسخگویی به سوالات است. در این شرایط  اهمیت آموزش تندخوانی برای کنکور بیشتر از گذشته مشخص می‌شود. تندخوانی می‌تواند با بالا بردن سرعت مطالعه شما، باعث شود تا سه برابر بیشتر نسبت به سایرین از زمان خود بهره ببرید.

اگر شما در حال مطالعه دروس برای کنکور هستید، می‌توانید با فراگیری تندخوانی، سرعت مطالعه خود را بسیار افزایش دهید. آکادمی همای از معتبرترین و برترین آموزشگاه‌های تندخوانی در ایران است که در زمینه مطالعه موفق همراه با تندخوانی فعالیت می‌کند. آکادمی همای تمام سعی و تلاش خود را در راستای آموزش مطالعه موفق گذاشته است تا افراد بتوانند با فراگیری روش‌هایی مناسب، علاوه بر سرعت در مطالعه، به درک بالایی از مطالب آن نیز برسند.

مزایای تندخوانی در کنکور

از مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صرفه جویی در زمان

افراد می‌توانند با تندخوانی، مطالب را سریع خوانده و زمان بیشتری را برای حل سوالات در آزمون‌هایی مانند کنکور داشته باشند.

افزایش تمرکز

به علت اینکه تمرکز بیشتری بر افزایش سرعت خواندن و نیز روی متن می‌باشد، احتمال اینکه در خواندن و فهم مطالب خطایی وجود داشته باشد، کاهش و تمرکز روی پاسخ سوالات افزایش می‌یابد.

افزایش حافظه کاری

تندخوانی با بهبود حافظه کاری همراه است، زیرا با سرعت بیشتر در خواندن، مغز نیازمند بازیابی و ذخیره اطلاعات بیشتر بوده و حافظه کاری تقویت می‌گردد.

افزایش اعتماد به نفس

با افزایش تسلط در تندخوانی، اعتماد به نفس افراد در پاسخگویی به سوالات افزایش یافته و این مسئله کمک می‌کند تا افراد در آزمون کنکور نتایج بهتری بگیرید.

بهبود عملکرد در آزمون

آموزش تندخوانی کمک می‌کند تا افراد از زمان بسیار کم کنکور، بهترین بهره را برده و به سوالات بیشتری پاسخ دهند و این موضوع در بهبود عملکرد آن‌ها در آزمون موثر بوده و شانس قبولی آن‌ها را افزایش می‌دهد.

درباره آموزش‌های آکادمی تند خوانی همای

آکادمی همای در دوره‌های آموزش تندخوانی خود، به صورت جامع، همه روش‌ها و تکنیک‌‌های افزایش سرعت خواندن را آموزش می‌دهد. اگر مایل هستید مهارت تندخوانی را آموخته و سرعت مطالعه، تمرکز و درک مطلب خود را افزایش دهید، این مرکز به شما کمک می‌کند تا حافظه قدرتمندی تری داشته باشید. بنابراین می‌توانید با این مجموعه همراه باشید و از مباحث دوره‌های کاربردی و بی نظیر آن بهره‌مند شوید.

استادبانک، در قبال صحت محتوای منتشر شده مسئولیتی ندارد.