رپورتاژ آگهی

گام به گام قبولی آزمون تیزهوشان

استادبانک نویسنده
54 0
21 خرداد 1403

هرساله تعداد زیادی از دانش آموزان ششم و نهم که علاقه‌مند به تحصیل در مدارس سطح بالاتر مانند مدارس سمپاد هستند، آرزوی قبولی آزمون تیزهوشان را دارند. به علت رقابت بالا و سخت بودن آزمون، تلاش و پشتکار دانش آموز لازم است. در این مقاله قصد داریم شما را با راه و روش های قبول شدن در آزمون تیزهوشان آشنا کنیم.

بخش های مختلف آزمون تیزهوشان

سوالات آزمون تیزهوشان ششم به هفتم فقط دارای سوالات استعداد تحلیلی یا هوش است؛ در صورتی که سوالات آزمون تیزهوشان مقطع نهم به دهم نه تنها سوالات استعداد تحلیلی، بلکه دارای سوالات استعداد تحصیلی نیز است. به همین دلیل مهارت دانش آموز برای جواب دادن به همه نوع این سوالات لازم است‌.

یادگیری هوش و استعداد تحلیلی

دوره آموزشی هوش و استعداد تحلیلی درباره مطالب و بحث‌های گوناگون میباشد. صرفا به مطالب کتب درسی مرتبط نبوده و ذهن و هوش دانش آموز را به چالش می‌کشند. به همین دلیل تنها خواندن کتب درسی برای دانش آموز کفایت نمی‌کند و دانش آموز باید با انجام آزمون شبیه ساز تیزهوشان ، بررسی و مطالعه نمونه سوالات سال های قبل، خود را برای پاسخ به سوالات استعداد تحلیلی آماده کند‌.

سوالات استعداد تحصیلی

این سوالات صرفا برای دانش آموزانی که پایه نهم هستند و خودشان را برای ورود به پایه دهم آماده می‌کنند طرح می‌شود. منبع این سوالات از سال هشتم و نهم است. دانش آموزان برای پاسخ دادن به سوالات استعداد تحصیلی بهتر است همه مطالب کتاب های هشتم و نهم را، حتی بخش مطالعه آزاد را مطالعه و خودشان را هرچه بیشتر برای قبولی آزمون تیزهوشان آماده کنند.

راه های قبولی در آزمون تیزهوشان

بسیاری از پدران و مادران بدنبال راهی برای قبولی فرزندانشان در آزمون تیزهوشان هستند که برنامه ریزی، رعایت کردن و انجام دادن برخی از نکاتی که در مشاوره رایگان تیزهوشان گفته می‌شود دانش آموزان را بیشتر به قبولی آزمون تیزهوشان نزدیک می‌کند. در ادامه به بررسی برخی نکات می‌پردازیم‌.

نحوه مطالعه دروس

اولویت قرار دادن کتب درسی ضروری است؛ اما اگر از کتاب های کمک درسی استفاده می‌کنید به استاندارد بودن مطالب و نمونه سوالات توجه کنید‌. توجه به دروس ریاضی و علوم که در آزمون ضریب بالاتری دارند، ضروری است؛ اما این امر نباید شما را از خواندن و مطاله درس هایی مانند فارسی و دین و زندگی غافل کند.

مطالعه ریاضی و علوم

پاسخ دادن صحیح سوالات علوم و ریاضی به قبولی آزمون تیزهوشان شما کمک بسزایی می‌کند. مطالعه عمقی این دروس و فهمیدن و درک کردن کوچکترین نکته، واجب است و می‌توانید برای ثبت نکات در ذهنتان، بعد از مطالعه به حل نمونه سوالات و انجام تمرینات بپردازید.

مطالعه فارسی و دینی

برخی از دانش آموزان با این تصور که دروس عمومی آسان هستند، از مطالعه و خواندن آن ها غافل می‌شوند و برخی نیز با سوالات چهار گزینه‌ای این دروس آشنا نیستند. از این جهت انجام دادن نمونه سوالات سال های گذشته و استفاده از کتب تستی مختلف برای این جنس دروس کمک بسیاری به شما می‌کند‌.

آمادگی ذهنی

تنها خواندن و مطالعه دروس جهت قبولی آزمون تیزهوشان کافی نیست. به علت بالا بودن رقابت و سختگیری معلمان مدارس تیزهوشان برای ادامه دادن در این مدارس، داشتن آمادگی ذهنی مهم‌ترین مسئله است‌. یادگیری کنترل استرس، تقویت اراده و افزایش تمرکز ذهن شما را بیشتر از قبل برای آزمون و ادامه تحصیل در مدارس تیزهوشان آماده می‌کند‌.

برنامه ریزی

یکی از رمزهای موفقیت دانش آموزانی که در آزمون تیزهوشان قبول شده‌اند، داشتن برنامه‌ریزی مرتب و منظم بوده است. در این بخش، نکاتی را برای انجام برنامه‌ریزی مناسب، بیان می‌کنیم:

  • هدف خودتان را روی یک کاغذ نوشته و در جایی که بیشتر به چشمتان می‌خورد بچسبانید.
  • بهتر است در کنار مدرسه رفتن، روزی دو الی سه ساعت صرف مطالعه برای تیزهوشان کنید و این ساعات را در روز های تعطیل به پنج الی شش ساعت برسانید.
  • داشتن برنامه هفتگی استاندارد ضروری است.
  • اسم مباحث و ساعات مورد نیاز مطالعه هر درس را در برنامه هفتگی خود بنویسید.
  • دفتر برنامه ریزی داشته باشید.
  • هر روز سه درس مختلف را مطالعه کنید و از تکرار بپرهیزید.
  • از مطالعه طولانی مدت و بدون استراحت خودداری کنید و در ازای هر یک ساعت، ده الی بیست دقیقه استراحت لازم است.
  • استفاده از منابع کمک اموزشی خوب و استاندارد در کنار کتب درسی به شما کمک می‌کند‌.
  • نمونه سوالات سال های گذشته را مطالعه و بررسی کنید.
  • از آزمون آزمایشی تیزهوشان برای بررسی پیشرفته دوره‌ای خود بطور مداوم استفاده کنید.

درس خواندن به روش خودتان

هر دانش آموز شیوه ی مطالعه ی مخصوص به خودش را دارد. به عنوان مثال دانش آموزی با صدای بلند درس می‌خواند، یا دیگری در سکوت و… اما هر دانش آموز با شیوه‌ی مطالعه‌ی خودش باید تمامی مفاهیم دروس را به خوبی یاد بگیرد. بنابراین جهت مطالعه‌ی بهتر، شیوه‌ی مطالعه خودتان را پیدا کنید.

تشویق و تحسین خودتان

با استفاده از جملات انگیزشی و تشویق کردن خودتان با هر بار موفقیت در انجام برنامه های خود و پیشرفت در آزمون های آزمایشی و… انگیزه‌تان را افزایش دهید. به عنوان مثال اگر نتیجه تست زنی شما بهتر از سری قبل بود، این جمله که (من دانش آموزی موفق و هر لحظه در حال پیشرفت هستم و با ادامه این روند، قول قبولی آزمون تیزهوشان را به خودم می‌دهم) را با خود تکرار کنید و خودتان را برای موفقیت تشویق کنید.

پیش خوانی دروس

قبل از رفتن به مدرسه و شروع درس و مطلب جدید، شما یکبار در خانه آن مطالبی که قرار است معلم به تدریس آن بپردازد را روخوانی کرده و چند نکته مهم را یادداشت کنید‌. با انجام این روش هنگام تدریس معلم، متوجه مطالب می‌شوید و دقت و تمرکز بالایی خواهید داشت.

کنترل استرس

هنگام نزدیک شدن به روز آزمون، مروری کلی به نکات مهم داشته باشید. با کنترل استرس و اضطراب، می‌توانید همه سوالات را با تمرکز پاسخ دهید. اگر استرس داشته باشید این امکان وجود دارد که سوالی را از قلم انداخته یا دچار فراموشی شوید و احتمال قبولی آزمون تیزهوشان را کاهش دهید. با انجام دادن روش هایی مانند استراحت کافی، برنامه ریزی، یادداشت کردن احساسات خود و… به کنترل بهتر اضطراب خود بپردازید‌.

مدیریت زمان

دانش آموزان باید در مدت زمان محدود و معینی به سوالات زیادی در آزمون پاسخ دهند که این امر به مدیریت زمان عالی نیاز دارد. جهت تقویت مدیریت زمان، بهتر است در مدت زمان قبل از آزمون، نمونه سوالات آزمون را در مدت زمان شبه آزمون انجام دهید تا بتوانید زمان پاسخ دهی به سوالات را هنگام امتحان به خوبی مدیریت کنید.

اف ریاضی مرکز تخصصی آموزش تیزهوشان در ایران

آموزشگاه تیزهوشان اف ریاضی از سال ۱۳۸۴ به صورت تخصصی در زمینه تیزهوشان با برترین اساتید کشور فعالیت می‌کند. این آموزشگاه با خدمات مشاوره رایگان تیزهوشان، برگزارکننده آزمون های شبیه ساز تیزهوشان و کلاس های هوش و استعداد تحلیلی در خدمت دانش آموزان با استعداد در جهت قبولی آزمون تیزهوشان است. برای کسب اطلاعات بیشتر از سایت friazi.com و شماره تماس 02188562917 با اف ریاضی تماس بگیرید و سوالات خودتان را از مشاوران بپرسید‌.

استادبانک هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای نوشته شده ندارد.