رپورتاژ آگهی

قبولی کنکور در سه ماه؛ روش‌های مطالعه + معرفی منابع هدفمند

استادبانک نویسنده
79 0
27 فروردین 1403

سه ماه در عین اینکه زمان کمی به نظر می‌رسد؛ یک فرصت طلایی برای بازگشت به عرصه رقابت به شمار می‌رود. 90 روز پایانی کنکور به دلایل مختلفی از جمله خستگی برخی از داوطلبان به معنی ایجاد فرصت مطلوب برای بازگشت سایر داوطلبان با ساعت مطالعه کمتر به رقابت محسوب می‌شود. البته که داوطلب به منظور افزایش آمادگی در این سه ماه باید با راهکارهای مختلف مطالعه از جمله مرور سریع و کامل هر درس کمک بگیرد. در این مقاله به بررسی کلیه راهکارهای، کتاب‌های کمک‌درسی عتبر و تکنیک‌های افزایش آمادگی در سه ماه باقی مانده به کنکور می‌پردازیم.

گام‌های اساسی برای قبولی کنکور در سه ماه

بسیاری از داوطلبان کنکور، برای کسب رتبه خوب، از ماه‌ها قبل برای این آزمون سرنوشت‌ساز مطالعه می‌کنند؛ اما اگر به هر دلیلی، فرصت کافی برای مطالعه نداشته‌اید و فقط سه ماه تا کنکور وقت دارید، نکته‌های کلیدی زیر برای کسب رتبه قابل‌قبول به شما کمک می‌کنند.

برنامه‌ریزی دقیق؛ اولین گام برای افزایش آمادگی داوطلب

موفقیت در کنکور، نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و مطالعه‌ اصولی است؛ اهمیت برنامه‌ریزی دقیق برای موفقیت در مدت‌زمان محدود، دوچندان می‌شود. در این زمان باقی‌مانده، شما باید از هر لحظه حداکثر استفاده را ببرید و به‌طور‌هدفمند مطالعه‌ کنید. برای برنامه‌ریزی، نکته‌های زیر را به یاد بسپارید:

 • با شرکت در آزمون‌های سنجش و تحلیل نتایج آن‌ها، نقاط قوت و ضعفتان را در هر درس شناسایی و برنامه‌ خود را بر اساس آن‌ها تنظیم کنید.
 • برای هر درس، برنامه‌ روزانه و هفتگی مشخصی تنظیم کنید.
 • باتوجه‌به زمان باقی‌مانده، وضعیت فعلی خود و اهمیت هر درس، زمان مطالعه هر درس را مشخص کنید.
 • برنامه‌ خود را قابل‌انعطاف تنظیم کنید و در صورت نیاز، آن را تغییر دهید.

برای برنامه‌ریزی و مدیریت بهتر زمان از کتاب‌هایی مثل سیر تا پیاز گاج به منظور دسترسی سریع‌تر به درسنامه‌های کاربردی استفاده کنید.

 

کسب مهارت مدیریت زمان؛ نکته‌ای کلیدی برای موفقیت در کنکور

کلید کسب موفقیت در کنکور در مدت‌زمان محدود، کسب مهارت مدیریت زمان است! هر ثانیه از این سه ماه با‌قی‌مانده مانند طلا ارزش دارد؛ مدیریت زمان به شما در هدفمندسازی مطالعه کمک می‌کند. برای این کار به نکته‌های زیر توجه کنید:

 • از تکنیک پومودورو برای مدیریت زمان استفاده کنید. در این تکنیک، مطالعه را به بخش‌های 25 دقیقه‌ای با 5 دقیقه استراحت تقسیم می‌کنید. بعد از چهار بخش 25 دقیقه‌ای، استراحت طولانی‌تر 15 تا 30 دقیقه‌ای دارید.
 • از فعالیت‌های غیرضروری مانند چت کردن و گشت‌وگذار در اینترنت در زمان مطالعه خودداری کنید.

مهم‌ترین نکته در فرصت محدود باقی‌مانده به کنکور صرف نظر از خرید‌های حضوری است. برای این کار حتما از سایت خرید کتاب کنکوری برای صرفه‌جویی در زمان استفاده کنید.

خلاصه‌نویسی؛ برای مرور در مدت‌زمان کوتاه و باقی‌مانده به کنکور

خلاصه‌نویسی یکی از روش‌های مفید برای مطالعه در زمان کم است. خلاصه‌نویسی به شما کمک می‌کند تا در زمان مرور، به‌سرعت به نکته‌های مهم درس دسترسی پیدا کنید؛ این کار باعث صرفه‌جویی در زمان و افزایش بازدهی مطالعه می‌شود. نکته‌های مهم برای خلاصه‌نویسی عبارت‌اند از:

 • در حین مطالعه، نکته‌های مهم و کلیدی را شناسایی کنید.
 • از کلمات کلیدی برای نوشتن خلاصه استفاده کنید.
 • خلاصه را به زبان خودتان و با استفاده از جمله‌های ساده و قابل‌فهم بنویسید.
 • خلاصه را به‌طور‌منظم و مرتب بنویسید.
 • بعد از نوشتن، خلاصه‌ها را مرور و در صورت نیاز آن‌ها را ویرایش کنید.

برای استفاده بهتر از تکنیک خلاصه‌نویسی پیشنهاد می‌کنیم از کتاب‌های جامع به همراه موج آزمون استفاده کنید. این کتاب‌ها با ارائه درسنامه مرتبط با هر مبحث درسی و طرح سوال‌های پرتکرار در پایان هر مبحث، یک منبع ایده‌آل به منظور مرور درس‌ها به شمار می‌رود.

ضرورت مطالعه بر‌اساس بودجه‌بندی کنکور؛ نکته‌ای اساسی برای تضمین موفقیت در کنکور

مطالعه براساس بودجه‌بندی کنکور یکی از ضروری‌ترین کارها برای شماست! با مطالعه طبق بودجه‌بندی کنکور، از تعداد سوالات هر درس آگاه می‌شوید، زمان مطالعه‌تان را به‌طور‌متناسب بین درس‌های مختلف تقسیم و درنهایت با شناخت مطالب مهم، به‌طور‌موثرتری مطالعه می‌کنید. هنگام مطالعه براساس بودجه‌بندی کنکور، تعداد سوالات، سطح دشواری و مفاهیم مهم هر درس را بنویسید؛ سپس، زمان خود را برای مطالعه مباحثی بگذارید که تسلط بیشتری بر آن‌ها دارید.

حل سوالات کنکور سال‌های اخیر را برای افزایش آمادگی علمی و روانی فراموش نکنید

با حل سوالات کنکور سال‌های اخیر، با سبک پرسش‌ها و سطح دشواری آن‌ها آشنا می‌شوید؛ همچنین، علاوه‌بر تقویت مهارت تست‌زنی و برنامه‌ریزی برای مطالعه مبحث‌های مدنظر طراحان، در مدت زمانی کوتاه مطالب مهم را مرور می‌کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا حین آزمون به‌طورموثر به سوالات پاسخ دهید.

شرکت در آزمون‌های مشابه کنکور به شما کمک می‌کنند تا سطح آمادگی خود را در هر درس و مبحث به‌طور‌دقیق بسنجید، نقاط قوت و ضعف‌تان را شناسایی و برای تقویت نقاط ضعف خود برنامه‌ریزی کنید. همچنین با این کار، مهارت پاسخگویی به سوالات در زمان محدود را می‌آموزید. با شرکت در آزمون‌های مشابه کنکور و کسب نتایج خوب، انگیزه‌ شما برای ادامه‌ مطالعه و تلاش بیشتر افزایش پیدا می‌کند.

 

بررسی رتبه‌های قبولی در دانشگاه‌ها؛ معیاری برای سنجش جایگاه احتمالی

با بررسی رتبه‌های قبولی از حداقل رتبه لازم برای قبولی در رشته و دانشگاه موردنظرتان آگاه می‌شوید؛ درنتیجه، هدف واقع‌بینانه‌ای برای خود تعیین و بر‌اساس آن برای مطالعه هدفمند برنامه‌ریزی می‌کنید.

مباحث و مفاهیم مهم را برای پاسخ به عمده سوالات کنکور را مطالعه کنید

طراحان سؤال‌های کنکور، معمولاً پرسش‌ها را از مبحث‌های مهم طرح می‌کنند؛ بنابراین با تمرکز روی این بخش‌ها، شانس موفقیت خود را در کنکور افزایش می‌دهید. همچنین با این کار زمانتان را به‌طور‌موثرتری مدیریت و از اتلاف وقت با مطالعه مطالب کم‌اهمیت یا غیرضروری جلوگیری می‌کنید.

اهمیت مطالعه کلیات درس‌ها؛ فاکتوری برای یادآوری راحت‌تر مباحث درسی

در ابتدا کلیات درس را به‌خوبی یاد بگیرید و سپس به سراغ جزئیات بروید. مطالعه کلیات درس به شما کمک می‌کند تا تصویر کلی از موضوع به دست آورید و مفاهیم کلیدی را درک کنید. در کنکور، سوالات بسیاری از مبحث‌های کلی درس‌ها طرح می‌شوند؛ بنابراین احتمال پاسخگویی به تعداد بیشتری از پرسش‌ها افزایش می‌یابد.

آمادگی برای کنکور چگونه انجام می‌شود؟ با استفاده از بهترین منابع جمع‌بندی کنکور

انتخاب منابع مناسب و هدفمند، نقشی کلیدی در موفقیت شما در کنکور دارد. منابع کمک‌درسی باکیفیت مانند کتاب سه سطحی قلم چی، با ارائه مطالب به‌طور‌خلاصه و جامع، به شما در یادگیری مطالب بیشتر در زمان کوتاه‌تر کمک می‌کنند. این موضوع برای شما دانش‌آموزانی با وقت باقی‌مانده محدود تا زمان کنکور، بسیار مهم است. در ادامه بهترین منابع برای قبولی کنکور در سه ماه را بررسی می‌کنیم.

معرفی منابع هدفمند برای قبولی کنکور در سه ماه

استفاده از منابع مناسب و هدفمند، به شما در داشتن عملکرد بهتر در کنکور سراسری کمک می‌کند و شانس موفقیتتان را افزایش می‌دهد. این منابع شامل موارد زیر می‌شوند.

کتاب‌های درسی؛ اولین مرجع سوال‌های کنکوری

اولین و مهم‌ترین منبع مطالعه برای کنکور، کتاب‌های درسی هستند. تسلط کامل بر مطالب کتاب‌های درسی، برای موفقیت در کنکور ضروری است. به‌طور‌فعال به مطالعه کتاب‌های درسی بپردازید، نکات کلیدی را یادداشت و تمرین‌ها و مثال‌های داخل کتاب را حل کنید. در مطالعه کتاب‌های درسی، به جزئیات دروس، توجه ویژه‌ای داشته باشید.

معرفی بهترین کتاب‌های جمع‌بندی برای کنکور

باتوجه‌به نیاز و سطح علمی خود، از کتاب‌های کمک‌درسی مناسب استفاده کنید. این کتاب‌ها مطالب را عمیق‌تر و جزئی‌تر از کتاب‌های درسی ارائه می‌کنند و شامل تست‌های متعدد و سؤال‌های کنکوری هستند. در ادامه به بررسی برخی از کتاب‌های جمع‌بندی برای کنکور می‌پردازیم:

 • کتاب‌های نردبام از خیلی سبز: این مجموعه کتاب برای همه درس‌های سه رشته ریاضی، تجربی و انسانی تالیف شده است.
 • جزوه کمپ 44: این جزوه برای کلیه درس‌ها از حسابان تا شیمی را شامل می‌شود.
 • فرمول بیست گاج: این مجموعه کتاب درسی از انتشارات گاج برای کلیه درس‌های عمومی و تخصصی کاربرد دارد.

انتخاب بهترین کتاب کمک درسی برای جمع‌بندی در سریع‌ترین زمان ممکن اهمیت دارد. خوشبختانه انتشارات مختلف و شناخته شده‌ای مانند گاج در ارائه بهترین کتاب جمع بندی کنکور کتاب‌هایی با درسنامه کامل عرضه می‌کنند.

مطالعه و بررسی بانک سوالات؛ قدمی برای افزایش آمادگی شرکت در کنکور

برای سنجش آمادگی و رفع اشکال، در آزمون‌های آنلاین و آفلاین شرکت و با بررسی نتایج آزمون‌ها، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید. همچنین این کار به شما در ارتقای مهارت مدیریت زمان در کنکور کمک می‌کند. علاوه‌بر شرکت در انواع آزمون آنلاین، حتما از مجموعه‌ کتاب‌هایی با عنوان بانک سوالات استفاده کنید. برای دسترسی به سوال‌های کامل از کنکورهای قبل کتاب‌های مختلفی مثل موج آزمون و کتاب‌های جامع از انتشارات سبز وجود دارد. در این سری کتاب‌ها برای سه رشته ریاضی، تجربی و انسانی کلیه سوال‌های مهم و پرتکرار در کنکورهای قبلی به‌منظور افزایش آمادگی داوطلبان آورده شده است.

قبولی کنکور در ۳ ماه؛ هنوز دیر نشده است!

قبولی در کنکور در سه ماه، اگرچه دشوار است اما غیرممکن نیست! روش‌ها و نکته‌هایی که در این مقاله گفتیم به شما در این مسیر پرچالش کمک می‌کنند. با برنامه‌ریزی دقیق، تلاش و پشتکار و استفاده از منابع و روش‌های صحیح مطالعه، در این مدت‌زمان کوتاه به رتبه‌ دلخواه خود در کنکور دست می‌یابید.A

برای خرید کتاب‌های کمک درسی به‌منظور آمادگی برای کنکور در کمترین زمان ممکن به سایت ماز مارکت مراجعه کنید. این سایت با ارائه طیف وسیعی از کتاب‌های درسی متنوع برای سه رشته ریاضی، تجربی و انسانی سریع‌ترین راه دسترسی به کتاب‌های کمک درسی به شمار می‌رود.

استادبانک هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای نوشته شده ندارد.