رپورتاژ آگهی

نکات طلایی جهت آموزش زبان به نوجوانان – موسسه کوییک

سردبیر نویسنده
593 0
02 شهریور 1401
آموزش زبان به نوجوانان

آموزش زبان به نوجوانان از جمله گروه‌های سنی است که ترس را به دل باتجربه ترین معلمان وارد می‌کند. مواجهه با این گروه سنی به ویژه در کلاس‌های درسی اغلب بسیار دشوار و پرچالش است. اما اگر ابزارهای آموزش و فضای یادگیری مناسبی برای آنها فراهم شود، این گروه سنی ظرفیت شگفت انگیزی برای یادگیری دارند. با استفاده از تکنیک‌های حرفه ای آموزش می‌توانید به بهترین شکل روحیه مشتاق، پرانرژی، خلاق و پرشور نوجوانان را برانگیخته کنید. استفاده از این تکنیک‌ها می‌تواند انرژی و پتانسیل نوجوانان را به سمت عشق به زبان انگلیسی هدایت کند.

در این صورت برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در این گروه سنی تجربه ای هیجان انگیز و لذت بخش برای آنها خواهد بود. متقابلاً، برای معلم نیز فرایند آموزش به نوجوانان نگران کننده و پرچالش تلقی نمی‌شود. در این مقاله قصد داریم به چند نکته و ترفند مؤثر جهت کمک به آموزش زبان انگلیسی نوجوانان اشاره کنیم.

آموزش زبان به نوجوانان چه تفاوتی با دیگر گروه‌های سنی دارد؟

مرحله نوجوانی از جمله دوران‌های سنی است که مقوله آموزش در آن تا حدی چالشی و متمایز از سایر گروه‌های سنی است. به عنوان معلم باید به این نکته توجه باشید که زبان آموزان نوجوان شما در حال گذراندن مرحله تحول هستند؛ مرحله ای که دیگر کودک نیستند، اما به بلوغ کامل هم نرسیده اند.

نوجونان اغلب تمایل به انجام رفتارهای کودکانه و مزاحم خود دارند. این موضوع تا حد زیادی آموزش این گروه سنی را برای معلمان پر تنش می‌سازد. به همین دلیل، آموزش زبان به نوجوانان اغلب به عنوان یکی از سخت ترین گروه‌های سنی به شمار می‌آید. گرچه پتانسیل یادگیری آنها در مقایسه با گروه خردسالان بیشتر است، اما برخی ویژگی‌ها مقوله آموزش به این گروه سنی را با چالش همراه می‌سازد:

  • آموزش برای نوجوانان مقوله انگیزشی و تحریک کننده ای نیست.
  • بیشتر نوجوانان تمایلی برای آشنایی با مربی خود ندارند.
  • جلب اعتماد و احترام معلم از سوی آنها به زمان زیادی نیاز دارد.
  • نظارت بر آنها آسان نیست.
  • جلب رضایت این گروه سنی دشوار است و معلمان باید همواره در جستجوی فعالیت‌های بدیعی باشند که توجه آنها را به خود جلب کند.
  • درس زبان انگلیسی در اولویت مراتب آموزشی آنها قرار نمی‌گیرد.

نکات آموزش زبان به نوجوانان

آموزش زبان فرایندی است که برای گروه‌های سنی مختلف به تکنیک‌های متفاوتی نیاز دارد. ممکن است در وهله اول آموزش زبان به نوجوانان در مقایسه با سایر گروه‌های سنی دشوار به نظر برسد؛ اما توجه به برخی نکات طلایی و تکنیک‌های نوین آموزش می‌تواند این فرایند را برای مدرس تا حد زیادی تسهیل کند. در ادامه به برخی از مهم ترین این نکات اشاره می‌کنیم.

برقراری ارتباطی مؤثر از طریق ارائه موضوعاتی جذاب

یکی از مهم ترین نکات در مقوله آموزش زبان به نوجوانان، حفظ توجه آنها به مباحث آموزشی است. به این مفهوم که باید در هر مرحله از آموزش مشارکت زبان آموزان را مورد توجه قرار دهید. در غیر این صورت، خیلی راحت حواس آنها پرت می‌شود.

در واقع، شما به عنوان یک معلم باید سعی کنید تا با زبان آموز خود ارتباط برقرار کنید. این امر مستلزم درک و شناختی مناسب از آنهاست؛ مد نظر قرار دادن موضوعاتی که برای نوجوانان جذاب است و توجه آنها را جلب می‌کند، می‌تواند راهکار مفیدی جهت برقراری ارتباط با این گروه سنی باشد.

ایجاد فضایی دور از تنش در کلاس با لبخند زدن

نوجوانی، یک مقطع سنی همراه با تنش، استرس و نگرانی برای زبان آموزان است؛ گرچه ممکن است که نوجوانان چیزی برای نگرانی نداشته باشند، اما این مقطع یک دوره استرس زاست. به عنوان یک معلم حتماً به این نکته توجه داشته باشید و اضطراب آنها را دست کم نگیرید. این اضطراب به ویژه هنگام صحبت کردن به زبانی دیگر و اشتباه کردن در مقابل همسالان آنها آشکارتر می‌شود.

بنابراین، هنگام آموزش زبان به نوجوانان با شوخی کردن به آنها کمک کنید تا آرامش خود را حفظ کنند. لبخند زدن و ایجاد فضایی به دور از استرس و تنش باعث می‌شود تا آنها احساس راحتی کنند. بدیهی است آموزش زبان در فضایی آرام و با ایجاد حس نشاط و شادی در مقایسه با فضایی پر تنش و نگران کننده با موفقیت بیشتری روبرو خواهد بود.

علاقه بیشتر به یادگیری زبان آموز با برقراری ارتباطی صمیمی

از نکات مهم دیگر در مبحث آموزش زبان به نوجوانان برقراری ارتباطی دوستانه و پرشور با این گروه سنی است. در چنین فضایی نوجوانان علاقه بیشتری برای یادگیری نشان می‌دهند. بنابراین، بهتر است برای شناخت زبان آموزان و علایق آنها وقت بگذارید.

به عنوان مثال می‌توانید یک گفتگوی خودمانی یا غیر رسمی در ابتدای درس انجام دهید. صحبت کردن درباره علایق و کارهای روزانه نوجوانان هم می‌تواند ترفند هوشمندانه ای برای آموزش این گروه سنی به شمار آید. با ایجاد فضایی صمیمی در کلاس، زبان آموزان به صورت ناخودآگاه بیشتر از هر شرایطی درگیر یادگیری ‌می‌شوند.

استفاده از تکنولوژی، شیوه مورد علاقه نسل نوجوان

نوجوانان از جمله گروه‌های سنی هستند که به مقوله تکنولوژی و دنیای فناوری بسیار علامند هستند. بنابراین، استفاده از تکنولوژی می‌تواند در به حداکثر رساندن ظرفیت یادگیری آنها نقش مؤثری داشته باشد. ضمن اینکه، این شیوه آموزش زبان به نوجوانان لذت بخش نیز خواهد بود. ویدیوها، برنامه‌ها، وب‌سایت‌ها، نرم افزارها، سخت افزارها و گجت‌های متنوع از جمله امکاناتی هستند که می‌توان با استفاده از آنها به بهترین شکل زبان انگلیسی به این گروه سنی آموزش داد.

در مؤسسه زبان تخصصی کوییک این شیوه‌های نوین آموزش جهت یادگیری بهتر زبان آموزان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اجرای فعالیت‌های گروهی، فرصتی‌ مناسب جهت صحبت کردن

نوجوانان عاشق چت کردن هستند. این موضوع حتی در زمان حضور آنها در کلاس نیز مشهود است و می‌تواند باعث ایجاد اختلال در یادگیری برخی از زبان آموزان شود. برای جلوگیری از چنین شرایطی بهتر است برای آنها فرصت‌های مناسبی برای صحبت کردن در طول درس فراهم کنید. با ایجاد فعالیت‌های گروهی در قالب گفتگو، مناظره و بحث درباره موضوعات مختلف می‌توانید فرصت آنها برای گفتگوهای بیهوده را در مسیر هدفمند و مؤثر هدایت کنید. علاوه بر این، ایجاد فعالیت‌های گروهی می‌تواند در افزایش حس اعتماد به نفس و انگیزه آنها بسیار مفید باشد.

برخورد محترمانه، عاملی مؤثر در ایجاد انگیزه زبان آموز

از دیگر اصول آموزش زبان به نوجوانان، داشتن رفتار و ارتباطی محترمانه با آنهاست. منظور از این نوع ارتباط، مشارکت آنها در تصمیم گیری و گوش دادن به نظرات آنهاست. این نوع برخورد شما با زبان آموزان نوجوان، احترام متقابل آنها را در پی دارد و انگیزه آنها را جهت یادگیری بیشتر می‌کند.

ممکن است تصور شما از آموزش به این گروه سنی چندان مطلوب نباشد. اما زمانی که بتوانید با آنها ارتباطی مؤثر برقرار کنید، بدون شک تجربه ای به یاد ماندنی از آموزش را تجربه خواهید کرد.

ایجاد حس رقابت با آموزش از طریق بازی

نوجوانان به رقابت و برنده شدن در هر چالشی علاقمند هستند. از این ویژگی می‌توانید برای ایجاد انگیزه در یادگیری این گروه سنی استفاده کنید. به عنوان مثال، از زبان آموزان بخواهید تا یک بازی خاص را معرفی یا طراحی کنند. به این ترتیب می‌توانید خلاقیت و دانش زبانی آنها را جهت رقابت با سایر افراد حاضر در کلاس تقویت کنید. بدون شک در این نوع سیستم آموزش تعاملی، یادگیری آنها نیز سرعت بیشتری خواهد داشت. ایجاد فضایی مفرح و چالش برانگیز برای رقابت، آموزش را برای این گروه سنی لذت بخش تر می‌کند. از طرف دیگر، شما هم به عنوان معلم از حالت آموزش سنتی و روتین فاصله می‌گیرید.

جستجوی علایق مشترک، منابعی الهام بخش جهت طراحی فعالیت‌های آموزشی

به عنوان یک معلم سعی کنید تا علایق مشترکی با زبان آموزان نوجوان خود پیدا کنید. موسیقی، تلویزیون، فیلم یا یک توئیت می‌توانند موضوعاتی از علایق مشترک شما با زبان آموزان باشند. با شناخت این علایق از آنها برای انجام فعالیت‌های کلاسی خود استفاده کنید. به عنوان مثال، کلیپی از یک برنامه تلویزیونی مورد علاقه برای فعالیت روی مهارت گفتاری و شنیداری آنها انتخاب کنید.

در اولین گام می‌توانید صحنه ای صامت از برنامه را اجرا کنید و از زبان آموزان بخواهید تا آنچه را که حدس زدند بداهه بگویند. این روش می‌تواند یک منبع عالی برای صحبت درباره اهمیت حرکات هنگام برقراری ارتباط یا جنبه‌های فیزیکی تلفظ باشد. با پخش یک تریلر از یک فیلم محبوب از آنها بخواهید تا به عنوان شخصیت خاصی در فیلم نقش بازی کنند و به سؤالات مطرح شده پاسخ دهند. فکر کردن از منظر یک شخصیت داستانی باعث تقویت خلاقیت آنها جهت پاسخ و استفاده از واژگان انگلیسی جدید می‌شود.

چرا مؤسسه زبان تخصصی کوییک بهترین انتخاب برای آموزش زبان به نوجوانان است؟

گرچه آموزش زبان به نوجوانان برای اغلب معلمان فرایندی پرتنش و نگران کننده به نظر می‌رسد، اما توجه به برخی اصول می‌تواند مسیر آموزشی را در فضایی آرام و به دور از اضطراب پیش ببرد. نکات ذکر شده در این مقاله به عنوان برخی از روش‌های آموزشی متداول و مفید می‌توانند ضمن ایجاد علاقه و انگیزه در این گروه سنی، روند آموزش را نیز برای معلمان هموار کنند. مؤسسه زبان تخصصی کوییک مفتخر است تا با استفاده از این تکنیک‌های آموزش، در خدمت زبان آموزان کودک و نوجوان باشد.

اگر شما هم از جمله نوجوانانی هستید که یادگیری زبان را خسته کننده و مشکل تصور می‌کنید، با شرکت در کلاس‌های مؤسسه تخصصی زبان کوییک به این تصور پایان دهید. در این مؤسسه می‌توانید در حضور مدرسین مجرب و تراز اول کشور و با استفاده از روش‌های نوین جذاب و سریع آموزش زبان انگلیسی، یادگیری این زبان را به فرایندی لذت بخش و هیجان برانگیز برای خودتان تبدیل کنید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت مؤسسه و تماس با شماره تلفن‌های درج شده ضمن دریافت مشاوره رایگان، اطلاعات تخصصی مورد نیاز خود را دریافت کنید.

استادبانک، هیچ گونه مسئولیتی در قبال صحت محتوای نوشته شده ندارد.