بودجه بندی کنکور انسانیکنکور انسانی 1402 استادبانکمنابع کنکور انسانی

دروس تخصصی رشته انسانی کنکور ۱۴۰۲ + ضرایب و بودجه بندی کنکور انسانی

8225 0
12 شهریور 1401
دروس تخصصی رشته انسانی کنکور ۱۴۰۲ + ضرایب و بودجه بندی کنکور انسانی

دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 را چه دروسی تشکیل می‌دهند؟ پاسخ این سوال به ظاهر ساده را باید جدی گرفت و به جزئیات آن توجه کرد. در هر صورت رشته انسانی، پرطرفدارترین رشته نظری کنکور سراسری است که رقابت در آن فشرده و همراه با متقاضایان فروانی است. داوطلبین برای موفقیت در کنکور انسانی، باید به همه‌ی جوانب دقت داشته باشند. مطالعه‌ی مستمر طبق برنامه‌ریزی درسی، کمک گرفتن از معلم خصوصی کنکور برای دروس دشوار، استفاده از منابع کمک آموزشی و مشاوره تحصیلی مجموعه اقدامات اصلی و حیاتی برای کسب نتیجه‌ی مطلوب در این مسیر است و دانش‌آموز باید نسبت به اجرا و رعایت آن‌ها حساسیت بالایی داشته باشد.

اما، کنکور سراسری گسترده است و دانش‌آموز وظایف مختلفی را برعهده دارد. شناخت دقیق دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 یکی از مسائل ساده، ولی بااهمیتی است که به داوطلب کمک می‌کند تا بسیار بهتر و موثرتر برنامه‌ریزی کنکوری انجام دهد. مجله استادبانک در این مقاله از مجموعه مقالات مشاوره تحصیلی خود، ابتدا دروس تخصصی انسانی همراه با ضرایب آن‌ها و سپس بودجه بندی کنکور انسانی 1402 را همراه با جدول برای شما آماده کرده است.مشاوره کنکور استادبانک

بررسی دقیق دروس رشته انسانی کنکور 1402 با مشاوره تحصیلی

داوطلب برای موفقیت در کنکور سراسری به برنامه‌ریزی درسی نیاز دارد که اولین گام نوشتن برنامه‌ای کاربردی، شناخت دروس اصلی کنکور سراسری است. طبق اعلام رسمی، حذف دروس عمومی از کنکور سراسری از آزمون 1402 توسط سازمان سنجش کشور اجرایی می‌شود. به همین دلیل مرحله‌ی بررسی دروس، محدود به درس‌های تخصصی است. اما چرا تا این اندازه شناخت این دروس اهمیت دارد؟ پاسخ این سوال چندان پیچیده نیست و دلیل شفافی برای بررسی دقیق دروس رشته انسانی کنکور 1402 وجود دارد.

دانش‌آموزان براساس سرفصل‌ها، بودجه‌بندی، مباحث، میزان سختی، اهمیت و ضرایب دروس تخصصی انسانی ۱۴۰۲، برنامه‌ ریزی درسی کنکور خود را آماده می‌کنند. در این شرایط، یک نیاز اساسی آشکار می‌شود که آن هم کمک گرفتن از مشاوره تحصیلی کنکور است. مشاور به عنوان فردی متخصص به طور کامل روی همه‌ی جزئیات و جوانب دروس رشته انسانی تسلط دارد و با آگاهی، بهترین برنامه‌ریزی درسی و روش مطالعه را به دانش‌آموز پیشنهاد می‌دهد. داوطلبین کنکور رشته انسانی می‌توانند با کمک سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک به برترین مشاورین کنکور کشور را با مناسب‌ترین قیمت دسترسی داشته باشند.

پیشنهاد ویژه: صفر تا صد کنکور 1402

دروس تخصصی رشته انسانی کنکور ۱۴۰۲

بعد از حذف دروس عمومی از کنکور 1402، توجه داوطلبین و جامعه‌ی آموزشی کشور بیشتر از قبل به دروس تخصصی جلب شده است. با اینکه بخش قابل‌توجه‌ای از نتیجه‌ی کنکور را قانون شرط معدل تعیین می‌کند، اما همچنان آزمون سراسری، مهم‌ترین راه ورود دانش‌آموزان به دانشگاه است. داوطلب کنکور انسانی 1402 نیز همین شرایط را دارد و باید با حساسیت و ذهنی آگاه در این مسیر قدم بردارد. شناخت دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402، یکی از اولین اقدامات مهم برای موفقیت است. در جدول زیر دروس تخصصی انسانی را مشاهده می‌کنید:

دروس تخصصی رشته انسانی کنکور ۱۴۰۲ 


ضرایب دروس تخصصی انسانی ۱۴۰۲

تاثیر دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 در نتیجه‌ کنکور سراسری یکسان نیست و هر درس باتوجه به زیرگروه که در آن قرار گرفته است، ضریب مشخصی دارد. در جدول زیر، ضرایب دروس تخصصی انسانی 1402 از زیرگروه یک تا پنج قابل مشاهده است:

جدول ضرایب دروس تخصصی انسانی ۱۴۰۲


بودجه‌بندی کنکور انسانی 1402 برای هر یک از دروس اختصاصی

درس خواندن اصولی، باید با دقت و وسواس درست انجام شود. کنکور، آزمونی است که رقابت در آن سنگین است و جزئیات تعیین‌کننده‌ی متنوعی دارد. ابهامات و دغدغه‌ی داوطلبین کنکور کم نیست. دانش‌آموزان از همان ابتدا کار دچار چالش می‌شوند و سوالاتی نظیر: کنکور را چگونه شروع کنیم؟ یا چگونه درس خواندن برای کنکور را شروع کنیم؟ ذهن آن‌ها را مشغول می‌کند.

اتفاقا این سوالات نشانه‌های خوبی از حساسیت داوطلب برای انتخاب مسیر یادگیری اصولی است. یکی از مهم‌ترین ابزار و اطلاعات برای شروع درست درس خواندن برای کنکور، آگاهی از بودجه‌بندی کنکور 1402 محسوب می‌شود. طبیعی است که دانش‌آموز رشته انسانی نیز به بودجه‌بندی انسانی نیاز حیاتی دارد. در در ادامه برای هریک از دروس تخصیی کنکور انسانی 1402 به صورت مجزا جدول بودجه‌بندی کنکور انسانی را همراه با اطلاعات تکمیلی آوردیم.

1.بودجه‌بندی ریاضی کنکور انسانی 1402

ریاضی یکی از مهم‌ترین دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 است که در کمترین حالت ضریب 2 (در زیرگروه یک) و در بیشترین حالت ضریب 3 (در زیرگروه‌های دو و سه) را در کنکور انسانی دارد. بنابراین شناخت مباحث مهم و جزئیات بودجه‌بندی ریاضی کنکور انسانی 1402 برای داوطلب این رشته ارزش فروانی دارد. هرچند، دانش‌آموز نیاز دارد در کنار داشتن اطلاعاتی از این دست و برنامه‌ریزی دقیق از بهترین استاد ریاضی انسانی کنکور کمک بگیرد. در ادامه جدول بودجه‌بندی ریاضی کنکور انسانی را مشاهده می‌کنید:

جدول بودجه‌بندی ریاضی کنکور انسانی 1402


2.دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402؛ بودجه‌بندی اقتصاد کنکور

درس اقتصاد فقط در پایه دهم رشته انسانی تدریس می‌شود. اقتصاد کنکور ضریبی میان یک تا سه در زیرگروه‌های مختلف انسانی دارد. بنابراین، بودجه‌بندی این درس برای هر دانش‌آموز باتوجه به رشته انسانی موردنظرش در دانشگاه، اهمیتی متفاوت دارد و یکسان نیست. داوطلبین زمانی که معرفی رشته های انسانی را بررسی و مطالعه می‌کنند از میزان اهمیت درس اقتصاد برای قبولی در هریک از رشته‌های دانشگاهی انسانی آگاه می‌شوند. بودجه‌بندی اقتصاد کنکور 1402 به شکل زیر است:

جدول دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402؛ بودجه‌بندی اقتصاد کنکور


3.بودجه‌بندی عربی کنکور انسانی 1402

عربی اختصاصی رشته انسانی، یکی از چالش‌برانگیزترین دروس تخصصی این رشته است که باتوجه به ضرایب اعلام‌شده توسط سازمان سنجش، اهمیت فوق‌العاده برای رشته‌های زیرگروه یک انسانی دارد. در هر صورت عربی از مهم‌ترین درس‌های رشته انسانی است که هم در دوره متوسطه دوم و هم برای کنکور سراسری، نقش حیاتی و اثرگذاری را در نتیجه‌ی نهایی زحمات دانش‌آموز برعهده دارد.

بررسی دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 به خوبی این موضوع را نشان می‌دهد و داوطلبینی که به فکر قبولی در رشته‌های دانشگاهی پرطرفدار و پرمتقاضی انسانی هستند، باید عملکرد درخشانی در درس عربی داشته باشند. به همین دلیل توصیه می‌شود، دانش‌آموزان این رشته از بهترین معلم عربی کنکور انسانی برای موفقیت و کسب درصد بالا در این درس کمک بگیرند. بودجه‌بندی عربی کنکور انسانی 1402 در جدول زیر قابل مشاهده است:

جدول بودجه‌بندی عربی کنکور انسانی 1402


4.بودجه‌بندی تاریخ و جغرافیا کنکور 1402 انسانی

درس تاریخ رشته انسانی از نظر تعداد سوال و ضریب در زیرگروه‌های پنج‌گانه در کنار درس جغرافیا قرار می‌گیرد. تاریخ و جغرافیا در هر سه پایه‌ی تحصیلی دهم، یازدهم و دوازدهم همراه دانش‌آموزان هستند و براساس چارت سازمان سنجش از دروس تخصصی انسانی نیز محسوب می‌شوند. هرچند بسیاری از دانش‌آموزان، تمرکز چندانی روی این دروس ندارند و زمان کمتری را برای آن‌ها صرف می‌کنند. جدول بودجه‌بندی تاریخ و جغرافیا کنکور انسانی 1402 به ازای هر پایه تحصیلی به ترتیب زیر است:

جدول بودجه‌بندی تاریخ کنکور 1402 انسانی

جدول بودجه‌بندی جغرافیا کنکور 1402 انسانی


5.بودجه‌بندی زبان و ادبیات فارسی کنکور انسانی

ادبیات اختصاصی از تاثیرگذارترین دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 است و ضریب میان 2 تا 4 تعیین شده است و برای همه‌ی زیرگروه‌ها اهمیت بالایی دارد. بنابراین زبان و ادبیات فارسی پایه دهم تا دوازدهم از مهم‌ترین کتاب ‌های تخصصی رشته انسانی محسوب می‌شود که درس آسانی نیست و داوطلب باید نسبت آن حساس باشد. بوجه‌بندی زبان ادبیان فارسی کنکور انسانی در هر مبحث به صورت زیر تعریف شده است:

جدول بودجه‌بندی زبان و ادبیات فارسی کنکور انسانی


6.بودجه‌بندی علوم اجتماعی کنکور 1402 انسانی (بودجه‌بندی جامعه‌شناسی)

سوالات علوم اجتماعی نظام جدید، براساس کتاب‌های درسی جامعه‌شناسی دهم، یازدهم و دوازدهم طراحی می‌شود. در واقع بودجه‌بندی جامعه شناسی، همان بودجه‌بندی علوم اجتماعی کنکور 1402 انسانی است در نظام جدید است. جدول زیر ترتیب تقسیم‌بندی سوالات از هر مبحث این سه کتاب را شامل می‌شود:

جدول بودجه‌بندی علوم اجتماعی کنکور 1402 انسانی (بودجه‌بندی جامعه‌شناسی)


7.بودجه بندی فلسفه و منطق کنکور 1402

درس‌های فلسفه و منطق، خاص‌ترین دروس تخصصی رشته انسانی در کنکور 1402 هستند که محتواهای پیچیده و دشواری دارند و داوطلبین کنکور برای درک و فهم موضوعات این دو کتاب دچار چالشی سنگین می‌‎شوند. به همین دلیل در بسیاری از مواقع توصیه می‌شود تا داوطلبین این رشته از بهترین استاد فلسفه و منطق کنکور کمک بگیرند. طبق ضرایب، این دو درس برای زیرگروه‌های یک، چهار و پنج بیشترین اهمیت را دارند. بودجه‌بندی فلسفه و منطق کنکور 1402 به شکل زیر اعلام شده است:

جدول بودجه بندی فلسفه کنکور 1402 پایه یازدهم

جدول بودجه بندی فلسفه کنکور 1402 پایه دوازدهم

جدول جدول بودجه بندی منطق کنکور 1402 پ


8.دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 و بودجه‌بندی روانشناسی کنکور

روانشناسی در پایه یازدهم به دانش‌آموزان رشته انسانی تدریس می‌شود و فقط شامل 8 درس است. این درس یکی از دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 محسوب می‌شود که از نظر ضرایب در زیرگروه‌ دو و به خصوص زیرگروه‌های چهار و پنج تاثیرگذاری بالایی دارد و در مجموع از آن 20 سوال طرح می‌شود. در ادامه جدول بودجه‌بندی روانشناسی کنکور 1402 قابل مشاهده است:

جدول دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 و بودجه‌بندی روانشناسی کنکور


منابع دروس اختصاصی کنکور ۱۴۰۲ انسانی

هر یک از دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 را یک یا چند کتاب تشکیل می‌دهد. برخی دروس در سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم همراه دانش‌آموز است و بعضی از دروس فقط یک کتاب درسی دارند و در یک پایه از دوره متوسطه دوم تدریس می‌شوند. البته کم بودن تعداد کتاب یک درس، به معنی بی‌اهمیت بودن آن درس تخصصی نیست. برای مثال درس اقتصاد فقط در پایه دهم آموزش داده می‌شود، ولی ضریب آن در همه‌ی زیرگروه‌ها (به جزء زیرگروه یک) حداقل دو است و درسی تاثیرگذار در نتیجه‌ی نهایی کنکور انسانی شناخته می‌شود. در جدول زیر منابع کنکور انسانی برای دروس تخصصی را مشاهده می‌کنید:

جدول منابع دروس اختصاصی کنکور ۱۴۰۲ انسانی


یادگیری دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 با معلم خصوصی کنکور انسانی

انسانی، رشته‌ای با دروس تحلیلی، مفهومی، حفظی و حتی حل‌کردنی است که برخلاف تصور اولیه، نمی‌توان با حفظ کردن سطحی مباحث درسی آن در کنکور موفق شد. مانند هر رشته‌ی دیگر، برخی دروس رشته انسانی سخت‌تر و اهمیت‌ بیشتری دارند. عربی، ادبیات، فلسفه‌ومنطق و ریاضی ضرایب بالاتری نسبت به دیگر دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 دارند و معمولا بیشترین چالش دانش‌آموزان در این درس‌ها اتفاق می‌افتد.

دروسی که به تنهایی نمی‌توان از عهده‌ی یادگیری و درک عمیق آن‌ها برآمد و داوطلب کنکور نیاز به همراهی معلمی کاربلد و باتجربه دارد. در کنار اهمیت یادگیری اصولی، داوطلب کنکور از بابت مسئله‌ی زمان نیز درگیری و دغدغه‌ی ذهنی دارد. بنابراین از دست دادن زمان برای فهمیدن مباحث سخت هر یک از دروس تخصصی انسانی، انتخابی هوشمندانه نیست و منجر به عقب‌افتادگی و فشار روانی بیش‌از اندازه به دانش‌آموز می‌شود.

بهترین راه‌حل، کمک گرفتن از معلم خصوصی کنکور انسانی است. معلمی که در مدت زمانی مناسب، مباحث و مفاهیم را به داوطلب منتقل کند و در ادامه مراحل رفع اشکال، تست‌زنی و مرور را پشت‌سر بگذارد. سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک، جمعی از برترین اساتید تدریس خصوصی کنکور انسانی را با مناسب‌ترین قیمت در دسترس داوطلبین سراسر کشور قرار داده است.

معلم خصوصی کنکور انسانی


موفقیت در کنکور انسانی 1402 با خدمات جامع آموزشی استادبانک

در این مطلب از مجله آموزشی استادبانک به طور کامل دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402، ضرایب دروس تخصصی انسانی و بودجه‌بندی کنکور انسانی را بررسی کردیم و در مورد اهمیت این دورس و میزان اثرگذاری آن‌ها در نتیجه‌ی نهایی کنکور صحبت کردیم. کنکور سراسری، رقابتی جدی، فشرده و سنگین است که داوطلب را در شرایطی خاص قرار می‌دهد. طبیعی است که دانش‌آموز برای کسب نتیجه‌ی دلخواه در این آزمون نیاز به کمک‌های مختلفی دارد.

سامانه جامع آموزش خصوصی استادبانک، خدمات متنوع آموزشی کاملی را برای داوطلبین کنکور انسانی تهیه‌ کرده است. برترین اساتید تدریس خصوصی استادبانک، بهترین مشاورین تحصیلی، مجموعه مقالات آموزشی (روش مطالعه، برنامه‌ریزی درسی، مشاوره تحصیلی و اطلاعات تکمیلی)، بانک نمونه سوال امتحانی و کنکور، بسته‌های معلم خصوصی و اپلیکیشن استادبانک در دسترس دانش‌آموزان سراسر کشور قرار دارد تا به ساده‌ترین و راحت‌تر شکل ممکن، مسیر مطالعه و موفقیت در کنکور را پشت‌سر بگذارند.

داوطلبین کنکور انسانی و والدین در صورت نیاز به راهنمایی برای انتخاب معلم خصوصی کنکور یا مشاور تحصیلی و برای پرسیدن هرگونه سوال یا مطرح کردن مشکل، می‌توانند با شماره 91005343 021 تماس بگیرند. تیم پشتیبانی استادبانک، آماده‌ی پاسخگویی به شما کاربران عزیز است.

دروس تخصصی رشته انسانی کنکور ۱۴۰۲ را چه درس‌های تشکیل می‌دهند؟

دروس تخصصی رشته انسانی کنکور ۱۴۰۲ از مجموعه درس‌های اختصاصی سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم انسانی تشکیل شده است که شامل دروسی مانند: عربی، ادبیات، فلسفه و ریاضی می‌شود. در این مقاله هر یک از دروس تخصصی همراه با ضریب و بودجه‌بندی معرفی شده است.

ضرایب دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 چگونه است؟

مانند هر رشته‌ی دیگری برخی دروس تخصصی رشته انسانی، مهم‌تر از دروس دیگر هستند. برای مثال عربی و ادبیات در برخی از زیرگروه‌ها ضریب 4 دارند و ریاضی نیز نقشی مهم در این کنکور برعهده دارد. برای مشاهده‌ی ضرایب دروس تخصصی رشته انسانی کنکور 1402 به جدولی که در این مقاله قرار گرفته است، مراجعه کنید.

بهترین راه‌حل یادگیری دروس تخصصی کنکور انسانی چیست؟

یادگیری دروس تخصصی، سخت‌ترین بخش آمادگی برای کنکور است. توصیه می‌شود، دانش‌آموزان برای یادگیری اصولی و درست درس‌های اختصاصی از معلم خصوصی کنکور انسانی کمک بگیرند.

آیا کنکور 1402 رشته انسانی فقط شامل دروس تخصصی این رشته است؟

بله، طبق اعلام سازمان سنجش کشور، دروس عمومی از کنکور 1402 حذف شده است و دانش‌آموزان باید به سوالات دروس تخصصی در جلسه آزمون سراسری پاسخ دهند. تاثیر دروس عمومی در نتیجه‌ی کنکور از طریق معدل و نمرات امتحان نهایی در نظر گرفته می‌شود.