رپورتاژ آگهی

افتتاح حساب در ترکیه

استادبانک نویسنده
456 0
28 مهر 1401
افتتاح حساب در ترکیه

اگر قصد مهاجرت به ترکیه را دارید باید بدانید که افتتاح حساب در ترکیه یکی از مهم‌ترین اقدامات برای زندگی، خرید ملک، تحصیل، سرمایه‌گذاری یا کار در ترکیه است. اصولاً در هر کشوری که سفر می‌کنید و می‌خواهید برای مدت طولانی در آنجا زندگی کنید، باید از نظر مالی خودتان را حمایت کنید و از خدمات بانکی استفاده کنید. هر کشوری قوانین خاص خود را برای افتتاح حساب دارد و ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. در این مقاله از بانک اول شما را با روش افتتاح حساب در ترکیه آشنا می‌کنیم تا بتوانید خودتان در ترکیه حساب بانکی افتتاح کنید.

افتتاح حساب در ترکیه برای اتباع خارجی

اتباع خارجی دارای مجوز کار در ترکیه یا ساکنان ترکیه که دارای شماره هویت خارجی معتبر هستند، می‌توانند با مراجعه به بانک مورد نظر خود بدون هیچ محدودیتی حساب بانکی افتتاح کنند. علاوه بر این امکان افتتاح حساب بانکی در ترکیه به صورت آنلاین از طریق سایت رسمی بانک‌ها وجود دارد و محدودیتی در انتخاب بانک و تعداد حساب‌های افتتاح شده در بانک وجود ندارد. علاوه بر این، خارجیانی که در ترکیه کار نمی‌کنند و یا در ترکیه اقامت ندارند نیز می‌توانند در ترکیه حساب بانکی باز کنند.

نکته مهم: فقط افراد خارجی با شماره هویت ملی خارجی معتبر یا مجوز کار یا اقامت ترکیه می‌توانند در ترکیه حساب باز کنند.مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب در ترکیه شامل موارد زیر است:

 • اصل پاسپورت
 • کارت اقامت ترکیه (کارت شناسایی)
 • کد مالیاتی
 • سیم کارت ترکیه

دلایل افتتاح حساب بانکی در ترکیه

هنگامی که خارجی‌ها به هر دلیلی مهاجرت به ترکیه را انتخاب می‌کنند، به مکانی قابل اعتماد برای نگهداری وسایل و به خصوص پول خود نیاز دارند. تمامی کسانی که از طریق خرید ملک و یا ثبت شرکت در ترکیه به ترکیه مهاجرت می‌کنند باید در ترکیه حساب بانکی داشته باشند تا بتوانند به راحتی امور مالی خود را مدیریت کنند و از امنیت سرمایه خود مطمئن باشند. به عبارت دیگر، تمامی اتباع خارجی در ترکیه و یا شهروندان ترکیه و همچنین تمامی شرکت‌های ترکیه برای راه اندازی کسب و کار و انجام فعالیت‌های مالی خود مانند وام‌های مالی باید در ترکیه حساب بانکی باز کنند. همچنین لازم است صاحبان مشاغل قبل از ثبت شرکت یا راه اندازی کسب و کار در ترکیه حساب بانکی باز کنند.روند افتتاح حساب در ترکیه برای هر شهر یکسان است و مثلا قوانین استانبول با ازمیر تفاوتی ندارد.

سن مناسب برای افتتاح حساب در ترکیه

قوانین افتتاح حساب بسیار پیچیده و گیج کننده نیستند. در بسیاری از کشورها، به ویژه ترکیه، افراد ۱۸ساله و ۱۸ سال به بالا می‌توانند حساب بانکی باز کنند و خودشان از خدمات بانکی استفاده کنند. اما برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای افراد زیر ۱۸ سال، حضور والدین در بانک الزامی است.موسسه مهاجرتی آرال گام(https://aralgam.com/) به افراد زیادی کمک کرده است تا با کمترین سرمایه‌گذاری در بهترین مقاصد مهاجرتی دنیا تحصیل، کار و زندگی کنند. برای افتتاح حساب در ترکیه نیز می‌توانید با مشاورین این موسسه مشورت کنید.

شرایط افتتاح حساب در ترکیه برای افراد غیر مقیم تمامی اشخاص حقوقی و غیرحقوقی دارای اقامت ترکیه می‌توانند به راحتی در ترکیه حساب باز کرده و سرمایه خود را در این کشور سرمایه‌گذاری کنند. جالب است که به دلیل جنگ در خاورمیانه، نیمی از سرمایه کشورهای عربی به ترکیه منتقل شد که حکایت از امنیت بانکداری ترکیه دارد.

مزایای افتتاح حساب بانکی در ترکیه

 • افتتاح حساب بانکی در ترکیه مزایای خاص خود را دارد. اساسا ترکیه نزدیک‌ترین کشور به ایران است که از آنجا می‌توانید مسترکارت و ویزا بگیرید. همچنین با این دو کارت می‌توانید به راحتی از بهترین وب سایت‌های خارجی خرید کنید و مستقیم با کشورهای اروپایی ارتباط برقرار کنید.
 • یکی دیگر از مزایای مهم افتتاح حساب بانکی در ترکیه، ارتباط مستقیم با کشورهای اروپایی و آمریکایی است. در واقع شما می‌توانید فورا پول دریافت کرده و به کشورهای دیگر پول ارسال کنید.
 • افرادی که در ترکیه حساب بانکی دارند می‌توانند همزمان حساب‌های یورو، لیر و دلار داشته باشند. البته ناگفته نماند که حساب‌های لیر سود بیشتری دریافت می‌کنند. با این حال، به لطف خدمات خوب ارائه شده توسط این کشور، می‌توانید به راحتی لیر را به یورو یا دلار به لیر در حساب خود تبدیل کنید.

مراحل افتتاح حساب در ترکیه

 1. اگر مقیم دائم ترکیه هستید، باید آدرس محل سکونت خود را در فرم افتتاح بانک وارد کنید. اما اگر به طور دائم در ترکیه نیستید بهترین راه حل این است که آدرس منزل دوستان و آشنایان خود را بنویسید.
 2. زمانی که در مورد افتتاح حساب در ترکیه صحبت می‌کنید «کد مالیاتی» شما بسیار مهم است. اگر کد مالیاتی ندارید، به اداره دارایی ترکیه بروید و بدون معطلی آن را دریافت کنید. خبر خوب این است که وزارت دارایی برای ارائه این کد هزینه‌ای از شما دریافت نمی‌کند و هر خارجی باید هنگام افتتاح حساب بانکی این کد را دریافت کند.
 3. همانطور که می‌دانید اصل و کپی پاسپورت شما بسیار مهم است و هنگام افتتاح حساب بانکی در ترکیه باید آن‌ها را ارسال کنید.
 4. همچنین آخرین سفر شما به ترکیه برای مدیر بانک مهم است. پس مهر تایید آخرین سفر خود را به آن‌ها نشان دهید.
 5. سپس به مرحله افتتاح حساب در ترکیه می‌رسید و باید به لیر، دلار یا یورو حساب باز کنید.
 6. پس از افتتاح حساب می‌توانید در بورس ترکیه و جهان نیز سرمایه‌گذاری کنید.
 7. در مرحله آخر برای استفاده از خدمات موبایل بانک در ترکیه باید یک سیم کارت ترکیه خریداری کرده و در امور بانکی خود از آن استفاده کنید.

شرایط افتتاح حساب بانکی در ترکیه برای اتباع خارجی

اتباع خارجی که در ترکیه زندگی نمی‌کنند اما به هر دلیلی قصد دارند حساب بانکی در ترکیه داشته باشند، به طور کلی باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • یک فرد باید حداقل ۶۰۰۰ دلار به حساب خود واریز کند. این مبلغ باید به مدت سه ماه در حساب باقی بماند.
 • داشتن یک فرد مجاز از کنسولگری ترکیه در ترکیه.
 • بتواند شماره مالیات ترکیه را ارائه دهد

کلام آخر

در این مقاله با دلیل و روش افتتاح حساب در ترکیه آشنا شدید. حالا متوجه می‌شوید که خارجی‌ها چگونه حساب بانکی باز می‌کنند. قبل از انتخاب بانک می‌توانید از افراد با تجربه در بخش بانکداری ترکیه سوال کنید و از تجربیات آن‌ها درس بگیرید.

استادبانک هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای نوشته شده ندارد.