رپورتاژ آگهی

بررسی، تجزیه و تحلیل فیلترهای ممبران تصفیه آب

استادبانک نویسنده
789 0
08 بهمن 1400

فیلتر ممبران تصفیه آب از مهم ترین بخش های دستگاه تصفیه آب برای فیلتراسیون آب آست. فیلتر ممبران دقت بالایی در حدود 0.0001 میکرون دارد و به همین دلیل اکثر مولکول های آلاینده اجازه عبور از منافذ آن را نخواهند داشت. تنها مولکول آب که اندازه کوچکی دارد می تواند از منافذ فیلتر ممبران عبور کند.

فیلتر ممبران تصفیه آب برای مقیاس های مختلف خانگی، نیمه صنعتی، صنعتی و دریایی دارای انواع متفاوتی می باشد. در مقیاس صنعتی تعدد لایه های فیلتر ممبران، ظرفیت آن و هم چنین قطر و طول فیلتر ممبران نسبت به دیگر مقیاس ها افزایش پیدا می کند.

ساختار فیلتر ممبران باعث عبور آب از لایه های آن و به دام افتادن ذرات آلاینده در پشت منافذ ممبران می شود. در نهایت آب تصفیه شده عاری از هر نوع آلاینده از طریق لوله جمع آوری آب تولید از ممبران خارج شده و پساب که شامل آب غلیظ شده و املاح و نمک های دفع شده از آب است نیز از خروجی دیگر فیلتر ممبران به سمت فاضلاب هدایت می شود.

بررسی-تجزیه-و-تحلیل-فیلتر-های-ممبران-تصفیه-آب

فیلتر ممبران چیست؟

فیلتر ممبران از لایه های نیمه تراوایی که به دور استوانه ای پیچیده شده اند تشکیل شده است. قطر منافذ این لایه ها به اندازه ای ریز است که تنها به مولکول آب اجازه عبور می دهد. فیلتر ممبران دارای دو خروجی برای آب تولید و پساب می باشد.

دقت بالای فیلتر ممبران با منافذ 0.0001 میکرون باعث حذف اغلب آلاینده های آب شده و آبی با خلوص بالا تولید می کند. فیلتر ممبران تصفیه آب اصلی ترین بخش فیلتراسیون هر دستگاه تصفیه آب است.

در فیلتر ممبران از فرایند اسمز معکوس برای جدا کردن آب از املاح و نمک های آن استفاده می شود. فشار لازم برای اجرای این فرایند توسط پمپ RO که قبل از واحد اسمز معکوس در دستگاه نصب می شود تامین خواهد شد.

اغلب فیلترهای ممبران موجود در بازار از نوع ممبران های وارداتی هستند که، قیمت آنها به نرخ ارز در کشور وابسته است. بنابر این بعد از پاسخ به این سوال که فیلتر ممبران چیست؟ اگر قصد خرید فیلتر ممبران را دارید، قیمت فیلتر ممبران اهمیت پیدا می کند.

اگر چه که نباید بر اساس قیمت فیلتر ممبران برای خرید آن تصمیم گیری کرد، اما بعد از در نظر گرفتن پارامترهای عملیاتی سیستم و مشخصات فیلتر ممبران، بررسی قیمت برندهای مختلف فیلتر ممبران و در نهایت دریافت مشاوره از افراد متخصص و مشاورین فروش شرکت های معتبر، این موضوع نیز باید در نظر گرفته شود.

انواع فیلتر ممبران

فیلتر ممبران بر اساس نوع تکنولوژی دارای انواع مختلفی است. از جمله مهم ترین تکنولوژی های مورد استفاده در تولید فیلتر ممبران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فیلتر ممبران نانوفیلتراسیون (NF)

فیلتر ممبران نانوفیلتراسیون برای حذف ذرات تا ابعاد 0.001 میکرون استفاده می شود. این نوع فیلتر ممبران باعث کاهش میزان قلیائیت در آب می شود. ممبران های نانوفیلتراسیون قابلیت از بین بردن سختی آب را نیز دارند.

فیلتر ممبران اولترافیلتراسیون (UF)

قابلیت جداسازی ذرات تا ابعاد 0.002 تا 0.1 میکرون را دارد. این نوع فیلتر ممبران علاوه بر حذف همه موادی که ممبران میکروفیلتراسیون قابلیت حذف آن را دارد، می تواند بخش عمده ای از ویروس ها را نیز حذف کند. اما برای اطمینان از حذف همه میکرو ارگانیسم ها استفاده از یک وسیله ضد عفونی جانبی نیز توصیه می شود.

فیلتر ممبران میکروفیلتراسیون (MF)

فیلتر ممبران میکروفیلتراسیون ذرات با اندازه تقریبی 0.03 تا 10 میکرون را از آب حذف می کند. این ذرات شامل شن، گل و لای، ماسه، جلبک، خاک، انگل و باکتری می شود. کاربرد این نوع فیلتر ممبران برای جلوگیری از تشکیل رسوب و کاهش سطح عملکرد و عمر سیستم است.

فیلتر ممبران اسمز معکوس

فیلتر ممبران اسمز معکوس برای حذف ذرات با اندازه تقریبی 0.0001 میکرون مورد استفاده قرار می گیرد. با این دقت تقریبا اغلب آلاینده ها از آب حذف می شوند. دقت بالای ممبران های اسمز معکوس آنها را به یکی از پرکاربردترین نوع فیلتر ممبران در صنعت تصفیه آب تبدیل کرده است.

برندهای برتر فیلتر ممبران

فیلتر ممبران اسمز معکوس از برندهای شناخته شده و برتر شامل دوپونت، داو و … در ایران موجود است. مهم ترین برندهای فیلتر ممبران شامل موارد زیر می شوند:

فیلتر ممبران دوپونت پرو

این مدل از ممبران های دوپونت که یکی از برندهای شناخته شده فیلتر ممبران آمریکایی است، برای دفع بالاتر و بازدهی بیش تر در سیستم استفاده می شود. نسبت به ممبران نسل قبل یعنی ممبران BW30 این فیلتر ممبران دوپونت کیفیت ثابت آب، دفع و جریان بالاتر را نتیجه می دهد.

فیلتر ممبران دوپونت پرو طول عمر بالا و عملکرد پایداری دارد.

برند-های-برتر-فیلتر-ممبران

فیلتر ممبران دوپونت

فیلتر ممبران دوپونت که در دو مدل 4 و 8 اینچ برای ساخت دستگاه هایی با ظرفیت های متنوع به بازار عرضه شده اند، برای کیفیت و دبی بالاتر مورد استفاده قرار می گیرند.

طول عمر و بازدهی بالای فیلتر ممبران دوپونت باعث استقبال زیاد از این محصول شده است. علاوه بر این با استفاده مجدداز آب باعث کاهش حجم پساب تولیدی نیز می شود که از دیگر مزیت های مهم این فیلتر ممبران آمریکایی است.

فیلتر ممبران داو 

فیلترهای ممبران داو با کدهای TW برای مصارف خانگی، BW برای تصفیه آب لب شور و کد SW برای تصفیه آب دریا شناخته می شوند. ممبران های داو به عنوان یکی از با کیفیت ترین و پرکاربرد ترین فیلترهای ممبران در دستگاه های تصفیه آب صنعتی شناخته می شوند.