رپورتاژ آگهی

چگونه تایپ سریع یاد بگیریم؟

استادبانک نویسنده
307 0
15 آبان 1400

چکیده : در این مقاله با نکات و تکنیک های افزایش سرعت تایپ و تایپ ده انگشتی آشنا می شویم

امروزه انجام کوچک‌ترین کارهای اداری و دفتری در مشاغل گوناگون به تایپ کردن نیاز دارند. از تایپ یک نامه کوتاه گرفته تا تایپ سوال و یا طراحی پاورپوینت، همگی به مهارتی هر چند جزئی در زمینه تایپ نیاز دارند. برخی از افراد که در این حوزه توانمند نیستند، ساعت‌های متوالی را صرف نوشتن یک صفحه متن می‌کنند و در نهایت، با یک دنیا خستگی و احساس درد در ناحیه گردن و کمر، از جای خود بلند می‌شوند. این در حالی است که احتمالاً غلط‌های متعددی نیز در نوشتار آن‌ها وجود دارد. اگر شما نیز یکی از این افراد هستید، تا به حال چند مرتبه به یادگیری تکنیک تایپ سریع فکر کرده‌اید؟ به نظر شما افزایش سرعت تایپ چه تأثیری بر روند کار شما دارد؟ در این مقاله قصد داریم چند تکنیک ساده برای یادگیری تایپ سریع را به شما معرفی کنیم. اگر به این مهارت علاقمندید، تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.‌

مزایای افزایش سرعت تایپ

پیش از آن که به مرور چند تکنیک برای افزایش سرعت تایپ بپردازیم، بهتر است با مزایای یادگیری تایپ سریع آشنا شوید.‌ به نظر شما یادگیری تایپ سریع چه تأثیری بر شرایط شما خواهد داشت؟ آیا یادگیری این تکنیک کاربردی و به صرفه است؟

نخستین نکته‌ای که به آن اشاره می‌کنیم، وضعیت سلامتی و وضعیت فیزیکی است. در واقع تایپ کردن به طور کلی تأثیرات منفی گوناگونی بر شرایط بدن خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین آن‌ها تأثیر منفی بر بینایی است؛ خصوصاً اگر برای مدت طولانی پشت سیستم بنشینید و یا از نور کم یا بیش از حد زیاد استفاده کنید. همچنین این کار می‌تواند به دلیل عدم رعایت پوزیشن درست و اصولی نشستن، آسیب‌های فراوانی به ستون مهره‌ها وارد کند. اگر حجم کاری‌تان زیاد است و مجبورید مدت طولانی را پشت میز بنشینید، این مسئله در شما تشدید می‌شود. افزایش سرعت تایپ باعث اتمام زودتر از موعد کارها شده و به این ترتیب، آسیب جسمی کمتری به شما وارد خواهد شد.

از طرف دیگر، اگر به صورت فریلنسر در حوزه تولید محتوا و موارد این چنینی کار می‌کنید و درآمد شما وابسته به تعداد کارهایی است که انجام می‌دهید، یادگیری تایپ سریع به شما کمک می‌کند تا کارها را در مدت زمان کوتاه‌تری انجام داده و به این ترتیب، امکان انجام دادن کارهای بیشتری را داشته باشید.

یکی از کارهایی که می‌توانید به عنوان کار پاره وقت و دانشجویی از آن کسب درآمد کنید، کار به عنوان تایپیست و گرفتن سفارش تایپ است. برای این کار نیز به داشتن مهارت تایپ سریع نیاز دارید. مجموعه این مزایا یادگیری تایپ سریع را به یک ضرورت در دنیای امروزی تبدیل می‌کند. کافیست چند تکنیک ساده را بلد باشید تا بتوانید با افزایش سرعت تایپ، کارها را در سریع‌ترین زمان ممکن انجام دهید.

 

تکنیک تایپ ده انگشتی چیست؟

افزایش سرعت تایپ با تمرین مداوم حاصل می‌شود؛ اما نکته مهمی که وجود دارد این است که تمرین درست و اصولی بر اساس روش‌های حرفه‌ای نتیجه بهتری را برایتان به همراه خواهد داشت. گفته می‌شود تایپ دو یا چند انگشتی به کمک تمرین مکرر می‌تواند شما را به سرعت ۳۰ تا ۴۰ کلمه در دقیقه برساند؛ اما تکنیکی که شما را تا حد ۷۰ کلمه در دقیقه سریع می‌کند، تکنیک تایپ ده انگشتی است.

تایپ ده انگشتی تکنیکی اصولی برای تایپ است که در آن از هر ده انگشت برای تایپ کردن کمک می‌گیریم. مهم‌ترین نکته‌ای که درباره این روش تایپ وجود دارد، نگاه نکردن به صفحه کلید است. در تایپ ده انگشتی انگشت‌ها بر سر جای مشخصی قرار می‌گیرند و شما یاد می‌گیرید که چگونه با استفاده از تصویری که در ذهنتان حک شده، بدون نگاه کردن به کیبورد جای کلیدها را پیدا کنید. این روش سرعت تایپ کردنتان را تا حد زیادی بالا می‌برد و پس از مدتی تمرین، می‌توانید به راحتی تایپ سریع را انجام دهید. چند نکته مهم درباره افزایش سرعت تایپ در ادامه قید شده‌اند که با رعایت آن‌ها، سرعت تایپ شما به سرعت بالا می‌رود.

نکاتی درباره افزایش سرعت تایپ

حال که با تکنیک تایپ ده انگشتی به عنوان بهترین روش افزایش سرعت تایپ و یادگیری تایپ سریع آشنا شدید، بهتر است چند نکته مهم درباره این روش را نیز با هم مرور کنیم. توجه داشته باشید که یادگیری این روش به زمان نیاز دارد و با مدتی تمرین مداوم، به سطح قابل قبولی خواهید رسید.

  • باید بدانید که مهم‌ترین چیز در تایپ ده انگشتی، اتکا به حافظه عضلانی است. حافظه عضلانی همان چیزی است که باعث می‌شود هنگام برداشتن هر قدم، به پاهایتان نگاه نکنید؛ بلکه ذهنتان بر حسب عادت، پیام‌هایی را به پاها می‌فرستد تا طبق الگویی مشخص حرکت کنند. انگشت‌های شما نیز باید بیاموزند چگونه طبی الگو روی صفحه کلید جابه‌جا شوند.
  • مورد دومی که باید به آن توجه کنید، نگاه نکردن به صفحه کلید است. باید تلاش کنید نگاهتان را از صفحه کلید بردارید تا تایپ سریع برایتان محقق شود. اگر بخواهید مکرراً نگاه خود را بین متن اصلی، مانیتور و صفحه کلید جابه‌جا کنید، زمان زیادی از شما گرفته می‌شود.
  • لازم است در ابتدای کار، آرام و بادقت تایپ کنید. سعی کنید بدون به هم ریختن ترتیب انگشت‌ها و رعایت اصول تایپ ده انگشتی، متن‌ مورد نظر را تایپ کنید. به هر میزان که بیشتر تمرین کنید، افزایش سرعت تایپتان محسوس‌تر خواهد بود.
  • یکی از دیگر مواردی که به افزایش سرعت تایپ شما کمک خواهد کرد، رعایت اصول ارگونومی است. پوزیشن صحیح قرار گرفتن پشت میز و سیستم، به شما کمک می‌کند تا در موقعیتی آرام‌تر قرار گرفته و بتوانید سرعت تایپ کردن را افزایش دهید. قرارگیری درست دست‌ها از دیگر مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید.

با رعایت این چند نکته ساده ضمن یادگیری روش‌ تایپ ده انگشتی، می‌توانید تایپ سریع را یاد گرفته و کارهایتان را در کمترین زمان ممکن انجام دهید.

کلام آخر

در این مقاله به مزایای یادگیری تایپ سریع پرداخته و شما را با چند تکنیک ساده جهت افزایش سرعت تایپ آشنا کردیم. یادگیری تایپ ده انگشتی می‌تواند سرعت تایپ شما را با روشی علمی و اصولی به سرعت بالا ببرید. همین حالا برای یادگیری این روش اقدام کنید و مهارت خود را در تایپ سریع، بالا ببرید.