آموزش زبانبرنامه ریزی درسی استادبانک

روش مطالعه درس زبان انگلیسی

ملیحه فراهانی نویسنده
46945 9
17 فروردین 1401
روش مطالعه زبان انگلیسی

درس زبان انگلیسی برای دانش‌آموزان یکی از چند درس چالش‌برانگیز آن‌ها است. دانش‌‌آموزان یا به لطف شرکت در کلاس‌های خارج از مدرسه زبان انگلیسی را به خوبی بلد هستند یا به هیچ عنوان نمی‌توانند با این درس کنار بیایند. با این حال، روش مطالعه زبان انگلیسی مدرسه برای اکثر دانش‌آموزان کمی سخت و پیچیده است. چون دقیقاً نمی‌دانند اول به سراغ متن کتاب بروند یا لغات، روی گرامر تمرکز کنند یا تمرین‌های کتاب را حل نمایند. حتی روش مطالعه زبان انگلیسی برای امتحان با روش مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور متفاوت است. بنابراین روش خواندن این درس برای اکثر دانش‌آموزان در زمان امتحانات ترم نهایی و همچنین کنکور به چالشی مهم تبدیل شده است.

به دلیل اهمیت این موضوع در این محتوا سعی شده است راجع به روش مطالعه زبان انگلیسی برای امتحان و روش مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور نکات مهمی ارائه شود تا بتواند راهنمای جامعی برای اینکه بدانید چطور باید زبان انگلیسی را برای امتحان بخوانید، باشد.

آشنایی با سوالات نهایی زبان انگلیسی؛ اولین مرحله مهم در روش مطالعه زبان

قبل از مطالعه کتاب و تمرین برای آمادگی در امتحان نهایی زبان، یکی از کارهای هوشمندانه این است که چند دوره از سوالات نهایی زبان انگلیسی را مطالعه کنید تا به طور کلی با سبک طراحی سوالات آشنا شوید. اینکه طراحان سوال بیشتر روی چه مباحثی تمرکز دارند، سوالات بخش ریدینگ یا بخش لغات را به چه صورت طراحی می‌کنند، به ذهن شما برای مطالعه این درس نظم و ساختار مشخصی می‌دهد. به طور کلی سوالات امتحان نهایی زبان انگلیسی معمولاً به شکل زیر طراحی می‌شود:

 • بازنویسی کلمات ناقص به طور کامل
 • تکمیل جملات با استفاده از کلمات داده شده
 • تکمیل جملات با استفاده از شکل صحیح کلمات داخل پرانتز
 • تکمیل جملات با دانش خود
 • تکمیل جملات ناقص بر اساس جملات داده شده
 • پاسخ به سوالات با توجه به تصاویر
 • انتخاب پاسخ صحیح از بین گزینه ها
 • ایجاد ارتباط بین ستون های الف و ب
 • تلفظ
 • متن خوانی (ریدینگ)

روش تدریس زبان انگلیسی

روش خواندن زبان انگلیسی برای امتحان نهایی

الگوی پیشنهادی در نحوه خواندن زبان انگلیسی برای امتحان به شرح زیر است:

۱. توجه به کلمات مهم در زمان مطالعه زبان انگلیسی برای امتحان

ابتدا باید به کلماتی که از نظر املایی بسیار مهم هستند، توجه کنید. بهترین روش این است که کلماتی که از لحاظ املایی و کاربردی که در جمله دارند، هایلایت کنید و در دفترچه یادداشت خود آن کلمه را در لیست کلمات کاربردی و پرتکرار کتاب بنویسید.

۲. توجه به معنی لغات و کلمات پرکاربرد

یکی از مهم ترین و پرتکرار ترین مباحث زبان، معنی لغات است. در این قسمت لغت را باید داخل متن و جمله یاد بگیرید. زیرا ممکن است یک لغت در جملات مختلف، معانی متفاوتی داشته باشد. بهتر است ابتدا خود لغت را لحاظ املایی، معنای خاص آن بدون کاربردی که در جمله دارد به همراه تلفظ صحیح آن یاد بگیرید و سپس به سراغ معنای لغت در جمله و متن مرتبط آن بروید.

۳. توجه به لغات داخل متن 

در خواندن ترجمه، تنها به لغات آخر کتاب اکتفا نکنید. تمام بخش‌های کتاب از جمله لغات داخل متون، سوالات، جداول و بخش مکالمه‌ را به دقت مطالعه کنید. لغات یاد گرفته شده را داخل یک دفترچه بنویسید و آن‌ها را مرور کرده و در مطالعات بعدی، با یادگیری لغات جدیدتر، آن‌ها را هم به لیست لغات نوشته خود اضافه کنید.

البته فراموش نکنید که هیچ کس به اندازه یک معلم زبان با تجربه نمی‌تواند به شما برای یادگیری هرچه سریع‌تر زبان کمک کند. به هر حال شما زبان انگلیسی را صرفا برای پاس کردن امتحانات مدرسه یاد نمی‌گیرید و در موارد بسیار زیادی به دانستن آن، احتیاج دارید.

کمک گرفتن از معلم زبان انگلیسی آنلاین فقط با یک کلیک!

 ۴. لغات مترادف و متضاد متن زبان انگلیسی

برای یادگیری سریع و تثبیت معانی، لغات متضاد و مترادف را کنار یکدیگر بنویسید.

بنابراین در بخش لغات و درک مطلب بهتر است تمام واژه‌هایی که در هر فصل از لحاظ املایی، معنایی و کاربردی که در جلمه دارند، همچنین لغات مترادف و متضاد هایلایت شود و به صورت روزانه و با روش یادگیری زبان با جعبه لایتنر و یا استفاده از فلش کارت‌های کوچک و تمرین و تکرار پیوسته در ذهن‌تان ثبت شود.

۵. درک مطلب و ریدینگ 

بعد از یادگیری لغات هر درس، بهتر است به سراغ متن کتاب بروید. اگر همانطور که در بالا گفتیم، کلمات مهم هر فصل را به خوبی تشخیص داده و یاد بگیرید، کمک بزرگی در خواندن متن و درک مطلب انگلیسی به شما می‌کند. چون ریدینگ‌ها تشکیل شده از لغات مهم و پرکاربرد زبان انگلیسی است. بنابراین اگر لغات را به خوبی یاد بگیرید، می‌توانید متن ریدینگ‌ها را نیز به خوبی خوانده و مفهوم و پیام متن را نیز درک کنید.

بعد از مطالعه هر ریدینگ، بهتر است مهم‌ترین پیام و مفهوم ریدینگ که شامل داستانی از زندگی افراد یا شامل یک متن آموزشی یا خبری است را درک کنید. چون دقیقاً سوالات از دل داستان ریدینگ و مفهوم و پیام داستان طراحی می‌شود. اگر این بخش را بعد از یادگیری لغات جدی بگیرید، قطعاً از بخش درک مطلب که پای ثابت همه سوالات امتحانی است، نمره بالایی خواهید گرفت.

روش مطالعه زبان انگلیسی بخش درک مطلب

۶. نحوه مطالعه بخش گرامر

معمولاً دانش‌آموزان با بخش گرامر میانه خوبی ندارند. شاید بتوانند با لغات یا ریدینگ کنار بیایند، اما به شدت از بخش گرامر زبان مدرسه فراری هستند. این عدم علاقه به بخش گرامر هر علتی که داشته باشد، نباید این نکته را از یادمان ببرد که بخش مهمی از سوالات امتحانی مانند جمله سازی‌ها از گرامر طراحی می‌شود.

بهترین پیشنهاد برای یادگیری بخش گرامر این است که یک بار برای همیشه از اولین مبحث گرامر آن را بخوانید. یعنی الفبای زبان انگلیسی را یاد بگیرید. از همان اولین درس گرامر شروع کنید و این بار دقیق‌تر و با مثال‌های بیشتر سعی در یادگیری گرامر زبان انگلیسی کنید. می‌توانید در این بخش از مدرس زبان انگلیسی کمک بگیرید و از او بخواهید اصول اولیه و مهم گرامر را به شما یاد دهد.

خوبی یادگیری درست گرامر این است که اگر به شما انگیزه می‌دهد. چون به راحتی بعد از یادگیری گرامر می‌توانید اصولی و درست لغات را کنار هم چیده و جمله سازی کنید. جملات را به صورت سوالی طراحی کرده یا به راحتی با کمک افعال منفی، جمله منفی نمایید. در هر صورت برای یادگیری این بخش نیاز دارید علاوه بر برگشت به مباحث قبل و شروع از پایه‌ترین مباحث گرامر برای درک مباحث بعدی، از معلم مسلط به درس نیز استفاده کنید. هیچ زمانی برای یادگیری گرامر از گرفتن معلم خصوصی خوب یا آموزش دهنده خوب غافل نشوید.

۷. منابع درسی

ابتدا از جزوه معلم خود برای یادگیری درس زبان استفاده کنید و سپس برای یادگیری بیشتر به کتاب درسی مراجعه کنید. قبل از مراجعه به منابع یادگیری زبان انگلیسی مثل مطالعه بهترین کتاب برای یادگیری زبان انگلیسی، بهتر است مرجع اصلی‌تان که همان کتاب درسی است، فراموش نشود.

یعنی ابتدا تمام نکات مهمی که در بالا ذکر شد را از کتاب درسی استخراج کنید، بارها آن را بخوانید و تمام تمرین‌های کتاب درسی را حل نمایید. سپس بعد از تکمیل مطالعه کتاب خود به سراغ کتاب‌های کمک درسی که متناسب با سطح و توان یادگیری‌تان است، بروید.

این نکته را هم فراموش نکنید که کتاب‌های کمک درسی سطح بندی دارند. باید کتابی را برای تمرین بیشتر انتخاب کنید که اولاً نه خیلی سخت‌تر از کتاب درسی باشد که حل سوالات و مطالعه توضیحات آن برای‌تان دشوار باشد و نه خیلی راحت که تاثیر چندانی بر بهبود زبان شما نداشته باشد. حتماً هم کتاب انتخاب شده باید هم شامل پرسش‌ها و سوالات تشریحی بعد ار هر درس باشد و هم سوالات دوره‌های مختلف امتحان نهایی زبان انگلیسی را پوشش داده باشد.

 مقاله بهترین روش‌های یادگیری زبان انگلیسی می‌تواند کمک شایانی به شما در زمان مطالعه این درس کند. بنابراین بهتر است در کنار مطالعه این محتوا، روی لینک زیر کلیک کرده تا بهتر بدانید بهترین روش‌های یادگیری زبان کدام است؟

جمع بندی بخش روش مطالعه درس زبان انگلیسی برای امتحان نهایی

 • گام اول در یادگیری زبان، تسلط داشتن روی متن و خواندن سریع و مفهومی آن است.
 • گام دوم یادگیری گرامر است. باید به نکات ریز گرامی دقت داشته باشید.

بهترین کار خواندن متون انگلیسی است. زیرا در حین مطالعه متن باید به تمام ضمایر، زمان‌ها، ارتباط جملات با هم، علائم نشانه‌گذاری و کلمات ربط توجه فراوانی داشته باشید.

روش مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور

روش مطالعه زبان انگلیسی برای کنکور با روش خواندن زبان انگلیسی برای امتحان کمی متفاوت است. یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های آن، تفاوت در طراحی سوالات است. دانش‌آموزان در امتحان نهایی باید به صورت گزینه‌ای، تشریحی یا تک کلمه‌ای به همراه سوالات تستی به امتحان پاسخ دهند و فرصت بیشتر و استرس کمتری در زمان پاسخ‌گویی به سوالات دارند. اما در کنکور با استرس بیشتر و تایم کمتر به سوالاتی که به مراتب مفهومی‌تر و مهم‌تراز سوالات امتحان نهایی است، به صورت تستی پاسخ دهند.

در امتحان نهایی ممکن است در برخی از سوالات، اگر دانش‌آموز جواب نهایی و جواب آخر را غلط حل کند، معلم بخاطر نوع استدلال دانش‌آموز و سایر توضیحاتی که نوشته است، بخشی از نمره سوال را به او دهد اما در کنکور ملاک جواب نهایی و گزینه‌ای است که دانش‌آموز انتخاب می‌کند. بنابراین طبیعی است روش مطالعه خود را برای کنکور بهینه‌تر کند و به جای پرداختن به نکت بی اهمیت کتاب، روی بخش‌های مهم و تست‌خیز کتاب وقت بگذارد.

روش مطالعه زبان انگلیسی

بهترین پیشنهاد برای روش مطالعه زبان انگلیسی در کنکور استفاده از الگو زیر است:

۱. آشنایی با سبک طراحی سوالات کنکور

همانطور که برای امتحان نهایی بهتر است ذهنیت طراحان سوالات را بشناسید، برای کنکور هم بهتر است با سبک طراحی سوالات آشنا شوید. به طور کلی سوالات این درس شامل ۳ سوال از قواعد، ۷ سوال از لغات، ۵ سوال از کلوز تست و ۱۰ سوال از بخش ریدینگ یا درک مطلب است.

۲. روش مطالعه بخش لغات

اگر از همان ابتدا یادگیری درس زبان انگلیسی، این کتاب را برای امتحان به صورت اصولی یاد بگیرید، برای کنکور نیز تا خدودی مسیر برای‌تان راحت خواهد شد. شما قبلاً یک‌بار تمام لغات مهم کتاب، لغات پرکاربرد با معنای متفاوتی که در جمله‌ها و متون دارد را دسته بندی کرده و خوانده‌اید. این بار برای کنکور بهتر لغات آخر کتاب، لغات بین تمرین‌ها، سوالات موجود در کتاب و لغات داخل تصاویر و هر جایی از کتاب که موجود را نیز در نظر بگیرید. لغات را این بار باید با یک یا چند مترادف انگلیسی آن بخوانید.

جتماً برای یادگیری زبان انگلیسی از جعبه لایتنر و فلش کارت استفاده کنید و در زمان یادگیری آن، شکل درست املای کلمات را نیز به خاطر بسپارید. در روز‌های اول مطالعه خود، بهتر است با تکرار کلمات را به حافظه بلند خود انتقال داده و سپس با حل سوالات تستی بخش واژگان، بخش لغات زبان خود را تقویت کنید.

۳. روش مطالعه بخش قواعد

بهترین روش برای شروع مطالعه قواعد برای کنکور این است که به سراغ جزوه خود بروید و یک بار به صورت مفهومی و اساسی مباحث را مطالعه کنید. سپس کاربرد قواعد در متن درس را بررسی کرده تا در نهایت نحوه کاربرد آن‌ها را به خوبی درک کنید. حتماً بعد از مطالعه بخش قواعد، تست‌های مربوط به آن را بزنید. اگر بتوانید بخش گرامر و لغات کنکور را به خوبی بخوانید و از حل سوالات آن به خوبی بربیاید، ۴۰ درصد نمره کنکور را کسب خواهید کرد.

در مقاله مکالمه و گرامر زبان انگلیسی، نکات بسیار مهم و ریزی گفته شده است که می‌تواند راهنمای شما در زمان مطالعه گرامر و قواعد زبان انگلیسی باشد. بنابراین می‌توانید با کلیک روی لینک زیر، مهم‌ترین نکات یادگیری بخش قواعد زبان را نیز یاد بگیرید.

۴. بخش کلوز تست و حل سوالات آن

برای اینکه بتوانید در کنکور از این بخش به خوبی نمره کسب کنید، بهتر است هر زمانی که وقت برای مطالعه درس زبان برای کنکور می‌گذارید، یک متن کلوز تست نیز حل کنید. ابتدا به سراغ کلوز‌ تست‌های تالیفی کتب کمک درسی بروید و سپس تمامی کلوز تست‌های کنکور سراسرس را حل نمایید.

۵. روش مطالعه بخش درک مطلب یا ریدینگ

در کنکور از این بخش دو متن با سوالات مرتبط آن‌ها ارائه می‌شود. بهترین روش پاسخ‌گویی به سوالات این دو بخش این است که در ابتدا به سراغ خود سوال رفته و ببینید از شما چه پاسخی می‌خواهد، بعد به سراغ متن رفته و با دنبال پاسخ سوالات در متن باشید. این روش هم در زمان شما صرفه‌جویی و هم مطالعه متن را برای شما هدفمند می‌کند.

روش مطالعه زبان انگلیسی

چند نکته کاربردی در زمان پاسخ‌گویی به سوالات ریدینگ کنکور

بهترین عملکرد در زمان پاسخ‌گویی به سوالات درک مطلب این است که ابتدا سوالات را بخوانید تا با موضوع آن‌ها آشنا شوید. زیرا این‌گونه می‌توانید به سرعت پاسخ را در متن پیدا کرده یا بدون خواندن متن با توجه به اطلاعات عمومی خود، پاسخ را بنویسید. این یک ترفند تستی از طرف طراحان است تا وقت کسانی که اول سراغ متن می‌روند، هدر رود.
روش دیگر این است که جمله اول و پایانی متن را خوانده تا موضوع متن را متوجه شوید. همچنین شما می‌توانید در آزمون های آزمایشی شرکت کنید تا مباحث برای شما تکرار و تمرین شود.

شرکت در کلاس‌ تدریس خصوصی زبان انگلیسی استادبانک، ترفندی دیگر برای آمادگی بیشتر در امتحان و کنکور

نحوه مطالعه زبان انگلیسی برای امتحان و روش مطالعه زبان برای کنکور بسیار مهم است. به شما برای شروع مطالعه و برنامه‌ریزی درسی جهت می دهد. شما را از بی‌نظمی و سردرگمی در زمان مطالعه رها می‌کند. به همین جهت سعی شد در این محتوا به مهم‌ترین نکاتی که باید در حین مطالعه زبان انگلیسی دقت کنید، اشاره شود. اما یادگیری روش مطالعه زبان برای امتحان و روش مطالعه زبان کنکور تنها بخشی از مسیری بوده که شما برای آمادگی در امتحانات و کنکور باید طی کنید. بخش دیگر حضور آموزش دهنده خوب یا معلمی است که مسلط به تدریس بوده و  قلق‌های مهم تست‌زنی و نکات مهم هنگام پاسخ به سوالات امتحانی را به شما آموزش دهد. کسی که با روش تدریس اصولی خود در وقت شما صرفه‌جویی کرده و مباحث و نکاتی را به شما بگوید که منبع طراحان سوالات امتحان و کنکور برای طراحی سوال است.

برای همراهی و حضور همچین معلمی می‌توانید روی اساتید تدریس خصوصی استادبانک که همگی سابقه درخشانی در تدریس دارند، حساب کنید. برای این مهم یا وارد سایت استادبانک شوید یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس بگیرید.

بهترین روش مطالعه زبان انگلیسی برای امتحان چیست؟

بهترین روش مطالعه زبان انگلیسی برای امتحان، در مرحله اول شناخت سوالات امتحانی است و در مرحله بعد یادگیری لغات داخل متن و انتهای کتاب زبان به همراه مطالعه ریدینگ‌های داخل هر فصل است. همچنین یادگیری قواعد زبان از پایه توسط معلم خصوصی زبان نیز توصیه می‌شود.

بهترین روش درس خواندن زبان انگلیسی برای کنکور کدام است؟

بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی برای کنکور این است که در مرحله اول تمام لغات موجود در کتاب را با املاي کلمه یاد بگیرید و در مرحله دوم با مطالعه زیاد متن‌های کلوزتست و درک مطلب، سرعت خود را در پاسخ‌گویی در این بخش بالا ببرید.

آیا استفاده از کلاس معلم خصوصی زبان می‌تواند برای آمادگی در امتحانات و کنکور موثر باشد؟

معلم خصوصی می‌تواند یکی از روش‌های بهینه برای یادگیری اصولی زبان انگلیسی باشد. چون با در نظر گرفتن زمان، بهترین روش تدریس که متناسب با توان و سطح یادگیری‌تان است را مشخص کرده و آموزش را از مبحثی انتخاب می‌کند که نقطه شروع مشکلات درسی شما در زبان است.

مطالعه مقاله چطور تاثیر کلاس خصوصی را متوجه شویم در این خصوص به شما پیشنهاد می‌شود.