برنامه ریزی درسی استادبانکمشاوره تحصیلیمشاوره تحصیلی متوسطه دوم

چگونه زیست دهم را بخوانیم؟

ملیحه فراهانی نویسنده
1472 0
06 اسفند 1401

درس زیست یکی از درس‌های مهم و اصلی رشته تجربی است.  برای دانش‌آموزان رشته تجربی درس زیست بسیار پراهمیت بوده، زیرا این درس بر معدل و در نهایت کنکور دانش‌آموزان تاثیر زیادی دارد. زیست دهم تجربی یکی از کتاب‌های مهم زیست در سه سال متوسطه دوم محسوب شده که علاوه بر اهمیت این درس در امتحان پایان ترم، در کنکور سراسری نیز با 18 سوال از این کتاب، حدود 34 درصد از سوالات زیست کنکور را به خود اختصاص داده است. بنابراین نحوه مطالعه زیست دهم و خلاصه نویسی و جمع‌بندی آن چه برای امتحانات و چه برای کنکور بسیار پراهمیت است. به همین خاطر در این محتوا از مجله آموزشی مشاوره تحصیلی متوسطه دوم استادبانک برآن شدیم راجع به اهمیت زیست دهم و اینکه چگونه زیست دهم را بخوانیم؟ نکات و توضیحات بسیار مهمی را ارائه دهیم.

اهمیت زیست دهم در امتحانات و کنکور سراسری

تاثیر معدل بر کنکور پوشیده نیست. به خصوص با حذف دروس عمومی در کنکور سراسری از سال 1402، اهمیت دروس اختصاصی و تاثیر معدل سال‌های دبیرستان بسیار برای داوطلبان رشته تجربی مهم است. زیست دهم از اولین و مهم‌ترین کتاب‌های زیست به دلیل آشنایی دانش‌آموز با مباحث پایه و بیس زیست می‌باشد. در این کتاب حس دانش‌آموز نسبت به درس زیست شکل گرفته و می‌تواند میزان مهارت و توانایی خود را از یادگیری و درک مباحث آن محک بزند. بسیار مهم است که دانش‌آموزان زیست دهم را به خوبی یاد گرفته  و در امتحانات نهایی نمره خوبی از آن کسب کنند. کسب نمره بالا در امتحانات نهایی، باعث افزایش اعتماد به نفس آن‌ها در زیست شده و بهتر و راحت‌تر می‌توانند در سال‌های بعد با این درس برخورد  کنند. در سال‌های بالاتر دانش‌آموزان با مباحث سنگین‌تر و مفهومی‌تر زیست آشنا شده و اگر اعتماد به نفس پایینی داشته باشند، به هیچ عنوان نمی‌توانند در این درس به جایگاه و تسلط مناسبی برسند.

از طرفی کتاب زیست دهم تجربی در کنکور تاثیر بسیاری دارد. 18 سوال از 50 سوالات زیست مربوط به زیست دهم است. یعنی حدود 34 درصد از سوالات کنکور را زیست دهم اشغال کرده است. در بین سوالات زیست کنکور، سوالات ترکیبی به وفور دیده می‌شود. بنابراین خیلی مهم بوده که این کتاب از همان پایه دهم جدی گرفته شود و روش صحیح مطالعه زیست دهم به خوبی رعایت گردد.

نقش مشاور تحصیلی در زمان مطالعه و یادگیری زیست پایه دهم

باتوجه به مطالبی که راجع به اهمیت زیست دهم تاکنون صحبت شد، باید بگوییم که مشاور تحصیلی یکی از بهترین راهکارها قبل از شروع به مطالعه زیست دهم است. زیرا او باتوجه به هدف شما از مطالعه، زمان‌های خالی، میزان تسلط‌‌‌ تان بر درس، بهترین برنامه‌ریزی روزانه، هفتگی و ماهیانه را طراحی کرده و براساس متدهای مطالعه روز دنیا، شما را در مطالعه و تکمیل مباحث زیست دهم یاری می‌کند.

 مشاوره تحصیلی استادبانک

علاوه بر فردی که به عنوان مشاور تحصیلی برای شما برنامه‌ریزی کرده، می‌توانید با کمک مقالات کاملاً تخصصی در زمینه نحوه صحیح مطالعه دروس، راه‌های غلبه بر اضطراب و نگرانی در زمان امتحانات و در طول ترم و سایر اطلاعات مفیدی که از بخش مشاوره تحصیلی دریافت کرده، بهترین عملکرد را در زمان مطالعه و امتحانات تا کنکور سراسری در این درس داشته باشید.

چگونه زیست دهم را بخوانیم؟

چگونه زیست دهم را برای امتحان و کنکور بخوانیم؟

برای مطالعه زیست دهم راهکارهای بسیار زیادی پیشنهاد می‌شود. از آموزش و یادگیری این درس با کمک معلم خصوصی زیست دهم گرفته تا استفاده از بهترین منابع کمک درسی و حل نمونه سوالات فراوان و غیره نیز پیشنهاد می‌شود. اما به طور دقیق‌تر می‌خواهیم مقاله چگونه زیست دهم را بخوانیم را باز کرده و راجع به هر راهکار، توضیحات کامل‌تری ارائه دهیم.

۱. مشخص کردن هدف، اولین قدم برای یادگیری زیست دهم تجربی

مطالعه درس زیست دهم تجربی، نیاز به  به برنامه‌ریزی دارد. برنامه‌ریزی درسی نیز باید براساس هدف دانش‌آموز مشخص شود. هدف از مطالعه درس زیست دهم برای هر دانش‌آموزی متفاوت است. برای برخی از آن‌ها گرفتن نمره بالا در امتحانات بسیار مهم است. برای برخی دیگر کسب نمره قبولی در امتحان و برای دانش‌آموزان هدفمند که از همین پایه دهم به کنکور و مسائل آن فکر کرده، مطالعه درس زیست و فهم کنکوری تمام مسائل کتاب مهم است. بنابراین هر دانش‌آموزی باید درابتدا هدف خود را از مطالعه درس زیست مشخص کرده، تا قدم‌های بعدی برای او راحت‌تر نمایان شود.

۲. برنامه‌ریزی درسی متناسب با هدف برای مطالعه زیست دهم تجربی

درپاسخ به سوال چگونه زیست دهم را بخوانیم؟ باید بگوییم که مطالعه هدفمند درس زیست، نیاز به برنامه‌ریزی درسی مناسب دارد. برنامه‌ای که متناسب با توانایی‌های دانش‌آموزان برای مطالعه و حل تمرین باشد. برای مثال برخی ازدانش آموزان با هدف گرفتن نمره 20 در امتحانات، روزی یک ساعت مطالعه زیست را در برنامه درسی خود قرار می‌دهند. اما برای این نحوه برنامه‌ریزی، به تمام ابعاد آن فکر نکرده‌اند. مثلاً شاید درس‌های دیگر هم به  همان اندازه مهم باشد و باید برای آن‌ها هم وقت بگذارند. علاوه بر مطالعه دروس دیگر، باید به زمان‌هایی که به مدرسه و کلاس‌های فوق برنامه رفته نیز فکر کنند. در کنار محیط و فضای مطالعه، ارتباط با دوستان و خانواده و سایر نکات مهم برنام‌ریزی درسی متوسطه دوم را نیز باید رعایت نمایند. به همین برخی از دانش آموزان ممکن بوده با توجه نکردن به همه ابعاد برنامه، اشتباهی برنامه‌ریزی کرده و در نهایت باعث خستگی، بی‌نظمی و رها کردن اجرای برنامه شوند.

پس در اولین قدم با کمک نکاتی که در مقاله برنامه‌ریزی درسی متوسطه دوم، گفته شده است در ابتدا یک برنامه‌ریزی درسی مناسب داشته و سپس به سراغ راه‌های اجرایی کردن آن بروید.

۳. استفاده از روش ترکیبی برای مطالعه زیست دهم

از حدود 18 سوالی که از زیست دهم تجربی در کنکور سراسری مطرح می‌شود، حدود 10 سوال ترکیبی از این پایه مطرح می‌شود. بنابراین بسیار مهم است که روش مطالعه دانش‌آموز نیز از همان پایه دهم به صورت ترکیبی باشد. یعنی مباحث را تنها مستقل از هم نخوانده و زیست را با مباحث مشابه آن و با کمک کتاب‌های کمکی که فراتر از کتاب اصلی بوده، مطالعه کنند. مطالعه مقاله چگونه زیست را ترکیبی بخوانیم در این بخش به شدت پیشنهاد می‌شود. زیرا نکاتی را در این مقاله به شما پیشنهاد می‌دهد که بهتر بدانید مباحث مشابه زیست کدام مباحث بوده و چطور می‌توان مطالبش را بهم ربط داد و به صورت ترکیبی مطالعه کرد.

۴. استفاده از تکنیک‌های مطالعه صحیح برای درس زیست

از مهم‌ترین تکنیک‌های مطالعه صحیح استفاده از روش خلاصه‌نویسی، کدگذاری و هایلایت کردن نکات و کلمات کلیدی کتاب است. در واقع برای اولین دور مطالعه باید از روش خلاصه‌نویسی استفاده شود. اما چگونه خلاصه‌نویسی کنیم؟  این روش مطالعه بسیار وقت‌گیر است. زیرا دانش ‌آموز باید تمام خط به خط کتاب به همراه تصاویر، توضیحات زیر تصاویر، پاورقی‌ها، توضیحات تکمیلی در بخش تمرین‌های کتاب و همه مباحث مهم و غیر مهم را خوانده و با خلاصه‌نویسی، هایلایت‌ کردن، حاشیه نویسی در کنار کتاب  و کد‌گذاری، مباحث مهم  و پراهمیت را از مباحث کم اهمیت یا حتی حذفی تکفیک کند. این روش مطالعه هرچند زمان‌بر اما بسیار مهم و ضروری است. زیرا مطالعه مبحث را برای مرور مجدد و تکرار آن در دفعات بعدی آسان می‌کند . همچنین بهترین تکنیک مطالعاتی برای کنکور است. چون تمام مباحث مهم و ضروری خلاصه‌نویسی و یادداشت‌برداری شده که در روزهای نزدیک به کنکور برای مرور و جمع‌بندی بسیار کاربرد دارد.

چگونه زیست دهم را بخوانیم؟

۵. یادگیری متدهای مختلف مطالعه برای درس زیست دهم

در پاسخ به سوال چگونه زیست را بخوانیم؟ باید بگوییم بستگی به هدف شما دارد. بهترین روش یادگیری زیست برای آمادگی در کلاس درس و نهایت کسب تسلط بالا برای شرکت در امتحانات ترم، استفاده از روش زیر است:

۱. پیش خوانی قبل از تدریس معلم: شما باید چارچوب ذهنی داشته باشید که بدانید دبیر یا مولف کتاب از این فصل و یا حتی از این خط کتاب قرار است به چه نکته ای برسد.

۲. درس هر روز را همان روز بخوانید: اگر درس هر روز را همان روز بخوانید قطعا برای مرور زمان کمتری از شما هدر می رود و مطلب به خوبی در ذهن شما حک می شود.

۳. مهمترین منبع: بهترین منبع در انتها برای به خاطر سپردن شکل ها و یادگیری مطالب کتاب درسی است، پس سعی نکنید به فکر کتاب جایگزینی برای آن باشید.

۴. مرور زیاد: عملا زیست شناسی درس فراری است و اگر آن را مرور نکنید نمی توانید در این درس موفق باشید.

۵. نکات مهم هر تست: دفتری جداگانه برای یادداشت برداری نکات یادگرفته از تست آموزشی خود داشته باشید.

اما اگر به عنوان داوطلب کنکور می‌خواهید به بهترین نتیجه ممکن برسید، در پاسخ به سوال چگونه زیست را مفهومی بخوانیم؟ باید بگویم روش پیشنهادی زیر بهترین روش ممکن برای آمادگی در کنکور سراسری است:

  • روخوانی
  • درسنامه + تست ملایم: بعد خواندن درسنامه کتاب یا منبع آموزشی خود یک سری تست های سطح ساده را حل می کنید و به سراغ مرحله بعدی می روید.
  • تطبیق: تست را با کتاب درسی تطبیق می دهید تا متوجه شوید طراح سوال از کدام قسمت های زیست بیشتر سوال طرح کرده و چگونه دیدی به متن دارد (نگاه طراح سوال)، ادبیات خود کتاب درسی را یاد بگیرید.
  • تست زمان دار حل کنید.
  • زمان مرور را یادداشت کنید: بعد از هر مرور زمان آن را یادداشت کنید تا در زمان جمع بندی اطلاع کافی از زمان مورد نیاز داشته باشید و متناسب با آن برنامه ریزی کنید.
  • زمان خلاصه نویسی: زمان خلاصه نویسی بعد از تسلط شما در دروس مختلف زیست شناسی است، یعنی ابتدا باید بر روی مباحث تسلط پیدا کنید و سپس شروع به خلاصه نویسی مطالب کنید.

نکات بسیار مهم مطالعه درس زیست دهم برای کنکور سراسری

۱. برای مطالعه بار اول، این کتاب را برای خود تدریس کرده و نکات خط به خط کتاب درسی را یاد بگیرید، ارتباط بین متن و اشکال را بیابید و توضیح هر شکل را کنار آن بنویسید.

۲. به دلیل اینکه بیشترین سوالات این کتاب به صورت ترکیبی با سایر مباحث یازدهم و دوازدهم مطرح می‌شود، بهتر است صورت ترکیبی با سایر فصل‌ها این کتاب مطالعه شود.

۳. به افعال در زمان حل تست‌های مختلف توجه کرده و با دید یک طراح کنکور سوالات را تجزیه و تحلیل کنید. مثال‌های نقض کننده را شناخته و جداگانه یادداشت کنید. به افعال منفی در سوالات دقت کرده و به هیچ از روخوانی سریع سوال نگذرید. زیست کلاس دهم تجربی به دلیل اهمیت مباحث پایه، بسیار مهم است که برای کنکور جمله به جمله و نکته به نکته خوانده شود.

چگونه زیست دهم را بخوانیم؟

اهمیت حضور معلم خصوصی برای یادگیری کامل درس زیست دهم تجربی

در پاسخ به سوال چگونه زیست دهم را بخوانیم؟ باید به این نکته که حضور و تاثیر آموزش دهنده خوب  در یادگیری و درک کامل مباحث کتاب بسیار مشهود بوده، نیز اشاره کنیم. علاوه بر تک تک نکاتی در این مقاله بیان شد که همگی برای کسب نتیجه ارزشمند باید رعایت شوند، شرکت در کلاس معلمی  که بتواند با توانایی‌های برتر خود در تدریس مباحث مشکل‌دار و سخت زیست، شما را به این درس علاقمند کرده و تسلط‌تان را بالا ببرد،‌ بسیار الزامی است.

کلاس معلم خصوصی زیست نیز یکی از همان کلاس‌های بهینه و موثری است که دانش‌آموزان در زمان امتحانات و داوطلبان کنکور برای آمادگی در این آزمون بزرگ می‌توانند روی آن حساب کنند. کلاس خصوصی زیست به دلیل اختصاصی بودن زمان کلاس برای شاگرد، به تمرکز معلم روی یک نفر و آموزشی متناسب با سطح و توانایی دانش‌‌آموز، کلاسی بسیار مفید و موثر است.

معلم خصوصی در کنار تدریسی روان برای زیست دهم، می‌تواند بهترین ریزی پایه دهم را برای مطالعه بهتر و تمرین بیشتر نیز برای شما انجام دهد. از هر لحاظ در پاسخ به سوال تمام دانش‌آموزانی که می‌پرسند چگونه زیست را سریع یاد بگیریم؟ باید بگوییم که بهترین و بهینه‌ترین و همچنین سریع‌ترین روش یادگیری و به تسلط رسیدن در زیست، کلاس معلم خصوصی است.

استفاده از پلتفرم تدریس خصوصی استادبانک برای درخواست معلم خصوصی زیست

برای برخی از والدین و دانش‌آموزان هزینه تدریس خصوصی زیست بعد از کیفیت تدریس معلم، دومین مسئله مهم در زمان درخواست معلم خصوصی است. اما ما به شما با معرفی مجموعه تدریس خصوصی استادبانک این اطمینان را می‌دهیم که هر دو مسئله بسیار مهم یعنی کیفیت معلم و هزینه کلاس تضمین شده است.

کیفیت تدریس معلم در همان ابتدای ورود به استادبانک و قبل از همکاری با این مجموعه بررسی می‌شود. همچنین در طول جلسات معلم با شاگرد نیز عملکرد ایشان مورد ارزیابی کارشناسان استادبانک قرار می‌گیرد. قیمت تدریس خصوصی اساتید استادبانک نیز براساس توانایی‌ها و صلاحیت‌های تدریس معلم در جلسات مشخص می‌شود. یعنی اگر شما هزینه‌ای قرار بوده که صرف کلاس خود کنید، بابت ارزش‌های  استاد و مهارت‌های تدریس او می‌پردازید.

بنابراین با ورود به لینک معلم خصوصی استادبانک به راحتی می‌توانید بهترین معلم خصوصی زیست را براساس معیارهای خود انتخاب کرده و کلاس‌تان را برگزار کنید. اگر هم در زمینه ثبت درخواست کلاس خصوصی زیست نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید، می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس گرفته و تمام ابهامات خود را برطرف کنید.