رپورتاژ آگهی

شروع ریاضی از صفر چگونه است؟ ویژه کنکور ۱۴۰۳

استادبانک نویسنده
903 0
02 آبان 1402

شروع ریاضی از صفر برای دانش آموزان کنکوری رشته ریاضی، تجربی و انسانی اهمیت زیادی دارد. به ویژه برای آن‌هایی که احساس می‌کنند بر مباحث این درس هیچگونه تسلطی ندارند. در حقیقت این درس نقطه ضعف بسیاری از دانش آموزان در کنکور محسوب می‌شود. همین موضوع نیز سبب می‌شود تا آن‌ها علاقه‌ای به مطالعه این درس نداشته باشند. از سوی دیگر درس ریاضی را می‌توان یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین دروس اختصاصی برای رشته‌های تجربی و ریاضی به شمار آورد. پس نمی‌توان مطالعه آن را نادیده گرفت.

در این مقاله روش مطالعه ریاضی از صفر را توضیح خواهیم داد و به مراحلی اشاره خواهیم کرد که با سپری کردن آن‌ها می‌توانید در این درس به موفقیت دست پیدا کنید. پس اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید با ما همراه باشید.

مشخص کردن وضعیت فعلی و برنامه‌ریزی

اولین کاری که باید برای شروع مطالعه ریاضی از صفر انجام دهید مشخص کردن وضعیت فعلی یادگیری و میزان تسلطتان بر مباحث و دروس مختلف است. حواستان باشد که خودتان را گول نزنید و یا اوضاع فعلی خود را بالاتر و یا حتی پایین‌تر از آنچه هست تصور نکنید.

بسیاری از دانش آموزان به دلیل اشتباهاتی که در این مرحله انجام می‌دهند، مراحل بعدی را نیز از دست می‌دهند. پس از اینکه متوجه شدید در چه مرحله‌ای از یادگیری واقع شده و میزان آگاهی‌هایتان در این درس چه اندازه است می‌توانید  به برنامه‌ریزی دست بزنید و برنامه‌ای متناسب با ویژگی‌های شخصی و شخصیتی و دانش و اطلاعات برای خود تدارک ببینید.

یکی از روش‌های تعیین سطح شرکت در یک آزمون آزمایشی استاندارد است البته انتخاب بهترین آزمون آزمایشی یکی از مهم‌ترین تصمیمات شما در ارزیابی سطح تحصیلیتان است.

توجه به ضریب دروس و اهمیت آن‌ها

بودجه‌‍بندی و ضرایب دروس در کنکور نشان دهنده میزان تاثیرات یک درس در نتیجه است. پس در اولین گام شروع ریاضی کنکور از صفر باید به این ضریب‌ها دقت داشته باشید. سعی اصلی شما بر این باشد که برای درس‌های با ضریب بالاتر وقت بیشتری را در نظر گرفته و تمرکز و انرژی بالاتری را برای آن‌ها صرف نمایید.

این امکان وجود دارد که با بررسی تست‌های کنکور سال‌های قبل به این نکته پی ببرید که برخی از فصول و مباحث تعداد سوالات بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند. پس بهتر است این نوع مباحث را در اولویت مطالعاتی خود قرار دهید.

داشتن برنامه منظم و انعطاف پذیر

بدون شک فقدان برنامه و بی‌برنامگی، شما را به موفقیت سوق نخواهد داد. افرادی که تمایل دارند به پیشرفت و موفقیت دست پیدا کنند باید برنامه‌ریزی مطلوب داشته باشند.

حواستان باشد که برنامه شما نباید خشک و بدون انعطاف طراحی شود. چراکه در این صورت به زودی از مطالعه دروس و مباحث مختلف آن خسته و دلزده خواهید شد. به عکس برنامه‌ای که برای شروع ریاضی کنکور از صفر در نظر می‌گیرید باید کاملا منعطف باشد. به این معنا که با شرایط شما در تناسب و هماهنگی کافی واقع شود.

شرکت در آزمون‌های آزمایشی

شرکت در آزمون‌های آزمایشی به دانش آموزان کنکوری این امکان را می‌دهد تا آموخته‌های خود را مورد ارزیابی دقیق قرار دهند و با فضا و شرایط حاکم بر آزمون سراسری آشنایی کافی حاصل کنند.

اگر در این آزمون‌ها شرکت داشته باشید از مسیر اصلی کنکور خارج نخواهید شد و از سوی دیگر بسیاری از استرس ها و اضطراب های روز آزمون را از خود دور خواهید ساخت.

شرکت در یک یا چند آزمون آزمایشی سنجش همچنین به دانش آموزان کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خود را بهتر شناخته و به ایرادات موجود در برنامه‌ریزی خود پی ببرند.

استفاده از منابع آموزشی جامع و کامل

منابع آموزشی زیادی وجود دارند که شما می‌توانید برای شروع ریاضی کنکور از صفر از آن‌ها کمک بگیرید. هر کدام از این منابع و کتب از ویژگی‌های مخصوص به خود برخوردار شده و از لحاظ کیفیت می‌توان آن‌ها را رتبه‌بندی کرد.

پس بهتر است از میان این منابع، آن‌هایی را برای مطالعه درس ریاضی انتخاب کنید که جامعیت بالاتری داشته و به اندازه کافی واضح و رسا به نگارش درآمده‌اند. اگر از جمله دانش آموزانی هستید که معلم برای آن‌ها جزوات کاملی تدارک دیده می‌توانید با مطالعه این متون کار خود را آغاز کنید.

مطالعه سریع کتاب درسی

همان‌طور که می‌دانید سوالات کنکور ریاضی از کتاب درسی شما مطرح شده است. پس پیش از هر اقدامی به سراغ این کتاب بروید و در گام اول تنها یک فصل از آن را مطالعه کنید. سپس به سراغ مبحث و فصل بعدی بروید. اگر بتوانید در هر روز یک گفتار را به اتمام برسانید برایتان کفایت خواهد کرد. بهتر است در این گام مطالعات شما سریع و روزنامه وار باشد.

مطالعه دقیق کتاب درسی

پس از مطالعه سریع کتاب درسی باید به گام بعدی بروید و مباحث خوانده شده را دوباره از اول مرور و بررسی کنید. تفاوت مطالعه در این گام نسبت به گام قبلی این است که در این مرحله باید دقت و تمرکز بسیار بیشتری را بر متون مد نظر گذاشته و آن‌ها را بسیار عمیق‌تر مطالعه کنید.

خواندن درسنامه‌ها

شما می‌توانید درسنامه‌ها را از منابع آموزشی و یا جزوات ارائه شده توسط معلم در کلاس درس مطالعه کنید. اگر معلم برای شما جزوات مفصلی تدارک دیده و آن را در کلاس با شما مرور و بررسی کرده است می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.

تست زنی

پس از پشت سر گذاشتن مرحله مطالعه سریع کتاب درسی و مطالعه دقیق و درسنامه‌ها، حالا نوبت به زدن تست‌ها رسیده است تا شما بتوانید از آنچه مطالعه کرده‌اید بازخورد دریافت نموده و نقاط قوت و ضعف خود را بدانید. همچنین می‌توانید روش مطالعاتی خود را بررسی کنید.

برای تست زنی هم بهتر است به نکاتی توجه داشته باشید و این کار را با زدن تست‌ها به صورت یک به یک آغاز کنید. سپس به بررسی پاسخ و پاسخنامه اقدام نموده و آن تست را به صورت دقیق و کامل بررسی کنید.

پس از آن به سراغ تست بعدی بروید. اگر احساس کردید که در یک مبحث درسی به اندازه کافی مسلط شده‌اید آن را رها کرده و به مبحث و موضوع بعدی بپردازید.

شرکت در کلاس ریاضی آنلاین

مزایای کلاس‌های آنلاین نسبت به کلاس‌های حضوری بر هیچ دانش‌آموزی پوشیده نیست. شما می‌توانید با شرکت در کلاس‌های آنلاین مدرسه ریاضی آلفا در کلاس دکتر معین کرمی به عنوان یکی از بهترین دبیران ریاضی کشور حاضر شوید از جمله ویژگی‌های این کلاس‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پوشش صفر تا صد مطالب ریاضی ویژه کنکور و آمادگی برای شرکت در امتحانات نهایی
  • شرکت در کلاس‌های سطح‌بندی شده
  • کلاس‌های رفع اشکال با رتبه برترهای کنکور
  • شرکت در آزمون کلاسی برای ارزیابی مطالب ارائه شده
  • و ….

قطعا در روش صحیح مطالعه ریاضی برای کنکور نقش یک کلاس ریاضی استاندارند غیر قابل انکار است.

جمع‌بندی شروع ریاضی از صفر

در این مقاله شروع ریاضی کنکور از صفر را با ذکر چند مرحله مرور و بررسی کردیم. همان‌طور که می‌دانید مراحل کلی مطالعه درس ریاضی عبارتند از: یادگیری، تست زنی، آزمون و مرور که می‌توان برای این مراحل جزئیات بیشتری را هم در نظر گرفت.

 

استادبانک، در قبال صحت محتوای منتشر شده مسئولیتی ندارد.