مشاوره تحصیلیمشاوره تحصیلی متوسطه دوم

چگونه فیزیک دهم را ۲۰ بگیریم؟

ملیحه فراهانی نویسنده
3768 0
21 دی 1401
چگونه فیزیک را ۲۰ بگیریم؟

در پاسخ به سوال چگونه فیزیک دهم را ۲۰ بگیریم؟ باید بگوییم برای درس فیزیک و گرفتن نمره ۲۰، دو روز مانده به امتحان نمی‌توان چندان انتظار این نمره را داشت، اما می‌توان با کمک معلم خصوصی نمره قبولی و نتیجه‌ای مطلوب گرفت. شما دانش‌آموزان عزیز برای اینکه در درس فیزیک ۲۰ بگیرید، باید خیلی پیش‌تر و قبل از ایام امتحانات برای آن برنامه‌ریزی نمایید. در این مطلب ما تصمیم داریم راجع به همه نکاتی که در روش خواندن فیزیک دهم برای امتحان نهایی به شما کمک می‌کند را بیان کرده تا راهنمای مناسبی برای مطالعه این درس باشد.

مشاوره تحصیلی؛ برای برنامه‌ریزی درسی قبل از هر مطالعه

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هر دانش‌آموزی باید قبل از مطالعه درسی به خصوص درس‌های سخت نظیر فیزیک، به آن توجه کند، برنامه‌ریزی برای مطالعه است. درس‌های سخت نیاز به یک مطالعه منظم و هدفمند دارند که این مطالعه هدفمند تنها از طرق برنامه‌ریزی درسی امکان‌پذیر است. مشاوره تحصیلی نقش برنامه‌ریز و طراح برنامه مطالعاتی دانش‌آموزان را بر عهده داشته و به خوبی می‌تواند باتوجه به سطح دانش‌آموز، وقت‌های آزاد او و همچنین اهمیت دروس مورد مطالعه، در برنامه‌ریزی درسی و طراحی آن نقش بسیار موثری داشته باشد.

در کنار نقش برنامه‌ریز و طراح برنامه درسی، برای آن‌هایی که از لحاظ ذهنی نسبت به درس فیزیک به خصوص فیزیک دهم به دلیل عدم آشنایی با این کتاب، گارد داشته و حس خوب و مثبتی به آن‌ ندارند، نقش مشاوری دلسوز نیز داشته باشد. بنابراین در اولین قدم بهتر است با مشاوره تحصیلی خبره و آگاه به مسائل تحصیلی دانش‌آموزان مشورت شود.

چگونه فیزیک دهم را ۲۰ بگیریم و برای امتحان آماده شویم؟

در ابتدا قبل از اینکه به روش‌های مطالعه فیزیک دهم اشاره کنیم، بهتر است راجع به تفاوت دو کتاب فیزیک دهم تجربی و فیزیک دهم ریاضی صحبت نماییم. کتاب فیزیک دهم تجربی با فیزیک دهم ریاضی تنها در فصل‌های آخر تفاوت دارد. فیزیک دهم تجربی با ۴ فصل مهم اندازه‌گیری، مواد، انرژی و توان و دما و گرما به مباحث این کتاب خاتمه داده است. اما مباحث فیزیک دهم ریاضی کمی بیشتر بوده و علاوه بر این ۴ فصل مطرح شده، فصل پنجمی به نام ترمودینامیک داشته که پایه مباحث پیچیده‌تر سال‌های بعد فیزیک است. بنابراین دانش‌آموزان ریاضی با مباحث بیشتری نسبت به دانش‌آموزان تجربی روبه رو هستند. اما این تفاوت کتاب‌ها، باعث تفاوت در روش خواندن درس فیزیک دهم نمی‌شود.

ماهیت فیزیک و نحوه مطالعه آن برای همه دانش‌آموزان یکسان بوده و برای موفقیت در آن و رسیدن به نمره ۲۰، همگی باید یک مسیر مشخصی را طی کنند. این مسیر تعیین شده در نحوه مطالعه فیزیک برای امتحان شامل نکات زیر است:

زمان مهم‌ترین معیار برای انتخاب روش خواندن فیزیک دهم

بحث زمان برای انتخاب روش مطالعه فیزیک بسیار مهم است. قطعاً روش مطالعه در زمان قبل از امتحانات متفاوت‌تر و عمیق‌تر از ایام امتحانات است. دانش‌آموز به دلیل داشتن فرصت کافی در روزهای قبل از امتحان به راحتی می‌تواند برنامه‌ریزی درسی متوسطه دوم را انجام دهد و سپس براساس برنامه‌ریزی و همچنین نکات مطالعاتی که در ادامه به آن اشاره کرده‌ایم، به تسلط بالایی در فیزیک دهم برای امتحان برسد.

چند نکته بسیار مهم برای مطالعه فیزیک دهم قبل از زمان امتحانات

همانطور که گفتیم بحث زمان بسیار در روش مطالعه تاثیر می‌گذارد. قبل از امتحانات و از ابتدای ترم، دانش‌آموزان فرصت کافی برای مطالعه و مرور جامع فیزیک دهم را می‌توانند داشته باشند. رعایت نکات زیر به خصوص برای دانش‌آموزان پایه دهم بسیار مهم است، زیرا سال دهم برای آن‌ها، جدید بوده و همه درس‌ها به خصوص فیزیک برای‌شان تازگی دارد. با این نکات بسیار مهم آن‌ها می‌توانند از همان ابتدا قدم‌های محکم برای یادگیری عمیق و هدفمند فیزیک بردارند.

قدم اول در روش مطالعه فیزیک دهم: کتاب را جدی بگیرید و با پیش‌خوانی با مباحث آشنا شوید!

یکی از مهم‌ترین نکات در زمان مطالعه درس فیزیک این است که از همان ابتدا به سراغ کتاب‌های کمکی نروید. فیزیک درسی پر از نکته و پر از مفهوم است که باید ابتدا از ساده‌ترین مطالب آن را خواند، فهمید و سپس به سراغ مباحث پیچیده‌تر رفت. بنابراین در مرحله اول باید به کتاب درسی رجوع کنید. شاید بنظرتان مطالب کتاب ساده بوده یا توضیحات کاملی برای درک بیشتر ارائه نداده باشد، اما همین مطالب و درک آن‌ها، ذهن شما را برای مسائل پیچیده‌تر و دشوارتر فیزیک آماده می‌کند.

بنابراین از کتاب فیزیک شروع کرده و با پیش‌خوانی سعی نمایید با مباحث تا حدودی آشنا شوید. مهم‌ترین حسن پیش‌خوانی، در زمان تدریس معلم فیزیک است. اگر از قبل مباحث را یه دور خوانده، ولو اینکه درک کاملی هم نداشته باشید، باز هم حین تدریس معلم، مطالب برای‌تان آشنا بوده و کامل‌تر و جامع‌تر مطالب را یاد می‌گیرید. همچنین با پیش‌خوانی نقاط ابهام مبحث برای‌تان روشن شده که در زمان تدریس معلم می‌توانید این نقاط را با پرسش و سوال رفع کنید. این سبک از مطالعه فیزیک برای امتحان و توضیحات معلم در کلاس، درس فیزیک را برای‌تان جذاب خواهد کرد.

قدم دوم: پس از هر مطالعه، برای درس فیزیک یادداشت‌برداری و خلاصه‌نویسی کنید!

خلاصه‌نویسی و یادداشت‌برداری تنها برای دروس حفظی جوابگو نبوده و می‌توانید برای دروس اختصاصی نیز به کار ببرید. یکی از نکات مهم خلاصه‌نویسی، کاربرد آن در شب‌های امتحان بوده که باید به صورت گزینشی درس خوانده و دست از مطالعه عمقی بردارید. بنابراین بهتر است از همان ابتدای روش خواندن فیزیک برای امتحان و از همان فصل اول،‌ خلاصه‌ و یادداشت‌برداری در حاشیه کتاب و جزوه خود را انجام دهید.

برای خلاصه‌نویسی، تمام نکاتی که از آموزش معلم یاد گرفته را وارد جزوه کنید. برای مطالب و واژه‌های کلیدی، فرمول‌های مهم و توضیحات کتاب،‌ از حاشیه‌نویسی و نشانه‌گذاری در کتاب غافل نشوید. می‌توانید با مطالعه چگونه خلاصه و یادداشت برداری کنیم؟ نکات خلاصه‌نویسی را آموخته و برای مطالعه فیزیک از آن استفاده کنید.

قدم سوم: حل مسئله، مهم‌ترین بخش مطالعه فیزیک برای امتحان است!

بعد از پیش‌خوانی و آموزش مبحث توسط معلم فیزیک، شما آماده هستید که همان روز یا در اولین فرصت یک‌بار دیگر جزوه و مبحث کتاب را مرور کرده و بعد به سراغ حل نمونه سوالات بروید. لازم نیست از همان ابتدا سوالات زیادی حل کنید. تنها کافیست با حل چند نمونه سوال، یادگیری خود را محک بزنید. به خصوص برای دور اول حل سوالات، هدف سنجش میزان یادگیری شما است که اگر درس را به خوبی متوجه نشده باشید، از همان ابتدا و در سریع‌ترین زمان مجدد تحت آموزش معلم یا برای مثال معلم خصوصی فیزیک دهم ریاضی، قرار بگیرید و با کمک او، به تسلط کامل برسید.

نکته بعدی در زمان حل مسئله این است که شما در حین حل سوال نیز در حال آموزش و یادگیری هستید. زیرا با حل هر سوال، شکل‌های مختلف طراحی سوال از مبحث را یاد می‌گیرید. همچنین با حل سوالات متعدد، به مرور ذهن‌تان برای تجزیه و تحلیل بیشتر مباحث باز خواهد شد. در ضمن در زمان حل مسائل یا مرور بخش پاسخ‌نامه، با نکات بیشتری روبه رو شده که می‌توانید آن نکات را وارد جزوه خود کرده و دفتری کامل از نکات بسیار مهم برای شب‌های امتحان داشته باشید.

چند نکته بسیار مهم برای مطالعه فیزیک دهم در ایام امتحانات

در پاسخ به سوال چگونه فیزیک دهم را ۲۰ بگیریم؟ نحوه مطالعه روش فیزیک قبل از امتحانات را بیان کردیم. مطمئن‌ترین و بهترین روش در پاسخ به سوال چگونه ۲۰ بگیریم؟ همین قدم‌هایی بود که به آن پرداختیم. در ادامه راجع به موضوع چگونه فیزیک را شب امتحان بخوانیم و مرور هدفمندی بر فیزیک دهم داشته باشیم، صحبت کنیم.

قدم اول: در شب امتحان فیزیک دهم، گزینشی عمل کنید!

در روزهای امتحان ممکن است شما برای آمادگی در درس فیزیک تنها دو تا سه روز فرجه و فرصت برای مطالعه و مرور داشته باشید. شاید زمانی کمتر برای رسیدن به آمادگی برای شرکت در امتحان برای شما در نظر گرفته باشند. بنابراین مطالعه بیسیک و عمقی در روزهای محدود امتحانات اشتباه است. البته برای دروس اختصاصی مانند ریاضی و فیزیک منظورمان است، در غیر این صورت برای دروس حفظی می‌توان تا حدود زیادی درس را از ابتدا جمع کرد.

برای درس فیزیک چون ترکیبی از مباحث حفظی و مفهومی بوده، نمی‌توان تنها به روز امتحان مطالعه آن را موکول کرد. بنابراین در شب امتحان از خواندن عمیق و پایه‌ای فیزیک باید دست کشیده و ابتدا به سراغ جزوه معلم خود رفته و سعی کنید تمام خلاصه‌برداری‌ها و یادداشت‌های خود را مرور نمایید. مطالعه مقاله روش درس خواندن در زمان امتحانات به شما کمک می‌کند تا درس خواندن در شب امتحان را یاد بگیرید.

نکته بعدی در زمان مطالعه فیزیک دهم برای امتحان، مباحث کم اهمیت یا حذف شده را پیدا کرده و آن‌ها را رها کنید. سپس گزینشی عمل کرده و تمرکز خود را در ابتدا روی مباحث سوال‌خیز کتاب بگذارید. در این مرحله اطلاع از بارم‌بندی مباحث و بودجه‌بندی سوالات فیزیک بسیار اهمیت دارد. زیرا به شما کمک می‌کند که از مطالعه مباحث بی‌اهمیت چشم‌پوشی کرده و وقت خود را صرف مرور فصل‌های مهم کتاب کنید.

قدم دوم: حل مسئله مهم‌ترین ابزار مرور فیزیک در شب امتحان است!

شب امتحان وقت محک زدن میزان یادگیری و میزان اطلاعات خود نیست، بلکه تا جایی که می‌توانید باید اطلاعات پردازش کرده و به خاطر بسپارید. شب امتحان زمان برای آشنایی با انواع سوالات امتحانی و یادگیری پاسخ‌گویی به شکل‌های مختلف آن سوالات است. قطعاً برای یک مبحث یا یک مفهوم، می‌توان سوالات را به اشکال مختلف طراحی کرد. بنابراین حل مسئله به شما کمک می‌کند تا با اشکال مختلف یک سوال آشنا شده و راحت‌تر به جواب برسید.

نکته بعدی در حل مسئله، تجزیه و تحلیل مسائل است. هرچه سوال بیشتر حل کرده، بهتر می‌توانید تجزیه و تحلیل کنید. ذهن‌تان برای درک بیشتر مباحث آماده خواهد شد. در ابتدا بهتر است از سوالات سطح آسان شروع کرده و سپس به سراغ سوالات پیچیده‌تر بروید. بنابراین در شب امتحان باید گزینشی عمل کرده و با حذف مباحث کم‌اهمیت، تمرکز روی مباحث سوال‌خیز و جزوات و همچنین با حل نمونه سوالات امتحانی فیزیک، به مرور و جمع‌بندی کاملی از این کتاب برسید.

قدم سوم: استفاده از کلاس معلم خصوصی فیزیک برای موفقیت در امتحان!

با همه نکاتی که گفته شد، گاهی دانش‌آموزان به دلایل مختلفی نمی‌توانند با درس فیزیک ارتباط برقرار کرده و آن را یاد بگیرند. گاهی ممکن است روش تدریس معلم اشتباه بوده و دانش‌آموز را دچار سردرگمی بیشتر کند یا شاید به دلیل ترس از شکست، دانش‌آموز این درس را خوب یاد نگیرد. به هر دلیلی که باشد، برخی از دانش‌آموزان نمی‌توانند فیزیک را درک کنند.

در این مواقع ما پیشنهاد کلاس خصوصی فیزیک را می‌دهیم. معلم خصوصی فیزیک دهم تجربی یا ریاضی، می‌تواند در مرحله اول ارتباط موثری با دانش‌آموز بگیرید و او را با اخلاق دوستانه خود، جذب کلاس کند. در مرحله بعدی، معلم خصوصی اگر روزهای قبل از امتحانات باشد، آموزش را از جایی شروع می‌کند که نقطه ضعف دانش‌آموز است. اما در شب‌های امتحانی تنها به نکات مهم اشاره کرده و با آموزش و مرور تمام نکات مهم کتاب، جمع‌بندی کاملی از مباحث با شاگرد خود خواهد داشت.

معلم خصوصی فیزیک می‌داند که باید روی چه منابعی تمرکز کند، چه فرمول‌هایی را دانش‌آموز یاد گر فته و روی چه سوالاتی بیشتر مانور دهد. بنابراین در این شرایط که دانش‌آموزان در شب‌های امتحان سردرگم هستند، بهترین پیشنهاد استفاده از کلاس معلم خصوصی فیزیک برای رفع اشکال، مرور و جمع‌بندی فیزیک است.

استادبانک؛ سامانه‌ای برتر برای درخواست معلم خصوصی فیزیک

برای آمادگی در روزهای قبل از امتحانات و حتی شب امتحان فیزیک دهم، می‌توانید به سایت استادبانک مراجعه کنید. اساتید تدریس خصوصی استادبانک همگی دارای رزومه کاملی از اطلاعات و سوابق تدریس بوده که شما می‌توانید در پروفایل هر استاد، این رزومه را مشاهده نمایید. مشاهده و بررسی رزومه اساتید به شما دید کاملی نسبت عملکرد و کیفیت تدریس استاد مورد نظر‌تان خواهد داد. همچنین در این زمینه می‌توانید با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس گرفته و درخواست معلم خصوصی خود را با کمک تیم پشتیبانی ثبت نمایید.

قیمت تدریس خصوصی فیزیک در استادبانک مناسب بوده و براساس توانایی‌ها و کیفیت تدریس اساتید تدریس خصوصی فیزیک تعیین می‌شود. یعنی شما بدون توجه به شهرت و سلیقه شخصی معلم، تنها بابت توانایی بالای تدریس او، هزینه می‌کنید. همچنین با کمک استادبانک می‌توانید تدریس خصوصی فیزیک در منزل به صورت حضوری را تجربه کرده و اگر راحت نبوده، از طریق تدریس خصوصی آنلاین فیزیک، در کلاس خصوصی شرکت نمایید.

استادبانک با امکانات و مزایای خود توانسته به دانش‌آموزان بسیاری برای رفع محدودیت‌ها و نیازهای آموزشی‌شان کمک کند و برای کسب نتایج درخشان در زمان امتحانات، آن‌ها را راهنمایی و مشاوره دهد.