رپورتاژ آگهی

چگونه یک بازاریاب دیجیتال شوم؟ معرفی کامل شغل دیجیتال مارکتینگ

استادبانک نویسنده
199 0
15 خرداد 1402

همانطور که حوزه بازاریابی دیجیتال همچنان در حال افزایش محبوبیت است، ممکن است از خود بپرسید که چگونه یک مدیر بازاریابی دیجیتال شوید. دیجیتال مارکترها مسئول پیاده‌سازی، نظارت و مدیریت استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال هستند که مأموریت یک سازمان را با دستیابی به مخاطبان گسترده و دستیابی به قرار گرفتن در معرض دید بیشتر پیش می‌برد. نتایج تلاش های آنها شامل افزایش فروش، کمک های مالی، یا علاقه و مشارکت جامعه است.

برای برتری در نقش مدیر بازاریابی دیجیتال، افراد باید طیف وسیعی از مهارت ها را در تجزیه و تحلیل داده ها، رسانه های اجتماعی، بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) و بازاریابی ایمیلی داشته باشند. شایستگی‌های اضافی باید شامل مهارت در پلتفرم‌ها و ابزارهای فناوری فعلی و نوظهور و همچنین پایه‌ای در استراتژی‌های بازاریابی سنتی باشد.

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی کامل این شغل و همه جوانب آن بپردازیم.

مدیر بازاریابی دیجیتال چه کاری انجام می دهد؟

نقش یک مدیر بازاریابی دیجیتال مسئولیت های مختلفی را در بر می گیرد. تمرکز اصلی آنها بر افزایش و رشد دارایی های دیجیتال شرکتشان و ایجاد فرصت هایی برای افزایش فروش است.

همراه با توسعه کمپین های بازاریابی که یک شرکت یا خدمات را تبلیغ می کنند، مدیران بازاریابی دیجیتال، آگاهی از برند را در عرصه دیجیتال پیش می برند. از جمله مسئولیت‌های دیگر، هدایت ترافیک وب‌سایت، نظارت بر رسانه‌های اجتماعی، و هدف قرار دادن مشتریان و مخاطبان هدف است.

شرایط لازم برای مدیران بازاریابی دیجیتال

برای برتری در این زمینه، متخصصان باید از بهترین شیوه های بازاریابی دیجیتال و استانداردهای صنعت آگاه باشند. همچنین باید دانش و تسلط در زمینه های زیر را کسب کنید.

 1. ضروری است که با آخرین روندهای فناوری همراه باشید، از جمله تسلط کامل به تجزیه و تحلیل وب سایت و ابزارهای تجزیه و تحلیل داده ها. یک مدیر بازاریابی دیجیتال باید بداند که چگونه روندهای فناوری نوظهور، مانند واقعیت افزوده (AR)، می تواند تجربیات منحصر به فرد و همه جانبه ای را برای مشتریان فراهم کند.
 2. درک نقشی که محتوا در استراتژی بازاریابی دیجیتال ایفا می‌کند، از جمله ایجاد محتوا برای سئو، رسانه‌های اجتماعی، وبلاگ‌ها، وب‌سایت‌ها، ایمیل، ویدیو و موارد دیگر، کلیدی است. همراستایی نام تجاری و پیام رسانی در محتوای بازاریابی دیجیتال با مواد بازاریابی سنتی تر برای ارتقای ثبات برند ضروری است.
 3. شناخته شدن به عنوان یک رهبر فکری، بعد دیگری به نقش یک مدیر بازاریابی دیجیتال می بخشد. حرفه‌ای‌ها می‌توانند با حفظ یک وبلاگ شخصی و مشارکت منظم در رسانه‌های اجتماعی، وب‌سایت‌های صنعتی و نشریات، این شناخت را کسب کنند.
 4. کسب مدارکی که گواه بر تسلط بر دانش های مورد نیاز این شغل است نیز بسیار مفید است. البته برای کسب یک مدرک معتبر بین المللی لازم است که ابتدا در یک دوره دیجیتال مارکتینگ که به آموزش 0 تا 100 بازاریابی دیجیتال پرداخته است ثبت نام کنید.

مسیر تبدیل شدن به یک مدیر بازاریابی دیجیتال بسته به صنعت، شرکت و عوامل دیگر می تواند متفاوت باشد. با این حال، سه مرحله زیر ضروری است.

مرحله اول: مدرک لیسانس بگیرید

از آنجایی که نقش ها و وظایف یک مدیر بازاریابی دیجیتال طیف گسترده ای را در بر می گیرد، دانشجویان با پیشینه ها و علایق مختلف می توانند این مسیر شغلی را دنبال کنند. مدیران بازاریابی دیجیتال معمولاً دارای حداقل مدرک لیسانس در زمینه های مرتبط مانند بازاریابی، رسانه های دیجیتال، ارتباطات، مدیریت و طراحی وب سایت هستند. در حالی که این متخصصان اغلب محتوای دیجیتال را مدیریت می کنند، برخی ممکن است اعضای تیم را هدایت و توسعه دهند.

مرحله دوم: مسیر خود را انتخاب کنید

حوزه دیجیتال مارکتینگ گسترده است، بنابراین دانش آموزان باید تلاش کنند تا تخصصی را انتخاب کنند که متناسب با علایق، صلاحیت ها و توانایی های آنها باشد. چندین مسیر وجود دارد که یک بازاریاب دیجیتال می تواند طی کند. به عنوان مثال بازاریابی SEO و بازاریابی PPC است.

مدیران بازاریابی دیجیتال که بر بهینه سازی سایت برای موتور جستجو (SEO) تمرکز می کنند، به طور مداوم روش موتورهای جستجو، از جمله الگوریتم ها را برای دستیابی سایت به نتایج برتر در موتورهای جستجو نظیر گوگل  را ارزیابی می کنند.

اگر به SEO علاقه مندید، باید گفت که برای آن متاسفانه رشته دانشگاهی وجود ندارد و برای یادگیری آن باید یک دوره سئو که آموزش آن جامع، عملی و کاربردی باشد را تهییه نمایید.

مدیران بازاریابی دیجیتال PPC از شیوه های بازاریابی اینترنتی برای هدایت ترافیک وب و توجه کاربران به وب سایت های خاص یا صفحات وب سایت خاص استفاده می کنند. این تخصص مستلزم آشنایی و مهارت در تمامی جنبه های تبلیغات دیجیتال، تجزیه و تحلیل وب سایت و بهینه سازی نرخ تبدیل است.

مدیران بازاریابی دیجیتال که مسئول حضور در رسانه‌های اجتماعی سازمان هستند، با توسعه یک استراتژی کلی رسانه‌های اجتماعی، به حفظ روابط سالم – چه آنلاین و چه آفلاین – بین مشتریان و برندها کمک می‌کنند. مدیران بازاریابی دیجیتال همچنین ممکن است بر یک متخصص رسانه های اجتماعی نظارت کنند که معمولاً وظایف روزانه سازمان را در شبکه های اجتماعی انجام می دهد. برخی از مدیران دیجیتال مارکتینگ در ارسال محتوا یا پاسخ به نظرات یا سوالات دنبال کنندگان سازمان فعال هستند.

مرحله سوم: آموزش مداوم را تمرین کنید

ادامه تحصیل و توسعه حرفه ای نیز از نشانه های بازاریابان دیجیتال موفق است. فناوری های جدید و رویکردهای تجاری به طور مداوم در حال ظهور هستند. در نتیجه، ضروری است تا رشد وتوسعه حرفه‌ای خود را بر هر چیزی مقدم بدارید و این امر با تداوم انجام تحقیقات شخصی، شرکت در کارگاه‌ها و سمینارها، شبکه ‌سازی با متخصصان صنعت و دستیابی به آموزش پیشرفته میسر است.

همچنین، برخی از گواهینامه ها شاید مفید و موثر باشد. بسته به جایگاه مدیر بازاریابی دیجیتال، این گواهینامه ممکن است به موارد زیر مربوط باشد:

 • سئو
 • PPC
 • تجزیه و تحلیل داده ها
 • برنامه نویسی وب سایت (به عنوان مثال HTML، CSS و جاوا اسکریپت)
 • رسانه های اجتماعی
 • سیستم های مدیریت محتوا (CMS)
 • تولید محتوا

مدیران مشتاق بازاریابی دیجیتال باید مهارت های نرم خاصی را نیز تقویت کنند:

 • انعطاف پذیری
 • شخصیت شناسی – ارتباط بین فردی
 • داستان سرایی
 • سلیقه طراحی
 • درک درستی از “قیف فروش”
 • مدیریت پروژه

از آنجایی که مجموعه ای جامع از مهارت های سخت و نرم بر موفقیت مدیران بازاریابی دیجیتال تأثیر می گذارد، مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت نیز ممکن است سودمند باشد.

حقوق مدیر بازاریابی دیجیتال

دستمزد مدیران بازاریابی دیجیتال بر اساس صنعت، اندازه شرکت، محدوده پروژه و سطح تحصیلات متفاوت است. با توجه به اداره آمار کار ایالات متحده (BLS)، متوسط دستمزد تمام مدیران بازاریابی تا ماه می 2019، 136850 دلار بود. در ایران نیز این رقم بین 15 الی 30 میلیون تومان مشاهده شده است.

چشم انداز استخدام کارشناسان دیجیتال مارکتینگ

با توجه به افزایش اتکای شخصی و حرفه ای جامعه به فناوری، چشم انداز برای شغل بازاریابی دیجیتال رو به رشد پیشبینی می شود. اداره کار آمریکا پیش‌بینی می‌کند که تقاضا برای مدیران بازاریابی، به طور کلی، بین سال‌های 2018 تا 2028 به میزان 8 درصد افزایش می‌یابد. با توجه به اینکه کاربران بیشتری به انجام فعالیت‌های بانکی و خرید آنلاین روی می‌آورند، نیاز به مدیران بازاریابی دیجیتال ماهر احتمالاً همچنان در حال افزایش است.

به عنوان یک بازاریاب دیجیتال و اینترنتی، شما می توانید در یک شرکت و آژانس دیجیتال مارکتینگ مشغول به کار شوید. و یا اینکه یک محصول شخصی را برای خود در اینترنت به فروش برسانید. در حالت دوم، درآمد شما سقف نخواهد داشت!

بنابراین اگر به این شغل علاقه مند هستید، می توانید بدون دغدغه تنها بر روی آموزش خود و ورود به بازارکار تمرکز کنید.

استادبانک، در قبال صحت محتوای منتشر شده مسئولیتی ندارد.