مطالب کاربردی

شام شب امتحان

ملیحه فراهانی نویسنده
2627 2
07 فروردین 1396
شام شب امتحان

برای موفقیت در امتحان عوامل بسیاری وجود دارد که باید رعایت شود تا شما به موفقیت برسید. فقط با درس خواندن و سخت تلاش کردن بدون داشتن جسم سالم و آماده نمی توانید به موفقیت برسید.

یکی از مهم ترین عوامل موفقیت داشتن تغذیه سالم و مناسب است. مواد غذایی کافی و کامل به مغز شما جهت پاسخ دادن به سوالات امتحانی کمک می کند. حتی اگر در حال حاضر دانشجو و دانش آموز هم نباشید باز هم جایی به توصیه های تغذیه ای قبل از آزمون نیاز پیدا می کنید.

در هر سنی که باشید ممکن است که یک برگه و کاغذ جلوی شما بگذارند تا ببینند چند مرده حلاجید. پس بهتر است تا آن روز فرار نرسیده نکات کلیدی استادبانک را در مورد شام امتحان بخوانید تا بدانید چطور خود را از لحاظ تغذیه ای برای امتحان آماده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله موفقیت تحصیلی و آداب رفتاری مراجعه کنید.

در شام شب امتحان چه بخوریم؟

شام شب امتحان

خیلی از دانش آموزان و دانشجویان فکر می کنند که دلیل اصلی بی حوصله گی و خواب آلودگی در جلسه امتحان نداشتن خواب کافی است. خیلی از آنها خواب کافی هم دارند اما باز هم در سر جلسه خواب آلود هستند. دلیلی اصلی آن به گفته دکتر رضا امانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی، خوردن غذاهای حاوی کربوهیدرات است.

کربوهیدرات شامل قندها و نشاسته ها است که منابع مفیدی برای تامین قندخون و تامین انرژی در بدن محسوب می شوند. خیلی ها با این ذهنیت قبل از امتحان مواد غذایی غنی از کربوهیدرات مثل برنج را مصرف می کنند. درصورتیکه مصرف بیش از اندازه آنها قبل از امتحان موجب کاهش کارآیی مغز می شود. پس درشام شب امتحان چه بخوریم؟ استادبانک درادامه به مواد غذایی مفیدی که برای شام شب امتحان مناسب است معرفی می کند.

شام شب امتحان

پیش از هرچیز باید بگوییم رژیم عذایی مناسب را باید از روزهای قبل از امتحان شروع کنید تا شب امتحان.

1- صبحانه را جدی بگیرید.

حتما در دوره امتحانات صبحانه بخورید. مغز برای فعالیت به انرژی نیاز دارد و شما برای یک امتحان موفق به تمرکز نیاز دارید. شما که دوس ندارید زحماتتان به دلیلی عدم تمرکز و افت فشار بر باد برود. تحقیقات نشان میدهد که 20 تا 40 درصد حافظه و کارآیی مغز به دلیل نخوردن صبحانه کاهش می یابد. پس چی بهتر از خوردن یک صبحانه مقوی

2- مغزها را برای مغزتان فراموش نکنید.

شام شب امتحان

غذاهایی که سرشار از پروتئین هستند همیشه نقش اصلی را در افزایش حافظه و هوش دارند. انتخاب هوشمندانه یک رژیم غذایی در شام شب امتحان نقش مهمی در موفقیت شما دارد. پس از مغزها مثل فندق، پسته، گردو، بادام وآجیل خام غافل نشوید.

3- پروتئین ها را دریابید.

خوردن لبنیات را در روزهای امتحان فراموش نکنید. در شب امتحان خوردن یک لیوان شیر با عسل یا خرما قبل از خواب بسیار موثر است.

4- مواد غذایی که مغز شما را هنگ می کند بشناسید.

در شام شب امتحان خوردن مواد غذایی که با آرد سفید است را فراموش کنید. مثل کیک، مواد غذایی وانیل دار، شیرینی ، شکلات و آبنات ها، شکر و هله و هوله های قندی و شیرین. همچینی از خوردن زیاد کربوهیدرات در شب امتحان پرهیز کنید.

خوردن به اندازه اتفاقا انرژی لازم برای امتحان را به شما می دهد. اما اگر بیش از اندازه مصرف شود باعث خواب آلودگی و سنگین شدن شما در سر جلسه می شود.

5- آب زیاد بنوشید.

وقتی در شام شب امتحان یا در سرجلسه تشنه شدید دلیلی است برای کم آب بودن بدن شما. پس نزارید که تشنه شوید.مرتب آب بنوشید چه در شب امتحان و چه در سر جلسه

6- به وعده های غذایی که می خورید توجه کنید.

سبک چون پرکاه، بارها گفته شده است که سبک بخورید تا سبک بخوابید. حالا ما می گوییم سبک بخورید، سبک بخوابید تا سبک امتحان بدهید.

معده پر شما را خواب آلود می کند و تمرکز شما را در زمان امتحان کاهش می دهد. مغز بجای اینکه روی امتحان تمرکز کند باید برای هضم غذایی که خورده اید وقت بگذارد. بدن بجای تامین انرژی مود نیاز مغز برای مطالعه و امتحان انرژی خود را صرف هضم غذایی که خورده اید خواهد کرد.

بهترین مواد غذایی سبک در شام شب امتحان مواد غذایی زیر است:

شما می توانید هر کدام را که خواستید بر حسب نیاز و علاقه تان انتخاب کنید.

1- مواد پروتئینی

  • آجیل ها و مغزها
  • لبنیات
  • خرما و عسل و …

2- کربوهیدرات ها اما به اندازه کافی (مصرف زیاد آن توصیه نمی شود)

  • برنج
  • نان بخصوص نان قهوه ای یا سنگک
  • سیب زمینی

3- سبزیجات به همراه گوشت سفید

گوشت سفید نظیر گوشت مرغ یا ماهی

4- در میان وعده ها خوردن میوه ها و غلات را فراموش نکنید.

نکات مهمی که باید در شام شب امتحان رعایت شود:

1- بهترین وعده صبحانه نان سنگک با پنیر و گردو است.

چون در این صبحانه شما هم کربوهیدرات دارید هم مقدار زیادی پروتئین و فسفر به مغزتان می رسانید. خوردن دو یا سه گردو به اندازه خوردن یک ماهی به بدن شما فسفر و امگا 3 می رساند.

2- حتما در شام شب امتحان غذاهای جدید، رستوران های جدید و … را امتحان نکنید.

شام شب امتحان

با انجام اینکار راه مسمومیت غذایی را به خود بسته اید.

3- می توانید قبل از شروع امتحانات با مشورت پزشک از مولتی ویتامین هایی که بدن شما لازم دارد استفاده کنید.

فراموش نشود که با تشخیص و تجویز پزشک باشد نه مصرف خودسرانه آنها

4- راس ساعت مشخصی در شب بخوابید و صبح ها نیز زود بیدار شوید.

اینطوری ساعت بدنتان به زود بیدار شدن برای به موقع رسیدن به امتحاناتی که صبح زود برگزار می شود عادت می کند.

5- در شب های امتحان به هیچ عنوان بیدار نمانید.

مغز برای پردازش اطلاعات در سر جلسه نیاز به استراحت در شب قبل دارد. با داشتن خواب کافی آمادگی ذهنی خود را بالا ببرید.