رپورتاژ آگهی

ارز دیجیتال چین لینک ChainLink چیست؟

استادبانک نویسنده
238 0
20 آذر 1400

اکثر ما تاکنون درمورد ارزهای دیجیتال شنیده‌ایم و یا حتی با مفهوم ارز رمزنگاری شده آشنا هستیم؛ بااین‌حال اگر هنوز نمی‌دانید ارزهای دیجیتال چه هستند بهتر است به طور مختصر بدانید که ارز دیجیتال یک دارایی مجازی است که با هدف جایگزینی پول فیزیکی و برای خریدوفروش کالا و خدمات استفاده می‌شود. ارزهای دیجیتال راه حلی سریع و راحت‌تر برای انجام معاملات هستند و به لطف رمزنگاری بسیار امن شده‌اند.

ارز دیجیتال چین لینک ChainLink چیست؟

Chainlink یک شبکة غیرمتمرکز از نودها است که امکان بارگیری و بارگذاری اطلاعات را در بلاک‌چین از طریق سرویس‌های شخص ثالث مهیا می‌کند؛ همگی این فعالیت‌ها با استفاده از قراردادهای هوشمندی از طریق اوراکل ارائه و انجام می‌شود.

به‌طورکلی این شبکه یک شبکه غیرمتمرکز است که هدف آن اتصال این قراردادهای هوشمند با داده‌ها در دنیای واقعی است. ارز دیجیتال چین لینک بر روی بلاک‌چین اتریوم فعال است و تا قبل از به‌وجودآمدن این ارز، انتقال اطلاعات از خارج فضای بلاک‌چین به قراردادهای هوشمند امکان‌پذیر نبود؛ اما هم اکنون به لطف این ارز این امر مهم امکان‌پذیر شده است. به‌طورکلی و به عبارت ساده‌تر این ارز دیجیتال یک ساختار اوراکل به شمار می‌آید که همان‌طور که گفتیم یک ساختار غیرمتمرکز است و هدف آن هم اتصال قراردادهای هوشمند بلاک‌چین با داده‌های موجود در دنیای واقعی است.

درخواست‌هایی که در پروتکل چین لینک ثبت می‌شود درواقع به‌صورت یک رویداد ثبت شده و همچنین یک قرارداد هوشمند نیز برای آن ایجاد می‌شود که به‌عنوان یک توافق سطح خدماتی و یا SLA شناخته می‌شود. قراردادهای SLA سه قرارداد فرعی دارند به نام‌های: اعتبار چین لینک، قرارداد تطبیق تجمیع و قرارداد تطبیق سفارش.

 • قرارداد اعتبار چین لینک: این قرارداد تاریخچة تأمین‌کنندة اوراکل‌ها را بررسی کرده و عملکرد و اعتبار آن را مورد تأیید قرار می‌دهد؛ سپس نودهای غیر قابل‌اطمینانی و غیر معتبری که در شبکه است را حذف می‌کند.
 • قرارداد تجمیع: این قرارداد فرعی مسئول جمع‌آوری تمام داده‌ها از اوراکل‌های انتخاب شده و تأیید آنهاست تا نتایج هرچه دقیق‌تری به دست آید.
 • قرارداد تطبیق سفارش: این قرارداد با ارسال درخواست به نودهای چین لینک و دریافت پیشنهادهای درخواست فعالیت خود را انجام می‌دهد. سپس با انتخاب تعدادی از گره‌های مرتبط با درخواست این درخواست را انجام می‌دهد.

مزایا و معایب چین لینک

 1. انجام معاملات به‌وسیله اوراکل باعث امنیت و سرعت می‌شود.
 2. مجموعه‌ای از افراد متخصص و بسیار فعال تیم پشتیبانی و توسعه چین لینک را تشکیل می‌دهند.
 3. پروژه چین لینک با بلاک‌چین‌های مختلف می‌تواند تعامل داشته باشد. در حال حاضر با بیش از ۱۵۰ شرکت معتبر همکاری دارد.
 4. امکان دسترسی به چین لینک برای همه وجود دارد.
 5. داده‌های ثبت شده بر روی آن قابل تغییر و دست‌کاری هستند.
 6. بازگشت سرمایه در صورت انجام معامله اشتباه، غیرممکن است.
 7. بلاک‌چینی که ارز دیجیتال چین لینک در آن فعالیت انجام می‌دهد، در بخش‌های کوچک مشکلات را حل می‌کنند.
 8. هدف اصلی چین لینک کار با قراردادهای هوشمند است. چین لینک قرارداد هوشمند دسترسی به هر API خارجی که به آن وصل می‌شوید فراهم می‌کند. در این صورت  پرداخت از طریق قرارداد به هر سیستم پرداخت یا شبکه بانکی امکان‌پذیر است.
 9. قراردادهای هوشمند چین لینک در خدمت سه عملکرد است:
 • ارزیابی اعتبار: امکان استفاده از قراردادهای هوشمند با محدوده خاصی از پارامترها برای کاربران وجود دارد. مجازاتی برای   اوراکل‌هایی که قوانین شبکه را نقض می‌کنند و داده‌های نادرستی را ارائه می‌دهند در نظر گرفته شده است.
 • کار با داده‌های خارجی: زمانی که اوراکل‌های خارجی انتخاب می‌شوند، توافقنامه‌ای  را برنامه‌ریزی و داده‌های درخواستی را تحویل می‌دهند .
 • تجمع: همه داده‌های منتقل شده توسط اوراکل‌های خارج از زنجیره را جمع  کرد و سپس برای ایجاد یک پاسخ  به طور متوسط آنها را  جمع می‌کند .

کیف پول‌های ارز دیجیتال چین لینک

بعد از خرید  ارز دیجیتال چین لینک له   کیف پول‌هایی نیاز دارید  که قابلیت ذخیره‌سازی رمزارز چین لینک را داشته باشند. برخی از مهم‌ترین این کیف پول‌ها عبارت‌اند از:

 1. کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو اس
 2. کیف پول سخت‌افزاری لجر نانو ایکس
 3. کیف پول کوین باکس
 4. کیف پول سخت‌افزاری Trezor
 5. .کیف پول موبایلی و تحت وب لومی
 6. کیف پول دسکتاپی اکسودوس
 7. کیف پول موبایلی و دسکتاپی اتمیک
 8. کیف پول موبایلی و دسکتاپی کوینومی
 9. کیف پول موبایلی و دسکتاپی جکس

اهداف چین لینک

اهداف چین لینک چیست؟ این شبکه قصد دارد با گسترده کردن  پشتیبانی خود از محیط‌های بلاک‌چین و تسهیل موارد استفاده جدید برای Hybrid Smart Contracts،  رشد خود را  ادامه دهد.   در بلاک‌چین دیتاها و سوابق زیادی  ذخیره نمی‌شوند. چین لینک موقعیت‌های زیادی برای اتصال شبکه‌های بلاک‌چین با اطلاعات خارج از بلاک‌چین را دارد. این شبکه امکان عرضه حداکثر ۱ میلیارد توکن را دارد. شبکه با افزایش بیش از ۱۰۰۰ پروژه، در سال ۲۰۲۱، ارزش بیش از ۷۵ میلیارد دلاری را تضمین کرد.در صورت تمایل به خرید این ارز می توانید به صرافی کوینکس مراجعه کنید.