برنامه ریزی درسی ابتداییمشاوره تحصیلی ابتدایی

روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم

ملیحه فراهانی نویسنده
17809 47
03 شهریور 1400

برای بسیاری از دانش آموزان و والدین روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم مهم است. همه ما می دانیم که مدارس تیزهوشان از مدارس عادی بهتر است. به دلیل وجود معلمان نمونه مناطق و مجهز بودن مدرسه خیلی از والدین با مراجعه به مشاوره تحصیلی ابتدایی تمایل دارند که دانش آموزان آنها در مدارس تیزهوشان به ادامه تحصیل بپردازند.

نکته اول: ریاضی را خوب یاد بگیرید

ریاضی یکی از درس های مهم و اصلی برای دانش آموزان ششم است. ضریب این درس در آزمون تیزهوشان 3 می باشد. یادگیری آن نیاز به تمرین و تکرار دارد.

  • سعی کنید در کلاس درس تمرکز داشته باشید و مطالب را در کلاس یاد بگیرید.

یادگیری خود را در منزل تکمیل کنید.
برای تکمیل مطالب و رفع اشکالات خود به سراغ کتاب کار ریاضی یا معلم خصوصی ریاضی خود برویدو حتما مقاله بهترین نکات در هنگام برنامه ریزی درسی پایه ششم ابتدایی را بخوانید.

نکته دوم: کتاب های کمک درسی خوب را بشناسید

برای جمع بندی و کتاب هایی که شامل تست همه دروس هستند، ما چند کتاب را به شما پیشنهاد می کنیم. کتاب 100 تست استعداد تحلیلی تیزهوشان: این کتاب برای ششمی ها و نهمی هایی که قصد قبولی در آزمون تیزهوشان دارند مناسب است.

تنوع سوالات چندگزینه ای و نمونه سوالات آزمون های تیزهوشان سال های قبل از ویژگی های مثبت این کتاب است.

کتاب های تیزهوشان قلم چی:

این کتاب ها شامل تست های دشوار و نمونه سوالات آزمون تیزهوشان است. پاسخنامه کامل تشریحی از ویژگی های بارز این کتاب است.

نکته سوم: تکنیک های آزمون دادن و حل تست را بیاموزید

وقتی به روز آزمون نزدیک می شوید، نکات مهم دروس را مرور کنید. سعی کنید قبل از آزمون احساسات خود را در چند سطر توصیف کنید. در حین آزمون آرامش خود را حفظ کنید. مدیرت زمان را در آزمون فراموش نکنید. در آخر احساس خود را بعد از آزمون هم یادداشت کنید و با نوشته قبل آزمون مقایسه کنید.

اگر همه نکات گفته شده را رعایت کنید، سرجلسه آزمون متوجه می شوید که به نتیجه دلخواه خود نزدیک شده اید. همچنین برای پاسخگویی بهتر به سوالات تستی شما باید در دروس مختلف تست های زیادی را حل کنید. تکرار و تمرین در تست زنی موجب موفقیت و همچنین مدیریت زمان شما می شود. تست های غلط خود را علامت بزنید و پاسخ نامه تشریحی کتاب درسی خود را به خوبی مطالعه کنید.

نکته چهارم: در آزمون های آزمایشی تیزهوشان شرکت کنید

دانش آموزان موفق در روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم درس ها را مطالعه می کنند و به حل تست می پردازند. به این صورت هفته ها و ماه می گذرد. آنها چگونه خود را در بسنجند تا متوجه شوند در هر درس چقدر پیشرفت داشتند؟

نقاط ضعف و قوت آنها در چیست؟ بنابراین شما باید آموخته های خود را ارزیابی کنید. در آزمون ها شرکت کنید و از میزان پیشرفت خود مطلع شوید. به عنوان مثال آزمون های قلم چی و آزمون های واله می توانند در ارزیابی دانش آموزان بسیار کمک کننده باشند.

نکته پنجم: پیش خوانی کنید

با روخوانی درس ها قبل از کلاس می توانید از بسیاری از دانش آموزان دیگر پیشی بگیرید.

یکی از روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم پیش خوانی درس ها قبل از کلاس درس است. زیرا وقتی در کلاس، معلم شروع به درس دادن می کند بسیاری از مطالب برای شما آشنا و به راحتی می توانید به سوالاتی که معلم می پرسد پاسخ دهید.

همین روند باعث می شود که شما با دقت بیشتری به درس گوش کنید و تمرکز بیشتری در کلاس داشته باشید. بنابراین متن جدید را یک بار به طور ساده روخوانی کنید. همچنین سعی کنید چند نکته مهم آن را به خاطر بسپارید.

نکته ششم: برنامه ریزی کنید

یکی از روش های رسیدن به موفقیت برنامه ریزی است. زیرا برنامه ریزی باعث می شود که یک برنامه مشخص برای درس خواندن داشته باشید و شما را از سردرگمی نجات می دهد.
برنامه ریزی باعث می شود که خودتان را موظف کنید که طبق برنامه پیش بروید و از درس خواندن خسته نشوید. پس عادت کنید که ساعت های مطالعه هر درس را برای خود مشخص کنید. در آخر هر هفته و هرماه برنامه درسی خود را بررسی کنید.

 

نکته هفتم: خودباوری خود را بالا ببرید

برای موفقیت در هر زمینه ای شما باید به توانایی های خودتان باور داشته باشید. سعی کنید هر روز یک پیشرفت کوچک داشته باشید و آن را با خود تکرار کنید. مثلا امروز یک ساعت بیشتر درس بخوانید. با خود بگویید من امروز یک ساعت بیشتر از روز قبل درس خوانده ام.

یا پیش خوانی درس ها باعث شد که من درس ها را به خوبی یاد بگیرم. ( من نقاط مثبت زیادی دارم، من می توانم. )، باید بدانید که همه ما با باور داشتن خود به موفقیت می رسیم.

نکته هشتم: تعادل را رعایت کنید

وقتی به خودباوری رسیدید، متوجه توانایی و میزان تلاش خود هم می شوید. دانش آموزان موفق، متعادل درس می خوانند. همچنین آنها به همه مباحث اهمیت می دهند و مبحثی را حذف نمی کنند. برای یادگیری بهتر مطالب، سوالات تشریحی حل میکنند. سپس به سراغ سوال های تستی می روند.

وقتی در حل سوالات تشریحی ماهر شدید در جواب دادن به سوالات تستی وقت کمتری لازم دارید. بنابراین مطالب کتاب های درسی را کاملا یاد بگیرید و تمرین های کتاب را حل کنید. تمرین های تشریحی مربوط به درس را حل کنید. وقتی مطالب را یاد گرفتید و تمرین تشریحی را حل کردید، حتما تست بزنید.

نکته نهم: پشتکار داشته باشید

دانش آموزان موفق از درس خواندن لذت می برند. شما باید با اشتیاق درس بخوانید و نکات مهم و جدید را بشناسید و یادداشت کنید. سپس این نکات را تکرار کنید تا فراموش نشوند. تلاش کردن بسیار مهم است. شما باید تا آخر مسیر را با انگیزه ادامه دهید. پس با برنامه ریزی درسی و تلاش در جهت اجرای آن، به موفقیت نزدیک می شوید.

نکته دهم: به روش خودتان درس بخوانید

هر دانش آموزی روش های مطالعه مختص به خود را دارد. مثلا دانش آموزی با یادداشت برداری و خلاصه نویسی بهتر یاد می گیرد. دانش آموز دیگری با صدای بلند درس می خواند. همه دانش آموزان می دانند که برای درک مفاهیم درسی و یادگیری آنها، متن کتاب را باید کاملا یاد بگیرند. سپس برای تکمیل یادگیری خود، تمرین هایی را حل می کنید. (تشریحی و تستی) اما در کل هر کسی باید  طبق روش مطالعه خودش پیش برود.

نکته یازدهم: خودتان را تشویق کنید

یکی از روش های قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم، این است که خود را تشویق کنید. به هرکار مثبتی که انجام می دهید، خودتان را با یک جمله تشویق کنید. مثلا اگر طبق برنامه ریزی درسی پیش رفتید و مطالب را یاد گرفتید، بگویید: من دانش آموز موفقی هستم، چون درسهایم را طبق برنامه ریزی مطالعه کردم و از مطالعه ام لذت بردم.

من از اجرای قانون‌های ساده برای موفقیت در آزمون‌ها لذت می‌برم و تصمیم دارم تا در آزمون تیزهوشان آن‌ها را اجرا کنم.