مشاوره تحصیلی

چه کسانی در درس ریاضی نابغه می‌شوند؟

ملیحه فراهانی نویسنده
2628 3
17 اسفند 1395
چه کسانی در درس ریاضی نابغه می‌شوند

چه کسانی در درس ریاضی نابغه می‌شوند؟ برای پاسخ به این پرسش باید بدانیم چه کسانی می توانند: عبارت‌ها، فرمول‌ها و مفاهیم ریاضی را تشخیص دهند. بر روش‌های حل مسائل ریاضی تسلط داشته باشند. مسائل ریاضی را در کوتاه‌ترین زمان حل کنند. این قدرت را داشته باشند که با آموخته‌های خود، مسئله‌های متفاوت ریاضی را حل کنند. در زیر بیان خواهیم کرد که چگونه یک فرد از طریق موارد بالا در درس ریاضی نابغه می‌شود.

چگونه بر عبارت‌ها، فرمول‌ها و مفاهیم ریاضی تسلط یابیم؟

در ریاضی اصول و مفاهیمی وجود دارد که باید آنها را فهمید و ارتباط آنها با یکدیگر را درک کرد. کسانی در درس ریاضی نابغه‌ می‌شوند که به حفظ فرمول‌ها و مفاهیم ریاضی بسنده نکنند، باید اصول ابتدایی ریاضی را درک و آنها را به هم ارتباط دهند برای نابغۀ ریاضی بودن باید کاربرد مفاهیم و مسائل ریاضی در جاهای متفاوت را تشخیص دهید.

ابتدایی‌ترین راه برای تسلط بر فرمول‌ها و مفاهیم و عبارت‌های ریاضی تشکیل مجموعه ای برای یکجا داشتنِ فرمول‌ها و عبارت‌ها است. پژوهشگران می‌گویند برای تسلط بر یک موضوع باید آن را در بازه‌های زمانی متعدد تکرار کرد. برای نمونه 15دقیقه، یک روز، سه روز، یک هفته، یک ماه و یک سال پس از مطالعۀ یک مبحث آن را مرور کرد.

چگونه بر روش‌های حل مسئلۀ ریاضی مسلط شویم؟

ریاضی سرشار از مسئله‌هایی است که باید آنها را حل کرد. برای حل مسائل ریاضی باید فرمول‌ها، مفاهیم و راه‌حل‌ها را دانست و آنها را به هم ربط داد. یک نابغۀ ریاضی ابتدا باید مفهوم مسئلۀ ریاضی را تشخیص دهد. سپس مجموعۀ مفاهیم برای حل مسئله را به‌کار گیرد.

اگر می‌خواهید در ریاضی نابغه شوید تمرکز کنید که مسئله از شما چه می‌خواهد و چه اطلاعاتی به شما داده است. آنگاه مسئله را به زبان خودتان توضیح دهید و آنچه از شما می‌خواهد را در گوشۀ ذهن بسپارید. وقتی دانستید مسئله از شما چه می‌خواهد لازم است نقشۀ حل مسئله را تجسم کنید و آن را گام به گام حل کنید.

دقیق بنویسید که از مسئله چه می‌دانید و او از شما چه می‌خواهد. ذهن‌تان را وادار کنید میان آنچه می‌داند و آنچه نمی‌داند ارتباط برقرار کند. اگر بتوانید از طریق آموخته‌های قبلی خود مسائل جدیدی را حل کنید، آنگاه توانسته‌اید بر حل مسائل ریاضی مسلط شوید.

چگونه مسائل ریاضی را در کوتاه‌ترین زمان حل کنیم؟

چه کسانی در درس ریاضی نابغه می‌شوند کسانی در درس ریاضی نابغه‌ می‌شوند که مسائل ریاضی را در کوتاه‌ترین زمان حل کنند. باید مسائل را به سرعت در ذهن‌تان تجزیه و تحلیل کنید. ذهن شما باید به تجزیه و تحلیل داده‌های مسائل عادت کرده باشد و باید به ذهن‌تان عادت دهید که روی سخت‌ترین و اسان‌ترین مسائل فکر کند.

چگونه با آموخته‌های خود، مسائل متعدد ریاضی را حل کنیم؟

چه کسانی در درس ریاضی نابغه می شوند فردی که ذهن خود را به حل تمرین‌های ریاضی عادت داده باشد، به ذهن خود یاد داده است روش‌های متعدد حل مسائل ریاضی را پیدا کند. کسی که ریاضی را به‌طور عمقی مطالعه کرده باشد، بهتر می‌تواند ربط مفاهیم را درک کند و مجموعۀ مفاهیم را در حل مسائل به‌کار بگیرد.

فردی که مسائل ریاضی را تجزیه و تحلیل کند و بر تکنیک‌ها و استدلال‌های ریاضی مسلط شده باشد، می‌تواند به مرور توانایی حدس زدن و تصور کردن را نیز در خود تقویت کند. این فرد می‌تواند روش حل مسائل تعدد ریاضی را حدس بزند.

چه کسانی در درس ریاضی نابغه می‌شوند؟

اندیشمندان معتقدند ریاضی‌دان فردی بااستعداد، بصیرت، تمرکز، ذوق، اقبال، تمایل، توانایی تصور کردن و حدس زدن است. اما تحقیقات متعدد نشان داده است ظرفیت ذهن افراد ثابت نیست بلکه هوش افراد به میزان جالب توجهی افزایش می‌یابد. هوش را توانایی کسب کردن دانش و مهارت و نیز توانایی استدلال، حل مسئله و به‌یادسپاری اطلاعات می‌دانند.

چه کسانی در درس ریاضی نابغه می‌شوند؟ کسانی در درس ریاضی نابغه می‌شوند که از روش‌های متعدد توانایی‌های مغز شان را بیشتر کنند.

چه کسانی در ریاضی نابغه می شوند

هفت روش برای افزایش توانایی مغز

چه کسانی در درس ریاضی نابغه می‌شوند؟ افرادی که ویژگی های زیر را داشته باشند:

  1. حضور در کلاس‌های متعدد ریاضی
  2. مطالعۀ کتاب متعدد در درس ریاضی
  3. تقویت مهارت‌های حل مسئله
  4. تمرین دادن به حافظه، از طریق تجزیه و تحلیل ذهنی مسائل و پاسخ‌دهی ذهنی به مسائل
  5. قرارگیری در معرض یادگیری، از طریق حضور در نشست‌های علمی ریاضیات و گفت‌وگو با صاحبنظران این علم
  6. انگیزه داشتن، با داشتن عشق و علاقه برای یادگیری
  7. ورزش، از طریق ورزش‌های هوای آزاد که موجب بازدهی قلب و ریه افراد می‌شود.
  8. آرامش ذهنی، از طریق مدیتیشن یا روش‌هایی که ذهن را آرام می‌کند و به رشد عصب‌های مغز کمک می‌کند.