برنامه ریزی درسی استادبانکمشاوره تحصیلی

آموزش تکنیک گوجه فرنگی برای درس خواندن و برنامه ریزی

استادبانک نویسنده
4382 3
26 شهریور 1399
تکنیک گوجه فرنگی

زمان مهم‌ترین دارایی دانش آموزان است، مخصوصا اگر داوطلب کنکور باشید. احتمالا برای شما هم پیش‌آمده باشد که قبل از شروع امتحانات یا قبل از شروع کنکور برنامه‌ریزی‌های خیلی خوبی می‌کنید و با خودتان می‌گویید این دفعه موفق می‌شوم، اما بازهم وقت کم آورده‌اید!

یا زمان امتحانات مدرسه خیلی خوب برنامه‌ریزی کرده‌اید که چند روز قبل از امتحان کل کتاب را مرور کنید، اما شب امتحان فرا رسیده و شما هنوز به نصف آن هم نرسیده‌اید!

بله درست متوجه شده‌اید. همه این موارد به دلیل عدم برنامه‌ریزی مناسب به وجود می‌آید. در این مقاله می‌خواهیم به طور کامل در مورد تکنیک گوجه فرنگی صحبت کنیم و به شما بگوییم چگونه می‌توانید از این تکنیک برای برنامه‌ریزی درسی استفاده کنید. میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد زمانبندی و برنامه ریزی درسی به مقاله آموزش برنامه ریزی درسی مراجعه کنید.

استادبانک یک سامانه قدرتمند انتخاب آنلاین معلم خصوصی است و دانش آموزان بهترین معلم ها برای درخواست تدریس خصوصی مشهد ، تهران و سایر شهرستان ها را در استادبانک می یابند.

تکنیک گوجه فرنگی دستور آشپزی نیست!

تکنیک گوجه فرنگی یا تکنیک پومودورو توسط فرانسسکو در سال 2006 ایجاد شد، اما هنوز هم بسیاری از افراد این از تکنیک استفاده می‌کنند و کارایی خود را حفظ کرده است. زمانی که فرانسسکو این تکنیک را برای اولین بار معرفی کرد با علم روانشناسی فوق‌العاده‌ای که پشتش بود همه شگفت‌زده شدند و انقلابی در مبحث برنامه‌ریزی به وجود آمد و همین باعث شد تا این تکنیک بسیار مشهور شود.

روش مطالعه گوجه فرنگی به طور کلی به چهار اصل بنیادین اشاره دارد:

1. همراه با زمان کار کن!

زمانی که می‌خواهیم درس بخوانیم یا تست‌های کنکور بزنیم، با زمان مسابقه می‌دهیم و در زمان بسیار کم کار زیاد انجام می‌دهیم و مدال افتخار آن را به گردنمان می‌اندازیم؛ اما در واقع نباید این طور باشد. این تکنیک طوری طراحی شده است که شما در جهت زمان فعالیت کنید و با آن مسابقه ندهید.

2. دیگر خستگی معنی ندارد

در تکنیک گوجه فرنگی استراحت‌های کوتاه و به جایی در نظر گرفته ‌شده است تا فرد هیچ مشکلی نداشته باشد و خسته نشود.

3. تمرکز پیدا می‌کنید

حتما شما هم برایتان پیش آمده است که زمان انجام یک کار یا مطالعه یک درس زمین و زمان دست به دست هم می‌دهند تا حواستان را پرت کنند! ممکن است صدایی از بیرون خانه، زنگ تلفن همراهتان یا هر چیز دیگری عامل این امر باشد؛ اما خوشبختانه طراح این تکنیک این مورد را نیز در نظر گرفته و چاره‌ای برای آن اندیشیده است.

4. روز خوبی برای خودتان بسازید

وقتی ما در طول روز کار خاصی انجام نمی‌دهیم و وقت خودمان را تلف می‌کنیم در هنگام استراحت حس بدی داریم؛ اما با استفاده از این روش می‌توانید برنامه‌ریزی‌های دقیقی انجام دهید و به همه کارهایتان برسید بنابراین در هنگام استراحت یا در پایان روز احساس خوبی خواهید داشت.

روش استفاده از تکنیک گوجه فرنگی

تکنیک گوجه فرنگی

برای استفاده از این روش باید مراحل زیر را دنبال کنید.:

  • یک فعالیت را انتخاب کنید. (این فعالیت می‌تواند هر کاری باشد و زمان انجام آن نیز مهم نیست، فقط توجه داشته باشید که هر بار فقط باید یک فعالیت انتخاب کنید)
  • یک زمان‌سنج را برای 25 دقیقه تنظیم کنید. (برای این کار می‌توانید از تلفن همراهتان استفاده کنید)
  • حالا بر روی فعالیتتان کار کنید تا زمانی که صدای تایمر در بیاید. (تا جایی که کار خود را انجام داده‌اید علامت‌گذاری کنید)
  • حال 5 دقیقه استراحت کنید
  • دوباره به سراغ کار بازگردید تا 25 دقیقه دیگر…

حتما پیش خودتان می‌گویید کاری ندارد که. ممکن است انجام این روش خیلی ساده باشد اما همین نکات ساده می‌تواند تاثیر زیادی بر زندگی شما بگذارد. فقط به یاد داشته باشید در هنگام کار بر روی فعالیتی که مشخص کرده‌اید از هر چیز دیگری مثل تلفن همراه غافل شوید و فقط کار کنید.

مواد لازم برای تکنیک گوجه فرنگی

مواد لازم برای انجام این تکنیک را برای شما لیست کرده‌ایم:

  • یک مکان ساکت و خلوت که چیزی تمرکز شما را بر هم نزند
  • یک گوشی خاموش (می‌توانید گوشی را در حالت پرواز قرار دهید)
  • کاغذ و خودکار برای علامت‌گذاری روند کار
  • 5 دقیقه در شروع روز برای مشخص کردن فعالیت‌ها

تکنیک پورومودو (گوجه فرنگی) برای درس خواندن

شما با استفاده از این روش می‌توانید برنامه‌ریزی‌های بسیار عالی برای کنکور یا امتحانات خود داشته باشید. کافیست یکی از دروس را انتخاب کنید و در قسمت‌های 25 دقیقه‌ای به مطالعه آن‌ها بپردازید. همچنین اگر به جز تحصیل مشغول کار دیگری هستید، از این روش برای مدیریت بهینه‌تر کارهایتان استفاده کنید تا از نظر تحصیلی به مشکلی بر نخورید.

امیدواریم از تکنیک گوجه فرنگی لذت برده باید و بتوانید از آن در برنامه‌ریزی‌های خود استفاده کنید. شما چه تجربه‌ای از برنامه‌ریزی دارید؟ تا به حال از کدام روش‌ها استفاده کرده‌اید؟

تکنیک گوجه فرنگی چیست؟ ?

یک تکنیک بسیار عالی برای مطالعه مدیریت کار ها در طول روز است.

برای استفاده از این روش به ابزار خاصی نیاز داریم؟ ?

خیر،فقط به یک تایمر نیاز دارید که می توانید از تلفن همراهتان استفاده کنید

استفاده از این روش چه مزیت‌هایی خواهد داشت؟ ?

در این روش در طول یک روز به همه کارها می رسید. به علاوه مزان استراحت های مشخص و به جایی دارید، چه چیزی بهتر از این؟