برنامه ریزی درسی متوسطه دوم استادبانک

بهترین برنامه‌ ریزی درسی پایه دهم به همراه دانلود رایگان جدول برنامه‌ریزی

ملیحه فراهانی نویسنده
159922 119
28 خرداد 1400
بهترین برنامه‌ریزی درسی پایه دهم + جدول برنامه‌ریزی - مجله استادبانک

پایه دهم، اولین سال ورود به متوسطه دوم و مواجه دانش‌آموزان با شرایط جدید است و برای اینکه آن‌ها کمتر دچار ناهماهنگی و آشفتگی در روند تحصیلی خود شوند، باید این تفاوت‌ها را شناخته و خود را با آن تطبیق دهند. مهم‌ترین اقدام برای همه دانش‌آموزان پایه دهم، استفاده از برنامه‌ریزی درسی پایه دهم است تا بتوانند در امتحانات و آزمون کنکور پیش روی خود موفق شوند.

در این نوشته از مجله استادبانک با شما دانش‌آموز دهمی درباره‌ی بهترین روش برنامه‌ریزی درسی پایه دهم و ویژگی‌های این پایه صحبت می‌کنیم. هم‌چنین برای هر رشته می‌توانید فایل pdf نمونه جدول برنامه‌ریزی دهم را کاملاً رایگان دانلود کرده و از برنامه‌ ریزی درسی آنلاین رایگان ما برای دهم استفاده کنید.

دلایلی که شما را به برنامه‌ریزی درسی دهم متعهد می‌کند!

۱. درس خواندن شوخی نیست!

تخصصی‌تر شدن و حجیم‌تر شدن کتب پایه دهم متوسطه، باعث ایجاد دلهره و ترس در دانش‌آموزان می‌شود. اما این ترس و نگرانی در صورتی اتفاق می‌افتد که شما بدون برنامه‌ریزی درسی پیش بروید.

شما در پایه دهم متوسطه، درس‌ها و مباحثی را آموزش خواهید دید که پیش‌نیاز مباحث امتحانات نهایی و کنکور است. بنابراین مطالعه و یادگیری دقیق و با‌تمرکز دروس پایه دهم را جدی بگیرید و باتوجه به رشته مورد نظر خود، برنامه‌ریزی درسی پایه دهم تجربی، یا برنامه‌ریزی درسی پایه دهم ریاضی و انسانی را در اولویت کارهای خود قرار دهید.مشاوره تحصیلی استادبانک

۲. فشرده‌تر درس بخوانید!

سال دهم اولین سالی است که شما با این موارد روبرو می‌شوید:

  • تعداد بالای مباحث کتاب و حجیم شدن کتب به نسبت سال‌های قبل
  • تخصصی‌تر شدن مباحث کتاب 
  • اهمیت بالای مباحث به دلیل امتحانات نهایی و کنکور 
  • یادگیری مباحث جدید و عدم آشنایی با خیلی از مفاهیم کتب پایه دهم 
  • تغییر روش تدریس معلم از آسان به سخت و آموزش تخصصی درس‌های دهم 

این موارد ذکر شده، باعث می‌شود که شما برای اینکه یک مطالعه راحت و آسان داشته باشید، برنامه‌ریزی درسی پایه دهم انسانی یا برنامه رشته مورد نظر خود را طراحی کنید.

۳. معلم هایی با روش تدریس و برخوردی متفاوت‌تر از سال‌های قبل

معلمان دوره دوم متوسطه به نسبت پایه‌های قبلی، سخت‌گیر‌تر و حساس‌تر به آموزش هستند. درس‌ها را به صورت تخصصی و فشرده تدریس کرده و از شما سختگیرانه انتظار حل تکالیف و پاسخ‌گویی به سوالات امتحانی را دارند. اگر از یک جدول برنامه‌ریزی درسی دهم که متناسب با ساعات مطالعه و توانایی‌تان باشد، استفاده نکنید، به شدت ضرر کرده و نمی‌توانید همگام با آموزش‌های همچین معلمانی پیش بروید.

۴. ورود به فضای کنکور

دانش‌‌آموزان به محض ورود به پایه دهم متوسطه، کم و بیش با فضای کنکور و زمزمه‌هایی برای برنامه‌ریزی و درس خواندن برای آمادگی در کنکور سراسری رو‌به رو می‌شوند. شرکت در کلاس‌های کنکور، نحوه تست زنی و مطالعه کتاب‌های کنکوری، شرکت‌ در آزمون‌های قلم‌چی، گاج و غیره، همگی نشان از میزان اهمیت کنکور در پایه دهم است.

کتاب‌هایی که امسال در طول سال تحصیلی می‌خوانید، شامل مباحثی بوده که هدف طراحان کنکور برای طرح سوال است. ضرایب دروس تخصصی و عمومی از این پایه برای شما مهم خواهد بود. باید بدانید که روی چه درس‌هایی باید از همین الان سرمایه‌گذاری کرده و برنامه ویژه برایش داشته باشید.

به طور کلی در برنامه‌ریزی درسی پایه دهم تجربی، اگر در درس زیست و شیمی ضعیف هستید، به دلیل داشتن ضریب بالا در کنکور، از همین پایه برای آن برنامه داشته باشید. با کمک معلم خصوصی زیست و معلم خصوصی شیمی، ایرادات خود را برطرف کرده و با تمرین و تکرار و به کارگیری فنون تست‌زنی، درصد خود در این دو درس را تا کنکور بالا ببرید.

همچنین دروس عمومی را جدی بگیرید و بدانید که اگر می‌خواهید نتیجه خوب در کنکور سراسری داشته باشید در هیچ کدام از دروس عمومی نباید در خود ضعف نشان دهید.

بنابراین قرارگیری در فضای کنکور خواه و ناخواه شما را از همان پایه دهم مجبور می‌کند که متناسب با رشته خود، یک برنامه‌ریزی درسی مناسب داشته باشید.

۵.تغییر سبک مطالعه دروس

در پایه دهم به دلیل امتحانات نهایی و همچنین نحوه طراحی سوالات کنکور، دانش‌آموزان علاوه بر مطالعه به سبک تشریحی، باید مطالعات تستی هم داشته باشند. یعنی نکات و مباحث مهم کتاب که تست‌خیز است را استخراج کرده و به طور دقیق یاد بگیرند. یعنی نحوه درست مطالعه از پایه دهم به بعد به سبک تشریحی و تستی است.

برای این سبک از مطالعه شما باید از جدول برنامه‌ریزی درسی دهم ریاضی یا جدول برنامه‌ریزی درسی دهم تجربی استفاده کنید. دانش‌آموزان رشته انسانی یا هنر نیز باید متناسب با رشته خود از جدول برنامه‌ریزی درسی دهم انسانی یا هنر استفاده نمایند. شما در این جدول می‌توانید ساعات مطالعه تشریحی و تستی خود را به تفکیک هر درس وارد کنید. استفاده از جدول برنامه‌ریزی درسی به شما کمک می‌کند که به برنامه مطالعاتی خود نظم دهید و با یک روند مشخص و تفکیک شده، مطالعه دروس را پیش ببرید. حتی می‌توانید در جدول برنامه‌ریزی درسی خود، ساعاتی که درگیر حل تمرین و گام به گام دروس دهم هستید را نیز وارد کنید. برنامه‌ریزی به این سبک باعث می‌شود که بدانید دقیقاً هر ساعتی از روز خود را صرف چه کاری کرده‌اید.

در ادامه شرایط و جدول برنامه ریزی درسی پایه دهم را به تفکیک رشته باهم بررسی می‌کنیم.

مشاوره و برنامه‌ریزی درسی پایه دهم انسانی

دروس تخصصی رشته انسانی شامل ریاضی و آمار انسانی، اقتصاد، تاریخ، جامعه‌شناسی، منطق است. دروس عمومی مشترک با سایر رشته‌ها است. اما دروس مهم و تاثیر‌گذار پایه دهم رشته انسانی اقتصاد، عربی، منطق و همچنین ریاضی است. اغلب دانش‌آموزان رشته انسانی، در درس ریاضی ضعیف هستند، اگر دانش‌آموزی بتواند این درس را با روش‌های مختلف تقویتی، مثل استفاده از کلاس معلم خصوص ریاضی یا کتاب‌های کمک آموزشی، برای خود آسان کند، برگ برنده او برای موفقیت در امتحانات و کنکور می‌شود. 

از همین پایه دهم و در ابتدای ورود به رشته انسانی با کمک جدول برنامه‌ریزی درسی دهم انسانی، برای مطالعه خود و یادگیری دروس، یک نظم مشخصی قائل شده و درس‌ها را به ترتیب اهمیت‌شان در زمان مطالعه، در برنامه خود تفکیک کنید.

برنامه‌ریزی درسی دهم

حتماً بیشترین تایمی که در درس‌های تخصصی خود می‌گذارید، درس عربی، اقتصاد و منطق باشد. ریاضی را نیز در برنامه خود به طور مستمر در هفته بگنجانید.

برای درس تاریخ لازم نیست تایم زیادی از هفته خود را اشغال کنید. فقط کافی است در همان زمان در نظر گرفته شده، تمام نکات مربوط به یک فصل را هایلات کرده و زیر و روی مبحث را به طور کامل به خاطر بسپارید. اگر روی لینک‌هایی که در ادامه قرار داده‌ایم، کلیک کنید، می‌تواند جدول برنامه‌ریزی درسی دهم انسانی را در اختیار داشته و به ترتیب اهمیت دروس، ساعات مطالعاتی هر درس را وارد کنید.

بیشتر بخوانید: دروس تخصصی و عمومی رشته‌های انسانی 

دانلود جدول برنامه‌ریزی دهم انسانی استادبانک

مشاوره و برنامه‌ریزی درسی پایه دهم تجربی

دروس تخصصی دهم تجربی شامل زیست‌شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضی است. برای برنامه‌ریزی درسی پایه دهم تجربی باید به یک سری نکات مهم توجه کنید.

برای برنامه‌ریزی درسی پایه دهم، ابتدا باید دروس مهم و تاثیرگذار رشته خود را بشناسید. برای رشته تجربی، درس‌های زیست، شیمی، فیزیک و ریاضی، دروس تخصصی این رشته است که زیست و شیمی جایگاه مهمی دارد. درس‌های عمومی که شامل ادبیات، عربی، دین و زندگی و زبان است، در هر سه رشته تجربی و ریاضی و انسانی جایگاه یکسانی داشته و به یک اندازه اهمیت دارند.

اگر دانش‌آموز رشته تجربی هستید، حتماً در برنامه خود برای درس زیست جایگاه ویژه‌ای در نظر بگیرید و هفته‌ای حداقل سه بار مطالعه این درس را در برنامه خود بگنجانید. تمام مباحث مهم و پرتکرار در سوالات را در کتاب زیست هایلایت کرده و تکرار مطالعه آن را در برنامه‌ درسی‌تان در نظر بگیرید. برای یادگیری بهتر دروس حتی می‌توانید از یک معلم خصوصی زیست خوب استفاده کنید تا درک مطالب و مباحث زیست از همان پایه دهم برای‌تان راحت‌تر شود.

درس شیمی و فیزیک نیز نیاز به مطالعه ترکیبی مباحث حفظی و مباحث تحلیلی و مفهومی دارد. بخش حفظی این دو کتاب را هفته‌ای یک‌بار برای حفظ و مرور مطالب و یک روز را نیز برای حل سوالات این بخش کتاب در نظر بگیرید. برای بخش مفهومی نیز زمانی را برای یادگیری صحیح فرمول‌ها، کاربردشان در حل سوالات بگذارید و زمانی را نیز برای تمرین سوالات تشریحی و تستی بخش مفهومی در نظر بگیرید.

درس ریاضی نیز یک درس کاملاً تحلیلی، مفهومی است که تنها با تمرین و تکرار زیاد یاد گرفته می‌شود. بنابراین مطالعه روزانه و یک روز در میان این درس، به مدت یک ساعت پیشنهاد می‌شود.

به دلیل اهمیت جدول برنامه‌ریزی درسی دهم تجربی، استادبانک لینک دانلود آن را در ادامه قرار داده است که با یک کلیک،‌ می‌توانید به راحتی آن را دانلود نمایید.

بیشتر بخوانید: دروس تخصصی و عمومی رشته‌های تجربی

برنامه‌ریزی درسی پایه دهم

دانلود جدول برنامه‌ریزی دهم تجربی استادبانک

مشاوره و برنامه‌ریزی درسی پایه دهم ریاضی

دروس تخصصی رشته دهم ریاضی شامل درس‌های مهم ریاضی، فیزیک، شیمی و هندسه است. همانطور که مشاهده می‌کنید، هر چهار کتاب جزو دروس سخت و سنگین رشته ریاضی هستند. بهتر است از همین پایه دهم سعی کنید با تمرکز و به طور کامل دروس را یاد بگیرید. برای مثال در صورت اشکال یا عدم درک مباحث در درسی مثل ریاضی ، هرگز اجازه ندهید که وضعیت درسی شما به امتحانات ترم و سال بعد ورود پیدا کند. از همان ابتدای سال تحصیلی یک برنامه‌ریزی جامع برای خود طراحی کرده و اگر  مبحثی را مشکل داشتید، یا از خود معلم سوال کنید یا از معلم تدریس خصوصی ریاضی کمک بگیرید. تا بتوانید این مشکلات خود را از همان شروع سال تحصیلی برطرف نمایید.

اختصاص دادن ساعاتی مشخصی از روز برای درس ریاضی و همچنین مشخص بودن ساعات مطالعه و تمرین درس شیمی و فیزیک به پیوستگی مطالعه‌تان و داشتن یک روتین منظم درسی کمک می‌کند.

برنامه‌ریزی درسی پایه دهم

هندسه و انواع ریاضیات!

تخصصی‌ترین درس دهم ریاضی هندسه است که در رشته‌های دیگر وجود ندارد و نمونه‌ای از همان دروسی است که همه‌ی دانش‌آموزانی که ریاضی نخوانده از آن فراری‌اند. اما از طرفی خیلی از دانش‌آموزان ریاضی این درس را زیباترین و تجسمی‌ترین بخش ریاضی می‌دانند. به هرحال دانش‌آموزان دهم ریاضی باید بدانند که ریاضی و دیگر شاخه‌های آن، اصلی‌ترین درس‌هایشان هستند و باید قدرت خود را در تحلیل مسائل ریاضی روزبه‌ روز بالاتر ببرند.

برای بچه‌های دهم ریاضی، فیزیک و شیمی با بچه‌های تجربی خیلی تفاوتی نمی‌کند، پس شما دانش‌آموز پایه دهمی باید درک ریاضی خود را از همین حالا بالا ببرید، چون علاوه بر خود ریاضی و دروس زیر مجموعه آن مثل هندسه، حسابان، آمار و گسسته، در درس فیزیک و شیمی نیز برای حل مسائل به شدت به آن نیاز دارید.

بیشتر بخوانید: دروس تخصصی و عمومی رشته‌های ریاضی

دانلود جدول برنامه‌ریزی دهم ریاضی استادبانک

مهم‌ترین نکات در زمان برنامه‌ریزی درسی پایه دهم

در زمان پر کردن جدول برنامه‌ریزی درسی پایه دهم بهتر است به چند نکته بسیار مهم توجه کنید:

پرکردن جدول برنامه‌ریزی پایه دهم متناسب با میزان توان مطالعه خود

در زمان طراحی برنامه، از خود و توانایی‌های خود انتظارات اشتباه و فراتر از توان‌تان نداشته باشید. یعنی اگر روزانه بیشتر از ۵ ساعت نمی‌توانید مطالعه کنید، پس فقط کافیست همان ۵ ساعت را در برنامه خود در نظر بگیرید. مهم‌ترین نکته در زمان طراحی برنامه و اجرای آن، پیشبرد منظم و پیوسته برنامه‌تان است و میزان ساعاتی که در طول روز در نظر می‌گیرید در درجه دوم اهمیت قرار دارد. پس در زمان وارد کردن ساعات مطالعه، به میزان زمان در نظر گرفته در طول روز توجه کنید.

استفاده از یک برنامه شخصی سازی شده متناسب با سبک زندگی خود

هرگز از برنامه شخص دیگری برای مطالعه استفاده نکنید. چون برنامه هر دانش‌آموز متناسب با شخصیت او، توان مطالعه و یادگیری و همچنین سبک زندگی‌اش است. شما باید برنامه‌ای را برای خود تهیه کنید که متناسب با عادات مطالعه شما، میزان ساعاتی که در بیرون از منزل هستید، کلاس‌هایی که خارج از مدرسه شرکت کرده و میزان تفریحی که با خانواده می‌گذرانید،‌ باشد. بنابراین بهترین برنامه، برنامه شخصی سازی شده و اختصاصی برای خود شما باشد.

ایجاد تعادل بین دروس عمومی و تخصصی

بهترین روش مطالعاتی، ایجاد تعادل بین دروس عمومی و تخصصی برای مطالعه است. مطالعه دروس تخصصی در یک هفته و دروس عمومی در هفته بعد، چندان روشی درستی نیست. بلکه بهتر به صورت ترکیبی دروس عمومی و تخصصی را در طول هفته بخوانید. البته نسبت مطالعه دروس تخصصی باید بیشتر از دروس عمومی باشد.

اما به هر حال قاعده کلی در برنامه‌ریزی درسی، ایجاد تعادل بین همه دروس در طول هفته است.

در نظر گرفتن محدودیت‌های احتمالی در زمان اجرای برنامه

اگر در زمان طراحی برنامه‌ریزی درسی، به محدودیت‌های احتمالی که مانع بزرگی در اجرای برنامه هستند، فکر نکنید، اشتباه بزرگی کرده‌اید. حتماً زمانی را نیز برای محدودیت‌ها و موانعی که هنگام درس خواندن ممکن است برای شما پیش آید، در نظر گرفته و تمام زمان خود را کامل نکنید. به طور مثال ورود ناگهانی مهمان در تایمی که شما مشغول به مطالعه هستید و مجبورید برنامه خود را عقب بیندازید، یا به دلیل محیط خانه، احتمال سرو صدای زیاد و عدم تمرکز هنگام مطالعه را در نظر گرفته و قبل از اجرای برنامه، برای آن راه‌حلی در نظر می‌گیرید. به همه این موارد و سایر عوامل محدودیت‌زا باید در زمان نوشتن برنامه‌ریزی درسی دهم فکر کنید.

مشورت با مشاوره مدرسه و کمک از معلم خصوصی مناسب برای پیشبرد بهتر برنامه

برنامه تکمیل شده خود را با مشاوره مدرسه در میان بگذارید و هدف خود را از نوشتن برنامه مورد نظر به او بگویید. نظرات مشاوره مدرسه در تکمیل برنامه‌ریزی درسی‌تان و اصلاح برخی از موارد، کمک کننده است. همچنین در زمان اجرای برنامه و پیشبرد عالی ساعات مطالعه خود، می‌توانید برای یادگیری و مطالعه با کیفیت دروس پایه دهم به خصوص دروس تخصصی، از معلم خصوصی استفاده کنید. چون در روش تدریس معلم خصوصی، هم مشکلات درسی شما پوشش داده می‌شود و هم تمرین و سوال کافی در کلاس حل خواهد شد. معلم خصوصی بهترین روش‌های تشریحی و تستی پاسخ به سوالات به شما آموزش داده شده و شما را یک قدم بالاتر از سطح کلاس قرار می‌دهد.

برنامه‌ریزی درسی پایه دهم

استادبانک؛ بهترین مرجع برای درخواست معلم خصوصی و سایر خدمات آموزشی

اگر برای پیشبرد بهتر برنامه خود،‌ تصمیم گرفته‌اید معلم خصوصی درخواست کنید،‌ می‌توانید از سایت استادبانک درخواست خود را ثبت نمایید. چون علاوه بر اینکه بهترین اساتید تدریس خصوصی در هر رشته‌ای در این مجموعه مشغول به تدریس هستند، متنوع‌ترین قیمت‌، مناسب‌ترین تعرفه کلاس خصوصی را نیز می‌توانید در این مجموعه پیدا کنید. همچنین با توجه به محدودیت‌های برنامه خود، می‌توانید کلاس خصوصی را به دو شیوه تدریس خصوصی آنلاین یا تدریس خصوصی در منزل برگزار کنید. بنابراین می‌توانید با توجه به همه محدودیت‌ها و بودجه‌ای که دارید، از دو طریق درخواست خود را ثبت نمایید. یا وارد سایت استادبانک به نشانی www.ostadbank.com شوید یا با شماره ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ تماس بگیرید.

مشاوره تحصیلی استادبانک
چگونه با برنامه‌ریزی درس بخوانیم؟

با برنامه درس خواندن در ابتدا نیاز به رعایت اصول خاصی توسط دانش‌آموز دارد که در ادامه با کمک مشاور و جدول برنامه‌ریزی دقیق و کامل می‌توان در آن پیشرفت کرد.

جدول برنامه‌ریزی چیست و چگونه از آن می‌توان استفاده کرد؟

جدول برنامه‌ریزی، جدولی است که با پیش‌بینی ساعات مطالعه شما و ثبت گزارشات مطالعه شما که کمک می‌کند تا با برنامه درس بخوانید. استادبانک نمونه یک جدول برنامه‌ریزی کامل را به همراه توضیحات نحوه استفاده از آن به طور رایگان در اختیار شما قرار داده است.

چطور می‌توان به جدول برنامه‌ریزی درسی استادبانک دسترسی پیدا کرد؟

لینک دانلود رایگان جدول برنامه‌ریزی درسی استادبانک برای پایه درسی شما در مقاله موجود است.