مطالب کاربردی

تاثیر حباب رتبه کنکور و محاسبه تراز کنکور براساس آن

استادبانک نویسنده
5866 9
31 شهریور 1399
میزان حباب رتبه کنکور و تاثیری که روی تخمین رتبه کنکور ۱۴۰۰ دارد در استادبانک

حباب رتبه کنکور چیست و چه تاثیری روی تخمین رتبه کنکور ۱۴۰۰ دارد؟

حدود دو سال پیش یعنی تیرماه 98 پدرام فیاضیان در برنامه رادیویی خیابان فرصت به حباب رتبه های کنکور سراسری اشاره کرد.

موضوعی که بدون سر و صدا باقی ماند و بسیاری از داوطلبان بدون آگاهی از مفهوم حباب رتبه کنکور، انتخاب رشته را انجام دادند. همچنین تعداد داوطلبانی که در کنکور ۹۸ و کنکور ۹۹ انتخاب رشته نکرده بودند بسیار زیاد بود و این موضوع فرصت را برای داوطلبانی که حتی با رتبه های نه چندان خوب انتخاب رشته کرده بودند باز کرد.

در ادامه به ۳ نکته مهم پیش از انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰ اشاره می‌کنیم.

وجود ۱۳ تا ۲۰ درصد حباب رتبه کنکور در سال ۹۸ و ۹۹

مشاوران انتخاب رشته در سال‌های کنکور ۹۸ و ۹۹ به این نتیجه رسیدند که تناقضاتی بین قبولی‌ها و رتبه‌های کنکور در سال ۹۸ و ۹۹ با سال‌های یپشین آن وجود دارد.

حباب رتبه کنکور پدیده‌ایست که بدلیل اعمال سهمیه ها بوجود می آید و در اثر آن طبق تخمین رتبه کنکور، رتبه داوطلبان را بین ۱۳ تا ۲۰ درصد بیشتر نشان می‌دهد.

در مورد سهمیه‌ بندی مناطق در محتوا راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۰ بیشتر توضیح داده‌ایم. می‌توانید روی آن کلیک کرده و از اطلاعات داخل محتوا استفاده کنید.

بطور مثال اگر رتبه یک داوطلب حدود ۱۳۰۰۰ باشد، ممکن است بدلیل وجود حباب رتبه کنکور، رتبه واقعی و موثر او در قبولی دانشگاه حدود ۱۰۰۰۰ بوده و خودش بی خبر باشد.

حالا این حباب رتبه کنکور چطور بوجود می‌آید؟ سازمان سنجش دو نوع سهمیه مناطق و ایثارگران را برای داوطلبان کنکور اعمال می کند و هنگامی که یک داوطلب از خانواده شاهد و ایثارگران باشد و همزمان از سهمیه مناطق نیز برخوردار باشد، در اعلام نتایج اولیه یعنی اعلام رتبه‌های کنکور هر دوی این سهمیه ها در رتبه او موثر خواهد بود.

اتفاق اصلی بعد از انتخاب رشته این داوطلب می‌افتد؛ سازمان سنجش در هنگام اعلام نتایج نهایی کنکور یکی از این سهمیه ها را برای او اعمال می کند و آن سهمیه‌ای است که بیشتر برای این داوطلب مفید است و با آزاد شدن یکی از این سهمیه‌ها جا برای داوطلب دیگری باز می‌شود.

یه همین ترتیب اگر این اتفاق برای جمعیت زیادی از داوطلبان بیافتد، هنگام اعلام نتایج نهایی با بسیاری از داوطلبان بر اساس رتبه‌های کمتری نسبت به رتبه‌ای که کسب کرده‌اند رفتار خواهد شد.

به بیان دیگر می‌توان در نظر گرفت که رتبه‌هایی که داوطلبان کسب می‌کنند بیشتر از رتبه واقعی‌شان است و در اصل به میزانی حباب رتبه دارد. با توجه به محاسباتی که انجام شده است میزان این حباب رتبه کنکور در سال ۹۸ و ۹۹ میانگین حدود ۱۳ تا ۲۰ درصد بوده است.میزان حباب رتبه کنکور ۱۴۰۰ با توجه به نکات گفته شده در استادبانک

۴۶ درصد داوطلبان مجاز در کنکور انتخاب رشته نکردند!

دومین نکته تعجب برانگیز در کنکور سال‌ گذشته این موضوع بود که پس از اعلام نتایح نهایی در ۱۵ شهریور مشاور عالی سازمان سنجش خبر داده بود حدود ۴۶ درصد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، دست به انتخاب رشته نزده‌اند!

دلیلی که عمدتاً داوطلبان را از انتخاب رشته باز می‌دارد این است که انتظار بیشتری از رتبه خود داشته‌اند و می‌دانند که با رتبه‌ای که کسب کرده‌اند احتمال قبولی آن‌ها در رشته و دانشگاه موردنظرشان کم است.

این در حالی است که قبولی دانشگاه‌ها هر ساله با تعداد بسیاری شگفتی همراه است! کسانی که از قبولی دوستان خود در رشته‌ها و دانشگاه‌هایی که انتظارش نمی‌رفت تعجب می‌کنند.

چرا بیشتر افرادی که از رتبه‌های خود ناامید هستند این تصمیم را نمی‌گیرند و در نهایت دست به انتخاب رشته نمی‌زنند؟ ممکن است ضعف در انتخاب رشته و یا راهنمایی غلط توسط مشاوران انتخاب رشته به چنین موضوعی دامن بزند. هرچه هست این ناامیدی شانس قبولی را از ۴۶ درصد از مجاز شدگان می‌گیرد و این اتفاق بدی است.

رتبه های گیج کننده در سهمیه مناطق و سهمیه های خاص

نکته مهم آخر این است که ممکن است بعد از بازکردن صفحه کارنامه اولیه کنکور خود با دیدن رتبه های مختلف گیج شوید و با خود بگویید که بالاخره رتبه واقعی من کدام است؟ در کارنامه شما یک جدول وجود دارد که در سطر بالای آن شامل زیر گروه‌های گروه آزمایشی شما می باشد.

در ستون‌های مربوط به هر کدام از این زیرگروه ها رتبه ی سهمیه نهایی شما در آن زیرگروه قرار دارد (سهمیه بندی‌هایی که باعث بودجود آمدن حباب رتبه در کنکور شما شده است.) و شما باید این رتبه را برای انتخاب رشته خود درنظر بگیرید.

وقتی به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰ مراجعه می‌کنید متوجه می‌شوید که هر کدام از رشته های دانشگاهی در یکی از زیرگروه‌های اشاره شده قرار دارد و رتبه شما در هر زیر گروه کمتر باشد شانس قبولی در رشته‌های آن زیرگروه برای شما بیشتر است.

بنابراین در انتخاب رشته باید به رتبه سهمیه مناطق در هرکدام از زیرگروه‌ها دقت کنید و ملاک انتخاب شما همین باشد.

رتبه های کنکور

میزان حساسیت انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ از نظر استادبانک

شما وقتی کنکور می‌دهید تنها یک خان این مرحله سخت را رد کرده‌اید، مهم‌ترین تصمیمی که باید بگیرید بعد از کنکور و اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۰ است.

شما در این مرحله است که با یک تصمیم درست یا تصمیم اشتباه و باتوجه به تمام نکات گفته شده در مورد حباب رتبه کنکور ۱۴۰۰، تمام تلاش‌ها و زحمت‌هایی که کشیده‌اید را به چشم می‌بینید.

بنابراین مرحله انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ را دست کم نگیرید و حتی اگر به قبولی خودتان امسال امیدی ندارید باز هم انتخاب رشته اصولی را طبق توضیحات نحوه انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ انجام دهید.

با کلیک روی لینک رو به رو می‌توانید علاوه بر دسترسی به محتوای جامع راهنمای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰، به سایر محتواهای انتخاب رشته ریاضی کنکور ۱۴۰۰، راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی و نحوه انتخاب رشته کنکور هنر و زبان ۱۴۰۰ نیز دسترسی پیدا کنید.

اگر هم در زمینه انتخاب رشته شک و تردید یا نیاز به راهنمایی و مشاوره داشتید یا می‌خواهید با توجه به این حباب رتبه کنکور انتخاب رشته کنید ولی می‌ترسید اشتباه کنید، می‌توانید با شماره گیری ۰۲۱۹۱۰۰۵۳۴۳ با مشاورین استادبانک در تماس باشید.