کلاس دوم ابتدایی استادبانک

معرفی بهترین کتاب های کمک درسی دوم ابتدایی

استادبانک نویسنده
10059 0
20 دی 1399
معرفی بهترین کتاب های کمک درسی دوم ابتدایی

مقطع دوم ابتدایی، دومین سال تحصیلی کودکان در دوران تحصیل است. فرزند شما بعد از پشت سر گذاشتن یک سال تحصیلی در مدرسه (مقطع اول ابتدایی) حالا بیشتر با فضای درس و مدرسه آشنا شده، دوستان جدیدی پیدا کرده و بیشتر در این محیط آموزشی احساس راحتی می‌کند. به عنوان پدر یا مادر همیشه در تلاش هستید که بهترین امکانات آموزشی و تحصیلی را برای کودک خود فراهم کنید.

این نگرانی در شما وجود دارد که کتاب‌های درسی و مدرسه شاید به تنهایی کافی نباشند و باید از یک ابزار آموزشی دیگر مثل کتاب کمک آموزشی هم برای موفقیت تحصیلی فرزند خود کمک بگیرید. در این مقاله از استادبانک بهترین کتاب های کمک درسی دوم ابتدایی را معرفی می‌کنیم تا انتخاب مناسبی برای فرزندتان داشته باشید.


در انتخاب روش آموزشی مناسب برای فرزندتان، ریسک نکنید!

می‌دانستید بسته‌های آموزشی مقطع ابتدایی چقدر آینده تحصیلی فرزندتان را به خطر می‌اندارند؟ کودکِ شما نیاز به ارتباط مستقیم با معلم دارد، ارتباطِ حضوری. دی‌وی‌دی‌های آموزشی او را از تجربۀ شیرین شاگرد-استادی محروم می‌کنند. توصیه می‌کنم بیشتر دربارۀ این موضوع مطالعه کنید:

چرا نباید سراغِ بسته‌های آموزشی مقطع ابتدایی برویم؟


در مقطع دوم ابتدایی چه کتاب‌هایی تدریس می‌شود؟

در این سال تحصیلی حجم کتاب‌ها نسبت به مقطع قبلی کمی افزایش پیدا می‌کند. دانش‌آموزان دوم ابتدایی 6 کتاب درسی دارند و 2 کتاب هم مربوط به هدیه‌های آسمان اقلیت‌های دینی می‌باشد. لیست این درس‌ها را مشاهده کنید:

 1. ریاضی
 2. علوم تجربی
 3. فارسی
 4. نگارش
 5. هدیه‌های آسمان
 6. قرآن

بهترین کتاب های کمک درسی دوم ابتدایی درسِ ریاضی

1 – کتاب ریاضی دوم دبستان سری سیر تا پیاز

کتاب‌های سیر تا پیاز گاچ به جامع بودن شهرت دارند. ریاضی دوم سیر تا پیاز گاج را خانم‌های مینا رضائی و نرجس تیمناک در 196 صفحه تالیف کرده‌اند. این کتاب به شکل کامل نیازهای درسی دانش‌آموز در درس ریاضی پایه دوم را برطرف خواهد کرد. سیر تا پیاز ریاضی دوم از 3 بخش کلی تشکیل شده است. در قدم اول دانش‌‍آموز درسنامۀ مفید و جامعی را مطالعه می‌کند، بعد با نمونه سوالات امتحانی مختلف روبه‌رو شده و یادگیری خود را به چالش می‌کشد. در قدم آخر تست‌های متنوعی قرار داده شده تا دانش‌آموز در تست ردن هم خودش را محک بزند.

2 – کتاب کار ریاضی دوم دبستان خیلی سبز

کتاب کار ریاضی دوم دبستان خیلی سبز انتخاب مناسبی برای قوی شدن پایه درسی ریاضی دانش‌آموز در همان سال‌های اول دوران تحصیل است. این کتاب توسط فریبا رئیسی، میترا محفوظی و شهلا رئیسی تالیف شده و هر ساله در حال به‌روزرسانی و تجدید چاپ می‌باشد. در این کتاب دانش‌آموز به کمک درسنامه‌ها مطلب درسی را یاد می‌گیرد، سپس به حل تمرین و مسائل مختلف داخل کتاب می‌پردازد.

توضیحات یکی از اساتید استادبانک دربارۀ تعامل با والدین دانش‌آموز


Ostadbank Quotes
استاد مجتبی نریموسی
 • عموما شاگردانی که سطح پایینی دارند اعتماد به نفس بسیار پائینی نیز دارند در برخورد اول و همان جلسه اول سعی در بالابردن اعتماد به نفس او دارم…
  مادر یکی از همین شاگردان بعد از جلسه اول به من گفتند که آنقدر شاگرد تحت تاثیر حرف‌های شما قرار گرفت که از وقتی که رفتید مدام در حال مطالعه ریاضی است…

برای دیدن لیست اساتید دوم ابتدایی استادبانک کلیک کنید.


بهترین کتاب‌های کمک درسی علوم تجربی دوم ابتدایی

1 – کتاب کار علوم دوم ابتدایی خیلی سبز

نشر خیلی سبز کتاب‌های کمک آموزشی موفقی وارد بازار کرده است. یکی از این محصولات کتاب کار علوم دوم ابتدایی است که با درسنامه جامع و جذاب ذهن دانش‌آموز را با محیط پیرامون و مسائل کتاب علوم آشنا می‌کند. حل نمونه سوالات استاندارد و متنوع کمک زیادی به یادگیری دانش‌آموز می‌کند. در این کتاب بعد از درسنامه تمرین‌های مختلفی قرار داده شده است. گلزار فرهادی این کتاب 120 صفحه‌ای را تالیف کرده است.

این کتاب برای دانش‌آموزان با پایۀ ضعیف و متوسط عالی است.

2 – آموزش و تمرین علوم دوم دبستان (رشادت)

مبتکران برای دانش‌آموزان سخت‌کوش و پرتلاش نام آشنایی است. کتابی که معمولا از نظر دشواری یک سر و گردن بالاتر از رقبایش خود در بازار قرار می‌گیرد. رشادت مخففِ رمز شکوفایی استعدادهای دانش‌آموزان تیزهوش می‌باشد. بعد از خرید این کتاب کمک آموزشی دانش‌آموز با یک درسنامه نسبتا سنگین و جامع از مباحث درسی مواجه می‌شود، سپس سراغ ترکیبی از سوالات سطح‌بندی شده رفته و آنها را حل می‌کند. در آخر هم پاسخنامه‌های تشریحی و مفصل قرار گرفته‌اند.

این کتاب برای دانش‌آموزان متوسط رو به بالا و قوی مناسب است.

بهترین کتاب های کمک درسی دوم ابتدایی فارسی و نگارش

1 – کتاب فارسی دوم سری کارپوچینو

در کتاب فارسی دوم دبستان کودک در تلاش است مهارت‌های خواندن و نوشتن را یاد بگیرد. هنوز زبان فارسی و ساختار این زبان شیرین در ذهن او به خوبی شکل نگرفته و نیاز به تمرین و تکرار دارد. کتاب فارسی دوم دبستان کارپوچینو یک محصول موفق از انتشارات گاج است که توسط خانم نادره معدنی در 128 صفحه تالیف شده است. تمرین‌های متنوعی در این کتاب قرار گرفته و طراحی و رنگ‌بندی کتاب کاملا با سلیقه کودکان هم‌جهت است.

2 – کتاب کار و تمرین فارسی دوم ابتدایی گل‌واژه

گل‌واژه یکی از انتشارات قدیمی و مطرح در کشور است. این کتاب کمک درسی هر دو کتاب درسی فارسی و نگارش دوم دبستان را پوشش داده و کیفیت بسیار مناسبی دارد. درسنامه‌های کتاب کار و تمرین فارسی دوم ابتدایی گل واژه به خوبی موضوعات مطرح شده در کتاب درسی را پوشش داده‌اند و نمونه سوالات و تمرین‌های آن در یادگیری فارسی دوم دبستان نقش کلیدی‌ای ایفا می‌کنند.

بهترین کتاب های کمک درسی دوم ابتدایی درسِ هدیه‌های آسمان

در کتاب هدیه‌های آسمانی دوم ابتدایی مسائل مربوط به دین مطرح شده و دانش‌آموز با اصول دینی و اخلاقی متعددی آشنا می‌شود. در درس اول دانش‌آموزان با موضوع بسیار مهم خداشناسی آشنا می‌شوند و با نعمت‌های خداوند خداوند آشنا می‌شوند. در درس دوم دانش‌آموز با مهربانی خدا آشنا می‌شود یا در درس سوم درباره دعا بیشتر یاد می‌گیرند. این کتاب 20 فصل دارد و موضوعات متنوعی را پوشش می‌دهد. برای هدیه‌های آسمان نیازی به تهیه کتاب کمک درسی نیست و بهتر است کتاب درسی با دقت و تمرین زیاد خوانده شود.

بهترین کتاب های کمک درسی دوم ابتدایی درسِ قرآن

قرآن کتاب آسمانی ما مسلمان‌هاست که بر پیامبر اکرم (ص) نازل گردیده است. در مقطع دوم ابتدایی دانش‌آموزان در چهارده فصل با سوره‌های کوتاه قرآن آشنا می‌شوند. بعضی از این سوره‌ها عبارتند از: قدر، تین، انشراح، کافرون، فیل، ماعون، عصر، کوثر، نصر، توحید، فلق و غیره که هر کدام دارای مفاهیمی عمیقی هستند. کودک در سال‌های اول زندگی بیشتر نحوه قرائت قرآن را یاد می‌گیرد. برای این درس نیازی به تهیه کتاب کمک آموزشی نیست و دانش‌آموزان می‌توانند کتاب درسی را مطالعه کنند.

والدین می‌توانند با تهیه کتاب گویای قرآن دوم دبستان، روخوانی فرزند خود را تقویت کرده و کمک کنند که کودک بهتر این درس را یاد بگیرد.

آیا مقطع دوم ابتدایی نیاز به کتاب‌های کمک آموزشی دارد؟

ابزارهای آموزشی متنوعی برای یادگیری دانش‌آموزان طراحی شده است. هر دانش‌آموز با توجه به روحیات خود و سبک یادگیری‌ای که دارد سراغ یک یا چند تا از این منابع می‌رود. بعضی از ابزارهای آموزشی عبارتند از:

 • دی‌وی‌دی‌های آموزشی: شامل فیلم‌های ضبط‌شده یا انیمیشن‌های مختلف هستند که دانش‌آموز می‌تواند آنها را در دستگاه‌های دیجیتال مثل کامپیوتر مشاهده کند.
 • فلش‌کارت: کارت‌هایی حاوی اطلاعات مختلف هستند که برای دروس حفظ کردنی، مرورِ فرمول‌ها و غیره بسیار مناسب هستند.
 • کتاب‌های کمک آموزشی: از سال‌های دور و زمانی که روش‌های دیگر آموزشی رایج نشده بودند، کتاب‌ها حضور پررنگی بین دانش‌آموزان داشتند. این ابزار یادگیری هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد.
 • آموزش شخصی‌سازی شده (معلم خصوصی): یکی از روش‌های تاثیرگذار و 100% مفید در آموزش و یادگیری است. تاریخچه معلم خصوصی در جهان به هزاران سال قبل برمی‌گردد و امروزه به شکل و شمایل نوین ارائه می‌شود. معلم خصوصی به دانش‌آموز کمک می‌کند یادگیری را با توجه به نیازهای خودش دنبال کند.
✒️ شما برای فرزند دوم ابتدایی خود کدام کتاب کمک آموزشی را تهیه کرده‌اید؟
به نظر شما کدام انتشارات و کتاب‌های کمک آموزشی برای فرزندتان مفیدتر بوده است؟
استفاده از این کتاب‌ها چه تاثیری روی درس فرزندتان گذاشته است؟
نظرات و تجربیات خود را برای ما و دیگر خوانندگان این مقاله بنویسید.

با بهترین قیمت، بهترین کلاس خصوصی را برای فرزندتان بگیرید!

سیستم قیمت‌گذاری کلاس‌های خصوصی باید عادلانه و منصفانه باشد. ما در استادبانک این اصل را به شکلِ کامل رعایت کردیم و یک سیستمِ قیمت‌گذاری شفاف و عادلانه داریم. برای آشنایی بیشتر با نحوه تعیین قیمت کلاس‌های خصوصی پایۀ ابتدایی مقالۀ زیر را مطالعه کنید:

قیمت کلاس خصوصی ابتدایی چطور محاسبه می شود؟


یک معلم خصوصی توانمند و حرفه‌ای چطور روی موفقیت تحصیلی و طرز فکر فرزندتان تاثیر می‌گذارد؟

یک معلم خصوصی حرفه‌ای علاوه بر آموزش مباحث درسی در شکل‌گیری شخصیت دانش‌آموز هم نقش موثری دارد. یک معلم خصوصی حرفه‌ای در مقطع ابتدایی می‌تواند توانایی‌ها و استعدادهای نهفته کودک را کشف کرده و به رشد آنها کمک کند. همچنین معلم خصوصی حرفه‌ای با رعایت اصول روانشناسی و آموزشِ استاندارد می‌تواند عزت‌نفس کودکِ شما را بالا ببرد. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع مقاله زیر را مطالعه بفرمایید:

اهمیت انتخاب معلم خصوصی توانمند و حرفه ای در تدریس و تاثیر آن بر روان فرزندان

استادبانک | بزرگترین سامانۀ انتخاب معلم خصوصی در ایران

استادبانک یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشدِ دانشگاه شریف است و خدمتِ اصلی آن درخواست معلم خصوصی به شکل حضوری و آنلاین در سراسر ایران می‌باشد. انتخاب و تایید اساتید در استادبانک با دقت بسیار بالا انجام شده و اساتیدی که اجازه تدریس می‌گیرند جزو بهترین‌های رشته خودشان به حساب می‌آیند.

آکادمی اساتید استابانک، یک واحد مستقل در این شرکت می‌باشد که وظیفه آن آموزش مستمر به اساتید گلچین‌شده در سامانه است. بعضی از مباحثی که در آکادمی به اساتیدِ استادبانک آموزش داده می‌شوند عبارتند از:

 • مشخص کردن هدف کلاس
 • تعیین سطح شاگرد به صورت اصولی
 • تقویت حس اعتماد به نفس در شاگرد
 • انتخاب بهترین روش تدریس
 • نحوه سنجش میزان یادگیری شاگرد
 • تناسب حجم تکالیف با زمان و توان شاگرد
 • جمع بندی مطالب در پایان هر جلسه
 • گزارش دهی از روند برگزاری کلاس به والدین
 • و…