مطالب کاربردی

غذای شب کنکور

ملیحه فراهانی نویسنده
2682 1
19 اسفند 1395

داوطلبانان کنکوری همیشه از مشاوران می پرسند که غذای شب کنکور چه بخوریم؟ اکثر داوطلبان در شب کنکور استرس زیادی را تحمل می کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به مقاله موفقیت تحصیلی و آداب رفتاری مراجعه کنید.

شب کنکور چه غذایی بخوریم؟

داوطلبان کنکوری در شب قبل از کنکور باید از خوردن غذاهای پرحجم دوری کند.

توجه داشته باشید که بهتر شام شب قبل کنکور، بهتر است سبک باشد. شما می توانید از مرغ و گوشت کبابی کم نمک استفاده کنید. زیرا هم سبک است و هم پرانرژی! خوردن برنج همراه با غلاتی مانند کشمش و عدس و لوبیا برای شب قبل از آزمون نامناسب است. علت اینکه می گوییم در شب آزمون غذای سنگین نخورید، این است که: خوردن غذای سنگین باعث می شود حجم زیادی از خون برای هضم سریع غذا در دستگاه گوارش وارد شود. همین موضوع باعث می شود که به مغز خون کمتری برسد و عملکرد آن را کاهش دهد.

غذای شب کنکور

از کربوهیدرات های پیچیده استفاده کنید.

کربوهیدرات ها می تواند عملکرد مغز شما را افزایش دهد. از جمله این کربوهیدرات ها مانند نان و پنیر، کره بادام زمینی و غلات صبحانه باشد. حتی داوطلبان ر صبح امتحان می توانند از این غلات استفاده کنند.

از خوردن نوشیدنی های شیرین پرهیز کنید.

این مواد قندی، قند بدن را به سرعت بالا می برد اما به همان سرعت هم قند بدن پایین می آید!

خوراکی های مناسب شب کنکور به توصیه متخصصان تغذیه مواردی که در زیر ذکر می کنیم می باشد:

بهتر است غذای شب کنکور حبوبات زیادی نداشته باشد. برای جلوگیری از کاهش قند بدن در حین آزمون، داوطلبان می توانند با خود شکلات، آبمیوه، خرما و کشکمش ببرند. زیرا معمولا بعد از گذشت چند ساعت از صبحانه و نزدیک ظهر، قند خون پایین می آید. داوطلبان از مصرف بی رویه کاکائو در سال کنکور باید بپرهیزند. اما در سر جلسه آزمون می توانند چند تکه شکلات میل کنند تا توانایی ذهنی خود را افزایش دهند.

توصیه های آخر:

  • برای مقابله با استرس شب آزمون، از سبزیجاتی مانند ریحان، نعناع، کاهو به همراه سیب بسیار مفید است.
  • همچنین داوطلبانی که در صبح آزمون استرس زیادی دارند و نمی توانند صبحانه میل کنند، می توانند از خوراکی هایی مانند موز و کشمش استفاده کنند.
  • در صبحانه برای افزایش عملکرد مغز از خوراکی هایی مثل تخم مرغ، نان سنگک، نان بربری، عسل و پنیر هم می توانید استفاده کنید.
  • استفاده از عسل موجب کاهش استرس داوطلبان می شود.
  • خوردن گردو به دلیل انرژی و فسفر زیاد درون آن در صبح آزمون توصیه می شود.برای مطالعه مطالب مشابه روی لینک های زیر کلیک کنید.
    در ایام امتحانات چه بخوریم؟