برنامه‌ ریزی درسی کنکور 1402 استادبانکبرنامه ریزی درسی متوسطه دوم استادبانک

بررسی تغییرات ریاضیات کنکور ۱۴۰۱

1885 1
07 فروردین 1401

تغییرات کنکور و امتحانات نهایی یکی از دغدغه‌های ثابت میان دانش‌آموزان است که با شروع سال تحصیلی و حتی قبل از آن، ذهن محصلان را درگیر می‌کند. زمانی هم که از درس مهمی مانند ریاضی صحبت می‌کنیم، اهمیت شناخت این تغییرات چند برابر می‌شود.

مجله استادبانک برای بررسی دقیق تغییرات کنکور و امتحانات درس ریاضی متوسطه دوم به سراغ یکی از بهترین اساتید این مجموعه رفته است و از طریق لایو صحفه‌ی رسمی استادبانک با آقای مجتبی نریموسی مصاحبه کرده است. این مقاله به شما کمک می‌کند با همه‌ی تغییرات درس ریاضی در کنکور سراسری آشنا شوید و بهترین راه‌حل آمادگی برای موفقیت در کنکور را با توجه به زمان باقی مانده، پیش‌روی شما می‌گذارد.

آشنایی بیشتر با مجتبی نریموسی، استاد برجسته استادبانک

مجتبی نریموسی از اساتید قدیمی و باسابقه‌ی استادبانک است که تجربه بسیار ارزشمندی در حوزه‌ی آموزش و تدریس آنلاین و حضوری دارد. آقای نریموسی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد فیزیک از دانشگاه شهید چمران اهواز است و از اساتید VIP استادبانک محسوب می‌شود.

مجتبی نریموسی در گروه‌های درسی «ریاضی متوسطه اول»، «علوم متوسطه اول»، «فیزیک دبیرستان و کنکور»، «ریاضی دبیرستان و کنکور» و «ریاضی و فیزیک دانشگاهی» تدریس خصوصی انجام می‌دهد. آقای نریموسی یک استاد جوان است که به بهترین شکل با نسل جدید دانش‌آموزان ارتباط برقرار می‌کند و به خوبی از اهمیت به‌روز بودن و آشنایی با شیوه‌های جدید و متنوع تدریس آگاه است.

شما می‌توانید برای دیدن پروفایل کامل استاد مجتبی نریموسی و دیدن فایل‌های نمونه تدریس این معلم خصوصی به لینک زیر مراجعه کنید.

مشاهده‌ پروفایل کامل استاد مجتبی نریموسی در سایت استادبانک

در ادامه تغییرات کنکور و امتحانات نهایی ریاضی متوسطه دوم را کمک توضیحات استاد مجتبی نریموسی به طور کامل برای شما توضیح می‌دهیم.

ریاضی؛ درسی آسان یا سخت؟

سوال همیشگی و شاید قدیمی‌ترین پرسش محصلان این  است که آیا ریاضی درس سختی شناخته می‌شود یا شیوه‌ی یادگیری، میزان دشواری آن را تعیین می‌کند؟ آقای نریموسی بسیار ساده و دقیق به این پرسش پاسخ داده است:

“این یک سوال کلی است که پاسخ آن تا حدودی مشخص است. البته دانش‌آموزان همیشه این سوال را در کلاس‌های خصوصی از من می‌پرسند و نگران این موضوع هستند. اما سخت بودن هر چیزی، یک مسئله‌ی نسبی است و به سطح علمی محصل بستگی دارد. ولی عموما بچه‌ها در درس ریاضی در سطح متوسطی قرار دارند که همین سطح متوسط باعث شده تا ریاضی برای بیشتر آن‌ها درس سختی باشد.”

میزان سختی درس ریاضی، یک مسئله‌ی نسبی است و برای همه‌ی دانش‌‌آموزان یکسان نیست.

دلیل این سختی هم این است که یادگیری ریاضی نیاز به تمرین، صرف زمان و سخت‌کوشی دارد که متاسفانه خیلی‌ها این تلاش و زمان را برای ریاضی در نظر نمی‌گیرند. من این موضوع را با یک مثال برای دانش‌آموزان توضیح می‌دهم. از آن‌ها می‌خواهم فرض کنند که می‌خواهند کاری را به‌تازگی شروع کنند، قطعا در ابتدا انجام آن کار سخت خواهد بود. اما بعد از چند ماه به عقب که نگاه می‌کنید، می‌گویید: “خیلی کار آسانی بود! چرا آن موقع انقدر برای من دشوار به‌نظر می‌رسید؟”

جواب این سوال، این است که در زمان شروع کار، شما هیچ تسلطی روی آن مهارت نداشتید و تازه در حال یادگیری بودید. اما با جلو رفتن و تمرین و تکرار، این کار به ظاهر دشوار برای شما به سادگی قابل انجام است.”

بنابراین باتوجه به توضیحات آقای نریموسی، میزان سختی درس ریاضی در گام اول به سطح علمی شاگرد بستگی دارد. اما با تلاش، تمرین و تکرار و برنامه‌ ریزی درسی می‌توان از غول ریاضی عبور کرد و روی مباحث این درس مهم تسلط پیدا کرد.

برگشتن به روند درس خواندن و جبران عقب‌ماندگی در ریاضی؛ کرونا و چند دلیل دیگر برای تنبلی!

برخی دانش‌آموزان متوسطه دوم، پایه‌ی درسی ضعیفی در ریاضی دارند. از طرفی دیگر در دو سال گذشته و شرایطی که پاندمی کرونا به وجود آورد، مدارس غیرحضوری شد و بسیاری از شاگردان از روند طبیعی درس‌خواندن خارج شدند. به همین دلیل، جمعیت محصلانی که در درس ریاضی دچار عقب‌ماندگی شدند یا مشکلات درسی متعدد پیدا کردند، چند برابر شده است. از آقای نریموسی خواستیم، وضعیت تحصیلی و میزان شانس موفقیت این دسته از محصلان را برای شما توضیح دهند:

“واقعیت این است که در درس ریاضیات اگر دانش‌آموز در مقطع متوسطه دوم عقب بماند، کمی کار او سخت می‌شود. مخصوصا دانش‌آموزی که در این دو سال گذشته بیشتر در حال استراحت و بازی کردن (ویدئو گیم) بوده است. این درگیری را من میان خانواده‌ی دانش‌آموزان می‌بینم. به هرحال کرونا سبک آموزش و زندگی تحصیلی دانش‌آموزان را کمی تغییر داده است و بیشتر شاگردان از درس دور شدند.

عقب ماندن از درس مساوی است با زحمت چندبرابر برای جبران!

متاسفانه در آموزش‌های آنلاین مدارس نیز، شرایط چندان مساعدی وجود ندارد و این موضوع برای درس ریاضی پررنگ‌تر هم است. بهترین راه‌حل و شاید تنها راه یادگیری و جبران عقب‌ماندگی در درس ریاضی، آموزش و کلاس خصوصی ریاضی است. چون سبک تدریس کتاب ریاضی به نوعی است که مشکل دانش‌آموز را رفع کند.

اما ماجرا برای دانش‌آموزان یازدهم و دوازدهم متفاوت است و دانش‌آموز باید پیش‌نیازها را به خوبی بداند. طبیعتا، پیش‌نیاز پایه یازدهم، دهم است و برای مقطع دوازدهم نیز، محصل باید روی کتاب‌های دهم و یازدهم تسلط کافی داشته باشد. پیشنهاد صریح و قطعی من، آموزش درست و دقیق مطالب درسی باتوجه به نیاز و مشکل دانش‌آموز است.”

تغییرات کنکور ۱۴۰۱ رشته ریاضی و تجربی - مجله استادبانک

تغییرات ریاضی در کنکور سراسری

یکی از اتفاقات مهم برای داوطلبین کنکور، عوض شدن رئیس سازمان سنجش است. طبق آخرین مصاحبه‌ها و اطلاعاتی که به داوطلبین اعلام شده است، باید منتظر برخی تغییرات در روند برگزاری آزمون کنکور باشیم. در این باره آقای نریموسی از تغییرات کنکور سراسری و میزان تاثیر آن روی درس ریاضی و شیوه‌ی پاسخگویی دانش‌آموزان صحبت کردند:

“ابتدا باید به کنکور سال گذشته و نوع طراحی سوالات درس ریاضی صحبت کنم. متاسفانه، کلمه‌ی مناسب‌تری از فاجعه برای توصیف نحوه‌ی طراحی سوالات ریاضی کنکور سراسری سال گذشته، نمی‌توان بکار برد. بخشی از سوالات کاملا اشتباه بود، برخی سوالات اصلا در کتاب وجود نداشت! این فقط نشان‌ می‌دهد عزیزانی که مشغول طراحی سوالات بودند، حتی نگاهی به سرفصل‌های کتاب درسی نینداختند. من کاملا این حجم از اعتراضات و گلایه‌های دانش‌آموزان را درک می‌کنم.

البته، نسبت به تغییرات جدیدی که در آزمون کنکور توسط رئیس جدید اعمال شده است، خوش‌بین هستم. امیدوارم این اصلاحات واقعا اجرایی شود. طبق صحبت‌ها رئیس جدید سازمان سنجش، انتظار داریم سوالات کنکور یا آزمون ورود به دانشگاه به سمت مفهومی‌تر شدن پیش برود و از تکنیکی‌بودن مطالب کاسته شود. اگر این تغییرات اعمال شود در درس ریاضی هم شاهد کنکور معقول‌تری نسبت به سال‌های گذشته خواهیم بود.”

طراحی سوالات کنکور سراسری، مفهومی‌تر می‌شود که اهمیت یادگیری همه‌ی بخش‌های کتاب درسی را چند برابر می‌کند.

اما جدا از مسئله‌ی عوض شدن رئیس سازمان سنجش و وعده‌های که در مورد تغییر ماهیت نوع سوالات داده شده است، شیوه‌ و شکل برگزاری کنکور نیز اندکی تغییر خواهد کرد. از استاد نریموسی درباره‌ی این تغییرات و تاثیر آن روی عملکرد دانش‌آموز سوالاتی پرسیدیم:

“یکی از مهم‌ترین تغییرات اعلام شده، ایجاد دو دفترچه در بخش سوالات تخصصی است که برای هر دو رشته‌ی ریاضی و تجربی در نظر گرفته شده است. برای بچه‌های تجربی در دفترچه تخصصی یک، دروس ریاضی و زیست قرار دارد و در دفترچه تخصصی دو، دروس فیزیک، شیمی و زمین قرار دارد. ما همیشه به بچه‌ها توصیه می‌کردیم در صورتی که سوالات ریاضی سخت بود یا زمان کم آوردند، زمان درس زمین‌شناسی به درس ریاضی اختصاص بدهند. در واقع دانش‌آموز برای ریاضی از درس‌های دیگر زمان می‌خرید.

اما الان دیگر امکان اجرای این تکنیک وجود ندارد و این یکی از تغییرات مهم و قابل‌توجه در هنگام پاسخگویی به سوالات ریاضی کنکور است. بچه‌های رشته ریاضی هم، درس ریاضی را به طور کامل در یک دفترچه و دروس شیمی و فیزیک را در دفترچه دیگر باید پاسخ بدهند.”

توضیح دادیم که سازمان سنجش، قصد دارد سوالات کنکور را مفهومی‌تر طراحی کند. در این‌ صورت دانش‌آموز باید روی شیوه‌ی یادگیری خود تغییراتی را اعمال کند، مجتبی نریموسی نکته جالبی را در این باره مطرح کرده است:

“اگر وعده‌ی طراحان سوال کنکور عملی شود و دانش‌آموزان با تست‌های مفهومی‌تر سروکار داشته باشند به شدت کتاب‌های درسی اهمیت پیدا می‌کنند. این نکته‌ای است که حتی در فرآیند آموزش توسط ما معلمین نیز باعث ایجاد تغییری شده است. به این صورت معلم ابتدا باید مباحث را آموزش دهد، سپس همه‌ی تمرینات کتاب را حل کند و بعد به سراغ حل تست برود.

بنابراین تمرین‌ها و مثال‌های کتاب خیلی مهم است. البته باید توجه داشت که بدون آموزش دقیق و اصولی، نمی‌توان تمرین کتاب را حل کرد و  تست‌زنی را شروع کرد.”

روش مطالعه ریاضی کنکور با کمک روش ترکیبی استادبانک

روش مطالعه ریاضی کنکور؛ حل تست در کنار اهمیت به تمارین کتاب

بدون شک، داشتن روش مطالعه اصولی و رعایت برخی نکات و تکنیک‌ها از عوامل تاثیرگذار در موفقیت دانش‌آموز است. زمان آماده‌سازی برای کنکور محدود است و محصل باید از بهترین راه یادگیری ریاضی استفاده کند. مجتبی نریموسی، سال‌ها تجربه‌ تدریس به داوطلبین کنکور را دارد و در مصاحبه با استادبانک چندین بار به روش مطالعه و انتخاب روش مطالعه مناسب با سطح هر دانش‌آموز تاکیده کرده است.

اما یک سوال دائمی و پرتکرار میان داوطلبین کنکور این است که تا چه میزان باید به حل تست بپردازند و چه اندازه برای تمرین و سوالات تشریجی زمان بگذارند. از استاد نریموسی خواستیم، یکبار برای همیشه به این سوال پاسخ دهد:

“به طور دقیق نمی‌توان گفت دانش‌آموز چند درصد از زماتنش را به مطالعه تشریحی بپردازد و چقدر را تست بزند. نیاز هر محصل متفاوت است. اما با توجه به تغییرات کنکوری که اعلام شده است و پیش‌بینی می‌شود کنکور بیشتر از قبل به سمت سوالات مفهومی گرایش پیدا کند، دانش‌آموز باید تمارین و مثال‌های کتاب درسی را خوب حل کند و بفهمد و قبل از انجام این‌کار سراغ تست نرود. این یک امر لازم و ضروری است.”

پیشنهاد می‌کنیم مجموعه مقالات روش های مطالعه مجله استادبانک را بخوانید تا با جدیدترین و موثرترین شیوه‌ها و تکنیک‌های درس خواندن آشنا شوید.

فرمول محور نباشید، ریاضی را مفهومی بخوانید؛ ماهی‌گیری یاد بگیرید!

در کنکور نظام قدیم و سال‌های قبل، بسیاری از سوالات با فرمول خاصی قابل حل بود. اما با گذشت زمان و در آزمون‌های کنکور دو سه سال اخیر، تست‌های مفهومی بیشتری طرح شده است و احتمالا از این پس، ساختار کلی آزمون کنکور را سوالات مفهومی تشکیل می‌دهند. اما همچنان برخی دانش‌آموزان ترجیح می‌دهند با حفظ تعداد زیادی فرمول، سرجلسه آزمون کنکور حاضر شوند. در همین رابطه، آقای نریموسی خاطره بسیار جالبی را تعریف می‌کند:

“موفقیت در ریاضی، یعنی آموزش اصولی در کنار تمرین، تمرین و تمرین. اما همچنان برخی بچه‌ها به‌دنبال راه میان‌بر هستند. برای مثال، خاطره‌‌ای برای شما تعریف می‌کنم که بی‌ارتباط با این موضوع نیست.

چند ماه پیش، یکی از شاگردانم بعد از اتمام کلاس پیش من آمد و درخواست کرد تا یک نکته‌ی کوچکی را بگوید. این محصل به من گفت که معلم مدرسه یک فرمول را به آن‌ها معرفی کرده است که راه‌حل بسیاری از سوالات است و در کنکور عامل موفقیت آن‌ها خواهد بود.

4 بخش موفقیت در ریاضی؛ آموزش اصولی، تمرین، تمرین و تمرین

شاگردم تعریف کرد که معلم از کشف این فرمول بسیار خوشحال بوده است و توصیه کرده تا از دیگر محصولات آموزشی او نیز خریداری کنند که شامل فرمول‌های موفقیت مختلفی می‌شود! بعد از شنیدن این مطلب از محصلم خواستم تا فرمول را به من نشان دهد.

بعد از دیدن آن فرمول، کتاب درسی را باز کردم و دو فرمول را به شاگردم نشان دادم تا ببنید فرمول معرفی شده توسط آن معلم، تلفیقی از دو فرمول ثبت شده در کتاب درسی است! شاگردم باور نمی‌کرد که فرمول اکتشافی معلم، در کتاب درسی وجود داشته است و در ادامه به من گفت که معلم در هر جسله یک فرمول به آن‌ها معرفی می‌کند.

 

مسئله بسیار مهم این است که با این روش دانش‌آموز فرمول محور می‌شود و با اندکی تغییر سوالات، دیگر قادر به پاسخگویی نخواهد بود. به همین دلیل است که به طور دائم تاکید می‌کنم که دانش‌آموز باید از طریق آموزش اصولی و تمرین، مفهمومی ریاضی را یادبگیرد. به قول معروف به جای اینکه به شاگرد ماهی بدهید، ماهیگیری را به او یاد بدهید.”

 

توضیحات آقای نریموسی به خوبی گویای اهمیت یادگیری اصولی ریاضی است. اما متاسفانه برخی از معلمین یا آموزشگاه‌ها با تاکید بر موارد مثل اینکه، حل کردن با فرمول زمان کمتری از شما می‌گیرد و مفهومی حل کردن تست‌ها زمان کمتری از شما می‌گیرد، دانش‌آموز را گمراه می‌کنند. اما مجتبی نریموسی معتقد است این صرفا یک حرف نادرست است و شما وقتی که مفاهیم را درست یادبگیرید به طور خودکار فرمول‌های مناسب با سوال در ذهن شما شکل می‌گیرد.

 

وقتی شاگرد مفاهیم را خوب یادگرفت و با تمرین کردن متوالی به ذهنی پویا و فعال می‌رسد که نیاز به حفظ‌کردن فرمول یا هر نکته‌ای نداشته باشد. این بهترین شکل یادگیری ریاضی است و دانش‌آموز را به تسلطی می‌رساند تا فرمول‌سازی در ذهنش شکل بگیرد.

تغییرات ریاضیات کنکور ۱۴۰۱ - مجله استادبانک

آیا 20 گرفتن در امتحانات نهایی درس ریاضی ممکن است؟

درس ریاضی در ذهن بیشتر دانش‌آموزان چنان دشوار و ترسناک جلوه می‌کند که گاهی تصور گرفتن نمره 20 هم برای آن‌ها تبدیل به کاری غیرممکن می‌شود. اما سخت‌بودن یک درس، دلیلی برای عدم کسب نمره کامل نیست. تلاش، برنامه‌ریزی دقیق و داشتن آموزش درست، ستون اصلی موفقیت در امتحان نهایی ریاضی است.

استاد نریموسی، 20 گرفتن در امتحان نهایی ریاضی را خیلی دشوار نمی‌داند و شرایط رسیدن به این هدف را این‌گونه شرح می‌دهد:

“من هرساله دانش‌‌آموزانی را دارم که خوشبختانه در امتحانات نهایی، درس ریاضی را 20 می‌گیرند. گرفتن حداکثر نمره در این درس کار خیلی سخت نیست. بچه با بلد بودن برخی تکنیک‌های خاص، نحوه‌ی صحیح پاسخ دادن به سوالات و دانستن بارم‌بندی سوالات می‌توانند به نمره بیست برسند. ما با دانش‌آموزان در کلاس خصوصی همه‌ی این مراحل کار می‌کنیم و کاملا به آن‌ها آموزش می‌دهیم تا چگونه با هر سوال روبه‌رو شوند و چگونه پاسخ را بنویسند.

رعایت این نکات کمک بسیار خوبی به دانش‌آموزان است. البته امتحان نهایی نیز به طور کلی خیلی سخت نیست و سوالات در سطح تمارین کتاب طرح می‌شود. حتی گاهی عین تمرین کتاب در امتحان آمده است.”

80 درصد کاهش هزینه‌ معلم خصوصی با روش ترکیبی استادبانک برای کنکور و امتحان نهایی

راه‌حل برای کسانی که دیر شروع به مطالعه ریاضی می‌کنند

دانش‌آموزانی هستند که تا چند ماه مانده به آزمون کنکور، هنوز درس ریاضی را نخوانده‌اند و بعد از مدتی تصمیم می‌گیرند که ریاضی را به طور کامل رها کنند. درباره‌ی این چنین موقعیتی از مجتبی نریموسی خواستیم تا بهترین پیشنهاد را به دانش‌آموز پایه دوازدهم بدهد:

“این دسته از بچه‌ها باید به طور مبحثی‌محور پیش بروند. من به این شاگردان پیشنهاد می‌کنم برخی مباحث مهم‌تر و مباحثی که تسلط بیشتری روی آن دارند را بخوانند. این داوطلبین با رعایت این نکته می‌توانند تا درصد 60 نیز برسند که برای حدود 4 یا 5 ماه مانده تا آزمون کنکور، تراز خوبی محسوب می‌شود.

کارکردن روی مباحثی مثل تابع، حد و پیوستگی، مشتق و کاربرد مشتق و معادله و نامعادله، باعث می‌شود تا دانش‌آموز تا حدود 60 تا 70 درصد مطالب را پوشش بدهد. به هرحال شاگردی که زمان زیادی را از دست داده است، باید به صورت انتخابی مطالب را بخواند و از برخی مباحث مثل هندسه و جبر و احتمالی چشم‌پوشی کند.”

البته کمک گرفتن از معلم خصوصی ریاضی کنکور، می‌تواند فرآیند یادگیری و تسلط یافتن دانش‌آموز روی مباحث انتخابی را ساده‌تر کند. این‌کار باعث بالا رفتن راندمان مطالعه دانش‌آموز، صرفه‌جویی در زمان و انرژی و افزایش درصد موفقیت شاگرد می‌شود.

لینک دسترسی به برترین اساتید تدریس خصوصی ریاضی کنکور استادبانک

بهترین شیوه مطالعه ریاضی در تعطیلات نوروز برای داوطلبین کنکور و دانش‌آموز پایه دهم و یازدهم

تعطیلات نورزو برای داوطلب کنکور و دانش‌آموز متوسطه دوم در پایه‌ی دهم و یازدهم، زمان خوبی است تا از یک برنامه‌ی فشرده و کاربردی استفاده کند. مجتبی نریموسی پیشنهاد می‌دهد بچه‌های پایه دوازدهم مباحثی را که معلم در مدرسه تدریس کرده است را بخوانند. برای مثال اگر تا فصل 5 درس داده شده است، از فصل پنجم شروع به مطالعه کنند و به عقب بروند.

اما دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم، بهتر است به هیچ‌عنوان از فصل اول شروع به مطالعه نکنند و مباحثی را ابتدا بخوانند که معلم به تازگی آن‌ها را تدریس کرده است و مطالب تا حدودی در ذهن بچه‌ها است. به طور کلی آقای نریموسی توصیه می‌کند:

“مطالعه ریاضی در ایام نوروز نباید از فصل اول شروع شود. برای مثال فصل ریاضی دهم طولانی و خسته‌کننده است. دانش‌آموز مطالعه را از فصل‌های آسان‌تر شروع کند، خیلی نتیجه‌ی بهتر و دلچسب‌تری می‌گیرد.”

چند توصیه برای دانش‌آموزان پایه دهم و یازدهم

بسیاری از دانش‌آموزان از پایه دهم و یازدهم شروع به آماده شدن و مطالعه برای کنکور سراسری می‌کنند. هرچند این دسته از شاگردان زمان خوبی در پیش‌روی خود دارند، اما باید از روش مطالعه مناسبی بهره ببرند تا زمان آن‌ها هدر نرود. مجتبی نریموسی با ذکر چند نکته، راه‌حل خوبی را به این بچه‌ها پیشنهاد می‌دهد:

“این بچه‌ها باید به‌طور مبحثی مطالعه کنند. برای مثال دانش‌آموزی که پایه یازدهم است اگر قصد مطالعه تابع را دارد، ابتدا مبحث تابع پایه دهم را بخواند، تمرین و تست حل کند و سپس به سراغ تابع یازهم برود. همه‌ی مباحث به همین شکل باید پیش برود. نکته‌ی مهم این است که ابتدا آموزش اصولی و دقیق را داشته باشند.

یادگیری اصولی و حل پرتعداد سوالات تشریحی، مهم‌ترین و اساسی‌ترین گام موفقیت ریاضی

نکته‌ی مهم دیگر است که بچه‌ها برای حل تست عجله نداشته باشند. یادگیری اصولی و حل پرتعداد سوالات تشریحی، مهم‌ترین و اساسی‌ترین گام موفقیت ریاضی است. سیکل یادگیری ریاضی باید درست طی شود تا دانش‌آموز به نتیجه دلخواه برسد.”

بنابراین، فرقی نمی‌کند شما داوطلب کنکور باشید یا در پایه دهم حضور دارید. قبل از هرچیز نیازمند آموزش اصولی ریاضی و سپس حل تمرین فراوان هستید. بعد از پشت‌سر گذاشتن این دو مرحله، تازه وارد حیطه حل تست خواهید شد.

تغییرات کنکور ۱۴۰۱ برای دانش آموزان رشته ریاضی و تجربی - مجله استادبانک

روش ترکیبی استادبانک؛ بهترین راه یادگیری ریاضی برای همه دانش‌آموزان

تغییرات کنکور و امتحان نهایی درس ریاضی با کمک استاد نریموسی مورد بررسی قرار گرفت تا شما با شیوه‌ی طراحی جدید سوالات، ایرادات کنکور در سال‌های گذشته، شیوه‌ی مناسب مطالعه، اهمیت کتاب درسی و زمان مناسب تست‌زنی آشنا شوید. اما یک سوال اساسی همچنان باقی است. آقای نریموسی در طول مصاحبه بارها به آموزشی اصولی اشاره کردند، ولی بهترین راه آموزش اصولی چیست؟

بسیاری از دانش‌آموزان به اساتید برجسته دسترسی ندارند یا هزینه شرکت در جلسات تدریس خصوصی معلمان برتر برای برخی محصلین سنگین است. حتی اگر دسترسی و بودجه هم مشکل‌ساز نشود، اساتید برتر زمان کافی برای درس دادن به همه‌ی دانش‌آموزان را ندارند. به همین دلیل از آقای نریموسی خواستیم بهترین راه‌حل ممکن را به شما معرفی کنند:

“خوشبختانه در استادبانک شرایطی به وجود آمده است تا دانش‌آموزان در هر سطح علمی و با هر میزان توان مالی، بتوانند از بهترین راه‌حل یادگیری ریاضی بهره ببرند. من به دانش‌آموزان پیشنهاد می‌کنم از روش ترکیبی استادبانک برای آموزش اصولی ریاضی استفاده کنند.

روش ترکیبی استادبانک در حال حاضر بهترین راه‌حل برای یادگیری ریاضی کنکور و امتحان نهایی

من با دانش‌آموزان خود هم نیز با همین روش پیش می‌رویم. در فایل‌های ویدیویی که با کمک تیم استادبانک تهیه کردیم، همه‌ی مباحث از طریق نمودارها و طرح‌های گرافیکی و انیمیشنی توضیح داده می‌شود تا مطالب مفهمومی و بهتر ارائه ‌شود.

“بعد از اینکه دانش‌آموز مباحث را از این روش یادگرفت، می‌تواند از کلاس خصوصی هم برای رفع اشکال، حل تست بیشتر یا تکمیل کردن فرآیند آموزش استفاده کند. روش ترکیبی استادبانک در حال حاضر بهترین راه‌حل برای یادگیری ریاضی کنکور و امتحان نهایی است.”

 

اما جنبه‌های مثبت روش ترکیبی استادبانک گسترده‌تر است که کاهش هزینه‌های تحصیلی یکی از بهترین ویژگی‌های این روش نوین و جدید در مجموعه استادبانک است. نظر آقای نریموسی را در مورد این مسئله‌ی مهم بخوانید:

“دانش‌آموزانی هستند که به دلیل مشکالات مالی، نمی‌توانند در کلاس خصوصی شرکت کنند. اما روش ترکیبی استادبانک به بهترین نحو این شکاف را پر کرده است. هزینه هر جلسه از کلاس‌های خصوصی در این روش بسیار پایین است و 80 درصد کاهش هزینه‌ی آموزشی را برای دانش‌آموز به همراه دارد. بنابراین بچه‌ها می‌توانند با کمترین هزینه، بالاترین سطح آموزشی ریاضی را تجربه کنند. در کنار این فایل‌های ویدیویی من نیز حضور دارم تا به ازای هر چند جلسه یکبار، برای رفع اشکال یا توضیحات تکمیلی با من کلاس داشته باشند.”

 

.r1_iframe_embed {position: relative; overflow: hidden; width: 100%; height: auto; padding-top: 56.25%; } .r1_iframe_embed iframe { position: absolute; top: 0; left: 0; width: 100%; height: 100%; border: 0; }

اما همچنان برای بسیاری از دانش‌آموزان سوالات و ابهاماتی در مورد بسته معلم خصوصی استادبانک به وجود می‌آید که ذهن دانش‌آموز و والدین را درگیر می‌کند. به همین دلیل برخی از مهم‌ترین سوالات را از آقا نریموسی پرسیدیم تا به طور شفاف امکانات روش ترکیبی استادبانک مشخص شود:

آیا دانش‌آموز باید کل فایل‌های کتاب درسی را خریداری کند؟

“نه، خوشبختانه شرایط خرید جلسه به جلسه بسته معلم خصوصی استادبانک وجود داد. شما می‌توانید یک جلسه از یک فصل ریاضی را خریداری کنید و در صورت تمایل مابقی جلسات را نیز تهیه کنید.”

آیا دانش‌آموز به طور دلخواه هر جسله از هر کجای کتاب را خریداری می‌کند؟

“جلسات را من خودم با توجه به سطح و آمادگی دانش‌آموز برای بچه‌ها تعیین می‌کنم. برای مثال می‌گویم برای جسله بعد که دو هفته دیگر باهم داریم، لطفا فایل جلسات شماره 46، 47 و 48 را مشاهده کن و تمرینات را انجام بده. بعد برگردید تا در جلسات رفع اشکال کنیم. در واقع مربی و هدایت‌گر بچه‌های خودمان هستیم و این‌طور نیست که آن‌ها رها کنیم تا فقط بسته‌ها را خرید کنند. این یک روش فوق‌العاده است تا از انرژی و زمان معلم و دانش‌آموز به بهترین شکل استفاده شود.”

دانش‌آموز برای همیشه به ویدیوها دسترسی دارند؟

“بله، این یکی از بهترین ویژگی‌های روش ترکیبی است. ویدیوها برای بچه‌های ذخیره می‌شود و محصلان در هر ساعتی از شبانه‌روز به آن‌ دسترسی ندارند. همه‌ی این ویدیوها با کیفیت‌های مختلف آماده دانلود هستند.”

کلاس خصوصی کامل‌تر است یا فایل‌های ویدیویی که در بسته معلم خصوصی وجود دارد؟

“در کلاس‌های خصوصی محدودیت بیشتری وجود دارد و من نهایتا می‌توانم از فایل PDF برای توضیح مباحث استفاده کنم. در حالی که در این ویدیوها ما از اشکال مختلف، طرح‌های زیبای گرافیکی و انیمیشنی استفاده کردیم و با داشتن زمان بیشتر به طور مفصل به شرح مطالب پرداختیم. برای مثال مفهوم مشتق همیشه در زمان ارائه چالش‌برانگیز بود. اما با کمک طرح‌های انیمیشنی در این بخش کار من بسیار راحت‌تر شد.”

خدمات آموزشی استادبانک، مسیر یادگیری ریاضی کنکور را برای شما هموار می‌کند

در این مطلب، مصاحبه‌ی تیم استادبانک با یکی از بهترین اساتید ریاضی این مجموعه را مطالعه کردید که به بررسی دقیق تغییرات کنکور و امتحان نهای درس ریاضی پرداخت.

شما می‌توانید با پیگیری پیج اینستاگرام سامانه تدریس خصوصی استادبانک از مطالب مفید، لایوها و ویدیوهای آموزشی بهره ببرید و از جدیدترین اخبار و اطلاعات سایت استادبانک باخبر باشید.

استادبانک در کنار روش ترکیبی و ارائه‌ی باکیفیت‌ترین ویدیوهای آموزش ریاضی، خدمات مختلفی مانند: لیستی از برترین ساتید تدریس خصوصی کشور، گام‌به‌گام کتاب‌های درسی، نمونه سوالات امتحانی، اپلیکیشن، مقالات مشاوره تحصیلی و برنامه‌ریزی درسی را برای شما آماده کرده است.

اگر برای خرید بسته‌های روش ترکیبی یا انتخاب معلم خصوصی نیاز به مشاوره با شماره‌ 91005343 021 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک آماده‌ی پاسخگویی به شما کاربران عزیز است.

چرا شناخت تغییرات کنکور 1401 مهم است؟

شناخت تغییرات کنکور 1401 به داوطلب کمک می‌کند تا خیلی دقیق‌تر خود را برای آزمون آماده کند. گاهی تغییرات کنکور ممکن است روی نحوه‌ی مطالعه دانش‌آموز نیز تاثیر بگذارند.

آیا منظور از تغییرات فقط تغییرات منابع کنکور 1401 است؟

تغییرات کنکور فقط محدود به تغییرات منابع کنکور نیست و در قسمت‌های مدیریتی، دفترچه سوالات و شکل طراحی سوالات نیز ممکن است شاهد تغییرات جالب و قابل‌توجه‌ای باشیم که در این مقاله به آن‌ها پرداخته شده است.

تغییرات کنکور سراسری تا چه میزان بوده است؟

عوض شدن رئیس سازمان سنجش یکی از مهم‌ترین تغییرات کنکور است که احتمالا در آِینده نیز تغییرات بیشتری را به همراه خواهد داشت.