کلاس پنجم ابتدایی استادبانک

معرفی بهترین کتاب های کمک درسی پنجم ابتدایی

استادبانک نویسنده
10910 2
23 دی 1400
معرفی بهترین کتاب های کمک درسی پنجم ابتدایی

در نظام آموزشی جدید، سیستمِ 6-3-3 اجرایی شده و دانش‌آموزان باید به مدت 6 سال در مقطع ابتدایی تحصیل کنند. حساسیت مقطع ابتدایی بسیار زیاد است و در این سال‌ها کودک بسیاری از استعدادها، تمایلات و روحیات خود را بروز می‌دهد. به عنوان پدر یا مادر، شما بهترین‌ها را برای فرزند خود می‌خواهید.

به همین خاطر به دنبالِ بهترین کتاب های کمک درسی برای فرزندتان می‌گردید، تا تمامِ نیازهای آموزشی او را برآورده کنید. در این مقاله آموزشی قرار است بهترین کتاب های کمک درسی پنجم ابتدایی را معرفی کرده و به شما کمک کنیم بهترین انتخاب را داشته باشید. در آخر مقاله متوجه می‌شوید کنار تهیۀ کتاب‌های کمک درسی، روش‌های جذاب‌تری هم برای موفقیت تحصیلی فرزندتان وجود دارد.


در انتخاب روش آموزشی مناسب برای فرزندتان، ریسک نکنید!

می‌دانستید بسته‌های آموزشی مقطع ابتدایی چقدر آینده تحصیلی فرزندتان را به خطر می‌اندارند؟ کودکِ شما نیاز به ارتباط مستقیم با معلم دارد، ارتباطِ حضوری. دی‌وی‌دی‌های آموزشی او را از تجربۀ شیرین شاگرد-استادی محروم می‌کنند. توصیه می‌کنم بیشتر دربارۀ این موضوع مطالعه کنید:

چرا نباید سراغِ بسته‌های آموزشی مقطع ابتدایی برویم؟


کتاب‌های درسی مقطع پنجم ابتدایی را بشناسید

کتاب‌های مقطع پنجم ابتدایی از نظر تعداد و عنوان‌های کتاب درسی تفاوتی با مقاطع سوم و چهارم ابتدایی ندارند و دانش‌آموز با همان عناوین 2 سال قبل مواجه می‌شود. در این سال تحصیلی 7 کتاب درسی برای دانش‌آموز در نظر گرفته شده که از لحاظ سطح دشواری کمی سخت‌تر از مقطع قبل به نظر می‌رسند. طبق روال سال‌های قبل، کتاب هدیه‌های آسمان پنجم هم در 2 نسخه ویژه اهل سنت و ویژه اقلیت‌های دینی چاپ می‌شود تا این عزیزان هم مسائل مربوط به دین خود را جداگانه پیگیری کنند. کتاب‌های درسی پایه پنجم ابتدایی عبارتند از:

 1. ریاضی
 2. علوم تجربی
 3. فارسی
 4. نگارش فارسی
 5. مطالعات اجتماعی
 6. آموزش قرآن
 7. هدیه‌های آسمان

حالا که با کتاب‌های درسی این مقطع آشنا شدید بهتر است به معرفی بهترین کتاب های کمک درسی پنجم ابتدایی بپردازیم.

معرفی بهترین کتاب های کمک درسی پنجم ابتدایی

1 – کتاب کمک آموزشی ریاضی پنجم سری سیر تا پیاز

کتاب کمک آموزشی ریاضی پنجم سری سیر تا پیاز

ریاضی پنجم ابتدایی از 7 فصل تشکیل شده و مباحث مختلفی را پوشش می‌دهد. این سرفصل‌ها به شکلِ کلی عبارتند از: عددنویسی و الگوها، کسر، نسبت، تناسب و درصد، تقارن و چندضلعی‌ها، عددهای اعشاری، اندازه‌گیری و آمار و احتمال. سیر تا پیاز گاج تمام نیازهای درس ریاضی دانش‌آموز مقطع پنجم ابتدایی را برآورده می‌کند. همانطور که بارها اشاره کردیم، کتاب‌های سیر تا پیاز از 3 بخش تشکیل می‌شوند:

 1. درسنامه‌ها: شامل نکات آموزشی مفید کتاب درسی هستند.
 2. نمونه سولات: تمرین‌ها که دانش‌آموز را برای موفقیت در امتحانات مدرسه آماده می‌کند.
 3. پرسش‌های چهارگزینه‌ای: تست‌هایی که برای آزمون‌های مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی و غیره مفید هستند.

تجربیات موفق خانمِ زهرا جمشیدی از کلاس‌های خصوصی برگزار شده در استادبانک:


Ostadbank Quotes
استاد زهرا جمشیدی؛ یکی از اساتیدِ VIP استادبانک
 • از نظر بنده یکی از مهمترین نکات برای موفقیت یک معلم خصوصی، انعطاف پذیری بالاست و این مسئله باید از همون تماس اول نشون داده بشه و متناسب با نیاز و نوع شخصیت طرف مقابل با او صحبت و در آینده رفتار بشه و همچنین انعطاف در زمان جلسه نکته بسیار مهمی است. معلم خصوصی باید مثل یک پزشک خوب باشه. یعنی به مشکلات شاگرد گوش کنه و نسخه‌ی مناسب او رو بپیچه و در عین صداقت، صحبت‌های امید دهنده‌ای با شاگرد داشته باشه. به طور کلی رعایت نکات ریز روانشناسی مثل به کار بردن نام طرف مقابل در مکالمه می‌تونه خیلی کارساز باشه.
 • همچنین حتما باید زمان جلسه‌ی اول در همون مکالمه‌ی تلفنی اول تعیین بشه در غیر اینصورت احتمال کنسل شدن درخواست وجود داره و نباید این تعیین وقت به زمان دیگه‌ای موکول بشه. در آخر اینکه از شاگرد خواسته بشه که نمونه سوالات و برگه‌های امتحانی مدرسه‌اش رو برای جلسه‌ی اول آماده کنه چرا که بررسی اون‌ها تاثیر خوبی بر نوع برنامه‌ریزی برای جلسات بعدی خواهد داشت. و در آخر معرفی منابع مناسب اهمیت بسیار زیادی داره و لازمه که استاد بر طیف گسترده ای از اینگونه کتاب‌ها مسلط باشه.

برای دیدن لیست اساتید ریاضی استادبانک کلیک کنید.


2 – کتاب کمک آموزشی ریاضی پنجم بنی هاشمی

کتاب کمک آموزشی ریاضی پنجم بنی هاشمی

انتشارات بنی‌هاشمی روی خلاصه و مفید بودن کتاب‌های خود تمرکز ویژه‌ای داشته است. در کتاب ریاضی پنجم دبستان با حفظ این رویکرد، با سرعت بالا مفاهیم مهم کتاب درسی مطرح شده و تمرین‌های متعددی از آن بحث ارائه می‌شود. بعد نوبت به نمونه سوالات می‌رسد. نمونه سوالات این کتاب همراه با پاسخ‌های تشریحی ارائه می‌شوند و دانش‌آموز بعد از حل سوالات می‌تواند جواب خودش را پاسخ‌های مولف مقایسه کند. زهرا گلی پزان این کتاب را تالیف کرده و حجم آن در آخرین چاپ کمتر از 80 صفحه است.

کتاب کمک آموزشی ریاضی پنجم بنی هاشمی یک کتاب جمع و جور و کاربردی است که برای موفقیت در امتحانات مدارس توصیه می‌شود.

3 – کتاب کار علوم پنجم دبستان خیلی سبز

کتاب کار علوم پنجم دبستان خیلی سبز

درس علوم تجربی اهمیت زیادی دارد. مفاهیم مطرح شده در این کتاب بعدها به شکلِ تخصصی‌تر در کتاب‌های زیست‌شناسی دبیرستان مطرح شده و ادامه پیدا می‌کنند. بهتر است فرزندتان از همین مقطع ابتدایی روی یادگیری علوم تجربی تمرکز زیادی داشته باشد. کتاب کار علوم پنجم از نشر خیلی سبز انتخاب بسیار خوبی برای فرزند شماست. در این کتاب کمک‌درسی دانش‌آموز با یک درسنامۀ قوی، به مبحث مطرح شده مسلط می‌شود، بعد به نمونه سوالات و تمرین‌های کتاب که شکل‌های مختلفی دارند (صحیح و غلط، جای خالی و غیره) جواب می‌دهد. این کتاب از گرافیک جذاب و منحصر به فردی برخوردار است.

4 – کارآموز فارسی پنجم دبستان مهر و ماه

بهترین کتاب های کمک درسی پنجم ابتدایی فارسی مهر و ماه

مهر و ماه یکی از انتشارات موفق ایران است که تعامل مناسبی با مخاطبان کودک و نوجوان خود برقرار کرده است. در این کتاب کمک‌درسی فارسی و نگارش پنجم ابتدایی، دانش‌آموز در هر فصل با یک واژه‌نامه مواجه می‌شود که معنی لغات کتاب را در برگرفته است. بعد درسنامه را داریم که نکات آموزشی را به دانش‌آموز منتقل می‌کند، بعد نوبت به تمرین‌ها می‌رسد. تمرین‌های طراحی شده ترکیبی از رنگ‌آمیزی، پر کردن جدول، معنای واژه، املای درست و غیره می‌باشند.

کارآموز فارسی پنجم دبستان مهر و ماه مباحث 2 کتابِ فارسی و نگارش فارسی پنجم ابتدایی را به شکلِ کامل و جذاب پوشش داده است.

5 – مطالعات اجتماعی پنجم دبستان اسفندیار

بهترین کتاب های کمک درسی پنجم ابتدایی مطالعات اجتماعی اسفندیار

مطالعات اجتماعی از سال چهارم ابتدایی به سبدِ کتاب‌های درسی دانش‌آموزان اضافه می‌شود. توصیه می‌کنیم برای تسلط بیشتر به این کتاب به حل نمونه سوالات امتحانی و مختلف بپردازید. کتاب مطالعات اجتماعی پنجم دبستان از اسفندیار شامل امتحانات درس به درس و آزمون‌های نوبت اول و دوم است. این کتاب توسطِ خانمِ فاطمه آهازان در کمتر از 50 صفحه منتشر شده و شامل درسنامه و نمونه سوالات امتحانی می‌باشد. این کتاب یکی از بهترین کتاب های کمک درسی پنجم ابتدایی برای درس مطالعات اجتماعی است و می‌تواند به راحتی باعث موفقیت دانش‌آموزان در امتحانات شود.

توصیه می‌شود برای درس مطالعات اجتماعی کتاب درسی اولویت اول دانش‌آموز باشد و در قدم بعد سراغ حل نمونه سوالات مختلف برود.

6 – ماجراهای من و درسام هدیه های آسمان پنجم دبستان خیلی سبز

هدیه های آسمانی پنجم خیلی سبز

ماجراهای من و درسام نام یکی از مجموعه‌های خیلی سبز است که شامل ارائه محتوای آموزشی (درسنامه) و نمونه سوالات با جواب تشریحی می‌شود. در این کتاب 17 فصل مندرج در کتاب درسی (احادیث، آیات قرآن و سایر مباحث مطرح شده) به شکلِ کامل پوشش داده است. بعد از درسنامه نمونه سوالات را داریم که به شکل‌های جای خالی، صحیح یا غلط، جورکردنی، پاسخ کوتاه، پاسخ کامل و غیره می‌شود. در آخر هم جواب تشریحی نمونه سوالات آورده شده است.

آیا قرآن پنجم دبستان کتابِ کمک آموزشی می‌خواهد؟

کتاب قرآن پنجم ابتدایی از 12 فصل تشکیل شده است. در این کتاب دانش‌آموز با سوره‌های مختلف قرآن مثلِ قمر، الرحمن، اعراف، هود، انعام، نساء، مائده، رعد، ابراهیم، نحل، انفال، شعراء و غیره آشنا می‌شود، همچنین مروری بر نحوۀ صحیح‌خوانی قرآن دارد. کتاب کمک‌آموزشی مستقلی در بازار برای درسِ قرآن وجود ندارد. می‌توانید از گام‌به‌گام‌ها و حل‌المسائل یک مقطع استفاده کنید. (شاملِ درسِ قرآن هم می‌شود) همچنین استفاده از کتاب‌های صوتی (گویا) برای درس قرآن بسیار عالی است.

توصیه می‌شود برای درسِ قرآن پنجم ابتدایی از گام‌به‌گام‌های درسی، کتاب درسی و کتاب صوتی (گویا) استفاده کنید.

آیا مقطع پنجم ابتدایی نیاز به کتاب‌های کمک آموزشی دارد؟

ابزارهای آموزشی متنوعی برای یادگیری دانش‌آموزان طراحی شده است. هر دانش‌آموز با توجه به روحیات خود و سبک یادگیری‌ای که دارد سراغ یک یا چند تا از این منابع می‌رود. بعضی از ابزارهای آموزشی عبارتند از:

 • دی‌وی‌دی‌های آموزشی: شامل فیلم‌های ضبط‌شده یا انیمیشن‌های مختلف هستند که دانش‌آموز می‌تواند آنها را در دستگاه‌های دیجیتال مثل کامپیوتر مشاهده کند.
 • فلش‌کارت: کارت‌هایی حاوی اطلاعات مختلف هستند که برای دروس حفظ کردنی، مرورِ فرمول‌ها و غیره بسیار مناسب هستند.
 • کتاب‌های کمک آموزشی: از سال‌های دور و زمانی که روش‌های دیگر آموزشی رایج نشده بودند، کتاب‌ها حضور پررنگی بین دانش‌آموزان داشتند. این ابزار یادگیری هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد.
 • آموزش شخصی‌سازی شده (معلم خصوصی): یکی از روش‌های تاثیرگذار و 100% مفید در آموزش و یادگیری است. تاریخچه معلم خصوصی در جهان به هزاران سال قبل برمی‌گردد و امروزه به شکل و شمایل نوین ارائه می‌شود. معلم خصوصی به دانش‌آموز کمک می‌کند یادگیری را با توجه به نیازهای خودش دنبال کند.
✒️ شما برای فرزند کلاس پنجم خود کدام کتاب کمک آموزشی را تهیه کرده‌اید؟
به نظر شما کدام انتشارات و کتاب‌های کمک آموزشی برای فرزندتان مفیدتر بوده است؟
استفاده از این کتاب‌ها چه تاثیری روی درس فرزندتان گذاشته است؟
نظرات و تجربیات خود را برای ما و دیگر خوانندگان این مقاله بنویسید.

با بهترین قیمت، بهترین کلاس خصوصی را برای فرزندتان بگیرید!

سیستم قیمت‌گذاری کلاس‌های خصوصی باید عادلانه و منصفانه باشد. ما در استادبانک این اصل را به شکلِ کامل رعایت کردیم و یک سیستمِ قیمت‌گذاری شفاف و عادلانه داریم. برای آشنایی بیشتر با نحوه تعیین قیمت کلاس‌های خصوصی پایۀ ابتدایی مقالۀ زیر را مطالعه کنید:

قیمت کلاس خصوصی ابتدایی چطور محاسبه می شود؟


یک معلم خصوصی توانمند و حرفه‌ای چطور روی موفقیت تحصیلی و طرز فکر فرزندتان تاثیر می‌گذارد؟

یک معلم خصوصی حرفه‌ای علاوه بر آموزش مباحث درسی در شکل‌گیری شخصیت دانش‌آموز هم نقش موثری دارد. یک معلم خصوصی حرفه‌ای در مقطع ابتدایی می‌تواند توانایی‌ها و استعدادهای نهفته کودک را کشف کرده و به رشد آنها کمک کند. همچنین معلم خصوصی حرفه‌ای با رعایت اصول روانشناسی و آموزشِ استاندارد می‌تواند عزت‌نفس کودکِ شما را بالا ببرد. پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با این موضوع مقاله زیر را مطالعه بفرمایید:

اهمیت انتخاب معلم خصوصی توانمند و حرفه ای در تدریس و تاثیر آن بر روان فرزندان

استادبانک | بزرگترین سامانۀ انتخاب معلم خصوصی در ایران

استادبانک یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در مرکز رشدِ دانشگاه شریف است و خدمتِ اصلی آن درخواست معلم خصوصی به شکل حضوری و آنلاین در سراسر ایران می‌باشد. انتخاب و تایید اساتید در استادبانک با دقت بسیار بالا انجام شده و اساتیدی که اجازه تدریس می‌گیرند جزو بهترین‌های رشته خودشان به حساب می‌آیند.

از هر 30 استاد فقط یک استاد اجازه تدریس در استاد بانک را پیدا میکند

 

آکادمی اساتید استابانک، یک واحد مستقل در این شرکت می‌باشد که وظیفه آن آموزش مستمر به اساتید گلچین‌شده در سامانه است. بعضی از مباحثی که در آکادمی به اساتیدِ استادبانک آموزش داده می‌شوند عبارتند از:

 • مشخص کردن هدف کلاس
 • تعیین سطح شاگرد به صورت اصولی
 • تقویت حس اعتماد به نفس در شاگرد
 • انتخاب بهترین روش تدریس
 • نحوه سنجش میزان یادگیری شاگرد
 • تناسب حجم تکالیف با زمان و توان شاگرد
 • جمع بندی مطالب در پایان هر جلسه
 • گزارش دهی از روند برگزاری کلاس به والدین
 • و…