برنامه ریزی درسی متوسطه دوم استادبانکمشاوره تحصیلی متوسطه دوم

روش مطالعه شیمی برای امتحان | 4 گام تا موفقیت در امتحان شیمی

استادبانک نویسنده
13852 1
09 شهریور 1401
روش مطالعه شیمی برای امتحان

دانش­‌آموزان متوسطه دوم برای پیشرفت تحصیلی به یادگیری روش مطالعه شیمی برای امتحان نیاز دارند. شیمی یکی از دروس تخصصی رشته­‌های ریاضی و تجربی است که از اهمیت بالایی برای کسب معدل مطلوب در امتحانات و رتبه عالی در کنکور سراسری برخوردار است.

شیمی جزء دروسی است که دانش­‌آموزان نمی­‌توانند با حفظ کردن طوطی‌­وار مطالب به تسلط در آن برسند، بنابراین دانش‌­آموزان باید از برنامه ریزی درسی  استفاده کرده و با کمک راهنمایی مشاوران روش مطالعه درس شیمی را یاد بگیرند. به دلیل اهمیت درس شیمی در آزمون­‌های مدارس، امتحانات نهایی و کنکور سراسری، ما قصد داریم در این مقاله از مجله استادبانک به بررسی جوانب مختلف موضوع روش مطالعه درس شیمی برای امتحان بپردازیم، پس با ما در ادامه مطلب همراه باشید.مشاوره تحصیلی استادبانک

روش مطالعه شیمی برای امتحان؛ از مشاوره تحصیلی استفاده کنید

دانش‌­آموزانی که وارد دوره متوسطه دوم می­‌شوند با دروس جدیدی مواجه هستند که نسبت به دروس متوسطه اول حجم بیشتری داشته و از درجه سختی و پیچیدگی بالاتری نیز برخوردار هستند. یکی از موضوعات مهم برای دانش‌­آموزان رشته­‌های تجربی و ریاضی یادگیری صحیح مطالب درس شیمی و پیشرفت در این زمینه است.

چنانچه دانش­‌آموزان در ابتدای ورود به متوسطه دوم به کمک مشاوره تحصیلی متوسطه دوم با روش مطالعه شیمی برای امتحان آشنا شوند در طول سال تحصیلی مطالب این درس را به شیوه امتحانی مطالعه کرده و با مشکلات جدی مواجه نمی‌­شوند. در نهایت با ورود به سال­‌های یازدهم و دوازدهم نیز روش­‌های مطالعه اصولی که یاد گرفته­‌اند را به کار برده و زمینه کسب موفقیت خود را فراهم می‌­کنند.

البته این موضوع به معنای عدم موفقیت دانش­‌آموزان پایه‌­های یازدهم دوازدهمی که از ابتدای سال دهم روش مطالعه شیمی برای امتحان را یاد نگرفته­‌اند نیست، بلکه چنین دانش‌­آموزانی هم می­‌توانند با یادگیری روش مطالعه اصولی، مشکلات فعلی را برطرف کرده و وارد مسیر پیشرفت تحصیلی شوند. بدون شک دانش‌­آموزان بدون کسب اطلاعات و آگاهی نمی‌­توانند هر درس را به شیوه صحیح مطالعه کنند، بنابراین به کمک مشاور و استفاده از مشاوره تحصیلی نیاز دارند.

مشاوران حرفه‌­ای با معرفی جوانب مختلف هر یک از دروس مدرسه و روش مطالعه آن­ها، به دانش‌­آموزان کمک می‌­کنند تا مطالب درسی را به خوبی یاد گرفته و به حافظه بلند مدت منتقل کنند. مشاوران تحصیلی استادبانک با در نظر گرفتن همه این موارد از بهترین راهکارها برای ارائه روش مطالعه دروس مختلف به دانش‌­آموزان استفاده می­‌کنند. یادگیری روش مطالعه اختصاصی هر درس دانش‌­آموزان را وارد مسیر حرفه­‌ای می‌­کند تا به جای حفظ کردن طوطی‌­وار و فراموشی زود هنگام، مطالب را به حافظه بلند مدت خود بسپارند.

روش مطالعه شیمی برای امتحان؛ دانش‌آموز در حال مطالعه درس شیمی

1.تکنیک‌­های مطالعه درس شیمی را به کار بگیرد

در حوزه گسترده‌ی مشاوره و برنامه‌ریزی درسی برای هر یک از موضوعات تحصیلی دانش‌­آموزان نکات مهمی وجود دارد که استفاده از آن­ها به پیشرفت تحصیلی افراد کمک می‌­کند. بدون شک پیشرفت در هر موضوعی به غیر از مدرسه و دانشگاه نیز مستلزم به کارگیری روش‌­ها و تکنیک­‌های اصولی هستند.

حتما بخوانید: روش مطالعه فیزیک کنکور

درواقع بدون یادگیری اصول اولیه هر موضوع، امکان پیشرفت و کسب موفقیت در آن وجود ندارد. بنابراین به منظور یادگیری روش مطالعه شیمی برای امتحان باید چند اصول و تکنیک مختلف را یاد گرفته و با رعایت ترتیب، از آن­‌ها استفاده کنید. در ادامه مطلب به تکنیک‌­های یادگیری شیمی برای امتحان اشاره می­‌کنیم:

گام اول مطالعه شیمی؛ مطالب درسی را پیش­خوانی کنید

برای یادگیری بهتر، بیشتر و عمیق­تر درس شیمی ابتدا باید مطلب مورد نظر را پیش­خوانی کنید. منظور از پیش­خوانی کردن این است که صفحات مطلبی که قصد یادگیری آن را دارید به صورت چشمی تورق کنید.

پیش­خوانی کردن به حدود فقط 5 دقیقه زمان نیاز دارد، زیرا شما نباید مطالب را در حین پیش­خوانی یاد بگیرید، بلکه هدف از انجام این کار وارد شدن چند بخش کوچک از مطلب مورد نظر به حافظه است. زمانی که بعد از انجام پیش­خوانی، مطالعه اصلی را شروع می‌کنید، ذهن شما به دنبال پیدا کردن پاسخ سوالاتی است که برایتان ایجاد شده، بنابراین مطالب بهتر در حافظه ثبت می‌­شوند.

در حین مطالعه شیمی نکته‌نویسی کنید

زمانی که برای اولین بار یک مبحث درسی را مطالعه می‌­کنید قطعا بخش‌­هایی از مطالب به عنوان نکته مهم و کلیدی در ذهن شما ثبت می­‌شوند، بنابراین به عنوان روش مطالعه شیمی برای امتحان همان نکات را در دفتری مجزا و یا در حاشیه کتاب درسی یادداشت کنید. یکی از موارد روش درس خواندن در زمان امتحانات استفاده از همان نکات مهم و کلیدی هستند که قبلا یادداشت کرده­‌اید.

بهترین روش‌های مطالعه شیمی برای امتحان نهایی

درس شیمی را بدون حل مسئله مطالعه نکنید

شیمی یکی از دروس ترکیبی متوسطه دوم رشته‌های ریاضی و تجربی است که از بخش­‌های مختلف محاسباتی و به اصطلاح حفظ کردنی تشکیل شده است. بنابراین نباید تصور کنید که مسائل شیمی نیز قابل حفظ کردن هستند بلکه ابتدا باید روش حل تیپ­‌های مختلف مسائل شیمی را یاد گرفته و سپس نمونه سوالات بیشتری را حل و بررسی کنید.

روش مطالعه شیمی برای امتحان؛ رفع اشکال کنید

بعد از پایان مطالعه هر یک از مطالب شیمی، سوالاتی را برای خود مطرح کرده و در صورت وجود مشکل، رفع اشکال کنید. برای رفع اشکال و برطرف کردن مشکلات درسی ابتدا کتاب را مطالعه کرده و اگر ابهام و مشکل برطرف نشد از افرادی که در مبحث مورد نظر دانش کافی دارند کمک بگیرید.

مرور کردن مطالب؛ تکنیک طلایی مطالعه شیمی برای امتحان

برخی از دانش‌­آموزان به صورت افراطی تا چند دقیقه قبل از ورود به جلسه امتحان مطالب درسی را مطالعه می‌­کنند، برخی نیز بدون مرور کردن در جلسه امتحان حاضر می­‌شوند. به کارگیری این دو مورد به عنوان روش مطالعه شیمی برای امتحان کاملا اشتباه است، زیرا مرور چند دقیقه قبل شروع امتحان استرس ایجاد می‌­کند و حضور در جلسه امتحان بدون مرور نیز مطالب را در ذهن تثبیت نمی‌­کند.

بنابراین اگر زمان امتحان شما ساعات اول صبح است، عصر روز قبل از امتحان مطالب را از طریق نکات مهمی که یادداشت کرده‌­اید مرور کنید. اگر امتحان نیز بعد از ظهر برگزار می­‌شود، ساعات اول صبح را به مرور کردن اختصاص دهید.

اهمیت برنامه ریزی درسی برای مطالعه درس شیمی

2.برای مطالعه درس شیمی، زمان بندی داشته باشید

بدون شک بازدهی مطالعه در طول همه ساعات درس خواندن یکسان نیست، به همین علت نباید به صورت مداوم چند ساعت مطالعه کنید. البته بازدهی مطالعه هر فرد با دیگران متفاوت بوده و نباید یک روش را به همه دانش­‌آموزان توصیه کرد. به طور معمول چنانچه بعد از حدود 45 دقیقه مطالعه درس شیمی دچار خستگی، کلافگی و کاهش یادگیری می‌­شوید باید از مدیریت زمان برای درس خواندن استفاده کنید.

برای انجام این کار بعد از 45 دقیقه مطالعه، حدود 5 دقیقه استراحت کرده، مقداری خوراکی، آب یا آبمیوه بخورید و سپس به ادامه درس خواندن بپردازید. بعد از انجام دو یا سه بار استراحت 5 دقیقه‌­ای باید استراحتی حدود نیم ساعت داشته باشید و در صورت تمایل برای افزایش بازدهی ذهن، یکی دیگر از دروس خود را مطالعه کنید.

3.روش مطالعه شیمی برای امتحانات با شناخت ذات درس شیمی

هر یک از دروس متوسطه دوم دارای ذات مختص به خود هستند، یعنی شما نمی‌­توانید با استفاده از روش مطالعه ریاضی به تسلط در شیمی برسید. بنابراین جهت اطلاع از روش مطالعه شیمی برای امتحان ابتدا باید بدانید که ذات شیمی چگونه است. شیمی درسی ترکیبی است که به طور کلی شامل دو بخش محاسبات و حفظ کردنی یا به عبارتی غیر محاسباتی را می‌­شود.

مطالعه هر یک از دو مورد نامبرده نیازمند روش­‌هایی مجزا هستند تا بازدهی مطالعه افزایش یافته و اطلاعات به حافظه بلند مدت منتقل شوند. سوال مهمی که دانش‌­آموزان به دنبال اطلاع از پاسخ آن هستند این است که چگونه درس حفظ کنیم؟ درمورد پاسخ به سوال مطرح شده باید بگوییم که همه دروس حفظ کردنی نیستند، بنابراین ابتدا باید ذات هر درس را در نظر گرفته سپس مطالب آن را یا حفظ کنید و یا اینکه به حل مسئله بپردازید.

روش مطالعه شیمی برای امتحان و نیاز به رفع اشکال شیمی با کمک معلم خصوصی شیمی

4.رفع اشکال شیمی، راه‌حلی مهم در مسیر مطالعه شیمی برای امتحان

اغلب مطالب درس شیمی هر پایه تحصیلی و همچنین پایه­‌های مختلف به یکدیگر مرتبط هستند، یعنی چنانچه با مشکلات شیمی سال دهم وارد پایه تحصیلی یازدهم شوید، قطعا با مشکلات جدی مواجه خواهید شد. بنابراین چنانچه با مطالعه مجدد یک مطلب شیمی نمی‌­توانید اشکالات درسی خود را برطرف کنید باید از روش مطالعه شیمی برای امتحان که معلم خصوصی شیمی به شما ارائه می­دهد استفاده کنید.

استادبانک به عنوان بزرگترین مرجع ارائه خدمات آموزشی و مشاوره‌­ای به دانش­‌آموزان، امکان تدریس خصوصی شیمی به هر دو صورت آنلاین و حضوری را فراهم کرده است.

معلم خصوصی شیمی

یادگیری روش مطالعه شیمی برای امتحان با خدمات متنوع آموزشی استادبانک

یکی از دغدغه‌های دانش‌آموزان متوسطه دوم پیدا کردن مرکزی جامع و معتبر برای استفاده از خدمات آموزشی است. استادبانک بزرگترین سامانه ارائه دهنده خدمات آموزشی و مشاوره‌ای به دانش‌آموزان همه مقاطع تحصیلی از ابتدایی تا کنکور است که خدماتی را نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

در حال حاضر اساتید مجرب و حرفه‌ای استادبانک امکان ارائه مباحث آموزشی و روش مطالعه شیمی برای امتحان را به دانش‌آموزان فراهم کرده­اند. دانش‌آموزان متوسطه دوم می‌توانند با بررسی سوابق تدریس، مدرک تحصیلی و میزان رضایت سایر دانش‌آموزان از کلاس‌های برگزار شده توسط اساتید، نسب به رزرو جلسه تدریس خصوصی استادبانک اقدام کنند. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر و متناسب با شرایط خود می‌توانید از طریق شماره 91005343 – 021 با استادبانک در ارتباط باشید.

آیا برای تسلط در مباحث شیمی، حل مسائل مختلف ضروری است؟

بله، بخشی از درس شیمی را مباحث محاسباتی تشکیل می­دهند، بنابراین برای یادگیری بهتر و رسیدن به تسلط باید حل مسائل شیمی را نیز در برنامه درسی خود داشته باشید.

آیا مشاوران تحصیلی می‌توانند روش مطالعه شیمی برای امتحان را آموزش دهند؟

بله، راهنمایی‌­های مشاوران تحصیلی یکی از عوامل آموزش روش­‌های مطالعه درس شیمی به دانش‌­آموزان هستند.

آیا می‌توان با استفاده از تدریس خصوصی آنلاین، روش مطالعه درس شیمی را یاد گرفت؟

بله، در حال حاضر تدریس خصوصی آنلاین یکی از راه‌­های آموزش روش مطالعه درس شیمی به دانش‌آموزان است.