برنامه ریزی درسی متوسطه دوم استادبانک

دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم انسانی | بررسی تاثیر نمره امتحانات نهایی در کنکور سراسری

9876 0
20 بهمن 1400
دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم انسانی

برای اینکه در دوره امتحانات و کنکور سراسری موفق باشید، باید برای هر درس باتوجه به میزان اهمیت آن زمان و انرژی صرف کنید. شناخت دروس نهایی و غیرنهایی دوازدهم انسانی هم برای دانش‌آموزان این رشته، همین‌گونه است. انسانی از رشته‌های علوم نظری دوره متوسطه دوم است که درس‌های حفظ‌کردنی، تحلیلی و مفهومی بسیاری دارد.

دروس نهایی دوازدهم انسانی در سال‌های گذشته، اهمیت بیشتری پیدا کرده است و دانش‌آموزان ممتاز به‌دنبال کسب نمره بالا در امتحانات نهایی دوازدهم انسانی هستند.  مجله استادبانک در یکی دیگر از مقالات برنامه ریزی درسی و مشاوره تحصیلی این مجموعه، دروس نهایی و غیرنهایی دوازدهم انسانی را مورد بررسی و تحلیل قرار داده است.

در این مقاله با تفاوت دروس نهایی و غیرنهایی، درس‌های امتحان نهایی دوازدهم انسانی، لیست دروس غیرنهایی، شرایط قبولی و اهمیت نمره‌ امتحانات نهایی در کنکور سراسری به طور کامل آشنا می‌شوید.

تفاوت دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم انسانی

زمانی که از اهمیت امتحانات نهایی صحبت می‌کنیم، احتمالا باید تفاوت‌های با دیگر امتحانات یا دروس غیر نهایی داشته باشد. اولین تفاوت دروس نهایی و غیرنهایی دوازدهم انسانی در تعداد درس‌ها و درجه سختی آن‌ها است. دروس نهایی رشته انسانی را چندین کتاب مختلف و بسیار مهم تشکیل می‌‌دهد که همه‌ی دروس اصلی رشته علوم انسانی در این لیست وجود دارند.

در حالی که دروس غیر نهایی هم از نظر تعداد و هم از نظر میزان اهمیت، قابل قیاس با درس‌های نهایی دوازدهم انسانی نیستند. دومین تفاوت در شکل برگزاری امتحانات نهایی و غیرنهایی است. آزمون دروس نهایی، معمولا در محلی غیر از مدرسه دانش‌آموزان برگزار می‌شود و سیستم اجرای آن رسمی‌تر است و حتی برای هر یک از دانش‌آموزان کارت امتحانی نیز صادر می‌شود.

جلسات امتحانات نهایی کاملا رسمی هستند و دانش‌آموز را آماده‌ی شرکت در آزمون کنکور می‌کنند.

مراقبان و مسولین برگزاری امتحانات نهایی انسانی، برخوردی جدی و سخت‌گیرانه‌تر با دانش‌آموزان دارند و فضای جلسات امتحانی کاملا یادآور آزمون کنکور سراسری است. سوالات امتحانات نهایی به صورت یکسان طراحی می‌شود که به اصطلاح هماهنگ – کشوری نامیده می‌شود. روند تصحیح کردن برگه‌های امتحانی نیز خارج از اختیار معلم مدرسه است و در حوزه‌های مخصوص انجام می‌شود.

اما مهم‌ترین تفاوت دروس نهایی و غیرنهایی دوازدهم انسانی در میزان تاثیر و اهمیت نمرات امتحانات نهایی در نتیجه کنکور سراسری است. ما در ادامه‌ی این مقاله به طور مفصل به این موضوع می‌پردازیم، ولی ابتدا باید با لیست دروس نهایی و غیرنهایی رشته انسانی در پایه دوازدهم آشنا شوید.

خواندن مقاله‌ی دروس تخصصی و عمومی رشته انسانی مجله استادبانک، اطلاعات شما درباره‌ی کتاب‌های درسی این رشته را تکمیل می‌کند.

لیست دروس نهایی دوازدهم انسانی

رشته انسانی در مقطع دوازدهم، نسبت به دو رشته‌ی ریاضی و تجربی تعداد کتاب بیشتری دارد. دانش‌آموزان علوم انسانی در پایه دوازدهم، باید 14 کتاب درسی را بخوانند که 11 درس آن در لیست دروس نهایی دوازدهم انسانی قرار دارد. در جدول زیر، شما می‌توانید نام درس‌های امتحان نهایی دوازدهم انسانی را مشاهد کنید:

احتمالا اولین چیزی که بعد از دیدن لیست دروس نهایی به ذهن شما می‌رسد، این است که همه‌ی دروس عمومی و تخصصی کنکور سراسری رشته انسانی در امتحانات نهایی وجود دارند. به نظر همین دلیل به اندازه کافی مهم جلوه می‌کند تا نسبت به این دروس بسیار حساس و دقیق باشید. درس‌های عربی (3)، علوم و فنون (3)، ریاضی و آمار (3)، جامعه‌شناسی (3)، فسلفه (3)، تاریخ (3) و جغرافیای (3) در بخش دفترچه تخصصی کنکور وجود دارند.

همین روال برای دروس عمومی نیز برقرار است و درس‌های فارسی (3)، دین و زندگی (3) و زبان انگلیسی (3)، مهم‌ترین دروس دفترچه عمومی کنکور سراسری انسانی هستند. نمرات کسب‌شده توسط شما در امتحانات نهایی، اثر مستقیمی روی نتیجه کنکور دارد و نمی‌تواند سرنوشت تحصیلی شما را تغییر دهد. بنابراین گرفتن نمره بالا در امتحانات نهایی باید یکی از اهداف اصلی دانش‌آموز در مسیر موفقیت در کنکور باشد.

درس خواندن بدون داشتن نظم و انضباط، تقریبا غیر ممکن است. تعداد دورس نهایی کم نیست و هر کدام از مباحث سختی تشکیل شده‌اند. اگر واقعا قصد موفقیت در امتحانات و در نهایت کنکور را دارید، طبق برنامه ریزی درس بخوانید. به شما توصیه می‌کنیم مقاله‌ی برنامه ریزی درسی پیش دانشگاهی مجله استادبانک را مطالعه کنید. این مطلب به شما کمک می‌کند تا از چیدمان و جداول برنامه ریزی به بهترین شکل بهره ببرید.

لیست دروس غیر نهایی دوازدهم انسانی

دروس غیر نهایی دوازدهم انسانی بسیار کوتاه‌تر از تعداد درس‌های نهایی این رشته است. دروسی که در امتحانات نهایی وجود ندارند، فقط 3 درس هستند که در آزمون کنکور هم از آن‌ها سوالی طرح نمی‌شود. در جدول زیر، نام این کتاب‌های درسی را مشاهده می‌کنید:

لیست دروس غیر نهایی دوازدهم انسانی

البته نمرات دروس غیر نهایی دوزادهم انسانی، همچنان در کارنامه‌ی این مقطع تحصیلی اثرگذار هستند و شما باید به خوبی آن‌ها را بخوانید و در امتحان شرکت کنید. از طرفی دیگر، درس نگارش (3) در روند یادگیری ادبیات فارسی هم به طور غیر مستقیم موثر است و دانش‌آموز باید روی قواعد و مباحث آن تسطل پیدا کند.

البته، آموزش و پرورش در این پایه دو کتاب مدیریت خانواده و تحلیل فرهنگی را هم در نظر گرفته است که برای ارائه‌ی آموزش‌های اجتماعی، خانوادگی، امور شخصی و فرهنگی به دانش‌آموزان تدریس می‌شود. هرچند سطح سختی این کتاب‌ها چندان بالا نیست، ولی باید در دوره امتحانات در آزمون این دورس نیز شرکت کنید.

بهترین شیوه‌های یادگیری دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم انسانی

واقیعت این است که درس خواندن، فرآیند چندان ساده‌ای نیست و زمان‌ زیادی را هم از دانش‌آموز می‌گیرد. اما می‌توان با کمک منابع کمک آموزشی معتبر این مسیر را راحت‌تر طی کرد و حتی از آن لذت برد! وقتی درباره‌ی یادگیری دروس نهایی دوازدهم انسانی صحبت می‌کنیم یک نکته بسیار مهم است، درس خواند در طول سال تحصیلی است.

اگر شما بخواهید فقط در دوره امتحانات مطالعه کنید، دیگر نباید انتظار نمره‌ی بالا را هم داشته باشید. این یک توهم و رویا غیرممکن است. به همین دلیل است که دائما توصیه می‌شود که در طول سال تحصیلی درس بخوانید. شرکت در کلاس خصوصی اساتید برجسته، کتاب‌های کمک آموزشی، خواندن مقالات مشاوره‌ای و برنامه‌ریزی، استفاده از روش‌های مطالعه‌ی متنوع و گام به گام‌ها به شما برای یادگیری عمیق‌تر و راحت‌تر دروس کمک فراوانی می‌کنند.

اما یکی دیگر از منابع کمک آموزشی بسیار مفید و کارآمد، نمونه سوالات امتحانی است. نمونه سوال را می‌توان، بهترین ابزار کمک آموزشی در دوران امتحانات نامید که چندین ویژگی بسیار خوب را باهم در اختیار شما می‌گذارد:

  • تمرین و تکرار مداوم
  • یاد گرفتن تکنیک‌های حل تمرین و مسئله
  • افزایش تسلط روی مباحث مختلف درس
  • افزایش سرعت عمل و بالا رفتن تمرکز
  • رفع اشکالات مداوم دانش‌آموز
  • مرور دوباره‌ی مباحث درسی
  • آشنایی با سلیقه‌ی طراحان سوال

از طرفی دیگر، نمونه سوالات برای دانش‌آموزی که تا روزهای نزدیک به امتحان چندان درس نخوانده باشد هم کارایی دارد و کمک می‌کند تا در طی مدت زمان بسیار کم، بیشترین بهره را ببرد. شما می‌توانید با استفاده از بانک نمونه سوال امتحانی استابانک به کامل‌ترین فایل‌های نمونه سوال پایه دوازدهم انسانی دسترسی داشته باشید.

شرایط قبولی در دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم انسانی

حساسیت امتحانات نهایی چنان بالا است که موجب می‌شود تا قبولی و کسب حداقل نتیجه برای برخی دانش‌آموزان به اما و اگر برسد. شرایط قبولی دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم انسانی، یکسان نیست و قوانین آن اندکی باهم فرق دارد.

دانش‌آموزی که به دنبال نمره قبولی در دروس غیرنهایی است، باید حداقل نمره 10 را در امتحان نهایی کسب کند. در صورتی هم که نمره محصل در هر یک از دروس غیر نهایی در نوبت دوم، کمتر از حدنصاب شد، این فرصت را دارد با شرکت در امتحانات شهریور ماه نمره 10 را به دست آورد.

اما شرایط قبولی دروس نهایی دوزادهم انسانی، کمی پیچیده‌تر است. ابتدا به صورت خلاصه با کمک جدول زیر، نگاهی به این قوانین بیندازید:

شرایط قبولی دروس نهایی دوزادهم انسانی

طبق این جدول اولین قدم دانش‌آموز در مسیر قبولی، داشتن نمره سالانه حداقل 10 است. بعد از این مرحله، او باید در امتحان نهایی نیز حداقل نمره 7 (بدون در نظر گرفتن ضریب) به دست آورد تا موفق به کسب نمره قبولی شود. اما در صورت داشتن نمره سالانه 10 و کسب نمره 7 یا کمتر در برگه‌ی امتحانی، می‌تواند از شرایط تک ماده یا تبصره استفاده کند و نمره قبولی بگیرد.

شرایط مردودی هم در جدول کاملا مشخص است که با داشتن نمره کمتر از 7 در برگه امتحانی و سالانه، دانش‌آموز مردود شناخته می‌شود. حتما به این نکته توجه داشته باشید که هر محصل در کل دوره متوسطه دوم، فقط می‌تواند در دو درس نهایی و دو درس غیر نهایی (در مجموع 4 درس) از قانون تبصر کمک بگیرد. البته اگر نمرات امتحانات او بین 7 تا 10 باشد، شانش شرکت در امتحانات شهریور ماه را دارد که فرصت خوبی برای جبران کمبود نمره قبولی است.

تاثیر امتحانات نهایی انسانی در کنکور سراسری و استفاده از روش مطالعه صحیح

بالاخره به مهم‌ترین دلیل تفاوت دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم انسانی رسیدیم. اصلی‌ترین دلیل این میزان حساسیت، تاثیر 30 درصدی نمرات امتحانات نهایی دوازدهم انسانی در نتیجه کنکور سراسری است. بنابراین این یک قانون ساده، ولی فوق‌العاده مهم است که شما نمی‌توانید بدون گرفتن نمره بالا در امتحانات نهایی در کنکور سراسری انسانی موفق باشید.

یک قانون ساده ولی بسیار مهم: موفقیت در کنکور فقط با کسب نمره بالا در امتحانات نهایی ممکن است.

اما باید از دیگر دغدغه‌ی قدیمی و حیاتی دانش‌آموزان هم سراغی بگیریم. نزدیک بودن تاریخ برگزاری امتحانات نهایی و آزمون کنکور، یک دل‌نگرانی مهم و بجا میان محصلان است. مشکل اصلی در این است که فرم طراحی سوالات کنکور با امتحانات متفاوت است و دانش‌آموز باید به سوالات تشریحی و سپس تست‌های چهارگزینه‌ای پاسخ دهد.

بدیهی است که درس خواندن برای امتحان تشریحی متفاوت با شیوه مطالعه برای کنکور است. تلاش دانش‌آموز باید این باشد تا به یک نقطه تعادل میان روش مطالعه تشریحی و شیوه مطالعه تستی برسد. مدت زمان دانش‌آموزان در پایه دوازدهم محدود است و آن‌ها باید یک برنامه با جزئیات دقیق و مشخص داشته باشند.

البته به دلیل اینکه در طول سال‌های تحصیلی دانش‌آموز در امتحانات تشریحی بسیار زیادی شرکت می‌کند، میزان تسلط روی تکنیک‌های این روش مطالعه بیشتر است. بنابراین چالش و نقطه ضعف محصلان در بخش سوالات تستی خود را نشان می‌دهد. حل کردن مداوم تست‌‌های مختلف و بررسی نمونه سوالات کنکوری، می‌تواند مهارت دانش‌آموز را در این بخش افزایش دهد.

شما با مراجعه به بخش بودجه بندی کنکور استادبانک به انواع منابع کمک آموزشی کنکور سراسری دسترسی دارید.

گرفتن نمره بالا در دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم انسانی با کمک خدمات آموزشی استادبانک

در این مقاله برای شما به طور کامل دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم انسانی را بررسی کردیم و به تفکیک همه‌ی آن‌ها را نام بردیم. در ادامه تاثیر نمره دروس نهایی در کنکور، تفاوت میان دروس نهایی و غیر نهایی، اهمیت روش مطالعه تشریحی و تستی و شرایط قبولی این دروس را شناختید.

همیشه درس‌خواندن در طول سال تحصیلی یک توصیه مهم به دانش‌آموزان بوده است، اما باید بدانید که در پایه دوازدهم، چاره‌ای جز مطالعه در کل سال تحصیلی ندارید. در این مسیر، خدمات آموزشی استادبانک مانند: گام به گام‌ها، فایل‌های نمونه سوال، مقالات آموزشی، تحصیلی و برنامه ریزی درسی و همین‌طور اپلیکیشن آموزشی به طور رایگان در دسترس شما قرار دارند.

اما بهترین و مطمئن‌ترین راه یادگیری دروس نهایی دوازدهم انسانی، کمک گرفتن از معلم خصوصی دوازدهم انسانی است. معلم باتجربه از بهترین روش‌ها برای آموزش به شما استفاده می‌کند و قدم به قدم ایرادات و مشکلات شما را رفع می‌کند. به طور خلاصه باید گفت که روند یادگیری در کنار یک استاد برجسته، بسیار راحت‌تر و ساده‌تر طی می‌شود

اگر برای انتخاب معلم خصوصی به راهنمایی نیاز دارید یا در صورت داشتن هرگونه سوال یا مشکل با شماره 91005343 – 021 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک، آماده‌ی پاسخگویی به شما است.

 

آیا امتحانات نهایی در کنکور سراسری تاثیر دارند؟

بله، مهم‌ترین ویژگی دروس نهایی در این است که نمره‌ آن‌ها در نتیجه‌ کنکور سراسری اثرگذار است

آیا روش مطالعه دروس نهایی انسانی متفاوت از دروس دیگر است؟

به دلیل اینکه، امتحانات نهایی در فاصله کمی از کنکور سراسری برگزار می‌شود، باید شیوه‌ مطالعه تشریحی و تستی را به صورت همزمان بکار برد. بیشتر دروس نهایی علاوه بر دوره امتحانات در آزمون کنکور نیز وجود دارند. درباره‌ی این موضوع هم در این مقاله صحبت شده است.

بهترین راهکار برای یادگیری دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم انسانی چیست؟

بهترین راه‌حل برای یادگیری درس‌های رشته علوم انسانی، ابتدا کمک گرفتن از معلم خصوصی انسانی است و سپس داشتن برنامه ریزی درسی و استفاده از منابع کمک آموزشی معتبر که در استادبانک در دسترس شما قرار دارند.