برنامه ریزی درسی متوسطه دوم استادبانک

دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم تجربی | بررسی تاثیر نمره امتحانات نهایی در کنکور سراسری

19606 0
18 بهمن 1400
دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم تجربی

شناخت دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم تجربی یکی از موضوعات مورد بحث میان دانش‌آموزان این رشته است که معمولا باعث دل‌نگرانی آن‌ها می‌شود. علوم تجربی، یکی از محبوب‌ترین و شلوغ‌ترین رشته‌های نظری است که موفقیت در آن کار چندان ساده‌ای نیست و در این مسیر، کسب نمره بالای در امتحانات نهایی دوازدهم تجربی، نقش پررنگی را دارد.

دروس نهایی و غیرنهایی دوازدهم تجربی را باید از چند دیدگاه متفاوت مورد بررسی قرار داد. مجله استادبانک، همیشه مقالات متنوعی را در زمینه‌ی برنامه ریزی درسی و مشاوره تحصیلی آماده می‌کنیم تا دانش‌آموزان راهنمای خوبی برای مطالعه‌ی اصولی‌تر و راحت‌تر داشته باشند. در این مطلب نیز، امتحانات نهایی دوازدهم تجربی به طور کامل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

ابتدا تفاوت دروس نهایی و غیرنهایی را شرح داده می‌شود، سپس با لیست کامل این درس‌ها آشنا می‌شوید و در گام بعد درباره‌ی تاثیر نمره‌ی دروس نهایی در نتیجه کنکور و شرایط قبولی در پایه دوازدهم تجربی، اطلاعات بسیار خوبی را کسب می‌کنید.

تفاوت دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم تجربی در دوره امتحانات

اولین تفاوت دروس نهایی و غیرنهایی دوازدهم تجربی در شیوه‌ی برگزاری امتحانات این درس‌ها است. امتحانات نهایی، ساختاری رسمی‌تر و جدی‌تر دارند و حوزه‌ی برگزاری این آزمون‌ها در محلی به غیر از مدرسه دانش‌آموز است. سوالات امتحان نهایی به شکل هماهنگ – کشوری طرح می‌شود و در سراسر کشور یکسان است.

برای شرکت‌کنندگان کارت نیز صادر می‌شود و به طورکلی، مراقبان و مسولین اجرای امتحانات برخوردی جدی‌تر با دانش‌آموزان دارند. به همین دلیل، بسیاری از بخش‌ها و نوع برگزاری امتحانات نهایی تجربی، یادآور کنکور سراسری است. اما نکته‌ی بعدی درباره‌ی تفاوت دروس نهایی و غیرنهایی به تعداد کتاب‌های درسی و درجه‌ سختی آن‌ها بر می‌گردد.

شیوه‌ی برگزاری امتحانات دروس نهایی، بی‌شباهت به کنکور نیست

کافی است نگاهی به لیست دروس نهایی دوازدهم تجربی بیندازید تا از عمق اهمیت و میزان دشواری این درس‌ها آگاه شوید. بیشتر کتاب‌های درسی امتحانات نهایی دوازدهم، مهم‌ترین بخش‌های آزمون کنکور سراسری تجربی را تشکیل می‌دهند و دو دفترچه‌ی عمومی و تخصصی را تکمیل می‌کنند. در حالی که دروس غیر نهایی تجربی، فقط برای جمع‌بندی کارنامه‌ی تحصیلی دانش‌آموز در نظر گرفته می‌شوند و در آزمون کنکور سوالی از آن‌ها طرح نمی‌شود.

باید توجه داشته باشید که کار دانش‌آموز برای مطالعه‌ی این تعداد درس سخت ساده نیست و رعایت نظم و داشتن برنامه برای کسب نمره‌ی بالا، اجتناب‌ناپذیر است. به شما توصیه می‌کنیم با خواندن مقاله‌ی برنامه ریزی درسی دوازدهم مجله استادبانک، حتما از جدول چدیمان زمانی برای مطالعه دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم تجربی کمک بگیرید.

لینک دسترسی به مقاله‌ی برنامه ریزی درسی دوازدهم

همان‌طور که حدس می‌زنید، مهم‌ترین تفاوت دروس نهایی و غیر نهایی مربوط به میزان تاثیر نمره امتحانات نهایی در آزمون کنکور سراسری می‌شود. ما در ادامه این موضوع را به طور کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم. اما ابتدا باید با لیست دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم تجربی آشنا شوید.

لیست دروس نهایی دوازدهم تجربی

رشته علوم تجربی در مقطع دوازدهم، 12 کتاب درسی دارد که دانش‌آموز باید 10 درس آن را تحت عنوان دروس نهایی دوازدهم تجربی، پست‌سر بگذارد. این تعداد درس، کاملا مشخص می‌کند که با یک دوره‌ی امتحانی طولانی و دشوار طرف هستیم. در جدول زیر، لیست دروس نهایی تجربه در پایه دوازدهم را مشاهده می‌کنید:

لیست دروس نهایی دوازدهم تجربی

همه‌ی دروس دفترچه‌های تخصصی و عمومی کنکور سراسری در لیست امتحانات نهایی پایه دوازدهم وجود دارند و بخش مهمی از این آزمون را تشکیل می‌دهند. زیست‌شناسی (3)، شیمی (3)، ریاضی (3) و فیزیک (3)، مهم‌ترین درس‌های بخش تخصصی رشته علوم تجربی هستند که ضریب و تاثیر بالایی روی نتیجه کنکور دارند.

طبیعی است که با این سطح از اهمیت، محصل با دروسی سخت و دشوار روبه‌رو باشد. اما این ماجرا در قسمت دروس عمومی نیز ادامه دارد. ادبیات فارسی (3)، زبان انگلیسی (3)، دین و زندگی (3) و عربی زبان قرآن (3)، چهار درس اصلی دفترچه عمومی کنکور هستند. بنابراین امتحانات نهایی دوازدهم تجربی، شامل سخت‌ترین دروس این رشته می‌شود.

بدون کسب نمره بالا در دروس نهایی، تقریبا موفقیت در کنکور غیرممکن است!

دانش‌آموزی که قصد موفیت در کنکور سراسری را دارد، بدون شک باید در امتحانات نهایی تجربی نمرات بالایی کسب کند. یادگیری دروس نهایی، باید در طول سال تحصیلی اتفاق بیفتد. درس خواندن در شب امتحان در چنین موقعیت حساس و پیچیده‌ای، تقریبا غیرممکن است. کمک گرفتن از معلم خصوصی، استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی و تمرین و تکرار مداوم، می‌تواند مسیر یادگیری محصل را هموارتر کند.

لیست دروس غیر نهایی دوازدهم تجربی

برخلاف بخش درس‌های نهایی رشته تجربی، دروس غیرنهایی بسیار کم تعداد و از نظر اثرگذاری، کم اهمیت هستند. البته، دانش‌آموز نباید نسبت به یادگیری و کسب نمره بالا در این دو درس، کم‌کاری کند و با بی‌توجهی به سراغ امتحان برود. در هر صورت نمرات این درس‌ها نیز در کارنامه اثرگذار است. هرچند در آزمون کنکور، سوالی از مباحث درسی این کتاب‌ها طرح نمی‌شود. در لیست دروس غیرنهایی دوازدهم تجربی فقط نام 2 کتاب به چشم می‌خورد که در جدول زیر قابل مشاهده است:

لیست دروس غیر نهایی دوازدهم تجربی

درس نگارش از پایه اول ابتدایی همراه دانش‌آموزان است و در موازات درس ادبیات فارسی، تدریس می‌شود. به همین دلیل همیشه تاکید می‌شود تا دانش‌آموز، مطالب درسی نگارش را خوب بخواند و روی آن‌ها تسلط داشته باشد. به هرحال، نگارش و ادبیات فارسی به طور غیرمستقیم بایکدیگر در ارتباط هستند. درس مدیریت خانواده هم، برای بالابردن اطلاعات عمومی در زمینه‌ی زندگی شخصی و خانوادگی دانش‌آموز تالیف شده است.

با دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم تجربی به تفکیک آشنا شدید. مطالعه‌ی این دروس زمانی ثمربخش است که طی یک مدت زمان مناسب خوانده شوند. شما برای یادگیری اصولی و بهتر دروس تجربی، می‌توانید از اساتید تدریس خصوصی سامانه استادبانک کمک بگیرید. در ادامه مقاله با جنبه‌های دیگری از دروس نهایی و غیرنهایی پایه دوازدهم تجربی آشنا می‌شوید.

چند راهکار برای کسب نمره بالا در دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم تجربی و یک پیشنهاد ویژه!

زمان‌بر بودن مطالعه و درس خواندن، یکی از دلایل اصلی بی‌انگیزگی و بی‌حوصلگی بخش بزرگی از دانش‌آموزان است که نتیجه‌ی آن کسب نمرات کم و معدل پایین است. اما نمی‌توان در مدت زمان خیلی کوتاهی، روی دروس مهم و سخت تسلط پیدا کرد و این فرآیند نیازمند زمان و کوشش محصل است. اما اگر دانش‌آموز در طول سال تحصیلی درس بخواند، فشار بسیاری کمتری‌ را احساس خواهد کرد.

استفاده از تکنیک‌ها و منابع کمک آموزشی مختلف هم، مسیر یادگیری را ساده‌تر، مباحث درسی را قابل فهم‌تر و شانس موفقیت را بالاتر می‌برند. معلمان خصوصی، کتاب کمک آموزشی و حل تمرین، گام به گام و ویدئوهای آموزشی از بهترین ابزار برای یادگیری دروس هستند.

اما یکی از کاربردی‌ترین منابع کمک آموزشی، مرور و بررسی نمونه سوالات امتحانی است. حل این مجموعه سوالات، چند ویژگی عالی به همراه دارد:

  • رفع اشکالات مداوم دانش‌آموز
  • یاد گرفتن تکنیک‌های حل تمرین و مسئله
  • مرور دوباره‌ی مباحث درسی
  • آشنایی با سلیقه‌ی طراحان سوال
  • افزایش تسلط روی مباحث مختلف درس
  • افزایش سرعت عمل و بالا رفتن تمرکز

همینطور باید یادآوری کرد که استفاده از نمونه سوالات امتحانی، کم‌ هزینه‌ترین ابزار آموزشی شناخته می‌شود. از طرفی دیگر، اگر دانش‌آموزی در طول ترم درس نخوانده باشد، می‌تواند با کمک نمونه سوالات امتحانی در مدت زمان محدود به تسلطی نسبی روی محتوای کتاب درسی برسد.

بانک نمونه سوالات امتحانی استادبانک، کامل‌ترین فایل نمونه سوال امتحان نهایی دوازدهم تجربی را به طور رایگان در دسترس شما گذاشته است.

شرایط قبولی در دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم چگونه است؟

شرایط کسب نمره قبولی، میان دروس نهایی و غیر نهایی در پایه دوازدهم تجربی یکسان نیست. دانش‌آموز در امتحانات دروس غیر نهایی، جهت رسیدن به حدنصاب موردنیاز برای قبولی، باید حداقل نمره 10 را در هریک از دروس کسب کند. اما اگر محصل در نوبت دوم، موفق به گرفتن حداقل نمره 10 نشد، فرصت شرکت در امتحانات شهریور ماه را دارد.

اما به سراغ شرایط قبولی دروس نهایی پایه دوازدهم تجربی برویم. در این بخش اوضاع اندکی پیچیده‌تر است. ابتدا در جدول زیر یک نگاه کلی به شرایط قبولی در درس‌های نهایی پایه دوازدهم بندازید:

شرایط قبولی در درس‌های نهایی پایه دوازدهم

طبق جدول بالا، محصل ابتدا باید نمره سالانه حداقل 10 را کسب نماید، سپس نمره امتحان نهایی او نیز نباید کمتر از 7 (بدون در نظر گرفتن ضریب) باشد تا موفق به نمره قبولی شود. اما اگر نمره سالانه 10 را داشت و نمره برگه‌ی او 7 یا کمتر شد، می‌تواند با استفاده از تبصره، موفق به کسب نمره‌ قبولی شود.

بدیهی است که دانش‌آموز با داشتن نمره کمتر از 7 سالانه و امتحان نهایی، مردود می‌شود و شانسی برای تبصره زدن ندارد. اما نکته مهم این است که دانش‌آموزان در کل دوره متوسطه دوم، فقط می‌توانند در دو درس نهایی و دو درس غیرنهایی از قانون تک ماده کمک بگیرند. هرچند در صورتی که تعداد نمرات بین 7 تا 10 دانش‌آموزی بیشتر از 4 درس بود، می‌تواند با شرکت در امتحانات شهریور برای کسب نمره قبولی، مجددا تلاش کند.

تاثیر امتحانات نهایی تجربی در کنکور سراسری و اهمیت تفاوت روش مطالعه تستی و تشریحی

اهمیت امتحانات نهایی دوازدهم تجربی، محدود به شکل اجرای یا تعداد دروس بالا و محتوای سخت نیست! مهم‌ترین دلیل حساسیت دانش‌آموزان نسبت به امتحان نهایی، تاثیر 30 درصدی نمرات دروس نهایی در نتیجه آزمون کنکور سراسری تجربی است. بنابراین، کسب نتیجه‌ی مطلوب در کنکور، بدون گرفتن نمره عالی در امتحانات نهایی امکان‌پذیر نیست.

یک سوم مسیر موفقیت در کنکور سراسری تجربی در دوره امتحانات نهایی طی می‌شود!

دومین دغدغه‌ی پررنگ محصلان درباره‌ی دروس نهایی، نزدیک بودن تاریخ برگزاری امتحانات نهایی دوازدهم با کنکور سراسری است. این مسئله وقتی مشکل‌ساز می‌شود که به تفاوت نوع طراحی سوالات امتحانی و کنکوری فکر می‌کنیم. دانش‌آموز در امتحانات با انواع سوال تشریحی مواجه می‌شود، ولی در کنکور، این تست‌ها هستند که سرنوشت او را تعیین می‌کنند.

شیوه‌ مطالعه دروس نهایی تجربی برای امتحان با شیوه مطالعه این دروس برای کنکور سراسری باید متفاوت باشد. دانش‌آموز، مدت زمان محدودی برای آماده شدن دارد و باید با برنامه‌ریزی دقیق، بتواند تعادل مناسبی بین روش مطالعه تشریحی و روش مطالعه تستی ایجاد کند. البته، معمولا دانش‌آموزان تسلط بهتری روی حل سوالات تشریحی دارند.

چالش اصلی، حل سوالات تستی و استفاده از تکنیک‌های تست‌زنی است تا به مرور زمان، داوطلب کنکور در این بخش نیز به مهارت خوبی دست پیدا کند. حل، مرور و تمرین و تکرار با کمک نمونه سوالات کنکور می‌تواند روند دستیابی به این مهارت را برای دانش‌آموز ساده‌تر کند و به این فرآیند سرعت ببخشد.

در بخش منابع کنکور استادبانک، شما به نمونه سوالات کنکور متنوعی دسترسی دارید.

موفقیت در کنکور سراسری تجربی و امتحان نهایی با محصول جدید و اقتصادی استادبانک!

اگر در درسی ضعف دارید حتما برای رفع آن، به موقع اقدام کنید. ایام امتحانات و ایام نزیدیک به کنکور، زمان مرور درس‌ها است نه رفع مشکلاتی که در درس ها دارید. بهتر است مشکلات خود را در همان درس یا مبحثی که معلم در کلاس تدریس می‌کند با راهنمای معلم همان جلسه برطرف کنید. برای ساده شدن کار می‌توانید از محتوای آموزشی ویدیویی همان مبحثی که در آن مشکل دارید استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که با صرف کم‌ترین هزینه فقط ویدیوی بخشی که در آن مشکل دارید را خریداری و استفاده کنید. چنین شرایطی، تنها در سایت معلم خصوصی استادبانک فراهم شده است.

دیگر نیازی به خرید یک بسته کامل ویدیوی آموزشی و صرف هزینه بالا ندارید!

در حال حاضر، دانش آموزان پایه دوازدهم می‌توانند ویدیوی جلسه به جلسه هر فصل یا هر بخش از دروسی مثل ریاضی و فیزیک را همراه با حل تست کنکور با بهترین اساتید مجموعه استادبانک با قیمتی مناسب، خریداری و مشاهده کنند. این محصول باارزش به زودی برای تمامی پایه‌ها و تمامی دروس در اختیار دانش‌آموزان عزیز قرار خواهد گرفت.

موفقیت در امتحانات نهایی دوازدهم تجربی با کمک معلم خصوصی استابانک

در این مقاله با دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم تجربی به طور کامل آشنا شدید. ما سعی کردیم درباره‌ی اهمیت این دروس در کنکور سراسری، شیوه برگزاری امتحانات، روش مطالعه مناسب دروس نهایی و کنکوری و شرایط قبولی این درس‌ها اطلاعات خوبی را به شما منتقل کنیم.

همان‌طور که چندین بار در طول این مقاله تاکید شد، موفقیت در کنکور سراسری، نیازمند داشتن نمرات بالا در دروس نهایی تجربی است. استادبانک به شما برای رسیدن به این هدف با خدمات آموزشی متنوعی کمک می‌کند. مقالات مشاوره تحصیلی و آموزشی، بانک نمونه سوال، گام به گام کتب درسی و اپلیکیشن آموزشی استادبانک به صورت رایگان در دسترس همه‌ی دانش‌آموزان سراسر کشور قرار دارند.

اما موثرترین و مطمئن‌ترین شیوه‌ یادگیری دروس نهایی تجربی برای کسب نمره عالی، کمک گرفتن از معلم خصوصی دوازدهم تجربی استادبانک است. همراه شدن با یک مدرس باتجربه، شما را به بهترین شکل آماده‌ی این مسیر دشوار می‌کند.

در صورت داشتن سوال یا نیاز به راهنمایی برای انتخاب معلم خصوصی، می‌توانید با شماره 91005343 – 021 تماس بگیرید. تیم پشتیبانی استادبانک آماده‌ی پاسخگویی به شما کاربران عزیز است.

آیا امتحانات نهایی در کنکور سراسری تاثیر دارند؟

بله، مهم‌ترین ویژگی دروس نهایی در این است که نمره‌ آن‌ها در نتیجه‌ کنکور سراسری اثرگذار است

آیا روش مطالعه دروس نهایی تجربی متفاوت از دروس دیگر است؟

بله و به دلیل اینکه، امتحانات نهایی در فاصله کمی از کنکور سراسری برگزار می‌شود، باید شیوه‌ مطالعه تشریحی و تستی را به صورت همزمان بکار برد. بیشتر دروس نهایی علاوه بر دوره امتحانات در آزمون کنکور نیز وجود دارند. درباره‌ی این موضوع هم در این مقاله صحبت شده است.

بهترین راهکار برای یادگیری دروس نهایی و غیر نهایی دوازدهم تجربی چیست؟

بهترین راه‌حل برای یادگیری درس‌های رشته ریاضی فیزیک، ابتدا کمک گرفتن از معلم خصوصی تجربی است و سپس داشتن برنامه ریزی درسی و استفاده از منابع کمک آموزشی معتبر که در استادبانک در دسترس شما قرار دارند.