گام به گام رشته یازدهم تجربیگام به گام یازدهم رشته ریاضی

حل تمرین فصل 1 فیزیک یازدهم + pdf و ویدیو آموزشی

3514 0
25 مرداد 1401
حل تمرین فصل 1 فیزیک یازدهم

حل تمرین فصل اول فیزیک یازدهم ریاضی و تجربی

فصل شگفت‌انگیز و پرماجرای الکتریسیته ساکن با مفهوم بار الکتریکی و چگونگی نامگذاری بارهای مثبت و منفی برای اولین بار توسط بنجامین فرانکلین شروع می‌شود که در این بخش با روش‌های انتقال بار الکتریکی مانند مالش، تماس و القا آشنا می‌شویم. در بخش دوم فصل به مفهوم پایستگی و کوانتیده بودن بار الکتریکی می‌رسیم که بخش پایستگی بار الکتریکی بسیار ساده و قابل پیش‌بینی است اما مفهوم کوانتیده بودن مقداری برای دانش‌آموزان دشوار است که در بسته معلم خصوصی استادبانک به طور کامل مفهوم کوانتیده بودن با چند مثال بسیار ملموس و قابل فهم به شما عزیزان آموزش داده شده است.

در بخش سوم فصل به مهمترین قسمت فصل یعنی قانون کولن می‌رسیم که در کتاب درسی فقط رابطه و جهت بردارهای آن آموزش داده شده است‌. ولی مطالعه کامل قانون کولن و نکته‌های آن نیازمند زمان و صرف انرژی زیادی است و باید توجه داشته باشیم که از قانون کولن در کنکور تجربی و ریاضی هر سال تست می‌آید و می‌توان ادعا کرد که تست قانون کولن پای ثابت کنکورهای شما عزیزان است. در این بخش باید به نکات مربوط به تغییر اندازه نیروی الکتریکی، درصد تغییرات نیروی الکتریکی و تاثیر تغییر فاصله یا تغییر بار الکتریکی در اندازه نیروی الکتریکی مسلط باشید.

در بخش چهارم فصل اول آموزش فیزیک یازدهم به سراغ مفهوم میدان الکتریکی می‌رویم. در این بخش در مورد چگونگی ایجاد و پیدایش میدان الکتریکی بحث خواهد شد. در بخش پنجم میدان الکتریکی حاصل از یک ذره باردار بررسی می‌شود به شما عزیزان باید تفاوت بین میدان الکتریکی حاصل از یک ذره باردار و نیروی وارد بر یک ذره باردار در میدان الکتریکی را به خوبی بلد باشید و بدانید در هر مسئله از کدام یک از روابط مربوطه استفاده می‌شود. بخش بخش ششم فصل به خطوط میدان الکتریکی مربوط می‌شود که در این بخش باید چهار ویژگی خطوط میدان الکتریکی را بیاموزید و نمایش میدان الکتریکی حاصل از بارهای هم‌نام و یا ناهم‌نام در کنار یکدیگر را فرا بگیرید که در بسته معلم خصوصی استادبانک تمامی این موارد به طور کامل و با رسم شکل آموزش داده شده است.

در بخش هفتم و هشتم این فصل طولانی مفاهیم انرژی پتانسیل الکتریکی و پتانسیل الکتریکی قرار داده شده است. همانطور که از نام این دو مفهوم پیداست، این مفاهیم بسیار به یکدیگر نزدیک هستند. اما تفاوت فیزیکی و مهمی با یکدیگر دارند که باید این تفاوت را به خوبی درک کنید. علاوه بر این برای پتانسیل الکتریکی یک رابطه دیگر وجود دارد که با دانستن و آن می‌توانید مفاهیم را بهتر یاد بگیرید و تست‌ها را ساده‌تر حل کنید. دقت داشته باشید که این بخش بسیار مفهومی است و نیازی به حفظ روابط خارج از کتاب ندارید.

بخش نهم یکی از ساده‌ترین بخش‌های این فصل است که به بررسی توزیع بار الکتریکی در اجسام رسانا می‌پردازد. در این بخش کوتاه مفاهیمی مانند قفس فارده که از آزمایش مایکل فاراده برگرفته شده است و یا توزیع بار در جسم فلزی که در یک میدان الکتریکی خارجی قرار دارد، مشاهده می‌شود که حاوی مفاهیم مهمی است.

بخش دهم فصل به خازن اختصاص دارد که رابطه برای خازن ذکر شده‌ است. یکی از روابط، مربوط به رابطه ظرفیت خازن با بار الکتریکی و اختلاف پتانسیل دو سر خازن است و رابطه دیگر ساختمان خازن را بررسی می‌کند. در اینجا باید توجه داشته باشید که تنها در صورت تغییر ساختمان خازن، ظرفیت خازن تغییر می‌کند و دو حالت خازن متصل به باتری و خازن شارژ شده را باید به خوبی بیاموزید تا بتوانید در حل مسائل از مفاهیم مربوط به آن‌ها استفاده کنید. بخش آخر این فصل پرماجرا انرژی خازن را به ما آموزش می‌دهد که انرژی خازن سه رابطه دارد و شما عزیزان باید به خوبی بدانید که از هر رابطه در چه جایی استفاده کنید که این موضوع برگ برنده شما در حل مسائل مربوط به انرژی خازن است.

لینک دانلود حل تمرین های اخر فصل اول فیزیک یازدهم تجربی و ریاضی

با کلیک بر روی لینک زیر می‌توانید این فایل ارزشمند را دانلود نمایید:


بخش 1 از جواب تمرین های اخر فصل فیزیک یازدهم تجربی

در این قسمت می‌توانید ویدیو کامل حل تمرین بخش‌ بار الکتریکی و پایستگی و کوانتیده بودن بار الکتریکی را مشاهده کنید:

 


ویدیو حل تمرین بخش 2 (قانون کولن)

برای راحتی شما عزیزان ویدئوی حل تمرین بخش قانون کولن در 2 قسمت قرار داده شده است:

قسمت اول حل تمرین قانون کولن از فیزیک یازدهم:

در این ویدئو فعالیت 1-2، پرسش 1-2، تمرین 1-2، پرسش 1-3، تمرین 1-2 و سوال 3 پایان فصل حل شده است:

قسمت دوم حل تمرین قانون کولن از فیزیک یازدهم:

در این بخش مسائل آخر فصل از سوال 4 تا 6 حل شده است:


ویدیو حل تمرین بخش 3 (میدان الکتریکی)

برای راحتی شما عزیزان ویدئوی حل تمرین بخش میدان الکتریکی، میدان الکتریکی حاصل از یک ذره باردار وخطوط میدان الکتریکی در 3 قسمت قرار داده شده است:

قسمت اول حل تمرین میدان الکتریکی از فیزیک یازدهم:

در این بخش تمرین 1-4، تمرین 1-5، تمرین 1-6، پرسش 1-4، پرسش 1-5 و فعالیت 1-4 حل شده است:

قسمت دوم حل تمرین میدان الکتریکی از فیزیک یازدهم:

در این بخش تمرین 1-7، فعالیت 1-5 و مسائل آخر فصل فیزیک یازدهم از سوال 8 تا 10 حل شده است:

قسمت سوم حل تمرین میدان الکتریکی فیزیک یازدهم:

در این بخش مسائل آخر فصل از سوال 11 تا 15 حل شده است:


ویدیو حل تمرین بخش 4 (انرژی پتانسیل الکتریکی و پتانسیل الکتریکی)

ویدئوی حل تمرین بخش انرژی پتانسیل الکتریکی و پتانسیل الکتریکی در 2 قسمت برای شما عزیزان قرار داده شده است:

قسمت اول حل تمرین انرژی پتانسیل الکتریکی و پتانسیل الکتریکی از فیزیک یازدهم:

در این بخش پرسش 1-7، تمرین 1-8، تمرین 1-9 و تمرین 1-10 حل شده است:

قسمت دوم حل تمرین انرژی پتانسیل الکتریکی و پتانسیل الکتریکی از فیزیک یازدهم:

در این بخش مسائل آخر فصل از سوال 15 تا 19 حل شده است:


ویدیو حل تمرین بخش 5 (توزیع بار الکتریکی در اجسام رسانا)

در این قسمت می‌توانید ویدیو کامل حل تمرین بخش‌ توزیع بار الکتریکی در اجسام رسانا از حل تمرین فصل 1 فیزیک یازدهم تجربی را مشاهده کنید:


ویدیو حل تمرین بخش 6 (خازن و انرژی خازن)

برای راحتی شما عزیزان ویدئوی حل تمرین بخش خازن و انرژی خازن در 2 قسمت قرار داده شده است:

قسمت اول حل تمرین خازن و انرژی خازن از فیزیک یازدهم:

در این ویدئو پرسش 1-6، فعالیت 1-10، تمرین 1-12، پرسش 1-3، تمرین 1-2 و سوال 24 و 25 پایان فصل حل شده است:

قسمت دوم حل تمرین خازن و انرژی خازن از فیزیک یازدهم:

در این قسمت مسائل آخر فصل از سوال 28 تا 31 حل شده است:


معرفی استاد

از طریق لینک زیر می‌توانید وارد پروفایل استاد پوررضا شده و درخواست جلسه کلاس تدریس خصوصی فیزیک خود را با ایشان در استادبانک،‌ ثبت نمایید:

پروفایل استاد محمد پوررضا ـ استاد فیزیک VIP استادبانک

آموزش فیزیک یازدهم به صورت جامع، بسته آموزشی فیزیک یازدهم

در پکیج جامع آموزش مفهومی فیزیک ابتدا تمام نکات مربوط به کتاب درسی بطور خط به خط و کاملا مفهومی و در اغلب موارد با استفاده از شبیه‌سازی و یا انیمیشن آموزش داده شده تا شما دانش‌آموزان عزیز بهتر با مفاهیم فیزیکی ارتباط برقرار کرده و فهم مطالب درس فیزیک برای شما عزیزان بسیار ساده و جذاب شود.

بخش سوالات تکمیلی این بسته، مقداری فراتر از کتاب درسی و در حد تست‌های کنکور هستند. در این بسته تست‌های زیادی از منابع کنکور، آزمون‌های آزمایشی و تست‌های تالیفی با ارائه و آموزش روش‌های محاسبات سریع حل شده است. در نهایت شما با خرید این بسته آموزشی به کتاب درسی و نکات تست زنی فیزیک یازدهم به صورت کامل، اشراف پیدا خواهید کرد.

خدمات آموزشی جامع برای کلاس یازدهمی‌ها

از طریق لینک‌های زیر می‌توانید محتواهای آموزشی رایگان و اختصاصی استادبانک را برای کلاس یازدهم تجربی و ریاضی مشاهده نمایید: